چگونه هولوگرام امنیتی بسازیم؟

ساخت هولوگرام

اولین گام در ساخت هولوگرام امنیتی تولید تصویر هولوگرامی است. این فرآیند به ابزار نوری خاصی نیاز دارد که در آن تصویر اصلی با صفحه ی مقاوم در برابر نور بر سطح شیشه ای ثبت می شود. تولید انبوه هولوگرام شامل زنجیره ای از فرآیندها است. برخی از رویکردها همانند ابداع، شکل دهی الکتریکی و برجسته سازی در هولوگرافی پایه به شمار می آیند. سپس مرحله ی بعد شامل عملیات انتقالی است. روکش چسبناک، آهن بری، بازپیچی کردن، برش کاری کردن. تولید کنندگان بسته به تولید نهایی تکنیک های چاپی را به کار می گیرند. این تکنیک ها شامل مهر کاری کردن، لایه کشی کردن، شماره گذاری کردن و در نهایت جان بخشی است.

ساخت هولوگرام امنیتی

ساخت تصویر هولوگرام

تکنیک های متفاوت با نام های متفاوت برای ساخت هولوگرام اصلی وجود دارد: هولوگرام های دوبعدی، هولوگرام سه بعدی، ماتریس نقطه ای، e-beam و لیدوگرام. علی رغم نتیجه ی مطلوب و امنیت بالای هولوگرام ها، تمامی انواع هولوگرام های اصلی نقطه ی اوج و سراشیبی هایی در سطح صفحه دارند. هدف و گام بعدی در فرآیند تولید انتقال صفحات هولوگرافی به ابزارهای فلزی که لایی های هولوگرافی نامیده می شود و افزایش تعداد تصویر در حجم انبوه است.

ساخت هولوگرام

مراحل مورد نیاز برای ساخت هولوگرام

 • انتقال هولوگرام اصلی از صفحه ی مقاوم در برابر نور به نیکل
 • تکثیر یک تصویر واحد از نیکل به صفحه ی پلاستیکی
 • انتقال تصویر های متعدد از پلاستیک به نیکل. این فرآیند لایی اصلی نامیده می شود.
 • بعد از اینکه لایی اصلی به عنوان یک نمونه ی اصلی برای بازسازی لایی کاری ها به کار گرفته شد از شکل دهی الکتریکی استفاده کنید.
ساخت هولوگرام تمام رنگی

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


شکل دهی هولوگرام

شکل دهی الکتریکی فرآیند رونوشت از تصویر هولوگرافی است. این فرآیند به مضمونی است که تصویر از صفحه ی مقاوم در برابر نور یا پلاستیک و یا آهن انتقال می دهد و یا اینکه از یک قطعه ی فلزی به قطعه ی دیگر رونوشت می کند، بستگی دارد. ترکیب مجدد فرآیندی است که در آن تصویر واحد از نسخه ی اصلی ترکیب می گردد. نتیجه ی چنین عملی صفحات پلاستیکی هولوگرافی بزرگ است که در شبکه های به ابعاد بزرگتر از 12×12برجسته شده اند. شکل دهی الکتریکی و ترکیب مجدد فرآیند چاپ را برای ساخت هولوگرام ها فراهم می کند. از لایی ها به عنوان ابزاری برای برجسته کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

build hologram

برجسته کاری هولوگرام

از مدل باریک نیکل برای چسباندن الگو از قطعه ی لایی به فویل پلاستیکی استفاده می شود. این فرآیند برجسته کاری هولوگرام نامیده می شود. الگوی برجسته شده در درون فویل با لایه ی آلومینیومی و یا هر گونه فلز دیگر همچون طلا یا کروم بسیار باریک انکساری که هولوگرام پراکنشی را به درون هولوگرام انکساری انتقال می دهد، پوشش می دهد. علی رغم باریک بودن این لایه های فلزی چنین هولوگرام های برجسته کاری شده کدر هستند. با به کارگیری لایه های فوق انکساری همانند لایه های فلز کاری شده هولوگرام های شفاف حاصل می شوند.


مرحله انتقال هولوگرام

فویل های برجسته شده بسته به محصول نهایی بعد از برجسته کاری تعدادی مرحله ی اضافی را می گذرانند: لایه گذاری، قالب گیری، پوشش دهی چسبناک، آهن بری وبازپیچی کردن. هولوگرام ها به صورت یک پوشش چسبناک در محصول، لایه ای باریک بر روی یک نوار کاست و یا اینکه کل محصول را می پوشانند، به کار برده می شوند. چاپگرها برای افزایش امنیت محصول از فرآیندهای پیچیده ی متفاوتی همانند شماره گذاری؛ استامپ گذاری، لایی گذاری استفاده می کنند.


سوالات متداول

 1. مراحل مورد نیاز برای ساخت هولوگرام چیست؟

  انتقال هولوگرام اصلی از صفحه ی مقاوم در برابر نور به نیکل
  تکثیر یک تصویر واحد از نیکل به صفحه ی پلاستیکی
  انتقال تصویر های متعدد از پلاستیک به نیکل. این فرآیند لایی اصلی نامیده می شود.
  بعد از اینکه لایی اصلی به عنوان یک نمونه ی اصلی برای بازسازی لایی کاری ها به کار گرفته شد از شکل دهی الکتریکی استفاده کنید.

 2. منظور از برجسته کاری هولوگرام چیست؟

  از مدل باریک نیکل برای چسباندن الگو از قطعه ی لایی به فویل پلاستیکی استفاده می شود. این فرآیند برجسته کاری هولوگرام نامیده می شود.

 3. تکنیک های ساخت هولوگرام کدامند؟

  تکنیک های متفاوت با نام های متفاوت برای ساخت هولوگرام اصلی وجود دارد: هولوگرام های دوبعدی، هولوگرام سه بعدی، ماتریس نقطه ای، e-beam و لیدوگرام. 

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top