دات ماتریس یکی از برترین افکت های رنگی هولوگرام چیست؟

هولوگرام دات ماتریس

حتما شما هم هنگام تهیه کالاهای گوناگون و یا تهیه محصولات در بازار، برچسب های براق و آلومینیومی بر روی بسته بندی آنها را دیده اید. این برچسب ها که انواع گوناگونی نیز دارند برای تایید اصالت و کپی نبودن محصولات بر روی بسته بندی آنها چسبانده می شود. این برچسب های ویژه، هولوگرام نامیده میشود. هولوگرام انواع و مدل های بسیار گوناگونی دارد و با توجه به تکنولوژی استفاده شده برای تولید و چاپ و نیز کاربرد، از انواع گوناگون آن استفاده میشود. یکی از انواع مختلف این برچسب های ویژه، هولوگرام دات ماتریس است.

این مورد یکی از برترین افکت های رنگی هولوگرامی محسوب می شود که از فناوری های پیشرفته ای در تولید و چاپ آن استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا ابتدا کلیاتی درباره هولوگرام بدانیم و در ادامه نیز با ویژگی ها و نیز مزایای استفاده از هولوگرام دات ماتریس بر روی محصولات و یا کالاها آشنا خواهیم شد.


برچسب هولوگرامی چیست؟

هولوگرام و یا برچسب هولوگرام بیشتر از جنس آلومینیوم و پلاستیک ویژه هستند که در پشت آن ها لایه ای از چسب قرار داده شده است. این برچسب ها با استفاده از تکنولوژی های روز در صنایع چاپ و بسته بندی تولید می شوند و برای الصاق بر روی انواع کالاها و محصولات اصل استفاده می شوند.

تکنولوژی های پیشرفته چاپ استفاده شده در این گونه از برچسب ها، از کپی برداری و جعل آنها جلوگیری می کند. برچسب های هولوگرافیک موجود در بازار ایران، بسیار متنوع هستند و روشی مقرون به صرفه برای محافظت، احراز هویت و تبلیغ محصولات به کسب و کارها ارائه می دهند. آنها کاملاً قابل تولید به صورت اختصاصی هستند و میتوان آنها را در تیراژ دلخواه چاپ و تولید نمود.

این برچسب ها به میزان بالایی توسط بسیاری از بزرگترین شرکت های جهان برای حفظ اصالت کالاها مورد استفاده قرار می گیرند. از تجهیزات کامپیوتری گرفته تا غذا، داروها و اسناد امنیتی، از برچسب های هولوگرامی استفاده می کنند. هولوگرام راهی انعطاف پذیر برای علامت گذاری، ردیابی، محافظت و تایید هویت محصولات و اسناد هستند.

برچسب هولوگرامی چیست؟
برچسب هولوگرامی چیست؟

هولوگرام دات ماتریس یا Dot-Matrix چیست؟

هولوگرام دات ماتریس از نقاط بسیار ریز و زیادی با وضوح فوق العاده بالا تشکیل شده که به وسیله کامپیوتر ایجاد شده است. در این مدل از هولوگرام، هر کدام از این نقطه ها حاوی اطلاعات خاص از جمله تمامی اطلاعات رنگی است و تصویری بسیار شفاف و واضح را بر روی هولوگرام ایجاد می کند. Dot-Matrix امکان اجرای نامحدود نقاط کنترل شده کامپیوتری و حکاکی شده با پرتو لیزر را در هولوگرام ها فراهم می کند. این هولوگرام ها نتیجه طرح هایی هستند که از نقاط ریز زیادی تشکیل شده اند.

آن ها جلوه و تأثیر زیبایی از تصاویر متغیر ایجاد می کنند. برچسب هولوگرافی ماتریس نقطه ای میتواند جلوه های تصویری را در هنگام حرکت، چرخاندن، زوم کردن و … به همراه داشته باشد. به علاوه میتوان جلوه های ماتریس نقطه ای را با هولوگرام ۲ بعدی و 3بعدی که عمق دید خوبی با لایه های مختلف و متن پنهان دارد، ترکیب کرد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

ویژگی های هولوگرام دات ماتریس چیست؟

امنیت استفاده از این مدل از برچسب ها بسیار بالا است. از هولوگرام دات ماتریس بر روی کالاهایی که تایید اصالت تولید برای مصرف کننده مهم است، استفاده گسترده ای می شود. هنگامی که برچسب هولوگرامی ماتریس نقطه ای روی هر محصولی چسبانده شود، نمیتوان به راحتی آن را حذف کرد. اگر سعی شود که این نوع از برچسب از روی سطح مورد نظر جدا شود، خود به خود از بین می رود. این موضوع برای استفاده از این برچسب ها برای کاربردهای امنیتی بسیار مفید است.

دیگر ویژگی بسیار مهم این مدل از هولوگرام ها این است که میتوان انواع اطلاعات مانند شماره سریال و یا هرگونه اطلاعات محرمانه را بر روی آن به صورت میکروتکست و طرح مخفی درج کرد. خواندن این اطلاعات با چشم غیرمسلح و در حالت عادی ممکن نیست و توسط دستگاه های ویژه که از نور لیزر و یا اشعه ماوار بنفش قابل بازیابی و خواندن است. این ویژگی نیز می تواند تا حد زیادی به حفظ امنیت محصول و جلوگیری از کپی برداری و جعل آن کمک کند.

ویژگی های هولوگرام دات ماتریس چیست؟
ویژگی های هولوگرام دات ماتریس چیست؟

مزایای استفاده از هولوگرام دات ماتریس

استفاده از این نوع هولوگرام بر روی انواع محصولات و کالاها و نیز اسناد، مزایای زیادی دارد. از جمله:

امنیت بالا و ضد دستکاری

این مدل از برچسب های هولوگرامی، به دلیل فناوری های پیشرفته استفاده شده و نیز دستگاه های خاصی که برای تولید و نیز نصب آنها بر روی سطوح گوناگون استفاده می شود، بسیار امن و ضد دستکاری هستند. هولوگرام های دات ماتریس را نمیتوان جعل و یا کپی کرد و این امر به تایید اصالت کالا و یا سند مورد نظر کمک بزرگی می کند. به علاوه نمیتوان این برچسب ها را بدون آسیب از روی کالاها و سطوح جدا نمود.

حفاظت از برند و محصول

برندهای محبوب همیشه در معرض خطر جعل محصولات قرار دارند. برچسب های هولوگرامی از این نوع، راهی راحت و در عین حال مطمئن برای محافظت از محصولات ارائه می کنند. هولوگرام های شخصی سازی شده را می توان به راحتی با این روش ایجاد کرد که منحصر به برندی خاص هستند و کپی و تکرار تولید آن برای دیگران بسیار دشوار است. علاوه بر این، رنگ های خاص و نیز اطلاعات مخفی را می توان به این مدل از هولوگرام اضافه کرد که تنها با یک دستگاه خاص قابل شناسایی است.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

بسته بندی و تبلیغات

هولوگرام های دات ماتریس برای بسته بندی و تبلیغات عالی هستند زیرا بر روی کالاها قابل مشاهده هستند و بسیار برجسته و چشمگیر محسوب می شوند. این نوع برچسب هولوگرامی را می توان به هر نوع بسته بندی از جمله جعبه، کیسه و انواع سطوح اضافه کرد.

ارتقای کیفیت برند

بسیاری از شناخته شده ترین برندهای جهان که تولیدات بسیار خاص و باکیفیت دارند از هولوگرام دات ماتریس بر روی محصولات خود استفاده می کنند. به همین دلیل، افزودن این مدل از هولوگرام به محصولات می تواند به افزایش ارزش محصولات و درک از کلی برند کمک کند.

مزایای استفاده از هولوگرام دات ماتریس
مزایای استفاده از هولوگرام دات ماتریس

احراز هویت

برچسب های هولوگرامی دات ماتریس برای اهداف شناسایی بر روی تعداد زیادی از انواع مختلف اسناد، از جمله کارت شناسایی، پاسپورت، کارت های اعتباری و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. تکثیر این مدل از هولوگرام ها دشوار است که خطر تقلب را به حداقل می رساند. همچنین استفاده از این مدل از هولوگرام بر روی کالاها نیز میتواند به شناسایی محصولات اصل از تقلبی نیز کمک بزرگی باشد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.