هولوگرام چیست؟

انواع هولوگرام

واژه هولوگرام به معنای تمام نگار یا بعد نگار برچسبی است با قابلیت افزودن آیتم های امنیتی و فوق امنیتی، یک محصول تصویری با قابلیت ایجاد تصاویر سه بعدی، که با تکنولوژی هولوگرافی و با استفاده از لیزر به صورت برچسب تولید می شود و دارای جلوه های بصری منحصر به فرد از نام، آرم و یا طرح های گرافیکی در لایه های مختلف است.

هولوگرام یک ساختار تقریبا مسطح است که از پستی و بلندی هایی در حد میکرون و یا کوچکتر تشکیل شده است. که بر اثر نوردهی مناسب طی فرآیندی پیچیده و بسیار دقیق اپتیکی بصورت یک تصویر سه بعدی ایجاد می گردد و در واقع نور منعکس شده از آن تداعی کننده شی واقعی است. فناوری هولوگرافیک کپی برداری و تکثیر غیر مجاز از محصولات را در هر کجا غیرممکن ساخته است لذا وجود این برچسب بر روی کالا بهترین ضامن برای اطمینان از اصالت کالا برای مصرف کننده و حفظ برند برای تولیدکننده است.


معرفی هولوگرام و ماهیت آن

این واژه از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی و Gram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شی تشکیل شده است. عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنگی در آن ایجاد می گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی می دانند. در عکاسی و تمام نگاری از فیلم ها و پلیت های عکاسی استفاده می کنند ولی این امر تقریباً کل وجه اشتراکی است که این دو دارند.

مهمترین فرق بین آنها نحوه ایجاد تصویر است. ماهیت تصویر اپتیکی که توسط لنز دوربین عکاسی تشکیل می گردد را می توان به راحتی با استفاده از یک مدل ساده هندسی برای رفتار نور به طور نسبتاً دقیقی توصیف کرد، در حالی که در مورد تصویر تمام نگاری این کار عملی نمی باشد و وجود آن به پراش و تداخل که پدیده هایی موجی هستند، بستگی دارد.

در این مقاله چند مورد از معروف ترین و رایج ترین انواع هولوگرام را معرفی می کنیم تا شما با توجه به کارایی و هدف خود بهترین برچسب امنیتی هولوگرامی را برای خود تهیه کنید.

هولوگرام چیست

نحوه ساخت هولوگرام

نور به شی مورد نظر برخورد کرده و دیگری صفحه فیلمی که هولوگرام بر روی آن تشکیل می شود را روشن می نماید. وقتی پرتو شیئی پس از بازتاب از روی شیء با پرتو مرجع بر روی صفحه فیلم برخورد می نماید، یک الگوی تداخلی شبیه برخورد امواج حوضچه رخ می دهد.

این الگوی تداخلی میکروسکوپی از مناطق روشن و تاریک تشکیل شده است که وقتی مجدداً به طور مناسبی نوردهی شوند، تصویری سه بعدی از شیء را در موقعیت اصلی آن “بازسازی” خواهد نمود. بدین ترتیب یک هولوگرام برجسته با انتقال الگوی تداخل بر روی یک فیلم، به وجود می آید. نور همانند امواج در یک حوضچه حرکت می کند. اگر دو سنگریزه را در یک استخر بیندازید، امواج حاصل با یکدیگر به شرح زیر برخورد می نمایند:

وقتی یک بیشینه (بالاترین نقطه موج) به یک بیشینه دیگر برسد، بیشینه بلندتری (تداخل سازنده) تشکیل می شود. زمانی که یک کمینه (پائین ترین نقطه موج) به کمینه دیگر برخورد نماید، کمینه عمیق تری (تداخل مخرب) بوجود می آید و زمانی که یک بیشینه با یک کمینه برخورد کند، یکدیگر را از بین برده و یک فضای مسطح ایجاد می شود. این اثر یک الگوی تداخلی ایجاد می کند. امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده سیستم های کامپیوتری مدرن با استفاده از نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافیک هولوگرام هایی با دقت، ظرافت و پیچیدگی بسیار بالا ایجاد نمایند که همین امر کپی برداری از آن را غیرممکن ساخته است.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


کاربرد هولوگرام

از جمله کاربرد های هولوگرام ها در زمینه های مختلف می توان به موارد زیر اشاره نمود:طراحی هولوگرام ها می توانند در کاربرد های تزئینی، امنیتی و بسته استفاده شوند اما استفاده از تکنولوژی هولوگرام ها تنها محدود به استفاده از آنها در قالب برچسب ها نمی شود، بلکه زمینه های بسیار دیگری نیز برای استفاده از این تکنولوژی وجود دارد. از جمله این کاربرد ها می توان به استفاده از هولوگرام در زمینه های پزشکی و امنیت پیشرفته اشاره نمود.

از این تکنولوژی خارق العاده در تمامی صنایع به منظور تعریف، تثبیت نام، نشان، تصدیق اصالت آنها و همچنین موارد غیر صنعتی کاربرد دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موارد شیمیائی
 • تجهیزات ساختمانی
 • موارد تزئینی از قبیل جواهرات و ساعت
 • صنعت خودرو
 • قطعات یدکی و تجهیزات مختلف صنعتی و غیر صنعت
 • کالاهای لوکس
 • ابزارآلات
 • پوشاک
 • صنایع غذائی
 • انواع بلیط ها
 • انواع کارت های اعتباری، امنیتی و شناسائی (مانند شناسنامه و کارت ملی )
 • تمامی اوراق بهادار ( پول، چک و غیره )
 • کلیه ضمانت نامه ها، اوراق محرمانه و خاص

کاربردهای امنیتی هولوگرام

همچنین کاربردهای هولوگرام به خصوص برای موارد امنیتی در حال گسترش است. علاوه بر اینکه امروزه این تکنولوژی به خوبی توانسته است به کمک حفظ اعتبار و امنیت مدارک مهم بیاید، امروزه نسل جدید هولوگرام های امنیتی، ویژگی های پیشرفته تری مانند متن ها و تصاویر متحرک را نیز دارد.

استفاده هولوگرام در بسته بندی

از کاربرد های چاپ هولوگرام ها، می توان به کاربرد آنها در بسته بندی اشاره نمود. از این برچسب ها بر روی بسته بندی کالاها نیز استفاده می شود که علت آن را می توان حفظ نشان تجاری و اصالت کالاهای تولید شده دانست. از این قبیل کالاهای که امروزه با این برچسب ها بسته بندی می شوند می توان به مواردی همچون لوازم یدکی خودروها، مواد غذایی، دارویی، قطعات الکترونیکی و … اشاره نمود.

کاربرد تزئینی هولوگرام

یکی دیگر از کاربردهای چاپ هولوگرام ها، استفاده از این برچسب های هولوگرامی برای تزئین کردن محصولات می باشد. به عنوان مثال شما می توانید بر روی کارت های تبلیغی، مجلات، کتاب ها، تصاویر فانتزی و … این نوع کاربرد چاپ هولوگرام را مشاهده نمایید.

کاربرد هولوگرام در زمینه پزشکی

تکنولوژی هولوگرام می تواند با کمک تکنیک های تصویربرداری از جمله MRI ,CAT در تشخیص بیماری ها بسیار موثرتر عمل کند. همچنین پزشکان می توانند از طریق این تکنولوژی، بیمار را در حالت سه بعدی تجسم کرده و وی را بهتر درک کنند. همینطور از این ویژگی می توان در زمینه آموزش دانش آموزان نیز استفاده کرد. شما می توانید به کمک این تکنولوژی، برای درک بهتر دروس تجسمی استفاده کنید و مفاهیم را در قالب های سه بعدی در آورید.

کاربرد هولوگرام در بازی و سرگرمی

از دیگر کاربردهای برجسته هولوگرام می توان به بازی و سرگرمی اشاره نمود. این تکنولوژی می تواند سبب جذاب تر شدن بازی ها، فیلم ها و … شود که می توان از آن برای ایجاد سرگرمی های متنوع استفاده نمود. این تکنولوژی می تواند به کمک بازی های چند نفره در کنار نمایشگر های هوشمند، عملکرد جذابی داشته باشد.

هولوگرام ها بر اساس نوع بهره برداری، نحوه تولید، روش الصاق و نوع مصرف دارای دسته بندی های متنوعی هستند. یکی از این دسته بندی ها بر اساس اطلاعات تصویری هولوگرام بوده و به دو گروه طرح عمومی و طرح اختصاصی تقسیم می شوند که دارای خصوصیت متفاوتی هستند.

نحوه ساخت هولوگرام

دسته بندی هولوگرام ها بر اساس طرح

 • طرح عمومی
 • طرح اختصاصی

طرح عمومی و پیش آماده

این نوع، دارای نوشته های از پیش آماده هستند که در برخی موارد با طرح ها و گیلوش های منحصر به فرد، نیز تلفیق شده اند. این نوشته ها عموما GENUINE ، ORIGINAL، OK و … غیره هستند که با توجه به کاربرد مشتری، انتخاب و تولید می شوند. از آنجایی که این نوع دارای طراحی آماده وپیش فرض هستند و ابعاد عرضه آن ها مشخص است، بدیهی است که زمان و هزینه تولید، کاملا متفاوت و ارزان تر از طرح های اختصاصی است. می توان روی این برچسب های هولوگرامی، پس از تولید، اطلاعاتی از قبیل شماره سریال یا لوگو چاپ کرد که البته این اطلاعات خاصیت امنیتی و ماهیت هولوگرامی ندارد.

در هولوگرام های عمومی، به هیچ وجه توانمندی امنیتی همانند طرح های اختصاصی وجود ندارد و به نوعی جنبه میانبر و سرعت بخشی و یا در مواردی پلمپ فیزیکی بدون توجه به امکان تولید مشابه را دارند. با این حال نیاز بخشی از بازار مصرف را تامین می کند. مخصوصا اگر با زیر لایه های تخریب شونده سفارش داده شود، می تواند تنها نیاز به امنیت فیزیکال و اطمینان از پلمپ را برآورده کند.

طرح اختصاصی و سفارشی

این نوع هولوگرامی طبق نیاز مشتری طراحی و تولید می شود و به طور خاص متعلق به سفارش دهنده است. در این حالت می توان هولوگرام را برچسب اطمینان نامید چرا که ویژگی های امنیتی همچون گیلوش و میکروتکست (ریزمتن) را در برگرفته و سناریوی امنیتی مد نظر را پیاده سازی و اجرا می نماید. هولوگرام های طرح اختصاصی در سطوح مختلف (تجاری، امنیتی و فوق امنیتی) ارائه می شود که با توجه به کاربرد سفارش دهنده، طراحی و تولید می شود. حتی قابلیت رهگیری و کنترل اصالت پیدا می کند. این نوع هولوگرام ها همانند سایر هولوگرام ها، می تواند روی فویل های رنگی و زیر لایه های متفاوت تولید و عرضه شوند.


گروه بندی هولوگرام بر اساس کاربری

هولوگرام های شماره سریال دار

در این نوع برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریال هایی بر روی برچسب هولوگرام به کار گرفته می شوند.

هولوگرام های مخصوص کارت شناسائی 

هولوگرام های شفافی هستند که بر روی کارت های شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.

هولوگرام های نقش برگردان 

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگهای مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

هولوگرام های دارای طرح مخفی 

در این نوع هولوگرام ها، متن یا تصویر خاصی درون هولوگرام قرار می‌گیرد که در حالت عادی غیر قابل رؤیت است و فقط با استفاده از دستگاههای لیزرخوان مخصوص تصاویر هولوگرام و متن هولوگرام قابل رؤیت خواهد بود. از این نوع هولوگرام در مواردی که امنیت بالایی مدنظر باشد، استفاده می شود.

نوار هولوگرام 

این نوارها به منظور محافظت از جعبه کارتن و یا هربسته دیگری که نیاز به محافظت در سطح بالایی داشته باشند مورد استفاده قرار می گیرند که در کنده شدن کلماتی مانند void ، Canceled و …. ازخود برجای میگذارد که نشان می دهد بسته باز شده است. در این نوع هولوگرام همانند سایر هولوگرام ها می توان از جلوه های گرافیکی و امنیتی هولوگرام استفاده کرد.

فویل های هات استامپ 

در هولوگرام چاپ گرم بصورت حرارتی برروی سطح مورد نظر مانند پارچه‏، فلزات، پلاستیک، چرم، کاغذ و ….. منتقل می شود و با ماشین هات استامپ مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


آشنایی با انواع هولوگرام

هولوگرام دوبعدی (2D) 

هولوگرام های دوبعدی از تصاویر دو بعدی ساخته می شوند و رنگ های رنگین کمان را تحت یک محدوده وسیع از شرایط نوردهی نمایش می دهند و دارای یک لایه تصویر هولوگرامی و بدون عمق هستند.

هولوگرام سه بعدی (3D) 

هولوگرام سه بعدی از مدل های سه بعدی ( با همان اندازه) بوجود می آیند و ترکیبی از عمق و رنگ را نمایش می دهند.

ترکیب دو بعدی و سه بعدی (2D و 3D) 

این هولوگرام ها هم از مدل های سه بعدی و هم از تصویر گرافیکی ساخته می شوند و نتیجه یک تصویر برجسته درخشان با المنت های مسطح قابل دیدن با هر نورپردازی است. بنابراین به خوبی رنگ های رنگین کمان، عمق و حرکت را به نمایش می گذارند و به راحتی در زیر نور معمولی قابل دیدن هستند.

هولوگرام ترکیب دوبعدی/هولوگرام ترکیب سه بعدی (2D / 3D) 

این نوع از هولوگرام ها نیز از یک تصویر ساخته می شوند ولی زمینه و پیش زمینه آن بصورت لایه های دو بعدی جداگانه دیده می شوند، بنابراین به خوبی رنگهای رنگین کمان، عمق و حرکت را به نمایش می گذارند و به راحتی در زیر نور معمولی قابل دیدن هستند.

هولوگرام با طرح های هولوگرافیکی پیچیده ( چند تایی )  

این نوع هولوگرام ها از چند لایه تصویر تشکیل شده اند که طوری روی هم می خوابند که تشکیل یه شکل 3 بعدی را می دهند. امکان گردش و تغییر در این روش بسیار زیاد است و از طریق نگاه کردن از زاویه های مختلف می توان تصاویر 2 بعدی و 3 بعدی را مشاهده کرد. با این روش می توان طرح ها و عکس های 2 بعدی را تبدیل به سه بعدی کرد، به این صورت که طرح در عمق های مختلف تصویر بصورت معلق باقی می ماند. (بالا و پایین آن لایه قرار می گیرد.)

هولوگرام دوبعدی یا قالب نقطه ای (Dot-Matrix) 

در این نوع هولوگرام دوبعدی تصاویر هولوگرام نقطه به نقطه ساخته می شوند و در نهایت هزاران نقطه در مجاورت هم تصویر هولوگرام نهائی را می سازند که با تغییر زاویه دید می توان هر یک از نقاط یا دسته ای از آنها را با رنگی متفاوت مشاهده نمود. کاربرد این نوع هولوگرام ها بیشتر درموارد امنیتی، کارت های شناسائی، پاسپورت ها واسناد و مدارک است.

انواع هولوگرام

هولوگرام رنگ واقعی (True Color)  

در این نوع هولوگرام تصویر حاصل دارای تطابق رنگی کامل و واقعی با موضوع اولیه است به رنگ طبیعی خود دیده می شوند و با ایجاد فاصله ای بین زمینه و تصویر جلو، می تواند عمق را در آن مشاهده نمود و عکس به طور طبیعی و زنده منعکس می‌شود که به هیچ عنوان قابل کپی برداری نیست.

هولوگرام چند کاناله (Flip Flop) 

در این هولوگرام ها می توان دو یا چند تصویر مختلف را از زوایای متفاوت و با تغییر زاویه دید بصورت افقی یا عمودی مشاهده نمود. در این هولوگرام، با تغییر زاویه ی دید نور، صحنه های کاملا متفاوت مشاهده می گردد که پتانسیل های بسیاری برای حافظه های کامپیوتری عظیم دارند.

هولوگرام میکرو تکست (Micro Text) 

در این نوع هولوگرام ها، متون و تصاویر مخفی داخل هولوگرام وجود دارند که در حالت عادی و با چشم غیرمسلح به سختی قابل رؤیت هستند و فقط با ذره‌ بین می توان تصاویر داخل هولوگرام و متن داخل هولوگرام را مشاهده نمود.

یکی از تکنیک هایی که امنیت را در اسناد، اسکناس ها، کارت های هوشمند، کاغذ های امنیتی و هولوگرام ها ایجاد می کند، استفاده از هولوگرام میکروتکست است. میکروتکست ها نوشته های بسیار ریزی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند و تنها هنگامی که با لوپ مشاهده می شوند، قابل تشخیص هستند.

طراحی میکروتکست ها به گونه ای است که درحالت عادی به شکل یکی از خطوط معمولی طرح دیده می شود و به علت کوچکی و ریزی بیش از حد غیر قابل کپی و اسکن است. میکروتکست ها یکی عناصر امنیتی پنهان محسوب می شوند که با لوپ قابل مشاهده هستند.

هولوگرام تصویر متحرک (Stereogram) 

در واقع فیلم متحرکی است که در مسیر حکاکی نور تحت تابش قرار می گیرد. این تکنیک ما را قادر می سازد تا از انسان ها، حیوانات و اشیاء بزرگ هولوگرام تهیه نمائیم. در این نوع هولوگرام قابلیت پیوسته تصویر وجود دارد و کاربرد آن در موارد فانتزی، تبلیغاتی و غیره است.

Stereogram

هولوگرام چاپ گرم (Hot Stamping Hologram Sticker) 

اگر بخواهید هولوگرام پس از الصاق بر روی محصول به هیچ عنوان از آن جدا نشود به صورت چاپ گرم آن را تولید می کنند . به همین دلیل است که برای چسباندن این نوع هولوگرام از دستگاه های مخصوص استفاده می شود . این نوع برچسب یکی از انواع هولوگرام هایی است که از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از فویل های رنگی و شفاف در این هولوگرام مقدور می باشد .

طرح این نوع هولوگرام روی لایه نازکی از ماده ای مثل آلومنیوم که در روی آن لایه پلی استر با ضخامت کم قرارداده شده است، حک می شود. سپس توسط اعمال فشار و حرارت با ماشین چاپ گرم و به واسطه عملکرد چسب آن به صفحه کاغذ یا کارت پلاستیکی منتقل می شود و پس از آن جزء جدائی ناپذیر سطح الصاق شده گردیده و به هیچ وجه قابل جداسازی نیست. کاربرد این نوع برچسب هولوگرامی در موارد خاص ایمنی و اسناد و مدارک است.

هولوگرام با استفاده از UV

در این نوع هولوگرامی با ایجاد رمز و تصویر نامرئی در برچسب و رویت تصویر مخفی با استفاده از نور UV ممکن است.

هولوگرام فیلتر تصویر (Filter Image) 

ایجاد رمز و تصویر نامرئی در برچسب هولوگرام و رویت آن بوسیله نور ماورای بنفش یا فیلتر مخصوص. مورد مصرف در اسناد دولتی و اسکناس.  

هولوگرام شفاف (Transparent Hologram Sticker) 

در این نوع هولوگرام از فویل های شفاف استفاده می شود که معمولاٌ بر روی اسناد الصاق شده و به گونه ای است که متن زیر برچسب قابل مشاهده است.

 از مهم ترین کاربردهای این نوع هولوگرام، استفاده در کارت های امنیتی مثل کارت های شناسایی، کارت های هدیه، کارت های بانکی و... است؛ چرا که علاوه بر افزودن ویژگی امنیتی به کارت، فضای مفید کارت را ازبین نخواهد برد و تمام اطلاعات زیر آن قابل مشاهده و خوانا است. هم چنین جنبه زیبایی و محافظت نیز دارد. هولوگرام شفاف در بسته بندی و سطح تجاری نیز کاربرد بسیاری دارد که هم جنبه اصالت کالا تضمین می کند و هم زیبایی و چشم‌گیری آن را دوچندان می کند.

هولوگرام شفاف

هولوگرام ضد سرقت (Anti conterfeiting Hologram Sticker) 

هولوگرام ضد سرقت (ضدجعل) خود به دو دسته طرح دار و ساده تقسیم می شود که هنگام برداشتن برچسب از روی سطح، تخریب می شود.

ویژگی هولوگرام ضد سرقت غیر قابل انتقال بودن آن است و از آنجائی که تلاش برای برداشتن آن از روی سطح چسبانده شده تقریبا” غیر ممکن بوده و باعث تخریب آن میگردد، یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع هولوگرام است. هولوگرام به عنوان نشانه ای غیرقابل تردید از اصالت کالا موجب اطمینان مصرف کننده از کیفیت و اصلی بودن کالا می گردد.

هولوگرام ضد سرقت با جلوگیری از ورود کالاهای غیرواقعی و تقلبی به بازار و کوتاه کردن دست متقلبین، منافع و حقوق صاحبان اصلی صنایع و تولیدکنندگان را تضمین نموده و در عین حال از بی اعتمادی و اتلاف وقت مصرف کنندگان نیز جلوگیری می نماید.

هولوگرام معمولی (Ordinery Hologram Sticker) 

یکی از پرکاربردترین انواع که در مجموعه ی هولوگرامهای سرد قرار میگیرد ، هولوگرام عادی می باشد . هولوگرام عادی با برداشته شدن از سطح خراب نمی شود ، در عوض یکی از ضعف هایی که دارد ، در همه ی موارد امنیتی قابل استفاده نیست . بیشترین مورد استفاده آن برای محصولاتی است که تخریب هولوگرامها در آنها از اهمیت چندانی برخوردار نیست . برچسب عمومی در تیراژ انبوه تولید می شود و قیمت آن مناسب است .

هولوگرام میکرونی

این نوع هولوگرام های میکرونی، ویژگی فوق امنیتی و پنهان روی سند ایجاد می کنند. این ذرات هولوگرافیک می توانند تا کوچکی 100 میکرون نیز باشند و توسط تکنولوژی E-Beam تولید می شوند. به علت ریز بودن، این هولوگرام ها را می توان به صورت پراکنده در سطح سند و یا مرکب های مخصوص استفاده کرد.

هم چنین می توانند از نظر ظاهری، شکل های متنوعی داشته باشند که به سفارش مشتری تولید می شود. از نظر فیزیکی و شیمیایی می توانند در برابر حرارت، حلال ها اسیدی و بازی مقاومت خوبی از خود نشان دهند. قابلیت رمزنگاری (Coding) از ویژگی های بسیار مهم این پدیده است که باز هم به سفارش مشتری تهیه و تولید می شود. این ویژگی قابلیت رهگیری را در سند ایجاد می کند. با تمام ویژگی های مذکور، یک عامل مهم دیگر در این تکنولوژی، احراز هویت و تایید اصالت آن است که تنها با یک ابزار میکروسکوپ ساده دستی میسر می شود.

هولوگرام میکرونی

هولوگرام های برجسته

از مشهور ترین هولوگرام های موجود در بازار برای تولید انبوه است مانند برچسب های موجود در کارت های ویزیت و یا تصویر عقاب بر روی کارت های ویزا است.

هولوگرام اصلی بر روی یک ماده مقاوم در برابر نور ثبت می شود و یک الگوی تداخلی دو بعدی درون یک فویل پلاستیکی باریک چسبانده می شود نوه های برجسته آن بر روی سطح خود دارای شیارهایی هستند که یک لایه از فلز نیکل بر روی صفحه آن پوشانده می شود و لایه ای باریک از متالیک را پدید می آورد سپس این لایه بر روی غلتک قرار می گیرد و در شرایط فشار و گرمای بالا به لایه هولوگرام اصلی می چسبد.

هولوگرام دندانه دار

پیش تر اشاره شد که هولوگرام ها طبق سلیقه و نیاز مشتری تولید می شوند. در برخی موارد برای زیبایی طراحی و گرافیک اثر می توان برش های خاص تر را انتخاب کرد .هولوگرام دندانه دار یکی از این نواع هولوگرام هاست. گاهی این برش ها توسط تولید کننده پیشنهاد می شوند که هزینه و زمان تولید کم تری را در بر خواهد داشت و در برخی موارد برای رساندن مفهوم خاصی در رابطه با بحث تجاری و برندینگ می تواند توسط مشتری تعیین شود.

هولوگرام های یکپارچه

این مدل پراکنشی و یا بازتابی از مجموعه ای از تصاویر شی که می تواند یک شخص زنده، یک منظره، گرافیک کامپیوتری و یا تصویر اشعه ایکس باشد. معمولا از شی مورد نظر از زاویه دیدهای متفاوت تصویر برداری می شود. هر یک از این تصاویر به وسیله ی یک لیزر بر روی صفحه ی ال سی دی روشن می گردد و به عنوان نوار باریک هولوگرافی در اشیا ثبت می گردند.

تصویر بعدی در مجاور نوار ثبت می گردد تا تصویر نهایی هولوگرام کامل گردد تصویر نهایی تصویری برجسته است و چسم غیر مسلح قادر خواهد بود بصورت چند بعدی آن را مشاهده کند. اخیرا از دوربین های فیلم برداری برای ثبت اصلی تصاویر استفاده می شود که امکان تولید تصاویر از طریق نرم افزارهای کامپیوتری را می دهد.

هولوگرام های یکپارچه

هولوگرام های ساخته کامپیوتر

ریاضیات هولوگرافی، به خوبی فهمیده می شود. سه جز پایه در هولوگرافی وجود دارد :

 • منبع نور
 • هولوگرام
 • تصویر

اگر هر یک از این دو جز از پیش تعیین گردند جز سوم قابل محاسبه خواهد بود. برای مثال امواج موازی نور با طول موج یکسان داشته باشیم در این صورت سیستم دو شکافه خواهیم داشت. هم چنین می توانیم الگوی شکست نور را محاسبه کنیم.

هم چنین با دانستن الگوی شکست و جزئیات مرتبط با سیستم های دو شکافه می توانیم طول موج نور را محاسبه کنیم. بدین ترتیب قادریم هر الگویی را در این راستا مشاهده کنیم. هولوگرافی های ساخته ی کامپیوتر زیر شاخه ای از هولوگرام ها هستند که به سرعت در حال رشد هستند.

برای مثال از هولوگرافی های ساخته ی کامپیوتر برای ساخت اجزای نوری هولوگرافی، اسکن کردن، شکاف کردن، متمرکز کردن و به طور کلی برای کنترل نوری لیزر در بسیاری از ابزار های نوری مانند دستگاه های پخش کننده ی سی دی مورد استفاده قرار می گیرد.

هولوگرام انعکاسی

هولوگرام انعکاسی، که در آن یک تصویر سه بعدی در سطح آن دیده میشود، رایج ترین نوعی است که در گالری ها به نمایش گذارده میشود. هولوگرام توسط یک (نقطه) نور سفید درخشان شده ودر ابعاد و فواصل مخصوص قرار گرفته و رو به سوی بیننده جایگذاری میشود.

بنابراین تصویری متشکل از نور توسط هولوگرام منعکس میشود. اخیرأ این هولوگرام ها به صورت رنگی ساخته و نمایش داده شده اند و تصاویر آن ها به صورت عینی غیرقابل تشخیص از اشیاء اصلی است. اگر شیء اصلی ما یک آیینه است، تصویر هولوگرافیک آینه نور سفید رنگ منعکس میکند؛ اگر شیء ما یک الماس است تصویر هولوگرافیک الماس به صورت براق دیده میشود.

اگرچه تولیدات انبوه هولوگرام ها، مانند عقاب، بر روی کارت ویزا با نور منعکس شده دیده می شوند،آن ها در حقیقت هولوگرام های انتقالی هستند که یک لایه آلومینیم در قسمت پشتشان انعکاس یافته است.

هولوگرام انتقالی

نوعی از هولوگرام های انتقالی با نور لیزر دیده میشوند. معمولا از این نوع برای ثبت استفاده میشود. این نور از پشت هولوگرام ساطع میشود وتصویری را به طرف بیننده انتقال میدهد. تصویر واقعی میتوانند خیلی تیز و ژرف باشد. برای مثال در یک هولوگرام کوچک یک اتاق بزرگ با افرادی در آن به گونه ای دیده میشوند که گویی هولوگرام یک پنجره بوده است.

اگر این نوع هولوگرام به قطعات کوچک تبدیل شود(برای جلوگیری از افراط هولوگرام را میتوان با یک تکه کاغذ پوشاند) شخص هنوز هم میتواند کل تصویر را در هر یک از قطعات ببیند. بسته به محل قرارگیری هر قطعه، نمای متفاوتی دیده می شود. به علاوه، اگر یک پرتو لیزری همگرا از پشت به هولوگرام تابانده شود (مرتبط با جهت پرتو تداخل گر) یک تصویر واقعی می تواند به داخل تصویری که در مکان اصلی شیء واقع شده است افکنده شود.

هولوگرام های ورقه مانند

هولوگرام های ورقه مانند مناسب کاربردهای دستی اند. این هولوگرام ها در سایز ۶×۶ تهیه می شوند.در هولوگرام های مربع و مستطیل با لبه های تیز شکافی وجود ندارد اما در انواع گرد با گوشه ی گرد و دیگر اشکال سفارشی به یک شکاف۲ الی ۳ میلی متری نیاز است. این هولوگرام ها در ضخامت ۲۴/۳۶ میکرون تهیه می گردند.

هولوگرام های چند برشه

هولوگرام های چند برشه خود تخریب به صورت برچسب هایی هستند که در حین جداسازی به آسانی پاره می شوند. این هولوگرام ها در حین جدا سازی به تکه های کوچکتر تقسیم می شوند. این نوع هولوگرام به صورت ورقه ای، قرقره ای، در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شوند و به صورت گسترده در داروسازی، لوازم های یدکی، الکترونیک وتولید پارچه مورد استفاده قرار می گیرند.

هولوگرام های چند برشه

هولوگرام های نفوذی

در حین تلاش هایی برای جداسازی هولوگرام ها، چسباندن آن به یک ورقه نوار شفافی در قسمت پشتی فلزی قراردارد که جداشدنی نیست. این هولوگرام در اشکال مختلف قرقره ای، ورقه ای و هم چنین در رنگ های مختلف تهیه می شود. ضخامت این هولوگرام در حدود ۲۴/۳۶ میکرون است.

هولوگرام های نیمه نفوذی

این هولوگرام ها در صورت جداسازی از صفحه تخریب می شوند. این هولوگرام ها بسیار شکننده و ترد بوده و از هر گونه مبادله جلوگیری می کنند. در حالی که در برخی موارد پس از جداسازی هولوگرام ها قسمت های چسبناکی ازآن باقی می مانند. عبارت های معمولی مانند “باز شده “ ، ”باطل” ، الگوهای در محل های دلخواه چاپ می شوند. این هولوگرام ها در اشکال قرقره ای و ورقه ای در رنگ های متفاوت و باضخامت ۲۴/۳۶ میکرون تولید می شوند.

هولوگرام های شماره لیزری

هولوگرام های سری شماره دار محصولتان را از سایر محصولات متمایز می کند. اطلاعات متعددی همانند شماره بر روی سطوح هولوگرامی حک می شود. این هولوگرام به شکل ورقه ای ودر رنگ های مختلف تولید می شود و ضخامت آن در حدود ۲۴/۳۶میکرون است. این هولوگرام ها ویژگی غیر قابل نفوذی نیز دارد.

هولوگرام های اینستاگرام

در طرح های استیکرهای هولوگرامی معمولی عنوان هایی مانند “اصلی“، معتبر، ایمن و..حک شده است. رنگ این استیکرها معمولا نقره ای، طلایی، آبی، قرمز و…است. این هولوگرام غیر قابل نفوذ هستند. هولوگرام های طرح دار را معمولا افرادی که به برچسب های سریع احتیاج دارند، استفاده می کنند. این هولوگرام ها در هر تعدادی تولید می شوند. این هولوگرام ها برای بلیت های ورودی نمایشگاه ها، هدیه ها، تبلیغات و… مناسب اند.

هولوگرام های تبلیغاتی

هولوگرام های تبلیغاتی به منظور افزایش فروش و تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع هولوگرام ها در نمایشگاه ها، مجله ها، بروشورها و کارت های یادگاری استفاده می شوند. این هولوگرام ها در طرح دیداری و گرافیکی جالبی تولید می شوند. این هولوگرام ها در اشکال قرقره ای و صفحه ای با ضخامت ۲۴/۳۶ میکرون در طرح و رنگ های متفاوت تولید می شوند.

هولوگرام با نقش های شیمیایی

هولوگرام ها با نقش های شیمیایی برای کارهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاعات متعددی بر روی این صفحه ها حک می شود. این هولوگرام به شکل ورقه ای و در رنگ های متفاوت تولید می شود. ضخامت این هولوگرام ها در حدود ۲۴/۳۶ میکرون است. این هولوگرام ها ویژگی غیرقابل نفوذی نیز دارند.

هولوگرام با نقش های شیمیایی

هولوگرام استریوگرام

هولوگرام استریوگرام دارای حرکت است و نحوه ی تشکیل آن بدین صورت است که از تصاویر متحرک در فریم های مختلف به صورت جداگانه بر روی سطوحی که به نور حساس هستند ثبت می شود. نورپردازی به هر یک از فریم ها با توجه به توانایی و حساسیت سطح می تواند افزایش یابد .

هولوگرام پالسی

برای تشکیل آن عملیات میانی که شامل تهیه ی هولوگرام اصلی و به دست آوردن فرم نیکلی می باشد حذف شده و لیزر را به صورت مستقیم به فتوپلیمر می تاباند. به خاطر اینکه لیزری که برای این عملیات استفاده می شود پالس نام دارند به آن هولوگرام پالسی می گویند. مزیت این لیزر نسبت به سایر لیزر ها این است که می تواند در میلی ثانیه نور پردازی بیشتری کند. از این نوع برای عکاسی چهره بسیار استفاده می شود.

هولوگرام های کارت PVC

یکی از پرکاربرد تربن انواع هولوگرام، کارت پی وی سی می باشد که بیشتر بر روی کارت های شناسایی استفاده می شود. این هولوگرام ها شفاف هستند، جنبه ی امنیتی و محافظتی دارد، باعث افزایش طول عمر کارت می شود و از جعل کردن کارت ها جلوگیری می کند. به دو صورت می توان این هولوگرام را بر روی کارت های شناسایی نصب کرد یکی به صورت هات استمپ و یا چسباندن به شیوه ی معمولی. مزیتی که روش هات استمپ دارد امنیت بیشتر آن است .

هولوگرام های پراکنشی

این ها با یک لیزر که برای ثبتشان مورد استفاده قرار می گیرد، مشاهده می شوند. این نور مستقیما از قسمت پشتی تابانده می شود و به چشم بیننده می رسد. تصاویر مجازی حاصل از این آن بسیار عمیق و تیز خواهد بود. اگر به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز تصویر کامل در همان قسمت های کوچک قابل مشاهده است. بسته به موقعیت این تکه ها تصاویر متععد از زاویه دیدهای متفاوت قابل مشاهده است. علاوه بر این اگر اشعه لیزری به قسمت پشتی آن تابانده شود تصویر اصلی بر روی یک سطح نزدیک به موقعیت اصلی تصویر نمایش داده می شود .

هولوگرام دارای متن پنهان

برای ساختن این نوع هولوگرام قسمت هایی که دارای متن هستند به صورت شفاف بر روی یک شیشه ی مشکی قرار می گیرند و سپس آنها را در معرض لیزر قرار می دهند. این متن ها به دو صورت هستند یا قابل بازخوانی هستند. یک سری از متن ها فقط در زیر نور لیزر قابل خواندن هستند و نوع دوم که باید به کمک فیلم های decodefilm خوانده شوند

هولوگرام جنبشی

هولوگرام جنبشی بیشتر جنبه ی امنیتی دارد و برای تهیه ی آن از هولوگرام های دو بعدی ، سه بعدی استفاده می شود. اگر به این هولوگرام ها از زاویه های مختلف و به صورت پیوسته نورپردازی شود هولوگرام های جنبشی ساخته می شود.

هولوگرام بازتابی

در این نوع، تصویر کاملا نزدیک به سطح مشاهده می شود و از رایج ترین نوع هولوگرام در گالری ها به شمار می آید. این هولوگرام با یک نور سفید گرم شوند روشن می شود و سپس در یک زاویه ی دید متفاوت و دور به سمت دید بیننده قرار می گیرد. بنابراین این تصویر از نور بازتاب شده از هولوگرام حاصل می گردد .

اخیرا این هولوگرام ها در رنگ ها ی متفاوت ساخته و نمایش داده می شوند و تصویر شان کاملا با شی اصلی متفاوت می باشد. اگر آینه یک شی باشد تصویر هولوگرافی حاصل از آن به صورت یک نور سفید است. اگر الماس یک شی باشد تصویر حاصل از آن درخشنده و به صورت جرقه خواهد بود.

هولوگرام اسکراچ

قابلیت منحصر به فردی که هولوگرام اسکراچ دارد می تواند اطلاعات را به صورت موقت پوشش دهد. از جمله کاربرد های این برچسب در کارت های اعتباری، کارت تلفن و اینترنت می باشد. این برچسب به سادگی با خراش قابلیت دسترسی به اطلاعات را به شما می دهد.

هولوگرام تلفیقی

همانگونه که از اسم آن مشخص است، ترکیبی از نوار هولوگرام و انواع آلومینیوم ، کاغذ و پلیمر می باشد . نمونه های رایج آن Holo paper Holo cap Holo shrink label می باشد. Holo paper کاغذ چاپ شده ای است که در آن یک نوار هولوگرام به کار رفته است. تنوع این محصول بسیار بالا بوده و از امنیت قابل قبولی برخوردار است و بیشتر در صنعت دخانیات و صنایع دارویی از آن استفاده می شود.

هولوگرام تلفیقی

تولید هولوگرام ها با اشکال و رنگ های متفاوت

هولوگرام ها در اشکال متفاوت مربعی، مستطیلی،دایره ای، بیضی، مربع و مستطیل با گوشه های گرد و یا اشکال سفارشی تولید می شوند. می توان ویژگی نفوذی هولوگرام را به اشکال متفاوت افزود.

هولوگرام ها در رنگ های متفاوتی مانند قرمز، سبز آبی، مسی، طلایی، نقره ای و…تولید می شوندو.ویژگی غیرقابل نفوذبودن به رنگ های مختلف هولوگرام افزوده می شود. این هولوگرام در اشکال قرقره ای ویا صفحه ای با ضخامت ۲۴/۳۶ میکرون تولید می شوند.


المان های امنیتی در برچسب هولوگرام

بعد نگار ایرانیان ارایه دهنده انواع خدمات طراحی، تولید و چاپ انواع برچسب هولوگرام با ضریب امنیت های مختلف است. علم هولوگرافی در قالب برچسب های امنیتی برای تولید کنندگان این امکان را فراهم می نماید که کالاهای خود را با برچسب های ضد تقلب و ضد جعل امن ساخته و کاربران از خرید کالای اصلی رضایت کامل را داشته باشند.

هولوگرام به اشکال مختلف به کار می رود که هم از نظر ظاهری و اندازه و ابعاد تفاوت دارند و هم از نظر محتوایی، محتوای هولوگرام در واقع همان ضرایب امنیتی هولوگرام است که برخی از آن ها شامل نوشته های میکرونی، عکس های رنگی، الگوهای ریاضی، انعکاس دهنده متنی توسط نور لیزر، تصاویر با اختلاف زاویه دید و … هستند که هم در هولوگرام های دولتی و حقوقی و هم در هولوگرامهای کالایی کاربرد دارند.


آشنایی با خدمات شرکت بعد نگار ایرانیان

شرکت بعد نگار ایرانیان با سابقه ای طولانی در زمینه ی چاپ و تولید هولوگرام و در اختیار داشتن کادری مجرب، با به کارگیری جدید ترین و بروزترین روش های تولید و چاپ هولوگرام، برچسب بسته بندی کالا، برچسب های امنیتی و … توانسته است شرکتی پیشرو در صنعت هولوگرام باشد.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


سوالات متداول

هولوگرام چیست؟

این واژه از دو بخش Holo به معنای همه یا تمام یک شی وGram به مفهوم نگاشتن یا نمایاندن بصری یک شی تشکیل شده است.عموما هولوگرام را بعنوان یک برچسب نقره ای با ظاهری رنگین کمانی می شناسند که در مقابل تابش نور تغییرات نوری رنگارنی در آن ایجاد می گردد و تمام نگار را صرفاً نوعی عکس سه بعدی میدانند .

مهم ترین کاربرد برچسب هولوگرام چیست؟

امروزه هولوگرام کاربردهای فراوانی دارد از جمله کارت های شناسایی، بسته بندی محصولات، موارد امنیتی و …استفاده می شود.

مزیت هولوگرام چیست؟

مزیت اصلی هولوگرام سختی و گرانی جعل پذیری است. این محصول توسط برنامه های امنیتی خاص طراحی و ضمن ارتقا سطح امنیتی یافته و برای تولید آن با استفاده از تکنولوژی پیشرفته هولوگرافی در شرایط محیطی تحت کنترل مدل اولیه منحصر به فرد هولوگرام تولید می گردد.

هولوگرام میکرو تکست چیست؟

تصاویر مخفی داخل هولوگرام وجود دارند که در حالت عادی و با چشم غیرمسلح به سختی قابل رؤیت هستند و فقط با ذره‌بین می توان آنها را مشاهده نمود.


به اشتراک بگذارید :