آشنایی با کاربردهای هولوگرام تجاری

هولوگرام تجاری

هولوگرام تجاری، تصویر انتشار یافته از یک جسم است که به صورت سه بعدی نمایش داده می شوند. هولوگرام ها کاربردهای بی شماری از فیلم های star war گرفته تا کارت های شناسایی و…دارند. هولوگرام ها از دهه ها قبل که به سال 1920 باز می گردد رواج داشته اند. به هر حال اکنون هولوگرام ها طرح های رنسانسی جدید با روش های به کار برده شده در صنایع متعدد را تجربه می کند. در قسمت زیر گذری عمیق بر تاریخچه ی آغاز پیدایش هولوگرام ها در قرن بیست و یکم خواهیم داشت.

هولوگرام ها از لحاظ امنیتی، دارای سطوح هولوگرام تجاری، نیمه امنیتی و امنیتی هستند. هولوگرام های تجاری که پایین ترین سطح امنیت و هزینه را دارند را می توان با طراحی اختصاصی یا عمومی ارائه کرد که پیشنهاد می شود اگر امنیت نسبی آن مد نظر است حتما از طراحی اختصاصی با سطح تجاری استفاده شود چرا که طرح های عمومی صرفا جنبه دکوراتیو خواهند داشت و البته دارای هزینه و زمان تولید بسیار پایین تری هستند.


تاریخچه‌ی طرح های هولوگرامی تجاری

هولوگرام تجاری از لحاظ جنبه ی زیبایی شناختی بسیار جذاب هستند. هولوگرام ها برای نخستین بار در سال 1971 زمانی که دنیس گابر فیزیک دان برای نخستین بار جایزه ی نوبل فیزیک را برای اختراع و گسترش روش های هولوگرافی دریافت کرد، شناخته شدند. کار گابر برای نخستین بار در اواخر سال 1940 بر پایه ی بررسی میکروسکوپی اشعه ی ایکس اجرایی شد.

در اوایل سال 1962 گام های بزرگی در راستای پیشرفت های هولوگرافی برداشته شد. به پاس اختراع لیزر اولین هولوگرام های نوری با قابلیت ثبت اجسام سه بعدی را دانشمندان و فیزیک دانانی چون یوری دنیساک، امیت لیث و پروفسور جری آپاتکین مهندسی الکتریکی با هولوگرام سه بعدی به وجود آوردن و تولید کردند. هولوگرام ها علاوه بر این کاربردهای علمی در نمونه های بی شماری به کار گرفته می شوند. امروزه تمامی افراد بدون نیاز به داشتن پیش زمینه ی علمی هولوگرام ها را شناسایی می کنند.


هولوگرام ها چگونه کار می کنند؟

براساس تحقیقات صورت گرفته در مرکز هولوگرافی هولوسنتر هولوگرام ها ساختارهای فیزیکی اند که نور را به درون تصویر انعکاس می دهند. واژه ی هولوگرام به دو نمونه ی ماده ی رمز گشایی شده و تصویر حاصل اشاره می کند. هولوگرام ها بر اساس قاعده ی تداخل عمل می کنند.

هولوگرام ها رابطه ی تداخلی میان دو یا چند اشعه ی لیزری را تسخیر می کند. یکی از اشعه های مرجع با تابش بر جسم رسانگر نور را منعکس می کند. هولوگرام نور را به گونه ای جذب می کند تا به تمامی قسمت های نوار برسد. بنابراین هولوگرام تجاری با تمایز کامل با عکس های معمولی تنها با دریافت نور از منافذ کوچکی تصویر را تولید می کنند. به عبارتی دیگر تصویر با متمرکز سازی نور بر روی حسگرها و یا فیلم های دیجیتال تهیه می شوند.

هولوگرام تجاری منطبق با نیاز سند شما

شاید از مهم ترین ویژگی هایی که هولوگرام را از سایر المان های امنیتی جدا کرده است، گیرایی بصری و قابل انطباق بودن آن است. هولوگرام های با برچسب امنیتی وابسته به یک برش، یک رنگ، یک سطح،یک طرح خاص و .. نیستند. نحوه ی الصاق آن نیز با توجه به نیاز مشتری تعریف می شود.

این انطباق در نحوه ی ارائه محصول به شدت قابل بررسی است. برای مثال در برچسب های سرد هولوگرام، تقریبا هر شکلی که مد نظر باشد قالب ساخته می شود تا شکل مورد نظر ایجاد شود. یا برای الصاق روی کارت های PVC می تواند با استفاده از فویل شفاف سرتا سر کارت توسط دستگاه مخصوص لمینت شود تا اطلاعات زیر هولوگرام قابل خواندن باشد.

نوشت افزار هولوگرامی

طرح های هولوگرامی تجاری را از کجا پیدا کنیم؟

هولوگرام تجاری با کاربردهای بی شمار در صنایع متعدد یافت می شوند. در قسمت زیر برخی از اساسی ترین کاربرد های هولوگرام گردآوری شده است.

کاربرد هولگرام تجاری در نوشت افزارها

هولوگرام ها بهترین گزینه برای گونه و نوع نوشت افزار به شمار می آیند. نوشت افزارها نوعی ابزار نوشتن (پاکت نامه ها، کارت ها، کاغذها، یادداشت ها و…) هستند که در تمامی ادارات یافت می شوند. بنابراین می توان از هولوگرام ها برای زیباسازی نوشت افزارها و خارج سازی آن از حالت عادی استفاده کنید.

زیبا سازی نوشت افزار با هولوگرام

 • بر روی انواع مختلف کارت های پستال
 • دعوت نامه ها
 • تمبر های استامپ دار
 • برچسب ها
 • کاغذ کادوها
 • مداد، خودکار و نوشت افزارهایی که با روکش های هولوگرامی پوشیده شده اند.
 • بنابراین می توانید بر روی ابزارهای نوشت افزاری موجود در انبار ادارات برخی از طرح های هولوگرافی مورد علاقه تان را پیاده سازی کنید.
 • هم چنین بازدید از سایت برای جستجوی طرح های هولوگرافی کاغذی را فراموش نکنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

کاربرد هولوگرام در عکاسی

عکاسی ثابت صنعتی است که در آن عکاسان مجوز کارشان را برای استفاده از خانه ها برای کاربردهای هولوگرامی خاص را دریافت می کنند. سپس این عکس های فوری با قیمت های ثابت و یا نرخ های خاص برای کاربرد مورد نظر پایه گذاری می شوند. حق الزحمه ی عکاس به محض فروش عکس هایش به او داده می شود.

با گذشت زمان این عکس های حالت تخصصی تر و باکیفیت تری به خود می گیرند و از حالتی که در آن گروهی از افراد به سوی دوربین لبخند می زنند، خارج می شود. ظاهر هولوگرام ها در این عکس ها از اجزای ترکیبی و اصلی است.

انواع کاربرد هولوگرام تجاری در عکاسی

 • تصاویر تبلیغاتی موجود در بروشورها
 • پیش زمینه ی تصاویر گرافیکی متعدد
 • تصویر موجود در قسمت های بالای ایمیل ها و ایمیل های شخصی
 • برای به کار گیری در صفحات وب سایت و صفحات مجازی
  اگر در جستجوی طرح هولوگرامی مدرن تر برای پروژه هایتان هستید با مراجعه به وب سایت از مجموعه تصاویر و عکس های هولوگرافی جالب بهره ببرید
عملکرد هولوگرام در فیلم

طراحی محصول با هولوگرام تجاری

در میان قطعات هولوگرام تجاری نمی توان جنبه ی طرح ها را نادیده گرفت. طراحی محصول، مجموعه فرآیندی برای گسترش و ادغام ایده های جدید برای تولید محصول مدرن و جدید تر برای فروش به مشتریان است. این فرآیند شامل طراحی به روزترین محصولات از قبیل آیفون ایکس تا طراحی وسایل نقلیه ی جدید است. اخیرا طراحی هولوگرام تجاری هیاهوی بسیاری در جهان تولید وسایل نقلیه به وجود آورده است.

فورد اعلام کرد که در طراحی وسایل نقلیه ی جدید از تکنولوژی مایکروسافت هولولنز که با تکنولوژی جهان واقعی ادغام شده، استفاده کرده است. طراحان این وسایل از هدست هایی برای شناسایی و تشخیص هر گونه تغییر، اصلاح و….در قسمت های شناور وسایل نقلیه استفاده می کنند. طراحان فورد به سبب استفاده از هولوگرام در فرآیند پردازش محصولاتشان قادر به مشاهده ی اشکال، ساختار و سایز وسایل نقلیه شان در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.


عملکرد هولوگرام تجاری در هلولنز

در این قسمت چگونگی استفاده ی هولولنز از هولوگرام تجاری برای قادر سازی طراحان برای پیاده سازی ایده های جدید آورده شده است:

 • هولولنزها واقعیت ترکیبی را با جهان واقعی و مجازی برای ایجاد فضای جدید که در آن اجسام دیجیتال و محسوس با یکدیگر در ارتباط اند،ادغام می کند.
 • طراحان هولوگرام ها با کیفیت را از طریق هدست ها مشاهده می کنند.
 • طراحان با استفاده از این تکنولوژی به اشکالات موجود در مدل های واقعی پی می برند.

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


کاربرد هولوگرام تجاری در فیلم

فیلم ها علاوه بر جنبه ی سرگرم کنندگی، آموزندگی فرهنگ عامه و الهام بخش طرح های متعدد نیز هستند. حتی در فیلم ها مربوط به صده های گذشته به طور برجسته ای از هولوگرام تجاری استفاده شده است. این هولوگرام ها از فیلم های قدیمی سال 1970 گرفته تا فیلم های بسیار موثر مدرن امروزی تاثیر عظیمی بر تصاویر متحرک داشته اند.

از جمله فیلم هایی که به طور افراطی از طرح های تجاری هولوگرامی در آن استفاده شده است می توان به star war اشاره کرد که در آن هولوگرام ها به طور عمده برای ایجاد ارتباط میان شخصیت های اصلی داستان استفاده شده اند. از مجموعه فیلم های star war که در آن از مشخصه های هولوگرامی استفاده شده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • The phantom menace
 • Attack of the clones
 • Revenge of the sith
 • A new strike back
 • Return of the jedi
هولوگرام مدرن

عملکرد هولوگرام تجاری در طراحی مدرن

هولوگرام تجاری راهی برای احیای مدرنیته و ایده ای جالب برای به تن پوشیدن لباس های حساس و لمسی به شمار می آیند. آیا از پوشیدن لباس ها برای رفتن به سر کار خسته شده اید؟ آیا از شست و شو و اتو کردن چند باره ی لباس ها خسته شده اید؟ این طراحی کمک بسیارزیادی در این راستا به شما خواهد کرد. طراحی هولوگرام تجاری مدرن تاریخچه ی بسیار طولانی دارد که درآغاز با اشتباهاتی نیز همراه بوده است.

الکساندر ام سی کویین اولین طراحی است که در سال 2006 ازهولوگرام مدل کیت موس برای نمایش لباس عروس استفاده کرد. این نمایش به گونه ای نمایش داده شد که هولوگرام در یک هرم شیشه ای به نمایش گذاشته شد. از آن پس خانه Burrberry در پکن قسمت عمده ای از مکان نمایش های هولوگرامی شد.

در هفته ی مدرن آمستردام در سال 2016 هولوگرام catwalk پیشگام سایر نمونه ها بود. در این نمونه لباس های هولوگرافی مدل های زنده که در مسیر جاده بالا و پایین می رفتند، نمایش داده شدند.

اگر چه هنوز هولوگرام ها در دنیای مدرن شایع نشده اند ولی حدس و گمان های صورت گرفته حاکی این است که در آینده شاهد تغییرات بزرگتری خواهیم بود. البته امروزه از هولوگرام ها با طرح های چشم نواز در لباس های متعددی مورد استفاده قرار می گیرند.


کاربرد هولوگرافی در طراحی خانگی

یکی از دشوارترین امور در طراحی های هولوگرافی، طراحی محیط خانه است. با برداشت نخستین گام اشتباه در این طراحی مشکلات متعددی نیز افزوده خواهد شد. با ورود به اپلیکشن Holoplanner می توانید به آسانی با تکیه بر واقعیت ترکیبی چیدمان فضای منزل را سامان بخشید. همچنین با استفاده از یک نوار اندازه گیری مجازی؛ اندازه ی دقیق در فضای حقیقی را به دست آورد. در این برنامه می توان لوازم را در مکان حقیقی فضای خانه قرار داد.

این برنامه قبل از هر گونه گمانه زمانی در صدد استفاده ی کاربردی در عوض جالب بودن هولوگرام ها در جای خود است. این برنامه به طور رایگان دروب سایت ها وجود دارد ولی برای استفاده از آن به مایکروسافت هولولنز نیاز دارید. متاسفانه قیمت این مایکروسافت بسیار بالا است و بسیاری از افراد توان خرید آن را ندارند. تولید هر چه بیش تر هولوگرام ها از این طریق باعث کاسته شدن از قیمت آن می شود.

طرح های هولوگرامی

ارتقا امنیت هولوگرام تجاری

برای بالا بردن امنیت در هولوگرام ها، می توان از آیتم های متفاوتی که تا کنون نام برده شده است، استفاده کرد. آیتم هایی هم چون گیلوش ها، میکرو تکست ها، تصاویر پنهان و … .برچسب امنیتی UV که روی هولوگرام ها اعمال می شود، تنها تحت طیف نوری ماوراء بنفش قابل مشاهده هستند. و طرح یا نوشته ای خاصی را نمایش می دهند.

نخ های هولوگرافیک امنیتی

در اسکناس ها و چک پول ها نیز به دو صورت استفاده می شود. رایج ترین آن ها نخ های هولوگرافیک امنیتی هستند که تقریبا در تمامی اسکناس ها وجود دارد. که درون کاغذ آن embed می شود. گونه ای دیگر که در اسکناس ها تا کنون استفاده شده است، پنجره های هولوگرافیک است که در که به صورت موضعی درون اسکناس ها قرار می گیرد.

هولوگرام های امنیتی هات استمپ

در این بین نباید از انواع هولوگرام هات استمپ نیز غافل شویم. این نوع هولوگرام ها از لحاظ الصاق بالاترین سطح امنیت را دارند. چرا که در فرایند الصاق با حرارت و فشار بسیار زیاد روی سطح منتقل می شود و به هیچ وجه امکان جدا سازی آن وجود ندارد. هات استمپ ها به صورت نواری و موضعی قابل استفاده هستند.

انطباق رنگ و طراحی با سند امنیتی و یا بسته بندی از مهم ترین عوامل هولوگرام است که می توان رنگ فویل را در هارمونی و یا تضاد کامل از رنگ های سطح الصاق آن انتخاب کرد. این امر بستگی کامل به سلیقه سفارش دهنده دارد چرا که هولوگرام ها تقریبا در همه رنگ ها تولید می شوند. از نظر طراحی نیز مطابق خواست مشتری عمل می شود. البته نکته مهم، تناسب میزان اطلاعات، سطح امنیتی و اندازه هولوگرام است که باید بین این سه عامل، تعادل مناسبی را برقرار کرد.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.