سطح زیرین هولوگرام چطور باید باشد؟

سطح زیرین هولوگرام

آیا سطح زیرین هولوگرام اهمیتی دارد؟در ادامه مطلب به تعریف هولوگرام های مختلف و سطح زیرین هولوگرام خواهیم پرداخت .

هولوگرام ها برچسب های امنیتی هستند که بر روی کالا، اسناد و مدارک و محصولات مختلفی که احتمال کپی برداری و جعل آن ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع برچسب های هولوگرامی، به صورت عمومی و اختصاصی و با درجات و سطوح امنیتی مختلف طراحی و تولید می شوند و بنا به درخواست تولید کننده، یا هر فرد حقیقی یا حقوقی سفارش دهنده هولوگرام، اطلاعات مختلفی بر روی آن ثبت می شود.

از جمله اطلاعات امنیتی که می توان بر روی انواع هولوگرام ثبت نمود می توان به نام و برند شرکت تولیدی، شماره سریال کالا و هر گونه اطلاعات محرمانه یا غیر محرمانه دیگر اشاره نمود.
تکنولوژی به کار رفته برای طراحی و چاپ هولوگرام ها به گونه ای است که این اطلاعات با استفاده از اشعه لیزر و در چند لایه چاپ می شوند و بر اساس میزان امنیت هولوگرام طراحی شده، تمام یا بخشی از این اطلاعات با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

در برخی از هولوگرام های دارای امنیتی بسیار بالا، تنها یک برچسب ساده رنگی و حتی تک رنگ را می توان مشاهده نمود که فقط با استفاده از دستگاه های ویژه می توان اطلاعات آن ها را خواند.
با توجه به موارد ذکر شده در بالا، می توان گفت که جعل و کپی برداری از هولوگرام و برچسب های هولوگرامی، به ویژه در موارد اختصاصی و شخصی سازی شده، نزدیک به صفر و تقریبا غیر ممکن است.

همین مسئله موجب شده است تا این برچسب های کوچک و به ظاهر ساده، یکی از مهم ترین و ایمن ترین روش ها برای جلوگیری از جعل، تقلب و هر گونه کپی برداری و سوء استفاده از انواع محصولات و اسناد باشند.

سطح زیرین هولوگرام

هولوگرام های مختلف با طرح ها و سطوح ایمنی متفاوت

همان طور که در بخش قبل به آن اشاره شد، هولوگرام های مختلف با طرح ها و سطوح ایمنی متفاوت طراحی و تولید شده و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرند. از جمله پر کاربرد ترین انواع این برچسب ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

هولوگرام های امنیتی

این گروه از هولوگرام ها به صورت کاملا اختصاصی و سفارشی تولید می شوند و پس اتز نصب آن ها بر روی کالای مورد نظر، هر گونه دستکاری صورت گرفته بر روی آن ها مشخص و قابل پیگیری می باشد.

هولوگرام های امنیتی، به دلیل خاص و منحصر به فرد بودن در تمام دنیا، به عنوان یکی از ایمن ترین برچسب ها بر روی کلا و اسناد مورد استفاده قرار می گیرند و محصولاتی که دارای چنین برچسب های امنیتی باشند، صد در صد اصل بوده و این اطمینان را در خریدار و مخاطب ایجاد می کند که هیچگونه تقلب و یا جعلی در آن صورت نگرفته است.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

هولوگرام های شفاف

هولوگرام شفاف دسته ای از هولوگرام ها هستند که برای ایجاد و حفظ امنیت برخی اسناد و مدارک شخصی از جمله کارت های شناسایی مورد استفاده قرار می گیرند.
طراحی و چاپ این دسته از برچسب های هولوگرامی به گونه ای است که، سطح زیرین هولوگرام به صورت کامل قابل رویت بوده و در عین حالی که این برجسب، اطلاعات خصوصی و محرمانه را در خود دارد، به صورت ظاهری هیچ اثری از این اطلاعات بر روی کالا وجود ندارد.

با استفاده از این دسته از هولوگرام ها، تمام اطلاعات سطح زیرن، بدون کم و کاستی و بدون هر گونه مانعی، قابل رویت بوده و همزمان با محافظت اطلاعات، به صورت فیزیکی نیز از اسناد محافظت می نماید.
از طرف، رنگ های زیبای موجود بر روی این هولوگرام ها موجب افزایش زیبایی در مدارکی نظیر کارت های شناسایی می شود.

هولوگرام های چاپ گرم

هولوگرام هایی که در اشکال مختلف و تحت تاثیر دمای بالا و فشار زیاد بر روی سطوح مختلف چاپ می شوند به هیچ عنوان قابل جدا شدن از آن ها نبوده و نمی توان این برچسب ها را از روی سطح جدا کرد.
از آن جا که دمای بالا موجب می شود تا فویل به کار رفته در تولید برچسب هولوگرام، در بافت کاغذ سطح زیرین نفوذ کند، می توان گفت که هولوگرام های حرارتی، در دسته ایمن ترین و مطمئن ترین نوع هولوگرام ها قرار می گیرند.

زیرا علاوه بر غیر قابل جعل و کپی برداری بودن آن ها، این برچسب ها را نمی توان به هیچ عنوان از سطح زیرین آن ها جدا نمود؛ از همین رو، هزینه چاپ و تولید هولوگرام چاپ گرم نیز بسیار بالاتر از سایر انواع هولوگرام است.

سطح زیرین هولوگرام

سطح زیرین هولوگرام باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از آن جا که برای حفظ امنیت یک مال یا سند با استفاده از هولوگرام و برچسب های هولوگرامی، این برچسب ها باید به طور کامل بر ری سطح آن بچسبند، به همین دلیل، سطح زیرین هولوگرام و سطوحی که برای چسباندن این برچسب ها انتخاب می شوند نیز باید ویژگی هایی داشته باشند.

در وهله اول سطح زیرین هولوگرام باید کاملا صاف و بدون هر گونه برجستگی و فرورفتگی باشند تا برجسب هولوگرام به صورت کامل بر روی آن قرار گرفته و قابل جدا کردن نباشد.
وجود رطوبت یا هر گونه آلودگی و گرد و غبار بر روی سطح زیرین هولوگرام، می تواند موجب از بین رفتن چسب برچسب هولوگرام شده و این برچسب به طور کامل روی سطح نچسبیده و به راحتی از روی آن جدا شود.

به همین دلیل قبل از چسباندن این برچسب ها بر روی هر سطحی، ابتدا سطح را از وجود هر گونه آلودگی پاک کنید.
محلی از سند یا جعبه و یا بسته بندی را انتخاب کنید که هولوگرام کاملا جلو چشم بوده و هر گونه تغییر یا دستکاری بر روی آن کاملا مشخص بوده و به چشم بیاید.
چنانچه از نوارهای هولوگرامی استفاده می کنید، آن را به گونه ای نصب کنیدکه بسته بندی را به طور کامل پوشش دهد و جایی از بسته باز نماند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.