ساختار اطلاعاتی در لیبل بسته بندی

درج اطلاعات در لیبل بسته بندی

ساختار اطلاعاتی یا پوشش اطلاعاتی در لیبل بسته بندی، دقت و ظرافت فوق العاده‌ای می‌طلبد، تخصص‌های گوناگونی را به کار می‌گیرد؛ و در روح و روان و فکر و اندیشه مخاطب رسوخ می‌کند. این پوشش به طور مستقیم از زمان، تکنولوژی و فرهنگ تأثیر می‌پذیرد مانند محتوی، خود تاریخ انقضایی را یدک می‌کشد.

به همین دلیل است که لیبل بسته‌ بندی کالا‌ ها، هر چند وقت یکبار، با تغییر تکنولوژی ساخت یا کشف رنگ های جدید در بسته ‌بندی تغییر می‌ یابند و دگرگون می‌ شوند.

ساختار درج اطلاعات

قابلیت های لیبل بسته بندی

هولوگرام بسته ‌بندی علاوه بر قابلیت حمل و نقل، با نوآوری می ‌تواند در زمینه‌های تکنیکی، هنری و ارتباطی، کالا را برای بازار جذاب و قابل جلب توجه کند. از این نقطه نظر میان کالا و مصرف کننده رابطه نوینی برقرار ساخته؛ که کمتر پدیده‌ای ارتباطی مانند بسته‌ بندی، دو ویژگی جاذبه فردی و اجتماعی را تواماً با خود همراه دارد.

در تعریفی سیستماتیک، لیبل بسته‌ بندی را می‌ توان پوششی از یک سیستم دانست که کالا نامیده می‌ شود. کالا عبارتست از دانشی که توسط انرژی در جرم ثابت شده است؛ از طرف دیگر هر سیستمی که محتوای دانش است به ناچار دارای دو نوع پوشش نیز است: یکی پوشش حفاظتی و دیگری پوشش ارتباطی، ساختار اطلاعاتی.

عملکرد های لیبل بسته بندی

به طور کلی لیبل بسته ‌بندی دارای ۴ عملکرد و یا وظیفه اصلی است:

  • عملکرد تکنیکی و حفاظتی
  • عملکرد اقتصادی
  • عملکرد تبلیغاتی
  • عملکرد اطلاع رسانی بسته بندی و فروش
عملکرد لیبل بسته بندی

بسته ‌بندی خوب نیمی از فروش خود را از قبل کرده است. تولید کنندگانی که در صدد طراحی و تهیه محصول جدیدی هستند؛ باید به این نکته توجه کنند که اگر برداشت دقیقی از گروه هدف (مشتری) در ذهن داشته باشند، مطمئنا شاهد رشد تولید و سود ناشی از آن می‌ شوند.


نکات مهم ساختار اطلاعاتی لیبل بسته بندی

بسته نه تنها باید فرآورده را محفوظ نگه دارد، بلکه باید مصرف کننده را جذب کند و اطلاعات لازم را به بیننده بدهد. در ضمن فرآورده داخل آن را باید بتوان به راحتی از درون آن خارج کرد و موقعی که خالی شد بتوان پوشش هر بسته را از بین برد.

بسته ‌ها سوای جلب خریدار، اطلاعات لازمی، هم به وسیله رنگ و هم به وسیله عبارت و نشانه‌ها در اختیار مصرف‌کننده می‌گذارند. بدین ترتیب بسته بندی از یک وسیله ساده محافظت محصول به یکی از عوامل اصلی فروش بدل گشته و حلقه اصلی زنجیره‌ای شده است که تولید کننده را به مصرف کننده مرتبط می‌نماید.


ویژگی های ساختار اطلاعاتی بسته بندی خوب

یک بسته ‌بندی خوب هم باید با روحیه کالا هماهنگ باشد و هم باید عنصری و ابتکاری در خود داشته باشد تا بتواند خریدار را به خود جلب کرده و در یاد او بماند.

لیبل بسته بندی و تبلیغات امروزه برای رساندن پیام های تبلیغاتی از وسایل عدیده ای مانند بروشور وکاتالوگ، پوستر، مطبوعات، رادیو و تلویزیون، سینما، نمایشگاه های تبلیغاتی استفاده می گردد وبسته بندی یکی از آنهاست.


ساختار اطلاعاتی لیبل بسته‌ بندی

لیبل بسته‌ بندی، لبه رقابت محصولات است، ایجاد انگیزه برای خریدار، به ویژه برای یک محصول جدید، بیش از هر چیز به کیفیت و تاثیر بصری بسته‌ بندی مربوط می‌شود. ایجاد تمایز اولین قدم است. در مرتبه بعد، باید طرح و حجم بسته زیبا و جالب باشد و بالاخره کیفیت محصول بسیار مهم است.

برای ایجاد تمایز دو عامل مهم در اختیار داریم. یکی شکل فیزیکی و یکی طرح و شکل گرافیک آن یعنی طرح و رنگ که شامل لوگو و تصویر و زمینه و حروف می‌شود.- بسته بندی باید معرف محصول خود باشد مصرف کننده باید قادر به تشخیص ارتباط میان محصول و استفاده‌اش در اولین نگاه باشد.

باید توجه داشته باشیم که رنگ‌ها سریع‌ ترین و مستقیم ترین وسیله برای دستیابی به این هدف هستند.


رنگ لیبل بسته بندی و تاثیر آن در فروش

برای موفقیت در فروش لازم است که رنگ لیبل بسته‌ بندی با طبیعت و اثرات محصول ارتباط نزدیک داشته باشد. بعد از این، نوبت به رنگ می‌ رسد. وقتی طوفان رنگ همه جا را فرا گرفته، چه بسا بسته‌های سیاه و سفید تمایز بیشتری ایجاد کنند

علاوه بر این‌ ها محصول باید ادعای جدیدی داشته باشد و مزیتی را به مشتری عرضه کند. در ضمن در جوامع پیشرفته تر، به اطلاعات نوشته شده روی بسته ‌بندی‌ ها توجه دقیق تری می‌ شود. هر بسته‌ای که توضیحات و مشخصات بیشتر درباره محصول و مواد تشکیل دهنده آن داشته باشد، قابل اعتماد تر است.

رنگ لیبل بسته بندی و تاثیر آن در فروش کالا

تبلیغات در ساختار اطلاعاتی لیبل بسته بندی

یکی از وظایف تبلیغات این است که تصویر لیبل بسته‌ بندی را در ذهن مشتری حک کند. لازم است که یک بسته‌ بندی به آسانی مشخص باشد و در قفسه فروشگاه قابل تشخیص. مهمترین نکته این است که بسته ‌بندی باید سریعا در میان انبوه محصولات نظر خریدار را به خود جلب کند،

چرا که میزان کشش بصری که لیبل بسته‌ بندی در خریدار ایجاد می‌کند، بر تصمیم خریدار تاثیر فراوانی می‌ گذارد. امروزه مصرف کننده مورد هجوم هزاران آگهی و عرضه گوناگون کالا های مشابه است. بسته باید جلب توجه کند، به طوری که خریدار محصول مورد نظر خود را فورا بیابد، زیرا در غیر این صورت به مارک مشابه آن مراجعه خواهد کرد.

از طرف دیگر یک بسته ‌بندی خوب نه تنها باید در نقش یک فروشنده ساکت باشد بلکه باید ویژگی‌ های آن به گونه‌ای باشد که خریدار آن را بیاد بسپارد و برای خرید های مکرر بعدی در نظر بگیرد.

گرافیک در ساختار اطلاعاتی بسته‌ بندی

در اینجا گرافیک بسته‌ بندی بیش از هر قسمت دیگر اهمیت می‌ یابد. بسته‌ ای که خوب طراحی شده باشد، اقتصادی‌ ترین شیوه افزایش فروش است. شاید بتوان تبلیغات را در ساده‌ ترین تعریف، نوع اعلان عمومی برشمرد. بخش مهمی از هدف تبلیغات، آگاه کردن مردم نسبت به تولیدات تازه است.

کار تبلیغات یک کار کاملا ارتباطی است، همچون تمام فعالیت‌ های ارتباطی که پیام میان فرستنده و گیرنده را رد و بدل می‌ کند.

مثلا در یک فروشگاه بزرگ که خود خریداران کالای خود را انتخاب و از قفسه برمی‌دارند فروشنده‌ای وجود ندارد که توضیحی در مورد کالا بدهد و باعث جلب نظر خریدار شود و این تبلیغات است که به وسیله تصاویر روی بسته‌ها و یا تبلیغات مجله و پوستر و بیل بردها باعث آشنایی مردم با کالا ها می‌ گردد.

در تبلیغات تولید کننده و مصرف کننده وجود دارند و پیام تبلیغاتی به وسیله یک رسانه با استفاده از پیام‌ های نوشتاری، دیداری و گفتاری و همان طور که اشاره شد مجلات و پوستر ها از طرف تولید کننده فرستاده می‌ شود تا به این وسیله مصرف‌ کننده را علاقه مند به خرید کنند.

این روند در نهایت به پرداخت پول برای خرید محصول و یا استفاده از خدمات و تفکرات تولید کننده منجر می‌ شود.


تکرار تبلیغات در لیبل بسته بندی

از آنجا که تکرار اساس یاد آوری است، یکی از ارکان در هولوگرام بسته‌ بندی ، شعار های تبلیغاتی نیز هست.

زیرا این پیام‌ ها و شعار ها چه به صورت پوستر های تبلیغاتی کنار کالا و چه بسته‌بندی و تصاویر روی کالا در قفسه‌های فروشگاه در شرایط خرید در دسترس مشتری هستند و وقتی مصرف‌کننده در اقیانوسی از کالا یا لیبل بسته‌بندی‌ های متنوع در یک فروشگاه بزرگ رها می‌شود،

نیاز به تمام کالا ها را احساس می‌ کند زیرا تحت تاثیر آگهی‌ های کوچک و بزرگ در مقابل خود و بسته‌های جذاب قرار گرفته است. و این جا قدرت چیدمان است که مشتری را جذب خود می‌کند و جذاب‌ تر بودن بسته‌ بندی‌ ها و تصاویر آنها مهم‌ترین عامل جذب مشتری می تواند باشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


سیستم‌ های جدید فروش

در سیستم‌ های جدید فروش، فروشنده‌ ای وجود ندارد که توضیحی بدهد و به جای آن خود بسته‌ها هستند که کالای درون خود را تبلیغ می‌ کنند و ایجاد انگیزه و القای نیاز برای خرید می‌ کنند. اما چه چیز باعث جذابیت بسته‌ها می‌گردد؟

به کار بردن شکل‌ها، سمبل‌ها و نشانه‌ های تجاری و نوع چیدن محصولات هم ‌خانواده، در طبقات و خلاقیت در ایجاد تصاویر تبلیغاتی و تصویر سازی‌ های روی محصولات در این مورد حرف اول را می زنند.


عملکرد تبلیغاتی

در عملکرد تبلیغاتی بسته می ‌باید دارای نام تجاری مخصوص و همچنین علامت تجاری مختص به خود (آرم، لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعار های تبلیغاتی که کالا را معرفی می‌ نماید، باشد.

همچنین عکس ها و طراحی های زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب، لیبل بسته‌ بندی را از میان دیگر بسته ‌ها متمایز می‌سازد و آن را دارای شخصیت مخصوص به خود و هویت خاص می‌ کند.

در این زمینه هر چه انتخاب رنگ مناسب ‌تر باشد و فرم بسته ‌بندی عقلانی ‌تر، آرم قابل دیدتر و نام زیبا تر و خوانا تر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف کننده ایجاد می‌ گردد.

به اشتراک بگذارید :

برچسب ها :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.