درجه امنیتی هولوگرام در مدارک و اسناد

درجه امنیتی هولوگرام

اهمیت بسیار بالای برخی از مدارک و اوراق، از جمله مدارک هویتی مانند کارت شناسایی، پاسپورت، گواهینامه رانندگی و همچنین اسناد و مدارک بانکی، ملکی و سایر مدارک مهم از این دست، موجب شد تا افراد بسیاری دست به جعل آن ها بزنند، بنابراین برای جلوگیری از جعل و کپی آنها از درجه امنیتی هولوگرام ها استفاده می کنند.

طی دهه اخیر، برای پیشگیری از جعل و سوء استفاده از این قبیل مدارک و برای ایجاد امنیت بیشتر برای آن ها، از برچسب های هولوگرامی بر روی مدارک و اسناد مهم استفاده می شود. بدین منظور، از هولوگرام های مختلفی بر روی اسناد و مدارک و همچنین کارت های هویتی استفاده می شود تا در بالاترین حد ممکن امنیت این اوراق تامین گردد.

درجه امنیتی هولوگرام برای جلوگیری از جعل اسناد
درجه امنیتی هولوگرام در مدارک و اسناد

نکته جالب توجه و قابل ذکر در اینجا این است که رشته پلاستیکی موجود در قسمت میانی اسکناس ها نیز خود نوعی هولوگرام برای بررسی جعلی نبودن اسکناس و چک پول ها است.

درجه امنیتی هولوگرام برای اسناد

مطمئنا تا کنون اشکال مختلفی از هولوگرام ها را بر روی کالا ها و محصولات متفاوت و همچنین اسناد و مدارک دیده اید و متوجه تفاوت میان آن ها شده اید.

هولوگرام های به کار رفته برای تضمین اصالت کالا و محصولات، به صورت برچسب های با اشکال مختلف و با ویژگی های متفاوت طراحی و چاپ می شوند در حالی که هولوگرام های مورد استفاده برای اسناد اغلب از جنس لمینت های شفاف هستند.

البته لازم به ذکر است که همانند برچسب های هولوگرامی مورد استفاده برای کالا ها، هولوگرام های به کار رفته برای اسناد نیز با توجه به نوع سند، انواع مختلفی داشته و در اندازه ها و گاه اشکال متفاوت طراحی و چاپ می شوند.

به عنوان مثال، هولوگرام مورد استفاده بر روی کارت های شناسایی به طور کلی با هولوگرام های استفاده شده بر روی اسناد بانکی و ملکی کاملا متفاوت هستند. حتی در برخی موارد، بسته به میزان اهمیت و نوع سند، یک لایه هولوگرامی بر روی سند قرار می گیرد و بدین ترتیب امکان جعل و کپی برداری از آن سند به صفر می رسد.

انواع هولوگرام و ویژگی های آن ها

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

تاریخچه استفاده از هولوگرام بر روی اسناد

تا قبل از سال 2000، اسناد و مدارک مهم، امنیت زیادی نداشتند و همین مسئله موجب شد که تولید کنندگان برچسب های هولوگرامی، به فکر طراحی و تهیه هولوگرام هایی بیفتند که قابلیت استفاده بر روی انواع سند را داشته باشد. به همین ترتیب بود که تا سال 2016، حدود 90 درصد از تمام اوراق و اسناد مهم شخصی و بانکی و غیره، به برچسب های هولوگرامی مخصوص مجهز شدند.

به این ترتیب، این اوراق و اسناد، بر اساس درجه اهمیت، با استفاده از هولوگرام ها در سیستم های امنیتی ثبت شده و امکان جعل و کلاه برداری از طریق این اسناد به حداقل ترین میزان ممکن رسید.

در طول این سال ها، با پیشرفت تکنولوژی و همچنین ارائه طرح ها و برنامه های جدید از سوی فعالان و طراحان هولوگرام، انواع هولوگرام اسناد با درجات امنیتی مختلف طراحی و تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

هر چند در انواع ساده تر این بر چسب ها، امکان جعل و کپی برداری وجود دارد اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی طراحی هولوگرامی، امکان تقلب و جعل در آن ها تا بالاترین حد ممکن کاهش پیدا کرده است و امروزه جاعلان و افراد سود جو و کلاه بردار، دیگر نمی توانند این اسناد را کپی و یا جعل کنند.

البته کارشناسان این حوزه، به دنبال یافتن روش هایی جدید برای تهیه هولوگرام ها هستند تا با استفاده از این برچسب ها، امکان جعل اسناد را به صفر برسانند. همچنین، تبدیل تمام اسناد موجود به اسناد هولوگرام دار، می تواند یکی دیگر از راه های کاهش جعل و کپی برداری از اسناد و مدارک مهم و با ارزش باشد.

درجه امنیتی هولوگرام برای جعل پول
جلوگیری از جعل اسناد و پول با استفاده از هولوگرام

نحوه عملکرد و درجه امنیتی هولوگرام

در نگاه اول، هولوگرام های استفاده شده برای حفظ امنیت اسناد، تنها یک برچسب و یا یک لایه نازک به نظر می رسند که در مقابل نور چندین رنگ مختلف را از خود به نمایش می گذارند. اما باید بدانیم که هولوگرام ها، بر خلاف ظاهر ساده و حتی باریک خود، از چندین لایه تشکیل شده اند که در هر لایه اطلاعات جداگانه و گاه حتی محرمانه چاپ و ثبت شده اند که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

به همین دلیل، امنیت ایجاد شده برای اسناد از طریق هولوگرام ها، در چندین لایه محافظتی انجام می شود که موجب افزایش امنیت آن ها می گردد. همان طور که اشاره شد، درجه امنیتی هولوگرام با سطوح مختلف و متفاوت تولید می شوند و مطمئنا، هولوگرام های دارای سطح امنیتی بالاتر، دارای قیمت بیشتری نیز هستند.

قرار گرفتن اجزای پنهان در داخل طرح هولوگرامی، استفاده از طرح های اختصاصی و شخصی و گاه استفاده از میکرو چیپ هایی برای حفاظت حداکثری از اسناد، می تواند موجب افزایش زمان مورد نیاز برای طراحی و چاپ و در نتیجه افزایش هزینه لازم برای تهیه این دسته از هولوگرام ها گردد.

انواع هولوگرام و ویژگی های آن ها

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

آیا هولوگرام های اسناد قابلیت جعل دارند؟

با توجه به اینکه برای تولید و چاپ هولوگرام ها و همچنین ثبت اطلاعات بر روی آن ها از دستگاه های لیزری مخصوص و همچنین جوهر های حرارتی و یا نوار های حرارتی استفاده می شود، خواندن اطلاعات و کپی کردن این دست از اطلاعات برای افراد کلاه بردار و جاعل بسیار هزینه بر خواهد بود.

به همین دلیل، این افراد هرگز تن به پرداخت هزینه های گزاف کپی برداری و چاپ هولوگرام ها نداده و سراغ جعل و کپی هولوگرام اسناد نخواهند رفت. از سوی دیگر، بسیاری از هولوگرام های اسناد، به گونه ای تولید شده اند که کوچکترین دستکاری انجام شده بر روی آن ها قابل تشخیص است و چنانچه فردی قصد دستکاری این هولوگرام ها را داشته باشد، قابل پیگیری و رد یابی خواهد بود.

درجه امنیتی هولوگرام برای بالا بردن امنیت اسناد
درجه امنیتی هولوگرام ها

اما در میان انواع مختلف هولوگرام اسناد و مدارک، می توان گفت که هولوگرام های گرم و هولوگرام های حرارتی، در مقایسه با انواع سرد آن، بیشترین و بهترین میزان درجه امنیتی هولوگرام را دارا هستند.

هر چند برای افزایش امنیت اسناد، اغلب از دو یا چند روش ترکیبی برای تولید هولوگرام های اسناد استفاده می کنند تا بدین ترتیب، میزان احتمال خطا و احتمال جعل آن ها را به کمترین حد ممکن برسانند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.