پرسش های متداول هولوگرافی و هولوگرام

لیزر چیست ؟

لیزر ( Laser ) این نور شگفت انگیز برگرفته ازکلمات (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ) بوده و معنای آن تقویت نور توسط گسیل القائی تابش می باشد .این نور از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نورعادی ندارد بلکه این خواص فیزیکی نور لیزر است که آنرا از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می سازد بدین ترتیب که به جرات میتوان گفت پیشرفت علوم بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نمی باشد.برای تولید هولوگرام از نور لیزر استفاده می کنند

پرتو لیزر دارای چهار خاصیت مهم است : شدت زیاد ، استقامت ، تک فامی و همدوسی . برای همدوس بودن موج دو شرط بایستی برقرار باشد : الف – موج حاصل باید با تقریب زیادی تک فرکانس باشد ، یعنی پاشیدگی فرکانس با پهنای خطی کوچک باشد .
ب – جبهه موج باید شکل خاصی داشته باشد ،به گونه ای که نسبت به زمان تغییر نکند ، جبهه موج سطحی است که از نقاط با فاز یکسان تشکیل شده است . یک منبع نور نقطه ای موجی تولید می کند که فاز آن در فواصل یکسانی از منبع ثابت است .همدوسی بر دو نوع میباشد.

  • مکانی
  • زمانی

اثرهای فیزیکی دو یا چند قطار موج را تداخل می گویند
اگر دو تیغه قابل ارتعاش یکسان را که در فاصله ای از سطح آب یک تشت قراردارند مرتعش کنیم و هردو بطور همزمان به سطح آب بخورند . در این صورت دو موج دایره ای با طول موج یکسان بدست می آید که از دو مرکز منتشر می شوند ودر تشتک آب با هم ترکیب می شوند . ناحیه هایی در روی سطح آب بوجود می آید که در آن ارتعاشها قوی هستند و در نواحی دیگر ارتعاشها از بین میروند . چنین نواحی متناوبی را نقش تداخلی گفته و پدیده برهمنهی امواج را که منجر به چنین نقشی میشود تداخل گویند .

پراش پخش امواج نوری با عبور آنها از یک شکاف یا مانع است .

منابع نوری که در عکاسی متعارف از آنها استفاده می شود، نور خورشید ویا روشنائی حاصل از چراغهای برق است . فرکانس این نوع منابع نور ، بسیار گسترده است . بدلیل ماهیت نا منظم نورسفید در این نوع نور نمی توان در ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره استفاده کرد . جهت ثبت اطلاعات مربوط به عمق منظره منبع نور مورد استفاده باید تکرنگ و از یک چشمه نور همدوس با امواج همفاز باشد . چنین منبع نوری را ابزارلیرزی منتشر می کند . جزئیات صحنه ای که چنین نوری برآن می تابد با دقت تمام روی فیلم عکاسی منقتل میشود . موجی که از بخشهای دورتر صحنه به فیلم می تابد نسبت به موج مربوط به بخشهای نزدیکتر صحنه تاخیر خواهد داشت و همین دقیقا” روی فیلم ثبت می شود .
بطور خلاصه می توان گفت : برای ساخت هولوگرام به یک چشمه نور همدوس که در آن امواج همفاز هستند ( نور لیزر ) نیاز داریم.

دوربینهای عکاسی از یک زاویه ( همان زاویه دید ) که ناظر تصویر را مشاهده می نماید تصویر را ثبت می کنند در حالی که در هولوگرافی منظره بازسازی شده را از زوایای متعدد می توان دید و ناظر با حرکت دادن سرخود اثر ناشی از اختلاف منظر معین در اثر جابجائی را حس خواهد کرد . بطور کلی اطلاعات ثبت شده در هولوگرام شامل اطلاعات دامنه و فاز باریکه تابشی است در حالیکه در یک عکس متعارف فقط دامنه های نوری که به فیلم میرسند ثبت میگردد .

از آنجائی که چسباندن برچسبهای چاپ گرم ( Hot Stamp ) بایستی توسط گرما انجام شود لذا به اینگونه هولوگرام ها، برچسب گرم می گویند و مابقی برچسبها که چسباندن آنها نیازی به گرما ندارد و در واقع چسب آنها در شرایط عادی قابلیت چسبندگی دارد هولوگرامهای سرد می گویند .

جهت الصاق یا چسباندن برچسبهای چاپ گرم می بایست از دستگاههای ویژه ای که به همین منظور و به تناسب نوع محصول مورد نظر طراحی شده ، استفاده نمود .

هولوگرام های سرد بصورت برچسب بر روی کاغذهای ویژه ای قرارگرفته اند و به صورت رول یا برگ استفاده میگردند که در شکل رول عموما” توسط دستگاههای لیبل چسبان و بصورت اتوماتیک برچسب را از روی کاغذ حامل آن جدا کرده و روی سطح مورد نظر می چسباند در غیر اینصورت جهت چسباندن آن می بایست از روش دستی استفاده کرد بدین ترتیب که بوسیله یک تیغ یا ابزاری شبیه به آن لبه برچسب را بلند کرده و روی سطح مورد نظر نصب نمائیم و یا با خم کردن کاغذ حامل لبه برچسبها از روی کاغذ جدا شده و به راحتی می توان آنرا روی سطح مورد نظر چسباند .

گاهی اوقات برچسبهایی بر روی برخی از محصولات وجود دارد که تحت عنوان هولوگرام معرفی می شوند در حالی که واقعا” هولوگرام نیستند . اگر به منوی توانمندیها سری بزنید خواهید دید که معمولا” هولوگرام ها با هر سطح امنیتی دارای مشخصات آشکار و پنهان ویژه ای میباشند که با چشم مسلح و غیر مسلح قابل مشاهده هستند که در صورت اطلاع از آنها براحتی از هولوگرام های جعلی قابل تشخیص می باشند .

بله همانطور که در منوی توانمندیها توضیح دادیم ، یکی از مشخصات مندرج در هولوگرام ها می تواند مشخصات پنهانی باشد که جهت رویت آنها می بایست از ابزار ویژه ای استفاده کرد . جهت اطلاعات بیشتر به منوی سایر محصولات مراجعه شود .

از آنجائی که برای ایجاد هولوگرام عوامل متعدد با پیچیدگی های منحصر به فردی شامل طراحی امنیتی با بکار گیری نرم افزارهای ویژه و بسیار گران قیمت با استفاده از نیروهای متخصص ، شرایط ویژه محیطی در آزمایشگاههای مجهز و همچنین تجهیزات بسیار گران قیمت می باشد ، لذا کپی برداری از آن آن تقریبا” غیر ممکن می باشد . بدین معنا که اگر تحت شرایطی یک هولوگرام ساخته شود تقریبا” ساخت مجدد آن با بکارگیری تمامی تجهیزات و امکانات مشابه میسر نیست و دارای تفاوتهایی خواهد بود چرا که ایجاد شرایطی کاملامشابه و تکرار مجدد آن از لحاظ عملی امکان پذیر نمیباشد .


به اشتراک بگذارید :

go to top