تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

تکنیک چاپ هولوگرام و لیبل

در دهه گذشته شاهد ورود ماشین های چاپ با تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام بودیم که از سرو موتور (Servo motors) استفاده می کردند. گرچه موتورهای سرو، فناوری های جدیدی محسوب نمی شوند، ولی زمانی در ماشین های چاپ لیبل کاربرد پیدا کرده و باعث کاهش قیمت آنها شدند. امروزه ماشین های معمولی دارای شفت و دنده برای حفظ موقعیت خود هستند، در مقابل ماشین های چاپ لیبل سرو موتوری در تقلا هستند.


  محاسن ماشین های چاپ سروموتور

  این ماشین آلات بر اساس گفته سازندگانشان از محاسن متعددی برخوردارند که از آن جمله می توان به سادگی و دقت رجیستر شدن اولیه و حذف اثر چرخ دنده و سایر نشانه های ناخواسته اشاره کرد. البته میزان ضایعات مواد در آنها به حداقل رسیده و زمان آماده سازی ماشین به هنگام تعویض سفارش کاهش پیدا کرده است. علاوه بر این، به خاطر اتصال سروموتور به CPU، مشخصات تمام سفارشات چاپی در حافظه باقی مانده و استفاده دوباره از آنها را امکان پذیر می سازد

  بر اساس تخمین یکی از سازندگان ماشین های چاپ سروموتور، سهم بازار این ماشین ها از بازار چاپ لیبل حدود ۲۵ درصد است، یعنی از هر ۴ چاپخانه، یکی دارای چنین ماشین آلاتی است.

  قیمت ماشین های چاپ سروموتور

  قیمت این ماشین ها نسبت به نوع معمولی آنها گران تر است ولی در صورت نیاز با هر تعداد سروموتور قابل تجهیز و بهره برداری است. افزایش استقبال از این ماشین آلات با شیب کندی ادامه خواهد داشت. البته رکود اقتصادی و کاهش اعتبارات مالی باعث شده که چاپخانه های کمتری به تهیه این نوع از ماشین آلات اقدام کرده و به روزرسانی تجهیزات خود را به زمانی که بازار رونق بیشتری داشته باشد موکول کنند.


  دلایل نزول چاپ تجاری و محصولات فرهنگی

  مجلات و روزنامه ها تا حد زیادی خوانندگان و آگهی دهندگان خود را از دست داده اند، چرا که مخاطبان عام آنها به خصوص جوان ترها به رسانه های الکترونیک توجه بیشتری داشته و بدین ترتیب آگهی دهندگان برای جلب نظر مخاطبان خود به راه های ارزان تری روی آورده اند. استفاده از تکنیک هایی نظیر پست مستقیم نیز امروزه گران تمام شده و آگهی دهندگان ترجیح می دهند که به صورت آنلاین با مخاطبان خود در تماس باشند که به مراتب ارزان تر تمام می شود.

  چاپخانه داران تجاری نیز که به طور سنتی از روش افست برای چاپ اقلام چاپی و برچسب هولوگرام عادی و برچسب هولوگرام رنگی استفاده می کردند، خود را در رقابت با چاپ دیجیتال می بینند که در انجام سفارشات کم تیراژ بسیار مقرون به صرفه تر و سریع تر است.

  تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

  انواع تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

  نظر رایج در میان کارشناسان و مختصصان چاپ آن است که نصف سفارشات چاپ لیبل و هولوگرام به روش افست و نصف دیگر آن به روش فلکسو انجام می شود. اما در سال های اخیر با مقبولیت بیشتر لیبل های پشت چسبدار، ارزش و اهمیت روش فلکسو نسبت به افست بیشتر شده است. هر چند که در عمل همچنان قاعده ذکر شده در بالا صادق است.

  نیاز بیشتر به سفارشات چاپی رنگی در ابتدا غلبه فناوری افست را به روش فلکسو به دنبال داشت ولی خیلی زود فلکسو قدم های عقب مانده را جبران کرد و همچنان نسبت ۵۰ ۵۰ برای دو فناوری افست و فلکسو حفظ شده است. البته طراحان لیبل به طور معمول در کارهای خود از ۶ یا ۷ رنگ استفاده می کنند که چاپ آن توسط ماشین های رول کم عرض فلکسو که قابلیت نصب ۸ تا ۱۲ برج را به روی خود دارند، بسیار ساده است و این در حالی است که به روش افست کار ساده ای محسوب نمی شود.

  انواع تکنیک چاپ هولوگرام

  دیجیتالی شدن تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

  در روزهای اول، این قاعده که برای انجام سفارشات کم تیراژ باید از افست به طرف دیجیتال رفت، به دلایلی شامل بازار لیبل و بسته بندی نمی شد. چرا که در بازار لیبل ها و انواع هولوگرام پشت چسبدار، واحدهای تجاری زیادی که تنها شامل یک یا چند ماشین چاپ فلکسو رول کم عرض بوده، فعالیت می کنند.

  مدیران برند، که در بازار بین المللی فعالیت دارند، در هر بخش از بازار یا هر کشوری با الزامات مختص و ویژه ای برای محصولات لیبل روبه رو هستند و در نتیجه لازم است. که خطوط تولید بسته بندی و حتی آنهایی که به تولید دایمی یک محصول خاص مشغولند، هر از گاهی لیبل ها را تغییر دهند و در نتیجه با حجم انبوهی از لیبل های غیرقابل استفاده روبه رو می شوند که برای بازار خاصی تولید شده و دیگر به درد نمی خورد.

  اهمیت تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

  اینجاست که اهمیت تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام در تولید محدود لیبل مشخص می شود. برای درک این موضوع کافی است در بازار آمریکا در یک سوپرمارکت به سراغ قوطی های رب گوجه فرنگی برویم و در حالی که تا همین اواخر تنها ۲ تا ۳ نوع رب گوجه فرنگی تولید می شد، شاهد ۱۵ تا ۲۰ نوع مختلف از آن باشیم. بنابراین با فرض ثابت بودن حجم مصرف، سفارشات پرتیراژ قبلی به چندین سفارش کوچک تر و با تیراژ کمتر تقسیم شده است.

  پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


  روندهای جهانی بسته بندی

  نظر دیگر تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام نیز در سال های اخیر تحت تاثیر رکود اقتصادی قرار گرفته است. ارزش محصولات چاپ بسته بندی در سال ۲۰۰۸ حدود ۸۰ میلیارد دلار بوده است. با توجه به ادامه رکود در سال ۲۰۰۹ و رشد نسبی در سال ۲۰۱۰، انتظار می رود که در سال ۲۰۱۳ به حدود ۸۷ میلیارد دلار برسد. در حالی که تولید انواع بسته بندی نظیر بسته بندی انعطاف پذیر، بسته بندی مقوایی، برچسب و لیبل در حال افزایش است، اما در چهار سال آینده با ۹ درصد کاهش چاپخانه های بسته بندی و صنایع تبدیلی روبه رو هستیم.


  عوامل موثر بر چاپ لیبل و هولوگرام

  تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام در یک کشور صرف نظر از محدودیت های فنی و پروسه تولید، به عواملی نظیر: دوام محصول در بازار، قوانین دولتی، هزینه مصرف انرژی، جایگاه و نقش خرده فروشی، اقتصاد جهانی و وضعیت تولید صادراتی آن بستگی دارد. دوام محصول بسته بندی در دوران رکود اقتصادی فعلی بیش از همه مورد بحث بوده و در حالی که خرده فروشی هایی نظیر و المارت، به آن توجه دارند، از کاهش هزینه ها و افزایش درآمد نیز غافل نیستند.

  بدین ترتیب تاکید خرده فروشان بر استفاده از محصولاتی با بسته بندی بادوام در محورهای زیر قابل مشاهده است. استفاده از مواد قابل بازیافت در بسته بندی، استفاده از شرینک لیبل برای بسته بندی قوطی ها و بطری های آب، استفاده از مواد بادوام در بسته بندی با کوچک شدن جعبه حاوی بسته بندی های خرد، سعی در کمتر آلوده شدن محیط زیست می شود. بسته بندی های مقوایی و کنگره ای بیشتر از همه به خاطر جنس مواد مورد استفاده در اندازه آنها، با کاهش روبه رو بوده اند.

  عوامل دیگر موثر بر تکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام

  قوانین دولتی که در ارتباط با لزوم استفاده از مواد بادوام درتکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام و بسته بندی ها تنظیم شده است، بیشترین تاثیر را بر روی صنعت بسته بندی در سال های پیش رو خواهد داشت. از دیگر موضوعات موثر برتکنیک های چاپ لیبل و هولوگرام، الزامات قانونی در مورد سلامتی مواد غذایی است.

  دسترسی به اطلاعات مربوط به اجزای تشکیل دهنده مواد غذایی و خوراکی بسیار مهم بوده و لیبل یا بسته بندی اصلی ترین بسته برای انتقال این اطلاعات هستند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی نیز، باید سعی به تولید محصولات بسته بندی سبک تری شود که محیط زیست را کمتر آلوده کنند. به خاطر هزینه بالای انرژی مصرفی، در بعضی از مناطق سعی می شود که به جای کاغذ از مواد پلاستیکی استفاده شود.

  پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

  به اشتراک بگذارید :

  آخرین مقالات
  دیدگاه‌ها
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.