انواع برچسب امنیتی و هولوگرام ضد جعل

هولوگرام امنیتی

امروزه اهمیت ارتقاء سطح ضریب امنیت اسناد و مدارک و نیز محصولات تولیدی و تجاری در جلوگیری از جعل و تقلب و سرقت و همچنین امکان تمایز و تشخیص اصالت و اعتبار آن ها به جهت پیشگیری از هرگونه سوء استفاده جاعلان و فرصت طلبان یک نیاز و ضرورت انکار ناپذیر بوده و بهره مندی از راهکارهای ایجاد امنیت در مقابله با سوء استفاده افراد سودجو و متقلب دغدغه مدیریتی تلقی می گردد یکی از جدید ترین روش ها استفاده از انواع برچسب امنیتی است.

یکی از جدیدترین روش ها و مطمئن ترین راه حل ها که در سال های اخیر برای مقابله با این گونه سوء استفاده و کپی برداری ها ارائه شده استفاده از انواع برچسب امنیتی ضد تقلب و ضد جعل هولوگرام بوده و هم اکنون از این روش که قابلیت تعریف سطوح امنیتی متفاوت و متنوع را دارد در اکثر سیستم های اداری و اقتصادی، صنعتی، تجاری، بانکی و بیمه، علمی، فرهنگی، آموزشی و … مورد استفاده قرار می گیرد.


ویژگی های انواع برچسب امنیتی و هولوگرام ضد جعل

 • افکت های پیچیده 2 و 3 بعدی در چند زاویه و با توانمندی مختلف به منظور جلوگیری از سوء استفاده جاعلین.
 • امکان تعریف کد مخفی در حد میکرون که با چشم غیر مسلح قابل رویت و تشخیص نیست، این امکان قابلیت کنترل اصالت لیبل را به سادگی و با ابزار ساده فراهم می آورد.
 • خاصیت تخریب و اثرگذاری و عدم امکان استفاده دوباره این برچسب ها پس از کنده شدن. (عدم امکان انتقال برچسب از نقطه الصاق به نقطه دیگر)
 • امکان تعریف و استفاده از شماره سریال متوالی یا رندم با ترکیب حروف و اعداد در انواع مختلف بصورت برجسته، شفاف (حک لیزر) یا چاپی (مشکی، قرمز، آبی)
 • امکان ایجاد خطوط پیچیده امنیتی (گیلوش) در طرح که توسط کامپیوتر و نرم افزارهای امنیتی خاص بطور اختصاصی ایجاد شده و امکان جعل به سادگی میسر نیست.
 • امکان استفاده از برش خاص (شکل اختصاصی) و برش امنیتی (ایجاد قابلیت پارگی لیبل به هنگام جداسازی) جهت بالا بردن امنیت هولوگرام توسط لیزر
 • استفاده از تکنولوژی (Invisible Ink) که تحت اشعه UV (ماورابنفش) قابل مشاهده است که کنترل اصالت لیبل را میسر ساخته و ضریب امنیتی هولوگرام شما را تضمین می کند.
 • امکان تولید هولوگرام ها در رنگ های متفاوت (نقره ای، طلایی، آبی(فیروزه ای)، قرمز(برنز) و …) و قابلیت ایجاد حداکثر 2 رنگ چاپی دلخواه بر روی تمام رنگ ها
 • الصاق هولوگرام بوسیله حرارت (Hot Stamping) به منظور نصب هولوگرام به روش الصاق حرارتی بر روی سطوح گوناگون همانند هولوگرام های کارت های اعتباری (لمینیت های شفاف پوششی)، پاکت سیگار(باند رول پلمپ دارای هولوگرام نوار هات استمپ)، کارت گارانتی (دارای نوارهای هات استمپ امنیتی) و …
هولوگرام امنیتی

کاربرد انواع برچسب امنیتی

 • محصولات تولیدی و وارداتی از جمله آرایشی، بهداشتی، دارویی، غذایی، پزشکی، آزمایشگاهی، قطعات خودرو، نرم افزار و …
 • کارت های ضمانت و گارانتی محصولات تولیدی، صادراتی، وارداتی
 • کارت های اعتباری، کارت اینترنت
 • بارنامه های ترانزیت کالا و حمل و نقل
 • شرکت های بیمه، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، کارگزاری بورس
 • اوراق بهادار: بیمه نامه، ضمانت نامه بانکی، چک بانکی، اوراق مشارکت، اظهارنامه گمرکی، معاینه فنی خودرو، پایان کارساختمان و مبایعه نامه ها، سندهای مالکیت و …
 • انواع قراردادها، پیمان نامه ها، احکام ماموریت، بلیط کنسرت و …
 • کارت های شناسایی پرسنل، گواهینامه رانندگی، گذرنامه، روادید، کارت پایان خدمت و معافیت، کارت خودرو، کارت تردد و …
 • پلمپ بسته بندی (اسناد و کالاها)
 • شرکت بعد نگار ایرانیان (ایران هولوگرام) آمادگی خود را به منظور ارائه خدمات مشاوره تخصصی در این زمینه و اخذ سفارش در رابطه با محصولات هولوگرافی و برچسب هولوگرام ضد سرقت در کشور اعلام می دارد.
هولوگرام امنیتی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


انواع برچسب امنیتی

هولوگرام ها گروهی از برچسب امنیتی هستند که به لحاظ تصویر خاص و لیزری متمایز هستند. توان اصلی این برچسب ها به دلیل پیچیدگی تصویر چند وجهی و تکنیک خاص به کار رفته در ایجاد این تصویر است. هولوگرام ها عموما بر روی اوراق شناسایی مدارک کالاها و در بعضی موارد جهت پلمپ جعبه ها استفاده می شوند که انواع متفاوتی داشته و به روش های متفاوتی تولید می گردند.


نقش هولوگرام در پیشگیری از جعل محصولات

تولید محصولات نوآورانه و پرطرفدار پزشکی-بهداشتی، متقلبان را بر آن داشته که آسیتن ها را بالا زده و اقدام به سوء استفاده از محبوبیت برندها نمایند. سازمان بهداشت جهانی ضمن هشدار جدی در این مورد ارزش بازار محصولات تقلبی و غیر استاندارد پزشکی-بهداشتی را بیش از 32 میلیارد دلار برآورد می کند.

این افراد نه تنها محصول اصلی، بلکه بسته بندی را نیز جعل می کند و به این ترتیب جان هزاران بلکه میلیون ها انسان بیگناه را به خطر می اندازند. شرکت های دارویی حتی در نوع توزیع محصولات خود نیز بسیار حساس هستند و اصلا دوست ندارند که محصولاتشان از کانال های غیرقانونی به دست مصرف کنندگان برسند. از این رو این شرکت ها اقدام به استفاده از بسته بندی محصولاتشان به عنوان یکی از راه های جلوگیری از این نوع تقلب ها نموده اند. از شواهد این گونه به نظر می رسد که هولوگرام در خط مقدم این نبرد قرار دارد.


برچسب هولوگرام غیر قابل جعل

این سربازان در سال 1989 برای اولین بار توسط شرکت Glaxo و برای محصول zantac مورد استفاده قرار گرفتند و از آن زمان تا به اکنون، تقریبا تمامی شرکت های دارویی-پزشکی از این هولوگرام ها بر روی برخی از محصولات خاص در بازارهای خاص سود می برند.

نوع استفاده از هولوگرام ها بسیار متنوع است و انواع گوناگونی از آنها در بازار یافت می شوند. این برچسب ها معمولا در مکان هایی نصب می شوند که کاملا قابل رویت باشند ولی نوع طراحی آنها به گونه ای است که تقریبا غیرقابل جعل باشند برچسب های هولوگرام اما تنها وسیله دفاعی صاحبان برندهای معتبر نیستند و در اغلب موارد، از وسایل امنیتی دیگر نیز سود می برند. در برخی موارد و با در نظر گرفتن بازار هدف، برخی محصولات با استفاده از فویل های هولوگرام درا عرضه می شوند.

از جمله چنین محصولاتی می توان به خمیردندان colgate Palmolive اشاره داشت. استفاده از انواع برچسب امنیتی نیازمند هزینه بالاتر است. پس هر محصولی را نمی توان با استفاده از این فویل های گران قیمت عرضه کرد. این خمیردندان که یکی از گران قیمت ترین ها در نوع خوداست.

نقش انواع برچسب امنیتی در پیشگیری از جعل محصولات

امکانات انواع برچسب امنیتی

API معتقد بود که برچسب امنیتی، تاب مقاومت در برابر خطوط تولید پرسرعت را نیز داراست. آنچه بیش از همه هولوگرام ها را نزد برندها محبوب ساخته، بازه گسترده امکاناتی است که آنها تحت پوشش خود قرار می دهند. از جمله این امکانات می توان به حساست به اشعه ماوراء بنفش UV، قابلیت نوشتن متن های بسیار ریز Micro text، توانایی چاپ چندین عکس بر روی یکدیگر برای تضمین بیشتر کار، اشاره کرد.

یکی دیگر از جاذبه های برچسب امنیتی و هولوگرام، قابلیت پیگیری و ردیابی محصول است. امروزه یکی از نگرانی های اصلی تولید کنندگان محصولات پزشکی- بهداشتی، این است که یک محصول در کجا و در چه زمانی اهمیت پیدا می کند که یک مرجع قانونی مایل باشد بداند منشاء و منبع توزیع یک محصول، در کجا قرار دارد. هم اکنون در ایالات متحده، استفاده از هولوگرام درجهت حفظ بیشتر حقوق مشتریان و جلوگیری از فروش محصولات تقلبی، الزامی شده و این برنامه تحت عنوان meditag در مالزی نیست در حال انجام است.


مدیریت اطلاعات هولوگرامی

در چنین طرح گسترده و وسیعی، تمامی اطلاعات انواع داروها، اعم از جدید یا قدیمی، بایستی به صورت کد، بر روی برچسب های هولوگرام دار حک شده و بر روی محصول نصب شود. این فرایند توسط یک مرکز کنترل شده و همچنین افرادی در جهت کنترل صحت این برچسب ها نیز آموزش داده خواهند شد. از زمان شروع این طرح، تعداد موارد تقلبی شناسایی شده، به سرعت رو به افزایش است. چنین اقدامی دارای پیامدهای مثبت روانی برای جامعه خواهد بود چرا که اعتماد مصرف کنندگان را بیش از پیش افزایش می دهد. و آحاد جامعه از سلامت داروهای مصرفی، اطمینان خواهند داشت.

برچسب امنیتی و هولوگرام دارای وظیفه مشخصی است. حتی ممکن است که برچسب هولوگرام اصل باشد در حالی که بسته بندی تقلبی است. اینجاست که هنر هولوگرام مشخص شده و دست جاعلین و متقلبان قهار را رو می کند. در مواقعی جعل بسته بندی که کاملا منطبق با اصل باشد ممکن است ولی جعل هولوگرام اصل, غیر ممکن است.

هولوگرام امنیتی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


برچسب امنیتی در محصولات دارویی

به عنوان مثال، نوعی داروی ضد تب مالاریا با مارک تجاری Artesunate، در کشورهای شرقی و جنوب شرقی آسیا بسیار پرمصرف است ولی گزارشات حاکی از این حقیقت تلخ هستند که بیشتر از نیمی از Artesunate های فروش رفته در این مناطق تقلبی هستند.

هر چند که هولوگرام مورد استفاده توسط شرکت سازنده طی سالیان متمادی بدون تغییر باقی مانده اند و از لحاظ گرافیکی نیز نسبتا ساده اند. اما بازهم هولوگرام های جعلی کاملا از اصل قابل تشخیص اند. مشکل به هیچ وجه به شرکت سازنده و نوع هولوگرام مورد استفاده آن باز نمی گردد.

بلکه مشکل این است که در اغلب مناطقی که Artesunate به فروش می رود, مردم از سطح سواد پایین برخوردارند و یا قوانین فروش دارو بسیار سهل انگارانه اند تا جایی که دارو در سطح خیابان و یا در فروشگاه های غیر تخصصی عرضه می شود. مردم فقط با نگاهی به هولوگرام اقدام به خرید دارو می کنند با این تصور که وجود هولوگرام, تضمین غیرتقلبی بودن محصول است.

مثال Artesunate را می توان یک نمونه کلاسیک از هولوگرام های نه چندان مناسب دانست. چرا که این هولوگرام سالیان متمادی است که دستخوش هیچ تغییر نشده و این کار را برای متقلبان تسهیل نموده است. علاوه بر آن، مدیریت ضعیف شرک تولید کننده بر توزیع و عرضه محصول هم مزید بر علت است.

عملکردهای مختلف هولوگرام

در مقابل این مثال ضعیف، مثال های جالبی از عملکرد هولوگرام در به دام انداختن متقلبین یافت می شود که همگی دلایلی متقن بر کارا بودن هولوگرام ها هستند. تمامی اهل فن متفق القول بر این عقیده اند که هولوگرام بهترین و سریع ترین راه تشخیص محصولات اصیل از غیر اصیل هستند.

البته نکته مهم تر این است که چرا بایستی به حرف افراد غیر آموزش دیده تضمین کننده خرید ما باشند؟ اگر سیستم تولید، توزیع و نظارت به صورت یکپارچه بر تمامی امور احاطه داشه باشد، آنگاه محصولات تقلبی به هیچ وجه راهی به درون کانال های فروش قانونی نخواهند یافت. درچنین شرایطی که البته بسیار ایده آل گرایانه است، خیال مصرف کننده از لحاظ راحت است و اعتبار محصولات نیز در شرایط بالاتری حفظ می شود.

برچسب امنیتی

ویژگی بارز هولوگرام اصل

برای تشخیص برچسب امنیتی هولوگرام جعلی از هولوگرام اصلی راه های مختلفی وجود دارد که بهتر است بدانیم. هولوگرام اصلی دارای 7 مرکز مختلف تابش طیف نور است که بصورت جدا از متن هولوگرام عمل می کند در صورتی که در هولوگرام تقلبی این تابش بصورت یک مرکز دورانی از وسط هولوگرام است. لوگوی موجود روی هولوگرام اصلی، پایدار بوده واصلاً پاک یا کمرنگ نمی‌شود اما در هولوگرام تقلبی، لوگوی تاریخ اعتبار آن به راحتی با ناخن پاک می شود.

 • تاریخ اعتبار برچسب امنیتی هولوگرام اصلی به صورت جا خالی (Tranceparency) است و رنگ زمینه محل الصاق را نشان می‌دهد.
 • مثلاً روی زمینه‌ی سفید، به رنگ سفید و روی زمینه‌ی آبی، به رنگ آبی نشان داده خواهد شد. در برچسب هولوگرام جعلی تاریخ اعتبار بصورت چاپی است و به راحتی با ناخن پاک می شود.
هولوگرام امنیتی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.