شماره گذاری و سریال هولوگرام

سریال هولوگرام

یکی از آیتم های پیشنهادی برای بالا بردن ویژگی امنیتی و ایجاد قابلیت رهگیری در اسناد، مدارک و در سطح عمده تر، کالا ها در بحث حفاظت از برند، استفاده از اطلاعات متغیر و شماره سریال هولوگرام می باشد که با هزینه ای اندک قابل اجرا هستند. برچسب های امنیتی هولوگرام نیز از این قاعده مستثنی نیستند و با اعمال شماره سریال هولوگرام، امنیت آن ها، در سطحی بالاتر تامین می شود. شماره گذاری هولوگرام ها را می‌توان با استفاده از روش‌های متفاوت مانند :

  • Inkjet
  • UV
  • لیزری
  • حرارتی

کدگذاری کرد که این اعداد به صورت دایمی روی سطح هولوگرام باقی می‌ماند.


تفاوت روش چاپ حرارتی و لیزری سریال هولوگرام

اطلاعاتی که توسط سیستم ترمال ترنسفر (انتقال حرارتی) چاپ می شوند، خوانایی بیشتری دارند و در نگاه اول کاملا قابل مشاهده هستند و توسط قرائت گر های عادی نیز خوانده می شوند. در حالی که اطلاعاتی که به صورت لیزری روی هولوگرام حک می شود، به اندازه ی تکنیک قبلی، قابل مشاهده نیستند و در عین حال، به علت خاص تر بودن شرایط تولید، دارای امنیت به مراتب بیشتری می باشد.

چاپ سریال هولوگرام

لایه های تشکیل دهنده هولوگرام

یک هولوگرام می‌تواند از لایه‌های متفاوتی تشکیل شده باشد. دو لایه اصلی فوقانیForeground و زیرین Background و لایه‌های فرعی میانی. تعداد لایه‌های هولوگرام‌ها بسته به نوع آن می‌تواند افزایش پیدا کند. به طور مثال هولوگرامی که هم دارای تصویر است و هم متن، یک هولوگرام دو لایه است.

چاپ شماره سریال هولوگرام

لایه های هولوگرام دو بعدی

در هولوگرام دو بعدی 2D همان‌طور که از نام این هولوگرام پیداست، تصویر روی هولوگرام فقط دارای دو بعد است. فیلم مورد استفاده حساس به نور لیزر بوده و قابلیت ثبت فاز را ندارد به همین دلیل تصویر نگاشته شده فقط دارای دو بعد است.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

لایه های هولوگرام سه بعدی

‌ این هولوگرام‌ها از دو لایه تشکیل شده اند. یک لایه دارای هولوگرام دو بعدی است که معمولا در پس زمینه (لایه زیرین) قرار می‌گیرد و لایه دیگر که دارای هولوگرام سه بعدی است، در لایه رویی قرار دارد. بدین ترتیب هولوگرام بدست آمده از این شیوه دارای عمق بیشتری خواهد بود. البته در این هولوگرام‌ها لایه‌های میانی دیگری مثل متن‌های میکرونی، متن‌های پنهان و… هم می‌توانند قرار بگیرند که جنبه‌های امنیتی هولوگرام را افزایش می‌دهند. برای ثبت هولوگرام‌های دو بعدی/ سه بعدی و… از نور دهی پیوسته لیزر استفاده می‌کنند.

طراحی برچسب هولوگرام

پیشنهاد می کنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


سوالات متداول سریال هولوگرام

  1. تفاوت روش چاپ حرارتی و لیزری در چیست ؟

    اطلاعاتی که توسط سیستم ترمال ترنسفر (انتقال حرارتی) چاپ می شوند، خوانایی بیشتری دارند و در نگاه اول کاملا قابل مشاهده هستند و توسط قرائت گر های عادی نیز خوانده می شوند. در حالی که اطلاعاتی که به صورت لیزری روی هولوگرام حک می شود، به اندازه ی تکنیک قبلی، قابل مشاهده نیستند و در عین حال، به علت خاص تر بودن شرایط تولید، دارای امنیت به مراتب بیشتری می باشد.

  2. هولوگرام سه بعدی از چه لایه هایی تشکیل شده است ؟

    ‌ این هولوگرام‌ها از دو لایه تشکیل شده اند. یک لایه دارای هولوگرام دو بعدی است که معمولا در پس زمینه (لایه زیرین) قرار می‌گیرد و لایه دیگر که دارای هولوگرام سه بعدی است، در لایه رویی قرار دارد. بدین ترتیب هولوگرام بدست آمده از این شیوه دارای عمق بیشتری خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.