منظور از لیبلینگ چیست؟

انواع بارکدخوانها

لیبلینگ، به فرآیند برچسب دار نمودن کالاها یا لیبل بسته بندی آنها اطلاق می شود. این برچسب که جهت شناسایی و ردیابی کالا در مقاطع مختلف (تولید، انبار، فروش، خدمات پس از فروش و …) بر روی محصولات الصاق می گردد.

ضمن اطلاعات متنی و نوشتاری شامل بارکد است که اشاره به مشخصات محصول از جمله کد کالا، کد شرکت سازنده، تاریخ تولید، سری ساخت و غیره دارد که امکان شناسایی الکترونیکی کالا را توسط بارک خوان در نقاط مورد نیاز فراهم می سازد.

بارکد خوان

لیبلینگ چگونه انجام می شود؟

لیبلینگ کالا به کمک چاپگرهای برچسب هولوگرام یا بارکد پرینترها انجام می شود. با استفاده از این چاپگرهای امکان چاپ انواع لیبل حفاظتی در ابعاد مختلف و نیز جنس های مختلف کاغذی، پلی استر، متال (آلومینیومی)، صدفی (PVC)، تراسنپارنت، پارچه ای، تایوک و … جهت کاربری های مختلف وجود دارد.

لیبل پرینتر چیست؟

لیبل پرینترها اغلب دارای نرم افزاری هستند که بصورت رایگان در اختیار استفاده کنندگان آنها قرار می گیرد و کاربران می توانند با استفاده از این نرم افزار، برچسب هولوگرام مورد نیاز مجموعه خود را به آسانی طراحی و چاپ نمایند. این نرم افزارها دارای امکانات ساده طراحی از قبیل متن، گرافیک، شماره سریال، انواع بارکد رایج بوده، اما امکان اتصال به بانک های اطلاعاتی را جهت ثبت و گزارش گیری از اطلاعات، فراهم نمی آورند.


دسته بندی بارکد خوان ها

به طور کلی سه مدل بارکد خوان وجود دارد: ثابت، بارکد خوان های سیار دسته ای و بارکد خوان های سیار بی سیم

بارکد خوان ثابت

به کامپیوتر متصل می شوند و داده ها را هر بار که خوانده می شوند انتقال می دهند. وقتی یک بارکد اسکن می شود به سرعت از طریق داده الکتریکی به کیبورد منتقل می شود و باعث می شوند تا کاراکترها به سرعت هر چه تمام تر روی صفحه نمایش داده شوند. این دستگاه به قدری سریع است که در بسیاری مواقع کاربران ترجیح می دهند ازآن به عنوان صفحه کلید دوم استفاده کنند.

بزرگترین مزیت این دستگاه ها این است که بدون احتیاج به تغییر داده ها یا احتیاج به برنامه خاص در تمام برنامه هایی که ورودی داده از صفحه کلید را قبول می کنند در مورد استفاده هستند. نوع دیگری از این بارکد خوان ها نیز موجود است که از طریق کابل RS۲۳۲ به کامپیوتر متصل می شود و به صورت کد ASCII داده را به برنامه می شناساند.

بارکد خوان های سیار دسته ای

این نوع بدون اینکه به طور مستقیم با کامپیوتر متصل باشند اطلاعات را در حافظه خود ذخیره کرده و سپس با استفاده از پایه اطلاعات آن روی کامپیوتر منتقل می شود. این دستگاه ها شامل یک اسکن کننده بارکد، یک صفحه نمایش برای انجام کار مورد نظر و یک صفحه کلید کوچک برای وارد کردن داده های مورد نظر مثل تعداد کالا و … هستند.

ضمن اینکه یک پایه (Cradle) نیز برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر حتما باید تهیه شود. این مدل بارکد در مواردی به کار می روند که احتیاج به جابجایی کاربر الزامی و داده های جمع آوری شده در لحظه مورد نیاز نیستند. این دستگاه ها به صورت های زیر استفاده می شوند که برنامه شما تعیین می کند که به کدام صورت استفاده شود:

  • قرار گرفتن روی دست (Handheld)
  • قرار گرفتن در کیف (Wearable)
  • قرار گرفتن در ماشین (Truck)
انواع بارکد خوان ها

بارکد خوان های سیار بی سیم

این نوع از بارکد خوان ها هم اطلاعات را در حافظه نگهداری می کنند اما انتقال اطلاعات به صورت بلادرنگ انجام می شود. این مدل از بارکد خوان ها در مواردی که دسترسی اطلاعات برای تصمیمات مهم است استفاده می شود. این دستگاه ها شامل یک اسکن کننده بارکد، یک صفحه نمایش برای انجام کار مورد نظر و یک صفحه کلید کوچک برای وارد کردن داده های مورد نظر مثل تعداد کالا و … هستند.

ضمن اینکه یک پایه (Cradle) نیز برای انتقال اطلاعات به کامپیوتر حتما باید تهیه شود. وقتی شما احتیاج به انتقال سریع اطلاعات دارید این دستگاه های بی سیم هستند که کار شما را عملی می کنند. این دستگاه ها به صورت های زیر استفاده می شوند که برنامه شما تعیین می کند که به کدام صورت استفاده شود:

▪ قرار گرفتن روی دست(Handheld)
▪ قرار گرفتن در کیف(Wearable)
▪ قرار گرفتن در ماشین (Truck)

ضرورت وجود بارکد بر روی محصولات

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


اسکنر بارکد چکونه کار می کند

پایه هر دستگاه بارکد خوان یک اسکن کننده، یک رمز گشاینده و یک کابل ارتباطی میان کامپیوتر و دستگاه بارکد خوان است. وظیفه اسکن کننده این است که کد را اسکن کرده و داده های خروجی الکتریکی ایجاد نماید که داده ها با نوارهای مشکی و فاصله بین آنها مرتبط است. این داده های الکتریکی سپس توسط رمز گشا آنالیز شده و بر اساس نوع کد گذاری و محتوی کد به صورت متعارف کامپیوتری ( شامل حروف – اعداد و یا علامت های دیگر استاندارد مثل ” – ” و ” . ” و … ) نمایش داده می شود.

همچنین اسکن کننده ها می توانند که این رمزگشا را به صورت داخلی داشته باشند و یا بارکدها را به صورت رمزگشایی نشده در خود نگهداری کنند که در این حالت احتیاج به وسیله ای دیگر دارند که به آن رابط یا Wedge می گوییم. در این حالت کدها به محض اتصال به این رابط توسط رابط رمزگشایی می شوند و به مکان مورد نظر ما ( برای مثال بانک داده ها ) منتقل می شوند. این روش اسکن شدن بیشتر در بارکد خوان ها سیار به کار برده می شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top