هولوگرام چیست؟

انواع هولوگرام

واژه هولوگرام به معنای تمام نگار یا بعد نگار برچسبی است با قابلیت افزودن آیتم های امنیتی و فوق امنیتی، یک محصول تصویری با قابلیت ایجاد تصاویر سه بعدی، که با تکنولوژی هولوگرافی و با استفاده از لیزر به صورت برچسب تولید می شود و دارای جلوه های بصری منحصر به فرد از نام، آرم و یا طرح های گرافیکی در لایه های مختلف است. هولوگرام یک ساختار تقریبا مسطح است که از پستی و بلندی هایی در حد میکرون و یا کوچکتر تشکیل شده است. که بر اثر نوردهی مناسب طی فرآیندی پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی بصورت یک تصویر سه بعدی ایجاد می گردد و در واقع نور منعکس شده از آن تداعی کننده شی واقعی است.

هولوگرام چیست

معنای اصلی واژه هولوگرام

این واژه از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی و Gram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شی تشکیل شده است. عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنگی در آن ایجاد می گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی می دانند. درعکاسی و تمام نگاری از فیلم ها و پلیت های عکاسی استفاده می کنند ولی این امر تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند. مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است.

ماهیت تصویر اپتیکی که توسط لنز دوربین عکاسی تشکیل می گردد را می توان به راحتی با استفاده از یک مدل ساده هندسی برای رفتار نور به طور نسبتاً دقیقی توصیف کرد، در حالی که در مورد تصویر تمام نگاری این کار عملی نیست و وجود آن به پراش و تداخل که پدیده هایی موجی هستند، بستگی دارد. 


نحوه ساخت هولوگرام

نور به شی مورد نظر برخورد کرده و دیگری صفحه فیلمی که هولوگرام بر روی آن تشکیل می شود را روشن می نماید. وقتی پرتو شیئی پس از بازتاب از روی شیء با پرتو مرجع بر روی صفحه فیلم برخورد می نماید، یک الگوی تداخلی شبیه برخورد امواج حوضچه رخ می دهد. این الگوی تداخلی میکروسکوپی از مناطق روشن و تاریک تشکیل شده است که وقتی مجدداً به طور مناسبی نوردهی شوند، تصویری سه بعدی از شیء را در موقعیت اصلی آن “بازسازی” خواهد نمود. بدین ترتیب یک هولوگرام برجسته با انتقال الگوی تداخل بر روی یک فیلم، به وجود می آید. نور همانند امواج در یک حوضچه حرکت می کند. اگر دو سنگریزه را در یک استخر بیندازید، امواج حاصل با یکدیگر به شرح زیر برخورد می نمایند:

وقتی یک بیشینه (بالاترین نقطه موج) به یک بیشینه دیگربرسد، بیشینه بلندتری (تداخل سازنده) تشکیل می شود. زمانی که یک کمینه (پائین ترین نقطه موج) به کمینه دیگر برخورد نماید، کمینه عمیق تری (تداخل مخرب) بوجود می آید و زمانی که یک بیشینه با یک کمینه برخورد کند، یکدیگر را از بین برده و یک فضای مسطح ایجاد می شود. این اثر یک الگوی تداخلی ایجاد می کند. امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری از آن را غیرممکن ساخته است.

نحوه ساخت هولوگرام

هولوگرامها بر اساس نوع بهره برداری، نحوه تولید، روش الصاق و نوع مصرف دارای دسته بندی های متنوعی هستند. یکی از این دسته بندی ها بر اساس اطلاعات تصویری هولوگرام بوده و به دو گروه طرح عمومی و طرح اختصاصی تقسیم می شوند که دارای خصوصیت متفاوتی هستند.

دسته بندی هولوگرام ها بر اساس طرح

  • طرح عمومی
  • طرح اختصاصی

طرح عمومی و پیش آماده

این نوع، دارای نوشته های از پیش آماده هستند که در برخی موارد با طرح ها و گیلوش های منحصر به فرد، نیز تلفیق شده اند. این نوشته ها عموما GENUINE ، ORIGINAL، OK و … غیره هستند که با توجه به کاربرد مشتری، انتخاب و تولید می شوند. از آنجایی که این نوع دارای طراحی آماده وپیش فرض هستند و ابعاد عرضه آن ها مشخص است، بدیهی است که زمان و هزینه تولید، کاملا متفاوت و ارزان تر از طرح های اختصاصی است. می توان روی این برچسب های هولوگرامی، پس از تولید، اطلاعاتی از قبیل شماره سریال یا لوگو چاپ کرد که البته این اطلاعات خاصیت امنیتی و ماهیت هولوگرامی ندارد.

در هولوگرامهای عمومی، به هیچ وجه توانمندی امنیتی همانند طرح های اختصاصی وجود ندارد و به نوعی جنبه میانبر و سرعت بخشی و یا در مواردی پلمپ فیزیکی بدون توجه به امکان تولید مشابه را دارند. با این حال نیاز بخشی از بازار مصرف را تامین می کند. مخصوصا اگر با زیر لایه های تخریب شونده سفارش داده شود، می تواند تنها نیاز به امنیت فیزیکال و اطمینان از پلمپ را برآورده کند.

طرح اختصاصی و سفارشی

این نوع هولوگرامی طبق نیاز مشتری طراحی و تولید می شود و به طور خاص متعلق به سفارش دهنده است. در این حالت می توان هولوگرام را برچسب اطمینان نامید چرا که ویژگی های امنیتی همچون گیلوش و میکروتکست (ریزمتن) را در برگرفته و سناریوی امنیتی مد نظر را پیاده سازی و اجرا می نماید. هولوگرامهای طرح اختصاصی در سطوح مختلف (تجاری، امنیتی و فوق امنیتی) ارائه می شود که با توجه به کاربرد سفارش دهنده، طراحی و تولید می شود. حتی قابلیت رهگیری و کنترل اصالت پیدا می کند. این نوع هولوگرامها همانند سایر هولوگرامها، می تواند روی فویل های رنگی و زیر لایه های متفاوت تولید و عرضه شوند.


گروه بندی هولوگرام بر اساس کاربری

هولوگرامهای شماره سریال دار

در این نوع برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریال هایی بر روی برچسب هولوگرام به کار گرفته می شوند.

هولوگرامهای مخصوص کارت شناسائی 

هولوگرام های شفافی هستند که بر روی کارتهای شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.

هولوگرامهای نقش برگردان 

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

هولوگرام های دارای طرح مخفی 

در این نوع هولوگرام ها، متن یا تصویر خاصی درون هولوگرام قرار می‌گیرد که در حالت عادی غیر قابل رؤیت است و فقط با استفاده از دستگاههای لیزرخوان مخصوص تصاویر هولوگرام و متن هولوگرام قابل رؤیت خواهد بود. از این نوع هولوگرام در مواردی که امنیت بالایی مدنظر باشد، استفاده می شود.

نوار هولوگرام 

این نوارها به منظور محافظت از جعبه کارتن و یا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرند که در کنده شدن کلماتی مانند void ، Canceled و …. ازخود برجای میگذارد که نشان می دهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی و امنیتی هولوگرام استفاده کرد.

فویل های هات استامپ 

در هولوگرام چاپ گرم بصورت حرارتی برروی سطح مورد نظر مانند پارچه‏، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل می شود و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


انواع هولوگرام

۱)هولوگرام دوبعدی (2D) 

هولوگرام های دوبعدی از تصاویر دو بعدی ساخته می شوند و رنگهای رنگین کمان را تحت یک محدوده وسیع از شرایط نوردهی نمایش می دهند و دارای یک لایه تصویر هولوگرامی و بدون عمق هستند.

۲)هولوگرام سه بعدی (3D) 

هولوگرام سه بعدی از مدل های سه بعدی ( با همان اندازه) بوجود می آیند و ترکیبی از عمق و رنگ را نمایش می دهند.

۳)هولوگرام ترکیب دو بعدی و سه بعدی (2D و 3D) 

این هولوگرام ها هم از مدل های سه بعدی و هم از تصویر گرافیکی ساخته می شوند و نتیجه یک تصویر برجسته درخشان با المان های مسطح قابل دیدن با هر نورپردازی است.

۴)هولوگرام ترکیب دوبعدی/هولوگرام ترکیب سه بعدی (2D / 3D) 

این نوع از هولوگرام ها نیز از یک تصویر ساخته می شوند ولی زمینه و پیش زمینه آن بصورت لایه های دو بعدی جداگانه دیده می شوند، بنابراین به خوبی رنگهای رنگین کمان، عمق و حرکت را به نمایش می گذارند و به راحتی در زیر نور معمولی قابل دیدن هستند.

۵)هولوگرام با طرح های هولوگرافیکی پیچیده ( چند تایی )  

این نوع هولوگرام ها از چند لایه تصویر تشکیل شده اند که طوری روی هم می خوابند که تشکیل یه شکل 3 بعدی را می دهند. امکان گردش و تغییر در این روش بسیار زیاد است و از طریق نگاه کردن از زاویه های مختلف می توان تصاویر 2 بعدی و 3 بعدی را مشاهده کرد. با این روش می توان طرح ها و عکس های 2 بعدی را تبدیل به سه بعدی کرد، به این صورت که طرح در عمق های مختلف تصویر بصورت معلق باقی می ماند. (بالا و پایین آن لایه قرار می گیرد)

۶)هولوگرام دوبعدی یا قالب نقطه ای (Dot-Matrix) 

در این نوع هولوگرام دوبعدی تصاویر هولوگرام نقطه به نقطه ساخته می شوند و در نهایت هزاران نقطه در مجاورت هم تصویر هولوگرام نهائی را می سازند که با تغییر زاویه دید می توان هر یک از نقاط یا دسته ای از آنها را با رنگی متفاوت مشاهده نمود. کاربرد این نوع هولوگرام ها بیشتر درموارد امنیتی، کارت های شناسائی، پاسپورت ها واسناد و مدارک است.

انواع هولوگرام

۷)هولوگرام رنگ واقعی (True Color)  

در این نوع هولوگرام تصویر حاصل دارای تطابق رنگی کامل و واقعی با موضوع اولیه است به رنگ طبیعی خود دیده می شوند و با ایجاد فاصله ای بین زمینه و تصویر جلو، می تواند عمق را در آن مشاهده نمود و عکس به طور طبیعی و زنده منعکس می‌شود که به هیچ عنوان قابل کپی برداری نیست.

۸)هولوگرام چند کاناله (Flip Flop) 

در این هولوگرامها می توان دو یا چند تصویر مختلف را از زوایای متفاوت و با تغییر زاویه دید بصورت افقی یا عمودی مشاهده نمود.

۹)هولوگرام میکرو تکست (Micro Text) 

در این نوع هولوگرامها، متون و تصاویر مخفی داخل هولوگرام وجود دارند که در حالت عادی و با چشم غیرمسلح به سختی قابل رؤیت هستند و فقط با ذره‌ بین می توان تصاویر داخل هولوگرام و متن داخل هولوگرام را مشاهده نمود.

۱۰)هولوگرام تصویر متحرک (Stereogram) 

درواقع فیلم متحرکی است که در مسیر حکاکی نور تحت تابش قرار می گیرد. این تکنیک ما را قادر می سازد تا از انسان ها، حیوانات و اشیاء بزرگ هولوگرام تهیه نمائیم. در این نوع هولوگرام قابلیت پیوسته تصویر وجود دارد و کاربرد آن در موارد فانتزی، تبلیغاتی و غیره است.

Stereogram

۱۱)هولوگرام چاپ گرم (Hot Stamping Hologram Sticker) 

طرح این نوع هولوگرام روی لایه نازکی از ماده ای مثل آلومنیوم که در روی آن لایه پلی استر با ضخامت کم قرارداده شده است، حک می شود. سپس توسط اعمال فشار و حرارت با ماشین چاپ گرم و به واسطه عملکرد چسب آن به صفحه کاغذ یا کارت پلاستیکی منتقل می شود و پس از آن جزء جدائی ناپذیر سطح الصاق شده گردیده و به هیچ وجه قابل جداسازی نیست. کاربرد این نوع برچسب هولوگرامی در موارد خاص ایمنی و اسناد و مدارک است.

۱۲)هولوگرام با استفاده از UV

در این نوع هولوگرامی با ایجاد رمز و تصویر نامرئی در برچسب و رویت تصویر مخفی با استفاده از نور UV ممکن است.

۱۳)هولوگرام فیلتر تصویر(Filter Image) 

ایجاد رمز و تصویر نامرئی در برچسب هولوگرام و رویت آن بوسیله نور ماورای بنفش یا فیلتر مخصوص. مورد مصرف در اسناد دولتی و اسکناس.  

۱۴)هولوگرام شفاف (Transparent Hologram Sticker) 

در این نوع هولوگرام از فویل های شفاف استفاده می شود که معمولاٌ بر روی اسناد الصاق شده و به گونه ای است که متن زیر برچسب قابل مشاهده است.

۱۵)هولوگرام ضد سرقت (Anti conterfeiting Hologram Sticker) 

هولوگرام ضد سرقت (ضدجعل) خود به دو دسته طرح دار و ساده تقسیم می شود که هنگام برداشتن برچسب از روی سطح، تخریب می شود.

۱۶)هولوگرام معمولی (Ordinery Hologram Sticker) 

این نوع برچسب ها در هنگام انتقال از روی سطح چسبیده شده، خراب نمی شوند.


المان های امنیتی در برچسب هولوگرام

بعد نگار ایرانیان ارایه دهنده انواع خدمات طراحی، تولید و چاپ انواع برچسب هولوگرام با ضریب امنیت های مختلف است.
علم هولوگرافی در قالب برچسب های امنیتی برای تولید کنندگان این امکان را فراهم می نماید که کالاهای خود را با برچسب های ضد تقلب و ضد جعل امن ساخته و کاربران از خرید کالای اصلی رضایت کامل را داشته باشند. هولوگرام به اشکال مختلف به کار می رود که هم از نظر ظاهری و اندازه و ابعاد تفاوت دارند و هم از نظر محتوایی، محتوای هولوگرام در واقع همان ضرایب امنیتی هولوگرام است که برخی از آن ها شامل نوشته های میکرونی، عکسهای رنگی، الگوهای ریاضی، انعکاس دهنده متنی توسط نور لیزر، تصاویر با اختلاف زاویه دید و … هستند که هم در هولوگرام های دولتی و حقوقی و هم در هولوگرامهای کالایی کاربرد دارند.


آشنایی با خدمات شرکت بعد نگار ایرانیان

شرکت بعد نگار ایرانیان با سابقه ای طولانی در زمینه ی چاپ و تولید هولوگرام و در اختیار داشتن کادری مجرب، با به کارگیری جدید ترین و بروزترین روش های تولید و چاپ هولوگرام، برچسب بسته بندی کالا، برچسب های امنیتی و … توانسته است شرکتی پیشرو در صنعت هولوگرام باشد.


سوالات متداول هولوگرام:

هولوگرام چیست؟

این واژه از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی وGram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شی تشکیل شده است.عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنی در آن ایجاد می گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی میدانند .

مهم ترین کاربرد برچسب هولوگرام چیست؟

امروزه هولوگرام کاربردهای فراوانی دارد از جمله کارت های شناسایی، بسته بندی محصولات، موارد امنیتی و …استفاده می شود.

مزیت هولوگرام چیست؟

مزیت اصلی هولوگرام سختی و گرانی جعل پذیری است. این محصول توسط برنامه های امنیتی خاص طراحی و ضمن ارتقا سطح امنیتی یافته و برای تولید آن با استفاده از تکنولوژی پیشرفته هولوگرافی در شرایط محیطی تحت کنترل مدل اولیه منحصر به فرد هولوگرام تولید می گردد.


به اشتراک بگذارید :

go to top