مواد ثبت تصاویر هولوگرافی و ساخت پروژکتور هولوگرافی

هولوگرام پروجکتور پرتابل

هولوگرافی از نظر ثبت اطلاعات مربوط به یک صحنه و منظره بر روی فیلم، به عکاسی شباهت دارد. اما شیوه ها و وسایل کار برای ایجاد تصویر، همچون خود تصاویر هولوگرافی به دست آمده، کاملا متفاوتند. در عکاسی معمولی، تصویری که از یک صحنه بدست می آید، حال چه عکس باشد یا اسلاید یا هر چیز دیگری و فرقی نمی کند دیجیتال باشد یا معمولی در نهایت تصویری است با دو بعد (دوبعدی) و فاقد عمق.

در هولوگرافی، به هر حال تصویری که ایجاد می کنیم و اصطلاحا هولوگرام نام دارد، اطلاعات هر سه بعد را در بر می گیرد و هر سه بعد را ثبت می کند. ناظر از تماشای تصاویر هولوگرافی احساس بعد و برجستگی می کند، حتی بیش از آنچه که در استرئوسکوپی معمول است.

بعد در استرئوسکوپی را به تعبیری می شود، بعد کاذب نامید. زیرا فقط از یک زاویه یعنی همان زاویه ای که دوربین ها موقع عکسبرداری مستقر بودند، می شود تصویر را دید. در حالی که در هولوگرافی منظره بازسازی شده را از زوایای متعدد می توان دید و ناظر با حرکت دادن سر خود، اثر ناشی از اختلاف منظر را حس خواهد کرد.

آنچه در ادامه خواهید


مواد ثبت تصاویر هولوگرافیک

موادی که برای ثبت هولوگرام در تصاویر هولوگرافی استفاده می شود، دارای تنوع بسیاری هستند که هر کدام یکی از ویژگی های مورد نظر برای هر کاربرد را تامین می کنند. بدیهی است که هر کدام نحوه ثبت و پردازش متفاوتی دارند. این مواد انواع مختلفی دارند که مختصراً به آن ها می پردازیم:

تصاویر هولوگرافی

مواد حساس به نور(فتوگرافیک)

اولین موادی که برای ثبت هولوگرام استفاده می شده است، صفحات و فیلم های حساس به نور با رزولوشن بالا بوده اند. امروزه هنوز از این مواد به خاطر حساسیت بالایشان در مقایسه با مواد ثبت دیگر به صورت گسترده استفاده می شود. علاوه بر این، آن ها می توانند به رنگ و طیف های مختلف نیز حساس باشند به طوری که حساسیت طیفی آن ها با طول موج های پر استفاده ترین لیزرها مطابقت کند.

ژلاتین دیکرومات- DCG

یک هولوگرام فازی حجیم می تواند در لایه امولسیونی که مقدار کمی دیکرومات دارد ثبت شود. البته با درنظر گرفتن این حقیقت که ژلاتین دیکرومات(DCG) در اطراف صفحه به دلیل تشکیل ارتباط های متقابل بین گروه های کربوکسیلات در زنجیره ژلاتین های اطراف، در مواجهه با نور سخت می شود. از این پدیده برای به دست آوردن نوسان مکانی در ضریب شکست استفاده می شود.

فتوپلیمرها (Photopolymers)

چندین مواد آلی می توانند توسط مواد حساس کننده به نور فعال و فراوری شوند و با تغییرات ضریب شکست هنگام نوردهی به علت پدیده پلیمریزاسیون تصویر حاصل شود. در این زمینه فتوپلیمرهای تجاری وجود دارد که روی پایه ای فیلم قرار گرفته اند و می توان از آن برای تولید هولوگرام های فازی حجیم با بازدهی انکسار بالا استفاده کرد.

فتورزیست ها (Photoresists)

فتورزیست برلایه ای شیشه ای پوشش داده می شود و لایه ای به ضخامت 2-1 μm را تشکیل می دهد. سپس این لایه در دمای 75 درجه سانتی گراد به مدت 15 دقیقه حرارت می بیند و پخته می شود تا محلول کاملا خشک شود. تصاویر هولوگرافی ها با لیزر He-Cd در طول موجی برابر 442nm ثبت می شوند. صفحه نور دیده در محلول ظهوری که در چهار قسمت آب مقطر رقیق شده است، پردازش می شود.

ژلاتین حساس هالید نقره

این ماده از ترکیب مواد حساس به نور( فوتوگرافیک) که حساسیت بالایی دارند با موادی که دارای بازدهی انکسار بالا هستند، ساخته شده است. پراکندگی پایین و ثبات نوربالایی که مواد DCG دارند را نیز امکان پذیر می کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


هولوگرام پروژکتور پرتابل

روز به روز به کاربردهای هولوگرافی افزوده می شود. که در این بین پیشرو بودن تکنولوژی های هولوگرافیک و سه بعدی غیر قابل اغماض است. کمپانی های معتبر و بزرگ در رقابت برای نزدیک تر شدن به واقعیت سه بعدی با هزینه کم تر و تجهیزات کم تر هستند، که تا حد زیادی موفق شده اند. HolHo Smart یکی از این ابزارهای پرتابل است که برای سه بعدی کردن تصاویر موبایل ها و تبلت ها ایجاد شده است.

HolHo Smart، هولوگرام جادویی رادر ابزاری تکنولوژیک جدیدی ارائه می کند که می تواند برای همه قابل دسترسی باشد. این دستگاه قابلیت این را به یک موبایل یا یک تبلت می دهد که به یک هولوگرام پروژکتور سه بعدی تبدیل شود. در واقع سه نسخه برای موبایل های هوشمند، تبلت های 7 اینچ و 10 اینچ را ارائه کرده است که این ابزار ها را پشتیبانی می کند. HolHo به صورت چهار وجهی، سه وجهی و زد تولید شده است. که با توجه به ابزار و کاربرد انتخاب می شوند.

هولوگرام پروجکتور پرتابل
به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.