طراحی هولوگرام

طراحی هولوگرام سه بعدی

برخی از خصوصیات منحصر به فرد هولوگرام باعث افزایش استفاده از این برچسب شده است، زیرا هولوگرام از امنیت بسیار بالایی برخوردار است و نمی توان آنرا به راحتی جعل کرد. ما در این مقاله به معرفی انواع طراحی هولوگرام خواهیم پرداخت.

طراحی هولوگرام دو بعدی سه بعدی

این نوع هولوگرام که به 2D و 3D معروف است با طراحی تصاویر دو بعدی ایجاد گشته و معمولاً در سه لایه یا بیشتر اجرا می گردد و قادر است عمق مجازی و رنگ های بسیار شفاف را به نمایش بگذارد.


رنگ واقعی (True Color)

ساخت این مدل با استفاده از طراحی هنری بر روی عکس انجام گرفته و قادر است رنگ واقعی پوست و البسه فرد و یا رنگ واقعی اشیا را به نمایش بگذارد و یکی از انواع موثر در مبارزه با تقلب است.


طراحی هولوگرام دات ماتریکس

در این نوع هولوگرام تصاویر از نقاط بسیار ریز و با وضوح بسیار بالا تشکیل گردیده که توسط کامپیوتر ایجاد می گردد و هر نقطه به تنهایی حاوی تمامی اطلاعات رنگی بوده و تصاویر بسیار روشن و شفافی را به نمایش می گذارد.

برچسب هولوگرامی سفارشی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


برچسب هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی واقعی یا True 3D در واقع پیچیده ترین و مشکل ترین نوع هولوگرام به لحاظ طراحی و ساخت است و افراد بسیار معدودی در سطح جهان قادر به ساخت چنین هولوگرامی هستند. این هولوگرام از روی ماکت و یا مدل مورد نظر و با تصویر برداری های لیزری متعدد و تنظیم زوایای بسیار پیچیده تهیه می گردد که در آن علاوه بر مشاهده عمق و بعد، می توان تصویر را از طرفین، بالا و پائین و به صورت کاملاً سه بعدی مشاهده نمود.

طراحی هولوگرام سه بعدی

طراحی هولوگرام فلیپ – فلاپ

در این حالت چند طرح دو بعدی را می توان با تغییر زاویه هولوگرام بصورت افقی ( تغییر به چپ و راست) و یا عمودی ( تغییر از بالا به پائین و بالعکس) بطور مجزا مشاهده نمود به صورتی که در هر زاویه یک تصویر به نمایش درآمده و تصویر دیگر حذف می گردد.

فلیپ فلاپ در این نوع هولوگرام، حرکت در هنگام نگاشت هولوگرام اصلی ایجاد می‌شود. به این صورت که نیمی از سوژه ماسکه شده و مابقی در زاویه ‌ای مشخص نوردهی می‌شود ونیمه دیگر در زاویه‌ ای متفاوت روی سطح حساس نگاشته می‌شود. هولوگرام بدست آمده از این روش دارای حرکتی است که در اصطلاح فلیپ فلاپ نام دارد. می‌توان این حرکت را با دو تصویر مجزا نیز انجام داد.


طراحی هولوگرام هات استمپ (Hot Stamp)

این نوع هولوگرام ها امنیتی ترین سطح هولوگرام هستند و به خاطر نحوه الصاق آن به هیچ وجه از سطح مورد نظر جدا نمی شود مگر این که به آن سطح خدشه وارد شود و آن را خراشیده و پاره کند. هولوگرام های هات استمپ یا هولوگرام چاپ گرم با تمام ویژگی های یک هولوگرام روی فویلی نازک، به صورت رول ثبت می شود و بر روی یک حامل (Carrier) مثل پلی استر قرار می گیرد.

این نوع هولوگرام برای الصاق به ماشین مخصوص احتیاج دارد که با حرارت و فشار بالا به طور هم زمان روی سطح مورد نظر، فویل متال حاوی طرح هولوگرام را الصاق می کند و لایه حامل (پلی استر) از آن جدا می شود. فشار و دمای دستگاه حین الصاق به حدی است که فویل هولوگرام وارد بافت سطحی کاغذ می شود. به همین علت است که جدا سازی غیرممکن است. علاوه بر این، دستگاه الصاق آن در دسترس نیست و دارای هزینه نسبتا بالایی است که خود باعث ضمانت ضدجعل بودن آن می شود.


طراحی هولوگرام متحرک

این هولوگرام، یک هولوگرام متحرک است و به این صورت ایجاد می‌شود که در هنگام نگاشت آن، فریم‌های مختلفی از یک تصویر در حال حرکت ( مانند تصاویر ایجاد کننده انیمیشن ) به ترتیب و به صورت مجزا در مقابل نور لیزر قرار داده شده و توسط نور لیزرروی سطح حساس به نور ثبت می‌شود. برای هر فریم نوردهی مجزایی صورت می‌گیرد و بسته به میزان قابلیت سطح حساس برای ثبت این فریم‌ها، میزان نوردهی می‌تواند افزایش پیدا کند.

برچسب هولوگرامی سفارشی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


طراحی هولوگرام استریوگرام

پالسی‌ در این هولوگرام‌ ها نور لیزر به طور مستقیم به فتوپلیمر برخورد کرده و عملیات واسطه (بدست آوردن هولوگرام اصلی و سپس بدست آوردن فرم نیکلی ) وجود ندارد. نام لیزری که برای نگاشت این هولوگرام استفاده می‌شود پالس نام دارد. به همین دلیل به این هولوگرام‌ها، هولوگرام پالسی گفته می‌شود. لیزر پالس با توان بالاتری از لیزر‌های پیوسته و در زمان میلی ثانیه نوردهی می‌کند. مزیت لیزر پالس، زمان نوردهی سریع است که از به وجود آمدن جزئی‌ترین حرکت ( که باعث خرابی هولوگرام می‌شود) جلوگیری می‌کند. این لیزر بیشتر برای عکسبرداری از چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد.


طراحی هولوگرام چند لایه

جنبشی یا پویا این هولوگرام یک هولوگرام چند لایه است که می‌تواند جنبه امنیتی نیز داشته باشد. در این نوع می‌توان از هولوگرام‌های سه بعدی، دو بعدی و دات‌ماتریکس استفاده کرد. با نوردهی در زاویه‌های متفاوت و پشت سر هم به این هولوگرام‌ها می‌توان هولوگرام‌های جنبشی ایجاد کرد. هولوگرام‌های دات‌ ماتریکس جنبشی به دلیل فاصله کم زاویه‌های نوردهی، به مراتب حرکتی نرم ‌تر از هولوگرام‌های جنبشی دو بعدی و سه بعدی دارند. زمانی که هولوگرام دات ماتریکس با سه بعدی / دو بعدی ترکیب می‌شود، برچسب در بهترین حالت درخشندگی و متغیرترین حالت جنبشی قرار می‌گیرد.


ایمنی هولوگرام ها

در کلیه مدل های فوق امکان چاپ شماره سریال و درج اطلاعات محرمانه بصورت میکروتکست و طرح مخفی وجود دارد که با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست و فقط با نور لیزر و یا اشعه ماوراء بنفش قابل بازبینی و رویت است. ضمناً به منظور ارتقاء هرچه بیشتر سطح ایمنی هولوگرام می توان چند نوع هولوگرام مانند دوبعدی/ سه بعدی و دات ماتریکس و یا فلیپ/فلاپ را با یکدیگر ترکیب کرد و همچنین از سایر مشخصات ایمنی مانند حرکات اضافی سینتیک استفاده کرد. این حرکات دینامیک که به صورت های مختلفی هستند با تغییر زاویه قابل بازبینی هستند و جلوه های بصری زیبایی مانند پرنده ای در حال پرواز را به نمایش می گذارند.

انواع هولوگرام

انواع مدل های هولوگرام

هولوگرام های شماره سریال دار

در این نوع هولوگرام برای ایجاد امنیت بیشتر و همچنین مدیریت و کنترل اجناس و مدارک، شماره سریال های بر روی برچسب به کار گرفته می شوند.

هولوگرام های مخصوص کارت شناسائی

هولوگرام های شفافی هستند که بر روی کارت های شناسائی و یا سایر مدارک حاوی نشانه، امضاء و… قرار می‌گیرند که علاوه بر افزایش طول عمر کارت، از تقلب و کپی‌کردن کارت جلوگیری می‌نماید.

هولوگرام های نقش برگردان

این نوع هولوگرام ها تصویر یا متن خاصی را در هنگام کنده شدن از خود به جای می گذارند. برخی بصورت طرحی از برچسب جدا شده و بر روی سطح قرار می‌گیرند و برخی دیگر نیز بصورت چاپی و با رنگ های مختلف بر روی سطح باقی می مانند.

برچسب امنیتی

ویژگی های کلی هولوگرام

  • ضد سرقت بودن هولوگرام امنیتی: در هنگام جداسازی برچسب هولوگرام از روی سطح الصاق شده برچسب مخدوش شده و قابل استفاده نیست لذا انتقال و جداسازی برچسب غیر ممکن است.
  • رمزدار بودن هولوگرام: بر اثر تابش پرتو لیزر بر روی برچسب هولوگرام رمز داخل آن مشخص می شود.
  • دو بعدی بودن هولوگرام: برچسب های هولوگرام دو بعدی دارای دو بعد بوده که بصورت پس زمینه روی هم قرار گفته که با جدید ترین وسایل اسکن و کپی رنگی قابل کپی برداری نیست.
  • بازی رنگ بر اثر تابش نور: در اثر تابش نور از زوایای مختلف طیف رنگی متنوعی در برچسب های هولوگرام ایجاد می شود لذا بازی رنگ بصورت رنگین کمان دیده می شود.
به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.