ایمنی هولوگرافی در برابر تجهیزات و مواد شیمیایی

ایمنی در هولوگرام

طبق ایمنی هولوگرافی، نور لیزر دارای تمرکز بالایی از سطح انرژی است که می تواند به پوست و از آن مهم تر به چشم آسیب جدی وارد کند. به هیچ وجه نباید مستقیما به پرتو لیزر خیره شد و یا حتی نباید بازتاب آن از یک سطح براق را مشاهده کرد. برای کار با لیزر باید از تجهیزات ایزوله مناسب و عینک های محافظ استفاده کرد. هم چنین در برخورد با پوست بدن انسان می تواند ایجاد تاول یا سوختگی کند.


ایمنی هولوگرافی در برابر مواد شیمیایی _ نوری

مواد شمیایی برای ظهور و پردازش صفحه ثبات هولوگرام استفاده می شوند که در صورتی که با پوست تماس داشته باشند نیز حساسیت زا هستند و ایجاد سوزش و خارش می کنند و باید از دستکش عایق و تجهیزات مناسب برای کار با این مواد استفاده کرد. علاوه بر آسیب پوستی، بخارات آن نیز برای دستگاه تنفسی مضر است. بدیهی است که به هیچ وجه نباید با چشم تماس داشته باشند.

ایمنی هولوگرافی

ایمنی هولوگرافی در برابر تجهیزات الکترونیکی

در کارگاه های ساخت هولوگرام، برخی از تجهیزات الکترونیکی، همانند زمان سنج و خشک کن ها، در مجاورت بخش خیس کارگاه هستند. منظور از بخش خیس، مرحله ی ظهور و پردازش صفحه ثبت هولوگرام است که با محلول ها و دارو های مختلف شیمیایی کار می شود. برای استفاده از آن ها باید مراقبت های لازم و ایمنی هولوگرافی را رعایت کرد و دست ها را کاملا خشک کرد و سپس از آن ها استفاده کرد.

کاربرد (JARB JD-4) درهولوگرافی

رعایت ایمنی هولوگرافی و کشف کاربرد استفاده ی JARB برای پردازش سریع هولوگرام های ثبت شده روی صفحات Slavich PFG-03M و فیلم توسط Tung H.Jeong , Riley Aumillier, Raymond Ro , Jeff Blyth انجام شد، بنابراین این رژیم پردازشی JARB نامیده می شود. از نظر تجاری، گسترش دهنده شیمیایی مورد استفاده در حال حاضر JD-4 نامیده می شود.

JARB برای ساخت هولوگرام در طول یک سخنرانی یا برای تمرینات آزمایشگاهی یا کارگاه هایی که در آن تعداد زیادی دانش آموز باید در مدت زمانی کوتاه هولوگرام بسازند، ایده آل است. مزیت JARB این است که به طور موثری حساسیت PFG-03M را تا ده برابر افزایش می دهد، از 0.15 تا 1.5 میلی ژول بر سانتی متر مربع. بنابراین زمان تابش برای هولوگرام ها به یک دهم کاهش می یابد، البته نسبت به زمانی که پروسه با راهکار گسترش دهنده GP-2 انجام می شد. برای یک لیزر دیود 5mW که پرتوی آن از 40 سانتی متری صفحه می تابد، زمان تابش مورد نیاز برای PFG-03M تقریبا 5 تا 7 ثانیه است. زمان معمول برای گسترش 20 ثانیه است.

کاربرد هولوگرافی

در نهایت، زمان خشک شدن هولوگرام به شکل قابل توجهی به وسیله ی استفاده از هوای گرم (از یک سشوآر) کاهش می یابد، چون گسترش دهنده ی JARB شیرابه را سخت می کند. در نتیجه، زمان کلی پردازش با استفاده از JARB به سه دقیقه کاهش می یابد،از زمان گسترش تا زمان خشک شدن.


شیمی نور در هولوگرام

فرمول JARB الان از نظر تجاری به عنوان JD-4 در دسترس است، یک سری اساس کار (kit) که شامل همه ی شیمی نور مورد نیاز برای پردازش هولوگرام است. JD-4 که برای کار در محیط مدرسه به صورت فرمول در آمده است، هر چیز شیمیایی را در فرم نیرو داده شده ی (powered) خشک فراهم می کند که بعدا می تواند با آب ترکیب شود تا به آسانی راهکارهای شیمی نور مورد نیاز را ایجاد می کند.

ایمنی هولوگرافی

راهکارهای تولید هولوگرام

وقتی که شما راهکارهای A و B و سفید کننده را برای تولید هولوگرام آماده کردید، طبقها (trays) را روی میز آزمایشگاه یا شمارنده ی خود قرار دهید تا به ترتیب لیست زیر قرار بگیرد:

  • گسترش دهنده(ترکیب A,B) _ طبق کوچک
  • شستشو با آب(rinse) _ طبق بزرگ
  • سفیدکننده _ طبق کوچک
  • شستشو با آب(rinse) _ طبق بزرگ
  • راهکار خیس کردن FormaFlo 600 (اختیاری) – طبق کوچک یا بزرگ

بنابراین، چیزی که شما در بالا دیدید خط اجتماع (assembly line) شماست که از قرار دادن ترتیبی طبقها به دست می آید. این کار پردازش هولوگرام به شکل موثر را برای شما و دانش آموزان شما آسان می کند. آخرین مرحله با راهکار خیس کردن FormaFlo اختیاری است ولی توصیه می شود، چون کمک می کند که هولوگرام شما سریعاً خشک شود و همچنین شفاف تر و تمیزتر شود.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.