انواع چاپ

انواع چاپ

از آنجایی که سطوح مختلف چاپ دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، انتخاب نوع چاپ مد نظر برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به بررسی انواع مختلف چاپ‌های فلکسو، سیلک اسکرین، لترپرس، حرارتی، ترمو گرافی، ریسو گرافی، متالایز، گراور، یووی و سولیت می‌پردازیم. هر یک از انواع چاپ‌ها، دارای ویژگی‌ها و کاربردهای ویژه خود هستند.

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو از متداول‌ترین‌ انواع چاپ می‌باشد. در این نوع چاپ از پلیت چاپی بهره گرفته می‌شود که قابلیت انعطاف پذیری داشته باشند و بر روی انواع سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرند. چاپ فلکسو مستقیما روی محصولات چاپ شونده قرار داده می‌شود و خروجی آن با کیفیت بالا تحویل داده می‌شود‌. از این روش چاپ می‌توانید جهت چاپ پاکت و انواع بسته‌بندی‌های پلاستیکی، کاغذی، مقوایی و همچنین کیسه‌های سلفونی استفاده نمایید.

چاپ فلکسو

چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین از دیگر شیوه‌های رایج و انواع چاپ می‌باشد. این روش به جهت آن که دارای تنوع بالایی در نوع مرکب مورد استفاده می‌باشد، روی سطوح مختلف قابل اجرا است. این چاپ در حقیقت نوعی چاپ شابلونی به شمار می‌رود و مرکب‌های موجود در آن از متفای که بر روی یک پارچه توری هستند، عبور داده می‌شوند و در نهایت روی سطوح مد نظر قرار خواهند گرفت. این روش به دو صورت ماشینی و دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از چاپ سیلک اسکرین می‌توان جهت چاپ روی نایلون‌ها، مقوا، شیشه، کیف، کفش، تابلوها، پوشاک و سررسید نیز استفاده نمود.

انواع کاغذهای هولوگرافیک

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

چاپ لترپرس

لترپرس از روش‌های قدیمی و یکی از انواع چاپ به شمار می‌رود. این چاپ از انواع چاپ‌های برجسته می‌باشد که نوشته‌ها و تصاویر پیش از آنکه با صفحه و یا پلیت چاپ تماس برقرار کردند، به صورت برجسته روی کاغذ منتقل خواهند شد. چیدمان، جایگذاری، قفل و چاپ، چهار مرحله این چاپ می‌باشند. از این نوع چاپ جهت چاپ محصولاتی نظیر اعلامیه، مجلات، کارت ویزیت و سربرگ بهره گرفته خواهد شد.

چاپ ترموگرافی

ترموگرافی از انواع چاپ محسوب می‌شود که در آن نوشته‌ها و گرافیک مقداری از سطح چاپ بالاتر قرار می‌گیرند. این موضوع سبب می‌شود تا میزان جذابیت بصری این مدل چاپ افزایش یابد. این نمونه چاپ را جهت چاپ کارت عروسی، کارت ویزیت، سربرگ، هدایا، گواهی نامه و انواع بسته‌بندی به کار می‌برند.

چاپ حرارتی

چاپ حرارتی دارای سرعت بالایی در انواع چاپ است و عملکرد بدون خطایی دارد و چاپ هولوگرام، لیبل‌ها و تگ‌ها با مقاومت بالایی در برابر آسیب‌های محیطی انجام خواهد شد. این عوامل دلایلی هستند که این چاپ حرارتی از پر اهمیت ترین شیوه‌های چاپ به شمار می‌رود که برای ارائه و تولید محصولات کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ حرارتی

چاپ ریسوگرافی

ویژگی اصلی چاپ ریسوگرافی را می‌توان سرعت بالا و قیمت مناسب آن تعریف نمود. از این نمونه چاپ می‌توانید جهت چاپ محصولاتی نظیر سربرگ‌های اداری و تجاری، تراکت‌های تبلیغاتی در ابعاد مختلف، پاکت نامه‌ها در انواع اندازه‌ها، کتاب‌های تک رنگ در تیراژهای بالا و سر نسخه و فاکتورها استفاده کنید.

چاپ متالایز

چاپ متالایز از شیوه‌های چاپ نوین محسوب می‌شود. این نوع چاپ می‌تواند تاثیر گذاری بالایی را در رشد، پیشرفت و فروش محصولات کسب و کارها داشته باشد. به همین جهت است که از کاغذ و فیلم متالایز در فرایند بسته بندی و جعبه‌های فانتزی و چاپ لیبل‌های مواد آرایشی و بهداشتی و همچنین مواد دارویی استفاده می‌گردد.

انواع کاغذهای هولوگرافیک

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

چاپ گراور

چاپ گراور از روش‌های سنتی و یکی از انواع چاپ محسوب می‌شود. این چاپ کیفیت بالایی در انجام چاپ‌های رنگی دارد. از این چاپ می‌توانید در تیراژ بالا و با کیفیت مطلوب استفاده نمایید. همچنین میزان باطله و پرت کار توسط این مدل چاپ پایین است.

سرعت بالای چاپ در طی فرایند این نوع چاپ از خصوصیات مثبت آن می‌باشد. از جمله کاربردهای چاپ گراور می‌توان به بسته بندی انواع مواد غذایی، کاغذهای بسته بندی، کاغذ دیواری، ورقه مبلمان، قاب‌ها، کارت‌های پستال و مجلات و روزنامه‌ها اشاره نمود.

انواع چاپ یووی

اساس عملکرد چاپ یووی، به اشعه UV با فرابنفش بر می‌گردد که جهت خشک کردن جوهر و یا اصطلاحاً پختن جوهر در دستگاه‌هایی به نام فلت بد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چاپ را می‌توان بر روی سطوح مختلف اجرا نمود. این چاپ در برابر انواع تغییرات آب و هوا نظیر رطوبت، آفتاب شدید، بارش باران، گرما و خش دار شدن مقاومت بالایی را دارد. این عوامل سبب شده تا از این نوع چاپ برای ساخت بنرهای تبلیغاتی استفاده گردد.

البته این چاپ علاوه بر آنکه مزایای زیادی دارد، دارای معایبی نیز می‌باشد. از آنجایی که در طی فرایند استفاده از این چاپ گرمای بالایی تولید می‌گردد، رعایت نکردن نکات ایمنی مربوطه ممکن است پوست و چشم‌ها را آزار دهد. این نوع چاپ دارای هزینه نسبتا زیادی است که از دیگر معایب چاپ یووی محسوب می‌شود.

چاپ یووی

چاپ سولیت

نام گذاری چاپ سولیت به نوع مواد و متریال اولیه مورد استفاده در این نوع چاپ بر می‌گردد که از جنس سولیت می‌باشند. این متریال از نوع پی وی سی هستند که به تصاویر کیفیت بالایی می‌دهند. این مواد سبب می‌شود تا میزان شفافیت تصاویر افزایش پیدا نماید.

از عواملی که این نوع چاپ را بسیار مورد استفاده کاربران قرار داده است، ماندگاری و دوام آن می‌باشد. به گونه‌ای که در شرایط آب و هوایی مختلف می‌تواند کیفیت خود را تا حد مطلوبی حفظ نماید. همچنین از قابلیت شست و شو نیز برخوردار می‌باشد.

این عوامل سبب شده تا از چاپ سولیت برای بنر‌های تبلیغاتی مورد استفاده در فضای آزاد و همچنین جهت زیباسازی فضای بیرون نیز استفاده نمایند. علاوه بر آن، این چاپ در فضای داخلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوسترها، پرده‌های نمایشی و استندهای نمایشگاهی از جمله مواردی هستند که در تهیه آنها از این نوع چاپ استفاده می‌شود.

انواع کاغذهای هولوگرافیک

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.