آسان ترین روش برای ساخت هولوگرام در آزمایشگاه

روش های ساخت هولوگرام

ساخت هولوگرام در آزمایشگاه به گونه ای تنظیم می گردد که روش های ساده را با استفاده از تجهیزات ساده به کار بریم. هزینه ی پایین  تجهیزات ساخت هولوگرام سبب گردیده است تا بسیاری از این روش ها در محیط خانه نیز صورت پذیرد. در زیر روش ساده ای برای ساخت هولوگرام و مشاهده تصاویر هولوگرامی آورده شده است. می توانید برای ایجاد تصاویر و ساخت هولوگرام در آزمایشگاه مراحل زیر را انجام دهید.

ساخت هولوگرام

مراحل ساخت هولوگرام در آزمایشگاه

1. درک اساسی از روند کار بدست آورید

اولین قدم برای دستیابی به این پروژه، دستیابی به درک اساسی از نحوه کار هولوگرام است. تصاویری که شما میبینید در واقع مانند توهم یا شبحی از جسم واقعی هستند. این یک روش جلوه ویژه است که در تئاترها، پارک های تفریحی، کنسرت ها و موزه ها استفاده می شود. این تصویر برداری با شیشه (یا سطوح شفاف) و نور امکان پذیر است. به دلیل اشعه های نوری، نور منعکس و شکسته می شود تا تصویری مانند هولوگرام ظاهر شود.

2. پروژکتور هرمی هولوگرام ایجاد کنید

برای شروع این پروژه، شما باید پروژکتورهای هرمی ایجاد کنید. این پروژکتورها ظروف شفاف و هرمی شکل هستند که به انعکاس و شکست نور کمک می کنند. این مرحله پیچیده به نظر می رسد، اما در واقع بسیار ساده است. ساده ترین راه برای ساخت پروژکتور این است که قالبی مانند شکل کشیده و آنرا کپی کنید.

  • تصمیم بگیرید که آیا می خواهید هولوگرام خود را با تبلت و یا تلفن همراه نمایش دهید.
  • اندازه الگو مربوطه را انتخاب کنید.
  • الگوی مورد نیاز خود را چاپ کنید.
  • سعی کنید الگو را در شفاف ترین حالت ممکن کپی کنید.
  • قطعات الگو را مانند شکل بهم بچسبانید.
پروژکتور هرمی

3. ایجاد تصویر

یکی از جالبترین جنبه های این پروژه این است که می توان تصاویری را که تهیه می کنند به صورت دیجیتالی یا سنتی ایجاد کرد. شما می توانید خودتان تصاویر گرافیکی تهیه و آن را به دستگاه بدهید یا به روش دیجیتالی عکسی گرفته و آنرا در دستگاه بارگذاری کنید.

برای اطمینان از پیش بینی موفقیت آمیز بودن ساخت هولوگرام در آزمایشگاه، هر کدام از رویکردها را که انتخاب می کنید ، حتماً این مراحل را دنبال کنید.

  • با یک زمینه سیاه یا رنگ تیره شروع کنید. این امر منجر به روشن و واضح نشان دادن پروژکتور هولوگرام می شود.
  • قبل از ایجاد تصویر ، یک “x” بکشید تا کاغذ یا صفحه تقسیم شود. (X را کمی روشن تر ترسیم کنید زیرا بعداً می خواهید “x” را حذف کنید.)
  • در یکی از چهار فضای مثلثی شکل یک تصویر بکشید.
  • همان تصویر را در سه فضای باقیمانده تکرار کنید. سعی کنید حتما تقارن را رعایت کنید.

تصویر ایجاد شده به روش های مختلف

بیایید نگاهی به این مثال ها بیندازیم، هر کدام به طور متفاوتی ایجاد شده اند.

مثال 1: تصویر دیجیتال

می توانید یک تصویر دیجیتالی در فتوشاپ یا برنامه مشابه آن مانند Pixlr یا Adobe Draw ایجاد کنند. در اینجا می توانید ببینید که “x” از تصویر حذف شده است.

تصویر ایجاد شده به روش های مختلف

مثال 2: انیمیشن دیجیتال

برای پیشبرد مراحل ایجاد دیجیتال، می توانید تصاویر خود را متحرک کنید. ایجاد یک انیمیشن GIF ساده یک طرح ریزی جالب را ایجاد می کند.

انیمیشن دیجیتال

مثال 3: طراحی یا نقاشی سنتی

به یاد داشته باشید، تصاویر نیازی به ایجاد دیجیتالی ندارند. با استفاده از یک قطعه کاغذ ساختمانی سیاه، می توانید با استفاده از همان تنظیم، تصویری را ترسیم یا نقاشی کنند. موادی که با کاغذ سیاه تضاد دارند بهترین کارایی را خواهند داشت. سعی کنید از مارکرهای فلزی، خودکارهای ژل، یا پاستل های روغنی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تصاویر هولوگرامی

4. هولوگرام خود را ارائه دهید

مرحله آخر ساخت هولوگرام در آزمایشگاه ایجاد جلوه تصاویر هولوگرافی می باشد. برای ایجاد جلوه تصاویر هولوگرافی، باید تصویر دیجیتالی یا نقاشی سنتی خود را روی تبلت یا تلفن هوشمند داشته باشید. تصویر دیجیتال را می توان با دستگاهی که برای تهیه آن استفاده می کنید، به اشتراک گذاشت. برای تهیه تصویر سنتی، به سادگی از آن عکس بگیرید. در صورت خاموش بودن چراغ ها می توانید هولوگرام را به بهترین شکل مشاهده کنید. پروژکتور شفاف را از مرحله 2 در وسط تصویر بر روی دستگاه قرار دهید و به کنار پروژکتور نگاه کنید. تصویر به گونه ای ظاهر می شود که گویی در مرکز پروژکتور شناور است.

این پروژه تلفیق هم زمان اصول ریاضی و فناوری است. اجرای پروژه ساخت هولوگرام در آزمایشگاه می تواند برای شما بسیار جالب و هیجان انگیز باشد.

ساخت هولوگرام در آزمایشگاه
به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top