هولوگرام نقش برگردان چیست؟

هولوگرام نقش برگردان

هولوگرام همان برچسب نقره‌ای است که اغلب آن را بر روی بسته‌بندی برخی محصولات و یا روی خود محصول مشاهده کرده‌اید. قابلیت هولوگرام در اضافه کردن موارد امنیتی و همچنین فوق امنیتی به آن از مهمترین دلایل استفاده از این برچسب است. هولوگرام نقش برگردان یکی از متداول ترین نوع هولوگرام ها است که در هنگام کنده شدن متن و یا تصویر خاصی را از خود به جای می گذارد.

البته هولوگرام نقش برگردان نیز انواع مختلفی داشته به طوری که برخی از آن ها از برچسب خود به شکل طرحی جدا شده و سپس بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرند. برخی دیگر از هولوگرام نقش برگردان نیز چاپی بوده و اثر خود را در رنگ های متنوعی بر روی سطح می گذارند.


تعریف هولوگرام

هولوگرام چیست؟ هولوگرام یک واژه لاتین بوده که از دو قسمت Holo که معنی آن تمام یا همه یک وسیله بوده و Gram به معنای مورد نگارش قرار دادن و یا نشان دادن جلوه بصری وسیله است. تولید هولوگرام با استفاده از لیزر صورت گرفته و به طور معمول جهت نشان دادن آرم و علامت خاصی از یک شرکت، نام شرکت، طرح های مختلف گرافیکی و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. با کمی دقت به هولوگرام متوجه ساختار مسطح آن خواهید شد اما با لمس کردن برچسب میتوان از وجود برجستگی ها با تفاوت های سطحی بسیار کم نیز مطلع شوید.

عمده جذابیت و زیبایی هولوگرام به خاطر همین برجستگی های بسیار کوچک بوده که تنها با لمس انگشت احساس میشود. تولید هولوگرام از جمله هولوگرام نقش برگردان طبق فرایند بسیار پیچیده و منظم اپتیکی و با استفاده از نوردهی مناسب صورت می گیرد.

هولوگرام چیست؟
هولوگرام چیست؟

هولوگرام نقش برگردان و کاربرد آن در زمینه‌های مختلف

هولوگرام از تکنولوژی‌های بسیار زیبا و در عین حال کارآمدی است که در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربردهای این تکنولوژی از موارد تزئینی، بسته‌بندی و امنیتی گرفته تا در زمینه‌های پزشکی را شامل می‌گردد. در بسیاری از صنایع جهت تعریف، اثبات نام و نشان، گواهی اصالت کارایی داشته و جهت موارد غیر صنعتی نیز به شرح ذیل کاربرد دارد.

 • تجهیزات ساختمانی
 • موارد شیمیایی
 • جواهرات و سایر موارد تزیینی
 • قطعات یدکی و دیگر تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی
 • صنعت خودرو
 • کالاهای لوکس
 • پوشاک
 • ابزارآلات
 • صنایع غذایی
 • کارت های اعتباری، شناسایی، امنیتی و غیره
 • انواع بلیط ها
 • اوراق بهادار مانند چک، پول و غیره
 • اسناد و اوراق محرمانه، ضمانت نامه‌ها و غیره

کاربرد هولوگرام نقش برگردان در موارد امنیتی

کاربرد هولوگرام در حوزه امنیتی روز به روز در حال افزایش بوده و شاهد کارایی بسیار فوق‌العاده این تکنولوژی هستیم. به طوریکه برچسب امنیتی هولوگرام در نسل جدید از قابلیت های پیشرفته‌تری مثل تصاویر متحرک و متن نیز برخوردار هستند.

در هولوگرام نقش برگردان امنیتی جهت امنیت بیشتر، کنترل و مدیریت مدارک و اجناس بر روی برچسب از شماره سریال استفاده می شود. همچنین جهت کارت های شناسایی و مدارک مهمی که دارای امضا، نشانه و مواردی از این دست هستند از هولوگرام های مخصوص و شفاف استفاده می شود. هولوگرام نقش برگردان علاوه بر جلوگیری از کپی و تقلب در کارت، باعث افزایش طول عمر آن نیز می گردند.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

کاربرد هولوگرام در صنایع بسته‌بندی

از رایج ترین موارد استفاده از هولوگرام می توان به صنایع بسته‌بندی اشاره کرد. بر روی بسیاری از بسته‌بندیهای کالا و همچنین روی برخی از محصولات از برچسبهای هولوگرامی استفاده می شود. این امر جهت نشان دادن اصالت فیزیکی کالا و همچنین حفظ علامت تجاری آن صورت می گیرد. همانطور که بر روی بسیاری از لوازم یدکی خودرو، صنایع دارویی، مواد غذایی، قطعات الکترونیکی و غیره میتوان برچسب هولوگرام را مشاهده کرد.

کاربرد هولوگرام در موارد تزئینی

برچسب هولوگرام برای تزیین برخی محصولات مانند کارتهای تبلیغی، کتابها، مجلات، تصاویر فانتزی و غیره نیز کاربرد دارد.

کارایی هولوگرام در عرصه پزشکی و آموزش

امروزه در بسیاری از تکنیک های تصویربرداری مانند MRI و CAT با بهره‌گیری از تکنولوژی هولوگرام در پزشکی میتوان جهت تشخیص بیماری ها بسیار سریع و کارآمدتر عمل کرد. پزشکان نیز می توانند با تکنولوژی هولوگرام وضعیت بیمار را در شکل سه بعدی مشاهده کرده و به درک بهتری از وضعیت وی برسند. هولوگرام حتی در عرصه آموزش برای یادگیری بهتر درس های تجسمی و اجرا کردن مفاهیم سخت در قالب های سه بعدی نیز کارایی دارد.

کارایی هولوگرام در عرصه پزشکی و آموزش
کارایی هولوگرام در عرصه پزشکی و آموزش

بازی و سرگرمی با تکنولوژی هولوگرام نقش برگردان

هولوگرام نقش برگردان و دیگر انواع آن جهت صنایع بازی و سرگرمی نیز بسیار کاربرد دارد. با جذابتر کردن فیلم ها و بازی ها میتوان جهت تهیه سرگرمی های مختلف از هولوگرام استفاده کرد. همچنین تکنولوژی فوق میتواند به همراه نمایشگرهای هوشمند در بازی های چند نفره عملکرد فوق‌العاده‌ای را داشته باشد.

تقسیم بندی هولوگرام های نقش برگردان از نظر طرح

هولوگرام ها در طرح های عمومی و اختصاصی تولید می شوند که در ادامه به شرح هر یک از آن ها می پردازیم.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

هولوگرام با طرح عمومی

اینگونه هولوگرام ها دارای متن های از قبل آماده بوده که در برخی از موارد با گیلوش ها و طرح های منحصر به فردی نیز ترکیب گردیده‌اند. هولوگرام نقش برگردان با طرح عمومی معمولاً در قالب متن هایی مانند OK، GENUINE، ORIGINAL و غیره هستند که بر اساس نیاز مشتری تولید و انتخاب می شوند.

هولوگرام های عمومی به خاطر طرح های پیش فرض و از قبل آماده که دارای ابعاد مشخصی بوده از هزینه تمام شده کمتر و قیمت ارزانتری به نسبت هولوگرامهای اختصاصی برخوردار هستند. همچنین میتوان بر روی برچسب آنها بعد از تولید نسبت به چاپ اطلاعاتی مانند لوگو یا شماره سریال اقدام کرد که البته جنبه امنیتی خاصی ندارد. البته از هولوگرام های عمومی میتوان جهت تامین امنیت فیزیکی و آگاهی از پلمپ محصولات نیز بهره برد.

هولوگرام با طرح عمومی
هولوگرام با طرح عمومی

هولوگرام با طرح سفارشی و اختصاصی

هولوگرام سفارشی همانطور که از نامش پیداست بر اساس نیاز و سفارش مشتری طراحی و سپس تولید میگردد. برچسب اطمینان نام دیگر اینگونه هولوگرام ها است زیرا با برخورداری از قابلیت های امنیتی مانند میکروتکست و گیلوش امکان تامین موارد امنیتی مورد نظر را فراهم می سازند. هولوگرام های سفارشی در لیبل های مختلفی از جمله فوق امنیتی، امنیتی و تجاری ارائه شده و در برخی موارد از قابلیت پیگیری و کنترل اصالت محصول نیز برخوردار است. هولوگرام های اختصاصی همانند هولوگرام نقش برگردان بر روی فویل های رنگی متنوع و زیر لایه‌های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

جمع بندی هولوگرام نقش برگردان

هولوگرام اغلب به صورت برچسب نقره‌ای رنگ است که بر روی بسیاری از محصولات و بسته‌بندی آنها قرار میگیرد. استفاده از هولوگرام علاوه بر موارد امنیتی جنبه زیبایی و تزئینی نیز دارد. هولوگرام های نقش برگردان از رایج ترین نوع هولوگرام ها بوده که در هنگام کنده شدن متن و یا تصویر به خصوصی را از خود به جا می گذارد. مهمترین موارد کاربرد و استفاده از هولوگرام عبارتند از:

 • کاربرد هولوگرام نقش برگردان در موارد امنیتی
 • کاربرد هولوگرام در صنایع بسته‌بندی
 • کاربرد هولوگرام در موارد تزیینی
 • کارایی هولوگرام در عرصه پزشکی
 • بازی و سرگرمی با تکنولوژی هولوگرام

همچنین هولوگرام نقش برگردان در دو نوع طرح عمومی و طرح سفارشی تولید و ارائه می شوند.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.