انواع لیبل ها و کاربرد های آن ها

لیبل ها

لیبل ها بر اساس انعطافی که در تولید و مصرف دارند دارای بیشترین کاربرد در بازار حفاظت از برند هستند. مهمترین لیبل ها از نظر کاربرد و نحوه چسباندن به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  1. لیبلهای پشت چسب دار
  2. لیبلهای استرچ
  3. لیبلهای دور پیچ
  4. لیبلهای قابل الصاق با چسب سرد
  5. لیبلهای پوشش درب
  6. لیبلهای IML
  7. انواع تگ ها و لیبلهای آویز
  8. لیبلهای خاص

لیبل های پشت چسب دار

این نوع لیبلها بیشترین کاربرد را در بازار امنیت وحفاظت از برند دارند اجزای مختلف لیبل پشت چسب دار تشکیل شده از:

لایه رویه و لایه زیره برای تولید متریال های با کاربرد این نوع لیبل از انواع چسب های پایه آب، پایه حلالی، گرما ذوب، uv و غیره استفاده می شود که هر یک کاربردی ویژه دارند رویه برچسب بیشتر از جنس کاغذ، فیلم پلیمری، فویل آلومینیوم یا سطح سلولوزی است زیره هم معمولا از جنس کاغذ، پلی استر یا استرو پلی پروپیلن است. رویه های از جنس  فیلم پلیمری می توانند شفاف، مات، براق، متالیزه، سفید یا رنگی باشند.

با ورود فیلم ها و چسب های نانو به بازار لیبل های پشت چسب دار شاهد لیبل هایی با ویژگیی های خاص هستیم مانند برچسب های یک طرفه کننده نفوذ اکسیژن، حساس به بخار و برچسب های بادوام مقاوم در برابر آب، حلال های قوی، اسید و قلیا، نور خورشید، باد و شرایط  خشن و حرارت تا دمای 388 درجه سانتیگراد و برچسب های مقاوم تا دمای 196- درجه سانتیگراد برای استفاده در نیتروژن مایع از این دسته اند.

درست در نقطه مقابل، برچسب هایی هستند که با قرار گرفتن در آب گرم به تدریج رویه و چسب در آب حل می شود. برچسب های ویزا، لیبل های گارانتی و لیبلهای پلمپ از انواع لیبل های امنیتی پشت چسب دار ضد جعل و دستکاری هستند.

در برچسب های کاغذی پلمپ و گارانتی باید دقت شود که چسب پشت آنها از نوع آکریلیک دايمی باشد و قسمت هایی از لیبل نظیر گوشه ها میانه اضلاع و وسط آن برای جلوگیری از جدا سازی نیم تیغ شود فناوری های تولید لیبل های چند لایه و چاپ فلکسو روی قسمت چسب دار این نوع لیبلها را ایمن تر ساخته و جعل آنها را دشوار میسازد.

لیبل ها

لیبل های استرچ و شرینک اسلیو

برای تولید لیبلهای شرینگ، فیلم های تک لایه شفاف یا سفید با ویژگی انقباض بر اثر حرارت نظیر opspetGpvc را پس از چاپ و برش به صورت استوانه در آورده و درز همپوشانی شده را با حرارت یا امواج مافوق صوت سیل می کنند. فیلم اسلیو شده را بصورت لوله ای جمع می کنند و به واحد بسته بندی شرکت های تولید کننده تحویل می دهند این شرکت ها در انتهای خط بسته بندی دستگاه لیبل شرینک را نصب می کنند این دستگاه رول لیبل های اسلیو شده را پس از باز شدن دراندازه معین برش زده و به دور بطری ها پرتاب می کند نقاله حامل بطری ها داخل تونل هوای گرم یا بخار میرود و پس از عبور از تونل، لیبل فیلمی شرینک اسلیو بر اثر دمای بالای تونل (90 درجه) منقبض شده و به بدنه بطری میچسبد.

مهمترین ویژگی درانتخاب نوع فیلم شرینک درصد شرینک پذیری آن در جهت رول و عرض آن است. استفاده از فیلم های استاندارد، پوشش یک دست مرکب سفید و مرکب های متالیک، ورنی مات موضعی، فویل کوبی سرد، فیلمهای شرینک هولوگرافیک و نیز دقت و کیفیت فرایند های اسلیو سازی و پرفراژ در ایمنی یک لیبل شرینک اسلیو نقش اساسی دارند. علاوه بر این موارد میتوان از طراحی گرافیک امنیتی و مرکبهای امنیتی هم بهره جست.


لیبل های دور پیچ(چاپ گرم)

لیبلهای دور پیچ بیشتر از متریال های فیلمی رول بصورت تک و دو لایه تهیه شده و با چسب گرما ذوب الصاق می شوند در نوع دو لایه هدف جلوگیری از تماس مستقیم با سطح چاپی و ارتقاي اصول بهداشتی است. با طراحی گرافیک امنیتی، چاپ کدهای دوبعدی متغیر و مرکب های خاص میتوان امنیت این نوع لیبلها را افزایش داد.

لیبل ها قابل الصاق با چسب سرد

این نوع لیبلها اغلب از جنس کاغذ انتخاب می شوند و با چسبهای پایه آب الصاق می شوند. بافت دار کردن کاغذ، برجسته سازی، فویل کوبی، استفاده از مرکبهای متالیک و فلورسنت، طراحی گرافیکی امنیتی، مرکبهای امنیتی و دایکات در اشکال خاص می تواند ایمنی لیبل را افزایش دهد. البته کیفیت چسب هم باید به اندازه ای باشد که لیبل سالم از بطری جدا نشود.

تمبرهای پستی

با چسب مخصوص (PVA)، تمبرهای مالیاتی سیگار و مشروبات الکلی از جمله لیبلهای امنیتی هستند که برابر استاندارد ایزو تولید و با برچسب سرد الصاق می شوند. رعایت جهت راه کاغذ در این نوع لیبل اهمیت ویژه ای دارد.


لیبل های پوشش درب

همان لیبلهای از جنس فیلم، کاغذ وفویل آلومینییوم موسوم به لید هستند که برخی اوقات بصورت تک لایه و برخی بصورت لمینیت برای درپوش ظروف و بطری ها و پوشش بلیسترها به کمک سیل القایی و سیل حرارتی مستقیم بکار می روند. اولین گزینه پیش از ارتقای امنیتی لیدها، استفاده از چسب و لایه های فیلمی مناسب است که لید با فشار مناسب از ظرف جدا می گردد و قبل از جدا شدن از ظرف پلاستیکی یا شیشه ای پاره نشود.

استفاده از طراحی گرافیک امنیتی، مرکبهای خاص، فویل و فیلم هولوگرافیک امنیت لید را افزایش می دهد. اما خلاقیت در طراحی، تولید و استفاده از تجهیزات منحصر بفرد تولید هم راه حل مفیدی برای جلوگیری از جعل است.

لیبل های پوشش درب

لیبل ها IML

از جمله روش های دیگر لیبل چسبانی فناوری IML(in mold labeling) روی ظروف پلاستیکی است. ظروف پلیمری تولیدی با این روش نسبت به بقیه ظروف ایمنی بیشتری در برابر جعل دارند. در در این روش لیبل های چاپ شده اغلب روی فیلم های پلیمری پلی پروپیلن را پس از دایکات در اشکال معین در دستگاه تزریق پلاستیک و قبل از تزریق مواد مذاب پلاستیکی در داخل قالب به کمک القای بار الکتریکی یا مکش توسط ربات جایگذاری می کنند. با تزریق مواد به داخل قالب، لیبل یا ظرف پلاستیکی یک تکه می شوند.

افست، فلکسو، گراورو دیجیتال از تکنیک های مورد استفاده در چاپ لیبلهای IML است و میتوان متناسب با تیراژ از هر یک بهره گرفت همچنین میتوان پس از چاپ از پوشش وزنی مناسب برای تماس ایمن با مواد غذایی استفاده کرد.


انواع تگ ها و لیبل های آویز

برای افزایش ایمنی در انواع تگ ها علاوه برتکنیک های رایج چاپ مرکب های متالیک، فلورسنت و فسفر سانس، ورنی های موضعی، فویل کوبی، برجسته و فرو رفته سازی، پانچ، دایکات، لمینیت و چاپ انواع کدها، می توان از طراحی گرافیک امنیتی برای ایجاد تصاویر مخفی استفاده کرد یا از افکت پیگمنت ها برای ورنی یا مرکب امنیتی استفاده کرد.

استفاده از قطعات و نوارهای هولوگرافیک روی تگ یا استفاده از متریال های منحصر بفرد پارچه ای، پلاستیکی و چرم نیز انتخاب خوبی است. برش و پرفراژ چاپ به وسیله لیزر هم ایمنی تگ را افزایش می دهد. البته می توان لایه های RFID را نیز درون تگ ها جاسازی کرد. تگ های آویز بیشترین استفاده را در صنعت پوشاک، کیف و کفش دارند.


لیبل های خاص

لیبل های RFID، لیبل های چند لایه ودفترچه ای، برچسب های چمدان در فرودگاه ها، تمبرهای پستی و لیبل های هوشمند از جمله لیبل های خاص هستند. در این نوع لیبل ها از آنتن و میکروچیپ استفاده شده تا مشخصات کالا بصورت الکترونیک در لیبل ذخیره و قابل خوانش یا نگارش بدون تماس از فاصله های مختلف و با استفاده از سیستمهای الکترونیک باشد.

انواع کاغذهای هولوگرافیک

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

در جدید ترین نوع لیبل های RFID موسوم به NFC که روی گوشی های تلفن همراه الصاق می شود امکان تراکنش بانکی با استفاده از گوشی تلفن همراه میسر شده است. بدین ترتیب گوشی تلفن شما حکم کارت بانکی شما را خواهد داشت تگ های ضد سرقت EAS هم نوعی لیبل RFID محسوب می شود. در لیبل های دو لایه یا چند برگی میتوان ده ها صفحه اطلاعات را تا کرده و در لیبل جا داد تا برای مصرف کننده اطلاعات بیشتری از محصول قابل دسترسی باشد. لیبل های خاص را میتوان با انواع تکنیک های چاپ امنیتی ضد جعل کرد فرم های کاغذ های اداری که در بخشی از آنها نیاز به یک یا چند برچسب باشد هم در گروه لیبلهای خاص قرار می گیرند.

منبع:ماهنامه صنعت چاپ – نویسنده  مجید خسروی

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top