آشنایی با فیلم هولوگرافی و ورقه های آن

فیلم هولوگرافی

به طور کلی توصیه می کنیم که برای بار اول از صفحات هولوگرافی به جای فیلم هولوگرافی استفاده کنند. دلیلش این است که ورقه های فیلم هولوگرافی می توانند به آسانی در طی ظاهر شدن حرکت کنند. اگر فیلم هولوگرافی حتی یک هزارم اینچ در طی ظاهر شدن خم یا جابجا شود، هولوگرام شما تولید نخواهد شد. در عوض، زمانی که سعی می کنید هولوگرام را مشاهده کنید لکه ای خاکستری یا حلقه ای نامنظم خواهید دید. در موارد شدیدتر، ورقه های فیلم شما کاملا خاکستری خواهد شد.


تثبیت فیلم هولوگرافی

در هولوگرافی که از ورقه های فیلم هولوگرافی استفاده می کنید، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید فیلم در طی ظاهر شدن بی حرکت باقی بماند. برای این کار، شما می توانید یک نگه دارنده فیلم ایجاد کنید. به طور ساده ورقه فیلم هولوگرافیک را بین صفحات شیشه ای شفاف در تنگنا قرار دهید و سپس صفحات را به صورتی پایدار و محکم با دو گیره فلزی از نوع فنری نگه دارید ( Budget Holokit ما شامل این موارد می شود). اگر چه راه حل کاملی برای به حداقل رساندن جا به جایی نیست، اما ساده ترین راه برای مبتدیان است.

فیلم هولوگرافی

دستورالعمل چاپ هولوگرام

زمانی که از ورقه های فیلم هولوگرافی با نگه دارنده فیلمتان استفاده می کنید چندین دستورالعمل مهم وجود دارد که باید از آن ها پیروی کنید. خلاصه این موارد در زیر وجود دارد. همانطور که برای مراحل باقی مانده مانند راه اندازی، در معرض نور گذاشتن، و ظاهر کردن هولوگرام تان، مراحلی شبیه به زمانی که از صفحات هولوگرافی استفاده می کنید وجود دارد.

عدم وجود هوا در نگه دارنده فیلم هولوگرافی

حتی مقدار کمی از هوا نزدیک ورق فیلم هولوگرافی می تواند اجازه دهد که فیلم حرکت کند. بنابراین، ما باید حباب های هوا را با فشردن محکم فیلم بین صفحات شیشه ای حذف کنیم. شما می توانید از یک جفت تخته چوبی یا کتاب هایی با جلد مقوایی صاف در برابر فیلم بین صفحات شیشه ای برای فشار زیاد و مساوی استفاده کنید. این کار را در مدت 10 ثانیه یا بیشتر انجام دهید.


سطح امولسیون ورق فیلم هولوگرافی

امولسیون پوشش حساس به نوری است که برای مواد محافظ فیلم به کار برده می شود. برای نتیجه بهتر، سطح این امولسیون را به سمت موضوع هولوگرام خود قرار دهید. این کار نور را قادر می سازد بدون اینکه کم شود از پشت ورق فیلم هولوگرافیک عبور کند. شما می توانید بگویید کدام سمت فیلم امولسیون دارد برای اینکه وقتی با اکثر انگشتان لمس می شود حس چسبناک دارد.

جهان هولوگرامی

5 دقیقه انتظار تا چاپ هولوگرام

حتی با در تنگنا قرار دادن فیلم هولوگرافی در نگه دارنده فیلم، ممکن است در طی ظاهر شدن، فیلم ( و نگه دارنده فیلم) جابجا شود. بنابراین برای نتیجه بهتر، حدود پنج دقیقه بین زمانی که کار محکم کردن نگه دارنده فیلم را تمام می کنید و زمانی که فیلم را برای ظاهر شدن در معرض لیزر قرار می دهید منتظر بمانید. این کار اجازه می دهد هم نگه دارنده شما و هم فیلم داخل آن ثابت شود.

عدم لرزش در مدت زمان تولید هولوگرام

در ظاهر کردن فیلم یا صفحات هولوگرافی، همیشه قبل از برنامه ریزی لرزش را در اطراف آزمایشگاه، امولسیون، لیزر، و موضوع خود به حداقل برسانید. قدم زدن اطراف آزمایشگاه خود، صداهای بلند از یک استریو، جریان هوا از دریچه، و حتی نفستان نمونه هایی از مواردی هستند که ممکن است هولوگرام شما را خراب کند.


تاریخچه هولوگرافی

هولوگرافی نیز در کنار هولوگرام ها پدیدار شدند و فرآیند تولید آن به مراتب سخت تر از هولوگرام ها است. هولوگرافی ها نوع خاصی از عکس برداری تخصصی که هولوگرافر نام دارد را ایجاد می کنند. در سال 1947 دنیس گابر از هولوگرافی به عنوان وسیله برای ارتقای میکروسکوپ الکترونی استفاده کرد. وی در این رویکرد امواج را دوباره سازی کرد. در سال 1950 فرآیند هولوگرافی هنگامی فیزیک دانان و مهندسان الکترونیک در لابراتورهای رده بندی شده اطلاعات کافی درباره ی این فرضیه ها را بدست آوردند تکامل یافت.

در سال 1958 یوری دنیساک محقق و دانشجوی تحصیل کرده در موسسه آموزشی دیداری روسیه عکاسی امواج را گسترش داد. در سال 1953 در آزمایشگاه دانشگاه میشیگان امیت لیث برروی رادارهای دهانه ی ساختگی دوربین های عکاسی کار کرد. وی در سال 1960 به همراه همکارش جری آپنتی بر روی پروژه ی بهبود کیفیت امواج عکس های با لنزهای ضعیف کار کرد. از سال 1962 به بعد بینش آن ها از مهندسی الکترونیک و تئوری ارتباطات با لیزرهای جدید برای ایجاد عکس های با کیفیت بالا تلفیق یافت. در پایان سال 1963 تحقیق آن ها به ساخت تصاویر سه بعدی واقعیت گرا خاتمه یافت.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


تفاوت و شباهت هولوگرام با عکس های بدون لنز

برخلاف شهرت عکس های بدون لنز شباهت میان هولوگرام و عکس ها بی قید و شرط یکی دانسته شده اند. هولوگرام نوعی اسلاید به شمار می آید که نکاه کردن به آن همانند نگاه کردن از میان قاب یک پنجره است. این یک فرآیند دو مرحله ای است که با به وجود آوردن یک سطح بدون ویژگی های خاص تصاویر را اطلاعات لازم تصاویر را برای بازسازی یک منظره در آینده ذخیره می کند.

بنابراین کپی برداری تصویری از هولوگرام یک نکته ی منفی به شمار نمی آید و در اصل یک مزیت اساسی است. هولوگرام ها بر خلاف عکس ها یک نمای کلی از هر قسمت عکس را بازسازی می کنند. تکه های از هم گسسته ی هولوگرام ها کارایی لازم را دارند. محدوده ی رنگی تصاویر (از عکس های روشن گرفته به سمت عکس های تاریک) در هولوگرام ها بیش تر از تصاویر است. اما در این تکنیک عوامل بازدارنده وجود دارد. تنها قسمت کوچکی از لابراتوار بازسازی می شود (در حد چند مکعب کوچک ).


نقش لیزر در تولید هولوگرام

در نسل اول تاریخچه هولوگرام از لیزرها به عنوان منبع نور استفاده می شد. لیزرها نه تنها برای مراحل اولیه تولید به کار گرفته می شوند بلکه برای مشاهده ی هولوگرام ها نیز از لیزر استفاده می گردد. بر خلاف این ویژگی های ناشناس، عکس ها گزینه ی مناسبی برای فهم دنیای جدید هولوگرافی و پیش بینی پیشرفت های در آینده هستند. از سال 1966 به بعد ویلو ران و سایر لابراتورداران از هولوگرافی برای ایجاد تصاویر شگفت انگیز و تکنیک های اندازه گیری بدیع استفاده کردند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.