ویژگی های لیبل بسته بندی

لیبل بسته بندی

برای لیبل بسته بندی کارکردهای متفاوتی را می توان برشمرد، مهمترین این کارکردها عبارتند از:

 • محافظت از محصول در برابر ضربه و …
 • تمیز و سالم نگه داشتن محتویات بسته بندی
 • تسهیل حمل و نقل و جابجایی
 • کمک در فرآیند بازاریابی
 • لیبل بسته بندی هولوگرام
 ویژگی های لیبل بسته بندی

مزیت های لیبل بسته بندی

اگر لیبل بسته بندی را در سه مرحله ببینیم، این سه مرحله عبارتند از :

اطلاع رسانی به مشتری

مرحله اول؛ معمولاً در این نوع بسته بندی تنها یک محصول قرار دارد. مهمترین کارکرد این لیبل بسته بندی اطلاع رسانی به مشتری و جلب او به خرید محصول است.

مزیت های لیبل بسته بندی

محافظت از محصول با لیبل بسته بندی

مرحله ی دوم؛ این بسته بندی شامل چندین محصول با لیبل بسته بندی نوع اول است. مهمترین کارکرد این بسته بندی، محافظت از محصولات، تسهیل حمل و نقل و توزیع محصول، اطلاع رسانی پیرامون نام محصولات موجود در بسته بندی، تعداد آنها، شرکت سازنده و … است. رایج ترین بسته بندی نوع دوم لیبل بسته بندی در کارتن است. این کارتن ها با استفاده از ورق های موج دار (3لایه، 5لایه و …) تولید می شوند و در عین وزن پایین قابلیت بالایی در ضربه گیری، جذب رطوبت، مقاومت خمش، گرما و … دارند. صنعتگران امروزه بسته بندی در کارتن (Corrugated Carton Box) را به عنوان بهترین گزینه برای بسته بندی محصولات خود انتخاب کرده اند زیرا :

 • کارتن ها با دوام هستند.
 • کارتن ها از تنوع بالایی برخوردارند و برای انواع محصولات تطبیق پذیرند.
 • کارتن ها سبک هستند.
 • کارتن ها مقاومت و تحمل فشار بالایی دارند.
 • به محیط زیست آسیب نمی زنند.
 • قابل بازیافت هستند.
 • امکان چاپ با تنوع بالایی بر روی آنها موجود است.
 • از همه مهمتر، کارتن ها از نظر اقتصادی به صرفه هستند.
 • لیبل بسته بندی

نقش کارتن در بسته بندی

مرحله سوم؛ هولوگرام بسته بندی به منظور حمل در کشتی ها و صادرات است. هر چند در این مرحله استفاده از کانتینرها بیشترین کاربرد را دارند. زیرا جهت حمل با جرثقیل، کانتینرها بیشترین کارایی را در بنادر دارند.

نقش کارتن در بسته بندی

نقش رنگ در بسته بندی

در روان شناسی نوین “رنگ” و “رنگ ها” یکی از معیارهای سنجش شخصیت به شمار می‌آیند؛ چرا که هر یک از آن ها تاثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی است. این موضوع با توجه به پیشرفت‌های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است. ناگفته پیداست که انسان از روزگاران بسیار دور تاکنون تحت نفوذ و تاثیر رنگ‌های پیرامون خود بوده است و درصد سال اخیر که صنعت رنگ سازی به نقطه اوج تحول خود رسیده است، تاثیر مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگی روحی ما رخنه کرده است.

کاربرد روانشناسی رنگ در طراحی لیبل بسته بندی

رنگ‌های اصلی عبارت از قرمز، آبی، زرد و رنگ‌های نور اصلی عبارت است از قزمز، آبی، سبز؛ تفاوت بین رنگ و نور رنگی در سبز و زرد است. برخی از روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است، می تواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد. پس بدین شکل کار طراحان و گرافیست ها مشکل می شود چرا که باید طوری عمل کنند که تمام سلیقه ها و علایق مخاطب و مصرف کننده را پوشش دهند. در طراحی باید به این نکته توجه کرد که مخاطب چه کسی است و نوع محصول عرضه شده چیست. که بر این اساس با درک و شناخت کافی از علم، هنر، خلاقیت و تسلط بر روانشناسی رنگ ها طرحی را آماده کند که مورد توجه تمامی اقشار و مصرف کنندگان قرار بگیرد.


رابطه بین محصول و رنگ بسته بندی

رنگ ها هر کدام گویای پیام و جذابیت خاص خود هستند که به نیاز از آنها استفاده یا با هم ترکیب می شوند. هم چنین شما باید به رابطه ی دقیق بین محصول و نوع بسته بندی آن در محل (محل های) فروش فکر کنید. در بسیاری موارد طراح علاوه بر آشنایی با تکنیک های هنری و شناخت روانشناسی رنگ باید از علم خواص مواد محافظتی که در ساخت لیبل بسته بندی به کار می روند نیز مطلع باشد. هر جنس و کالا، رنگ خاص خود را می طلبد و طراح می بایست با دانش و اطلاع کافی دست به انتخاب رنگ بزند. طراحی بسته بندی یکی از مهم ترین زیرشاخه های هنر تبلیغات است و نقش ارزنده ای را در جریان اقتصادی جوامع بازی می کند. صادرات کالاها بیش از آن که به کیفیت محصول وابسته باشد در گرو طراحی خوب بسته بندی و مورد پسند خریدار است.


نکات طلایی انتخاب رنگ بسته بندی محصولات

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد استفاده به جا از رنگ ها است. به عنوان مثال رنگ سبز بسته به جای استفاده می تواند بیان گر فساد و پوسیدگی و از طرف دیگر می تواند بیان گر طراوت و تازگی باشد. در انتخاب رنگ محصولات غذایی و نوشیدنی ها، علاوه بر توجه به رنگ ماده غذایی می توان با توجه به ویژگی های گروه مصرف کننده از رنگ ها به عنوان ابزاری قدرت مند بهره جست. به عنوان مثال در طراحی جعبه چای های گیاهی می توان از رنگ های ملایم و لطیف که مترادف فرآورده های گیاهی است، بهره گرفت. اما در مورد چای واقعی می توان با استفاده از زمینه تیره، حس مرغوبیت محصول را در ذهن مشتری ایجاد نمود و استفاده از تصاویر مرتبط نوعی تشخص به محصول می بخشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


استفاده مناسب از رنگ ها

استفاده مناسب از رنگ سبب انتقال پیام و سهولت پیدا کردن محصول در چیدمان مغازه می گردد. نکته دیگر این که اگر چه استفاده از چاپ رنگ ارزشمند است، اما طراحان در برخی موارد متوسل به انتخابی جسورانه و استفاده از بسته بندی تک رنگ می شوند. به عنوان مثال در مورد فرآورده های ویژه مردانه استفاده ازحداقل رنگ می تواند نمایان گر پیامی محکم و مردانه باشد. از رنگ های آبی، سبز و زرد به منظور تداعی شادابی و حیات در لیبل بسته بندی محصول استفاده می شود. استفاده از این رنگ ها یکی از ساده ترین و گویا ترین روش هایی است که برای نشان دادن خنکی وتازگی در بسته بندی محصولاتی مانند: آب معدنی ، سبزیجات و میوه ها استفاده می گردد.

به عنوان نمونه استفاده از رنگ آبی قوی و آرام بخش به عنوان رنگ زمینه برای ارائه فرآورده ی اسپری پا بسیار حساب شده به نظر می آید. طراح توانسته با بهره گیری از توانایی رنگ آبی برای القا پاکیزگی و خنکی این حس را به مصرف کننده القا کند. هم چنین استفاده از رنگ های روشن مانند صورتی روشن و آبی و زرد روشن برای بسته بندی هایی که حاوی محصولاتی لطیف و ملایم بسیار به جا است.


کیفیت بسته بندی

گاهی برای ایجاد تأثیراتی از تمول و فریبندگی و کیفیت عالی می توان در رنگ بندی از مقداری طلایی و یا نقره ای به همراه رنگ هایی متالیک از آبی، قهوه ای، فیروزه ای و خاکستری و خرمایی استفاده کرد. از این ترکیب بندی ها برای محصولاتی همچون شکلات، عطر و محصولاتی که نیاز به القا قیمت گران دارند به کار برده می شود.

پس ما می توانیم با به کارگیری رنگ مناسب و زیبا در امر جذب مشتری و فروش بیشتر محصول قدمی بزرگ را برداریم و تضمینی باشیم برای جلب مشتری. در انتها باید خاطر نشان کرد که انتخاب رنگ در لیبل بسته بندی باید به احساس ناشی از آن بر روی گروه هدف دقت کافی شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.