ساختار درج اطلاعات در لیبل بسته بندی

ساختار درج اطلاعات

ساختار اطلاعاتی یا پوشش اطلاعاتی در لیبل بسته بندی ، دقت و ظرافت فوق العاده‌ای می‌طلبد، تخصص‌های گوناگونی را به کار می‌گیرد و در روح و روان و فکر و اندیشه مخاطب رسوخ می‌کند. این پوشش به طور مستقیم از زمان، تکنولوژی و فرهنگ تأثیر می‌پذیرد مانند محتوی، خود تاریخ انقضایی را یدک می‌کشد. به همین دلیل است که لیبل بسته‌بندی کالا‌ها، هر چند وقت یکبار، با تغییر تکنولوژی ساخت یا کشف رنگهای جدید در بسته‌بندی تغییر می‌یابند و دگرگون می‌شوند.

ساختار درج اطلاعات

قابلیت های لیبل بسته بندی

هولوگرام بسته‌بندی علاوه بر قابلیت حمل و نقل، با نوآوری می‌تواند در زمینه‌های تکنیکی، هنری و ارتباطی، کالا را برای بازار جذاب و قابل جلب توجه کرده و از این نقطه نظر میان کالا و مصرف کننده رابطه نوینی برقرار سازد، کمتر پدیده‌ای ارتباطی مانند بسته‌بندی، دو ویژگی جاذبه فردی و اجتماعی را تواماً با خود همراه دارد.

در تعریفی سیستماتیک، لیبل بسته‌بندیرا می‌توان پوششی از یک سیستم دانست که کالا نامیده می‌شود و کالا عبارتست از دانشی که توسط انرژی در جرم ثابت شده است؛ از طرف دیگر هر سیستمی که محتوای دانش است به ناچار دارای دو نوع پوشش نیز می‌باشد: یکی پوشش حفاظتی و دیگری پوشش ارتباطی، ساختار اطلاعاتی.

عملکردهای لیبل بسته بندی

به طور کلی لیبل بسته‌بندی دارای ۴ عملکرد و یا وظیفه اصلی است:

  • عملکرد تکنیکی و حفاظتی
  • عملکرد اقتصادی
  • عملکرد تبلیغاتی
  • عملکرد اطلاع رسانیبسته بندی و فروش
  • بسته‌بندی خوب نیمی از فروش خود را از قبل کرده است.

تولید کنندگانی که در صدد طراحی و تهیه محصول جدیدی هستند باید به این نکته توجه کنند که اگر برداشت دقیقی از گروه هدف (مشتری) در ذهن داشته باشد مطمئنا شاهد رشد تولید و سود ناشی از آن می‌شوند.

نکات مهم لیبل بسته بندی – ساختار اطلاعاتی

مهمترین نکته این است که بسته باید سریعا در میان انبوه محصولات نظر خریدار را به خود جلب کند. یک لیبل بسته‌بندی خوب باید در نقش یک فروشنده ساکت عمل کند و بسته باید به نوعی باشد که خریدار آنرا به یاد بسپارد و برای خریدهای مکرر بعدی به آن مراجعه کند.

بسته نه تنها باید فرآورده را محفوظ نگه دارد، بلکه باید مصرف کننده را جذب کند و اطلاعات لازم را به بیننده بدهد. در ضمن فرآورده داخل آن را باید بتوان به راحتی از درون آن خارج کرد و موقعی که خالی شد بتوان پوشش هر بسته را از بین برد.

بسته‌ها سوای جلب خریدار، اطلاعات لازمی، هم به وسیله رنگ و هم به وسیله عبارت و نشانه‌ها در اختیار مصرف‌کننده می‌گذارند. بدین ترتیب بسته بندی از یک وسیله ساده محافظت محصول به یکی از عوامل اصلی فروش بدل گشته و حلقه اصلی زنجیره‌ای شده است که تولید کننده را به مصرف کننده مرتبط می‌نماید.

ویژگیهای بسته بندی خوب – ساختار اطلاعاتی

یک بسته‌بندی خوب هم باید با روحیه کالا هماهنگ باشد و هم باید عنصری و ابتکاری در خود داشته باشد تا بتواند خریدار را به خود جلب کرده و در یاد او بماند. لیبل بسته بندی و تبلیغات امروزه برای رساندن پیام های تبلیغاتی از وسایل عدیده ای مانند بروشور وکاتالوگ،پوستر،مطبوعات،رادیووتلویزیون،سینما،نمایشگاههای تبلیغاتی استفاده می گردد وبسته بندی یکی از آنهاست .

لیبل بسته‌بندی – ساختار اطلاعاتی

لیبل بسته‌بندی، لبه رقابت محصولات است، ایجاد انگیزه برای خریدار، به ویژه برای یک محصول جدید، بیش از هر چیز به کیفیت و تاثیر بصری بسته‌بندی مربوط می‌شود.ایجاد تمایز اولین قدم است. در مرتبه بعد، باید طرح و حجم بسته زیبا و جالب باشد و بالاخره کیفیت محصول بسیار مهم است.

برای ایجاد تمایز دو عامل مهم در اختیار داریم. یکی شکل فیزیکی و یکی طرح و شکل گرافیک آن یعنی طرح و رنگ که شامل لوگو و تصویر و زمینه و حروف می‌شود.- بسته بندی باید معرف محصول خود باشدمصرف کننده باید قادر به تشخیص ارتباط میان محصول و استفاده‌اش در اولین نگاه باشد. باید توجه داشته باشیم که رنگ‌ها سریع‌ترین و مستقیم ترین وسیله برای دستیابی به این هدف هستند.

رنگ لیبل بسته بندی و تاثیر آن در فروش

برای موفقیت در فروش لازم است که رنگ لیبل بسته‌بندی با طبیعت و اثرات محصول ارتباط نزدیک داشته باشد.بعد از این، نوبت به رنگ می‌رسد. وقتی طوفان رنگ همه جا را فرا گرفته، چه بسا بسته‌های سیاه و سفید تمایز بیشتری ایجاد کنند. علاوه براین‌ها محصول باید ادعای جدیدی داشته باشد و مزیتی را به مشتری عرضه کند.
در ضمن در جوامع پیشرفته تر، به اطلاعات نوشته شده روی بسته‌بندی‌ها توجه دقیق تری می‌شود. هر بسته‌ای که توضیحات و مشخصات بیشتر درباره محصول و مواد تشکیل دهنده آن داشته باشد، قابل اعتمادتر است. – بسته بندی محصول را به فروش می‌رساند.

تبلیغات لیبل بسته بندی – ساختار اطلاعاتی

یکی از وظایف تبلیغات این است که تصویر لیبل بسته‌بندی را در ذهن مشتری حک کند. لازم است که یک بسته‌بندی به آسانی مشخص باشد و در قفسه فروشگاه قابل تشخیص.مهمترین نکته این است که بسته‌بندی باید سریعا در میان انبوه محصولات نظر خریدار را به خود جلب کند، چرا که میزان کشش بصری که لیبل بسته‌بندی درخریدار ایجاد می‌کند، بر تصمیم خریدار تاثیر فراوانی می‌گذارد.

امروزه مصرف کننده مورد هجوم هزاران آگهی و عرضه گوناگون کالاهای مشابه است. بسته باید جلب توجه کند، به طوری که خریدار محصول موردنظر خود را فورا بیابد، زیرا در غیراین صورت به مارک مشابه آن مراجعه خواهد کرد. از طرف دیگر یک بسته‌بندی خوب نه تنها باید در نقش یک فروشنده ساکت باشد بلکه باید ویژگی‌های آن به گونه‌ای باشد که خریدار آن را بیاد بسپارد و برای خریدهای مکرر بعدی در نظر بگیرد.

گرافیک بسته‌بندی – ساختار اطلاعاتی

در اینجا گرافیک بسته‌بندی بیش از هر قسمت دیگر اهمیت می‌یابد. بسته‌ای که خوب طراحی شده باشد، اقتصادی‌ترین شیوه افزایش فروش است.شاید بتوان تبلیغات را در ساده‌ترین تعریف، نوع اعلان عمومی برشمرد. بخش مهمی از هدف تبلیغات، آگاه کردن مردم نسبت به تولیدات تازه است.

کار تبلیغات یک کار کاملا ارتباطی است، همچون تمام فعالیت‌های ارتباطی که پیام میان فرستنده و گیرنده را ردوبدل می‌کند. مثلا در یک فروشگاه بزرگ که خود خریداران کالای خود را انتخاب و از قفسه برمی‌دارند فروشنده‌ای وجود ندارد که توضیحی در مورد کالا بدهد و باعث جلب نظر خریدار شود و این تبلیغات است که به وسیله تصاویر روی بسته‌ها و یا تبلیغات مجله و پوستر و بیل بردها باعث آشنایی مردم با کالاها می‌گردد.

در تبلیغات تولید کننده و مصرف کننده وجود دارند و پیام تبلیغاتی به وسیله یک رسانه با استفاده از پیام‌های نوشتاری، دیداری و گفتاری و همان طور که اشاره شد مجلات و پوسترها از طرف تولید کننده فرستاده می‌شود تا به این وسیله مصرف‌کننده را علاقه مند به خرید کنند. این روند در نهایت به پرداخت پول برای خرید محصول و یا استفاده از خدمات و تفکرات تولیدکننده منجر می‌شود.

تکرار تبلیغات در لیبل بسته بندی – ساختار اطلاعاتی

از آنجا که تکرار اساس یادآوری است، یکی از ارکان در هولوگرام بسته‌بندی ، شعارهای تبلیغاتی نیز هست. زیرا این پیام‌ها و شعارها چه به صورت پوسترهای تبلیغاتی کنار کالا و چه بسته‌بندی و تصاویر روی کالا در قفسه‌های فروشگاه در شرایط خرید در دسترس مشتری هستند و وقتی مصرف‌کننده در اقیانوسی از کالا یا لیبل بسته‌بندی‌ های متنوع در یک فروشگاه بزرگ رها می‌شود، نیاز به تمام کالاها را احساس می‌کند زیرا تحت تاثیر آگهی‌های کوچک و بزرگ در مقابل خود و بسته‌های جذاب قرار گرفته است. و این جا قدرت چیدمان است که مشتری را جذب خود می‌کند و جذاب‌تر بودن بسته‌بندی‌ها و تصاویر آنها مهم‌ترین عامل جذب مشتری می تواند می‌باشد.

سیستم‌های جدید فروش – ساختار اطلاعاتی

در سیستم‌های جدید فروش، فروشنده‌ای وجود ندارد که توضیحی بدهد و به جای آن خود بسته‌ها هستند که کالای درون خود را تبلیغ می‌کنند و ایجادانگیزه و القای نیاز برای خرید می‌کنند. اما چه چیز باعث جذابیت بسته‌ها می‌گردد؟ به کار بردن شکل‌ها، سمبل‌ها و نشانه‌های تجاری و نوع چیدن محصولات هم‌خانواده، در طبقات و خلاقیت در ایجاد تصاویر تبلیغاتی و تصویرسازی‌های روی محصولات در این مورد حرف اول را می زنند.

عملکرد تبلیغاتی – ساختار اطلاعاتی

در عملکرد تبلیغاتی بسته می‌باید دارای نام تجاری مخصوص و همچنین علامت تجاری مختص به خود (آرم، لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعارهای تبلیغاتی که کالا را معرفی می‌نماید، باشد. همچنین عکسها و طراحی های زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب ،لیبل بسته‌بندی را از میان دیگر بسته‌ها متمایز می‌سازد و آن را دارای شخصیت مخصوص به خود و هویت خاص می‌کند. در این زمینه هر چه انتخاب رنگ مناسب‌تر باشد و فرم بسته‌بندی عقلانی‌تر، آرم قابل دیدتر و نام زیباتر و خواناتر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف کننده ایجاد می‌گردد.

امتیاز :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.