معرفی تکنولوژی هولوگرامی

پیشرفت تکنولوژی هولوگرام

محققان لابراتور هولت پاکارد، تکنولوژی هولوگرامی را برای دستگاه های موبایل گسترش دادند. تصاویر آن ها تنها سه بعدی نیستند بلکه اشیاء را از زوایای مختلفی نشان می دهند. هولوگرافی یک تکنیک هولوگرامی است که نور ساطع شده از اشیاء را ثبت و سپس به صورتی که سه بعدی به نظربرسد آن را نمایان می کند. هولوگرام ها در فیلم هایی مانند جنگ ستارگان و مرد آهنین نمایانند، اما تکنولوژی فیلم های جادویی هنوز به دست نیامده است.

انواع هولوگرام ها در طول سالیان متمادی ساخته شده اند و شامل هولوگرام های انتقالی هستند که به نور اجازه ی تابش در آن ها را می دهد و عکس هایی که از طرفین می بایست دیده شوند و هولوگرام های رنگین کمانی که برای اهداف امنیتی استفاده می شوند، برای مثال بر روی کارت های اعتباری و گواهی نامه ی رانندگان.


فرآیند هولوگرافی

برای ساخت هولوگرام ، به یک نفر یا یک جسم که قصد ثبتش را دارید نیاز است. یک پرتو لیزری می بایست در جسم تابیده شود. یک وسیله ی نگارش با مواد مناسب نیز لازم است تا تصویر را واضح کند و همینطور به فضایی برای قادر ساختن پرتوهای نور و تقسیم آن ها.

یک پرتو نور به دو پرتو برابر تقسیم می شود و با استفاده از آینه مجددا ارزیابی می شود. یکی از پرتوهای تقسیم شده پرتو روشن کننده یا پرتو جسمی است و در جسم ردیابی می شود. برای انعکاس مقداری نور جسم را در وسیله ی نگارشی خاموش می کند. پرتو دوم پرتو مرجع شناخته می شود و مستقیما به داخل وسیله ی نگارشی تابیده می شود. با این روش با هیچ یک از پرتوهای ساطع شده از سوی جسم کشمکش نداشته و برای ساخت تصویری دقیق تر در مکان هولوگرام ها با آن ها هماهنگ می شود. دو پرتو نور یک دیگر را قطع و در یکدیگر تداخل پیدا می کنند. الگوی تداخل آن چیزیست که در وسیله ی نگارشی گذارده می شود تا تصویر حقیقی را برای دیدن توسط چشمان ما بازسازی کند.

وسیله ی نگارشی در جایی که نورها همگرا هستند می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند. یکی از متداول ترین استفاده های ساخت هولوگرام در فیلم های عکس گونه با مقدار افزوده ی ذرات انفعالی است.این کار تفکیک پذیری را قادر می سازد تا برای دو پرتو بیشتر باشد و موجب می شود که تصویربا استفاده از مواد هالوژنی نقره ای از سال 1960 واقعی تر باشد.

فرآیند هولوگرافی

پیشرفت تکنولوژی هولوگرامی

پیشرفت تکنولوژی هولوگرامی در سال 1962 آغاز شد، زمانی که یوری دنیسیوک در اتحاد جماهیر شوروی و امت لیس و جوریس اپاتنیکس در دانشگاه میشیگان تکنولوژی لیزری که اجسام سه بعدی را ثبت کرده بود را گسترش دادند. از تعلیق تصاویر هالوژن نقره ای برای دستگاه های نگارشی استفاده شده است. اما شفافیت اشیاء ذکر شده در آن زمان کامل نبود. روش های جدید شامل تغییر انتقالات با نمایه ی انکساری به هولوگرام ها اجازه داد تا در طول زمان بهبود یابند.

پیشرفت تکنولوژی هولوگرام

آینده ی هولوگرافی

اکنون هولوگرام ها نا متحرک هستند. نمایشات اخیر مانند تاثیر مخصوص سی.ان.ان از یک گزارشگر که از مکان دیگر بصورت زنده پخش شد و توپاک شکور، زنده به نظر رسیدن یک جشنواره ی موسیقی، هیچ کدام هولوگرام های واقعی نیستند. اگرچه تکنولوژی هولوگرافی جدید در تصاویر سه بعدی از مکان های دیگر در زمان واقعی در حال پیشرفت است. همچین تصاویر ایستا هستند، اما آن ها در هر دو ثانیه جدید می شوند و در این حرکات تاثیرات متحرک ایجاد می کنند. محققان امیدوارند که این تکنولوژی را ظرف سال های آینده بهبود بخشند و دقتی بالاتر و جریانی تصویری سریع تر را با خود بیاورند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top