ساخت هولوگرافی و انواع هولوگرام

ساخت هولوگرافی

حدود 25 سال پس ازاینکه اولین هولوگرام ساخته شد گابورجایزه نوبل فیزیک برای این موفقیت در سال 1971 را دریافت کرد. سال بعد، لوید کراس اولین ضبط یک هولوگرام متحرک را با وارد کردن فریم های متوالی از فیلم تصویر متحرک معمولی بر روی فیلم هولوگرافی ساخت.


مواد خام برای ساخت هولوگرام

هولوگرام ساخته شده توسط افراد معمولا با وضوح بالا پوشش داده شده با یک امولسیون نقره ای هالید قرار می گیرند. هولوگرام هایی که به منظور تولید انبوه ساخته می شوند بر روی یک صفحه ی شیشه ای که پیش از اتمام اکسید آهن قرار گرفته اند را پوشش می دهند و سپس با نور سنجشی پوشش داده می شوند. ماده نور خورشیدی به شکل شیمیایی واکنش نشان می دهد و به طول موج مشخصی از نور که برای ایجاد هولوگرام استفاده می شود تبدیل می گردد.

لیزرهای هلیوم نئون به دلیل قیمت پایین بیشترین استفاده را بین افرادی، که هولوگرام های مخصوص خود را خودشان می سازند دارد. سازندگان هولوگرام های تجاری از انواع لیزرهای مختلف مانند روبین، هلیومکادمیوم یا یون کریپتونآرگون استفاده می کنند.

بعد از نمایش، صفحه عکسبرداری یا فیلم از توسعه دهندگان شیمیایی که در موارد عکاسی استفاده و پردازش می شوند استفاده می شود. از نیکل و نقره برای تولید ارشد استفاده می شود که در کپی چندین نسخه از هولوگرام بر روی پلی استریا پلی پروپین کاربرد دارد. از آلومینیوم برای ایجاد پوشش بازتابنده در پشت هولوگرام های برجسته استفاده می شود.

ساخت هولوگرافی

طراحی هولوگرام

از یک جسم سه بعدی برای ایجاد یک هولوگرام میتوان استفاده کرد. تصویر هولوگرافی به طور معمول همان اندازه ی شیء اصلی است. ممکن است نیاز به ساخت مدلی با مقیاس دقیق داشته باشید که برای تصویر هولوگرافی مناسب باشد. درعوض آثار هنری که به عنوان یک هولوگرام تکثیر می شود می تواند به وسیله ی رایانه تولید شود، در این صورت نرم افزار تصویر برداری در هر زمان یک پیکسل را کنترل می کند ( پیکسل همام نقطه های فردی است که یک تصویر گرافیکی روی صفحه ی کامپیوتر یا چاپ را تشکیل می دهد.)

ساخت هولوگرافی

روش های ساخت هولوگرافی

گابر، دنیساک، لیث و آپاتنیک از هندسی های متفاوت برای ساخت هولوگرافی ها استفاده کردند. ولی همه ی آن ها بر روش های دو مرحله ای اتکا کردند. دو رشته امواج از یک چشمه ی نور (معمولا لیزر) برای تاباندن به گوشه ها ساطع می شوند. یکی از این امواج به سطوح حساس به نور تابانده می شود. موج دیگر (نور شی ) برای نمایش تصویر بر روی سطح تابانده و یا تلفیق می شود.

ترکیب دو موج باعث پدیدار شدن یک الگوی زیبا درگوشه ها می شود. زمانی که امواج در موقعیت شان با طول امواج نورهای روشن تغییر می کنند و این تفاوت ها به تمامی طول موج انتقال پیدا می کند، خطوط تیره پدیدار می شوند. میانگین این مدل ها بسته به امواج میان شی و جسم مرجع است. در مدل هولوگرام لیث – آپتکین زاویه ی میان امواج هولوگرام 10 تا 100 درجه متغیر است. در هولوگرام دنیساک این مقدار 180 درجه است.

تداخل امواج هولوگرافی

تداخل امواج الگو بسته به نور ساطع شده از هرنقطه، شدت بازتاب، فاصله ی نسبی است. بنابراین هر نقطه در سطح هولوگرافی ترکیبی از نور بازتابی در نقاط متفاوت است. این الگوها به امواج پخش شده از قسمت های مختلف شی منتقل می شود.

منظور از الگوی میکروسکوپی در ساخت هولوگرافی چیست؟

الگوهای میکروسکوپی که از ده ها هزار خطوط بی قاعده در هر میلی متر تشکیل شده است بر روی فیلم های عکاسی هالید نقره ای ثبت می گردد و به وسیله ی تکنیک های استاندارد پردازش می گردد. این اسناد به وسیله ی مواد مقام به نور ساخته و پردازش می شوند. نوارها نیز به عنوان متغیر در قسمت انکساری و یا مواد ضخیم همانند لایه های حساس هالید نقره ای سفید، صفحات کاغذ دو رنگی، فوتوفیلم های ترکیبی و یا ترموپلاستیک های به کار گرفته می شوند.


هولوگرام برجسته

هولوگرام های برجسته که از سال 1980 در دسترس هستند بالاترین میزان متغیر در فرآیند پردازش الگوها دارند. این پردازش از هولوگرام های سیلور هالید و یا مقاوم در برابر نور از جنس فلز ساخته می شود.

کپی برداری بر روی سطوح پی وی سی به صورت برجسته انجام می گیرد و سپس یک پوشش انکساری بر روی آن قرار می گیرد. این فرآیند منجر به تولید یک محصول ارزان قیمت که در آن از اصلاحات کمی برای تولید بر روی یک سطح شیار دار صورت می گیرد، می شود.

گام دوم به اصلاحات فنی کمتری نیاز دارد. در هولوگرام نمونه ی کپی شده از مرجع اصلی امواج استفاده می گردد. الگوی پیچیده ی نوار هولوگرامی باعث تفاوت امواج تولید شده از تصاویر می شود.

توصیفات بالا ناکافی است زیرا در عمل هولوگرام ها طوری ساخته می شوند تا به صورت امواج نور سفید و روشن دیده شوند. این تفاوت ها سبب می گردد مدل های بازسازی شده واضح تر به نظر برسند.

ساخت هولوگرافی

ساخت هولوگرام با امواج سفید

در زیباترین نمونه ی هولوگرام ساخته شده با امواج سفید از الگوهای هندسی دنیساک استفاده شده است. این هولوگرام ها در قسمت های غیر معمول نوارها در میان لایه های حساس ثبت می گردند. همانند فرآیند تصویربرداری رنگی گابریل که در سال 1908 برنده ی جایزه ی نوبل فیزیک شد. این طرح ها محدوده ای از نوارهای با طول موج های باریک را نمایانگر است.


منظور از هولوگرام باریک چیست؟

هولوگرام های باریک دنیساک نمونه هایی از تصویر های سبز، زرد با کیفیت بالا را بازسازی می کند حتی زمانی که با نور سفید روشن می شوند نیازبه لایه های حساس با قدرت واکافت بالا دارند.
اولین هولوگرام ها با امواج سفید در کرانه ی غربی جهان ساخته شدند این هولوگرام ها با استفاده از یک لنز و یا تصاویر واقعی بازتاب شده از سطح هولوگرام ساخته شده اند. نقاط نزدیک به سطح هولوگرام بدون رنگ و تیز به نظر می رسند.

کاربرد هولوگرام های تمام رنگی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


روش ساخت هولوگرام رنگین کمان یا تراگسیلش

نمونه ی سوم هولوگرام های تراگسیلش با امواج سفید و یا هولوگرام های رنگین کمان که توسط استیفد در دانشگاه کمبریدج ماساچوست ابداع شد. این نوع یک شکاف بین شی و صفحه ی هولوگرامی ایجاد می کند.

در این فرآیند هولوگرام ها امکان بازسازی تصویر در نور سفید را دارند اما اختلاف زاویه دید عمودی در این فرآیند از میان می رود. بنابراین حرکات گردشی به بینندگان این امکان را می دهد تا اطراف شی را به دقت بازرسی نمایند. اما حرکت گردشی به تنهایی زوایای متعدد از طیف های رنگی تصویر را نمایش دهد.

تکنیک رنگین کمان و تصویری در فرآیند نمایش هولوگرام ترکیب می شود و امکان ترکیب آن ها با سایر روش ها به خصوص هولوگرام های یکپارچه وجود دارد (که به عنوان استریو گرام های هولوگرافی نیز شناخته شده اند .). هر چشم قسمت های متفاوتی از نوار را مشاهده می کند که منجر به برجسته نمایی تصویر می گردد. نمونه ی ابداع شده لیان کروس از سانفراسیسکو که از نمونه های اولیه تبلیغاتی به شمار می آید هولوگرام های مرکب نامیده می شود.

تصاویرمتحرک رنگین کمان که به وسیله ی هولوگرام های سیلندر به وسیله ی حباب روشن می گردد مشاهده می گردد. نمونه های اخیر بر روی سطوح صاف ثبت می شده و گاها با روکش سازی آلومینیوم به دیوار منتقل و با یک لامپ هالوزن روشن می گردد.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.