متاورس چیست؟ هرآنچه که باید برای ورود به دنیای آینده بدانید

متاورس

متاورس به عنوان یک شبکه مجازی عمل کرده است که در آن کاربران قادر خواهند بود با یکدیگر و سایر اجزای محیط اطراف خود تعامل داشته باشند. به عبارت دیگر، در دنیای متاورس، افراد به صورت آنلاین و مجازی به ایفای نقش می پردازند.

Metaverse از دو کلمه Meta و Verse تشکیل شده است. کلمه Meta به معنای برتر و Vers که از Universe به معنای جهان گرفته شده است. به این ترتیب می توان اصطلاح متاورس را «جهان برتر» یا «برتر از جهان» دانست. این دنیای مجازی جنبه های مختلف شبکه های اجتماعی، بازی های ویدیویی، فناوری واقعیت مجازی (VR و واقعیت افزوده (AR) و در نهایت بلاک چین را ادغام می کند. به همین دلیل می توان متاورس را به دنیایی که توسط واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ایجاد شده است نسبت داد.

با افزایش نفوذ بلاک چین در دنیای فناوری، متاورس درهای خود را به روی بازی های بلاک چین باز کرد. بازی هایی که افراد می توانند اقلام بازی را در قالب ارز دیجیتال خریداری و معامله کنند. البته توجه داشته باشید که نوع عملکرد بازی های متاورس در بلاک چین هیچ تفاوتی با بازی های غیر بلاک چینی ندارد و تنها دارایی های بازیکن در بازی به توکن تبدیل شده است.


تاریخچه Metaverse

اگرچه ما هنوز با نمونه های عملی فناوری Metaverse فاصله داریم، این مفهوم برای دهه ها در داستان، بازی های رایانه ای و فناوری های دیجیتال وجود داشته است. در واقع، کلمه متاورس و ایجاد آن به دهه 90 میلادی باز می گردد که نیل استفنسون کتابی به نام تصادف برفی منتشر کرد.

این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مانند متاورس و آواتار را در قالب داستان پیش بینی کرد. مفاهیمی که سال ها بعد با همین نام به دنیای دیجیتال راه یافتند. این داستان به اینجا ختم نمی شود. خیلی بعد، نویسنده Ready Player One، Ernest Cline، داستان زندگی انسان در سال 2044 را روایت می کند. در این کتاب روایی، افراد می توانند با زندگی در دنیای مجازی و دیجیتال به زندگی سخت خود در دنیای واقعی ادامه دهند. نگاهی به همه این تحولات و در نهایت تغییر نام فیس بوک به متا همگی نشان می دهد که از گذشته تاکنون برنامه های زیادی برای دسته متاورس وجود داشته است.

تاریخچه Metaverse

فیس بوک غول فناوری و متاورس

فیس بوک یکی از شرکت های پیشرو در زمینه Metaverse است. همانطور که در خبرها شنیدیم، فیسبوک اخیرا نام این شرکت را به «متا» تغییر داده است : “امیدوارم در آینده به عنوان یک شرکت Metaverse دیده شوم و قصد دارم کار و هویت خود را بر اساس آنچه در حال ساخت هستیم، بنا کنیم. اکنون کسب و کار خود را به عنوان دو بخش مجزا مشاهده و گزارش می کنیم؛ یکی برای خانواده برنامه هایمان و دیگری برای خانواده ما.” مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ دنیای متاورس را اینگونه توصیف کرد: “در دنیای مجازی Metaverse، هر کسی می تواند هر کاری را که تصور می کند انجام دهد. با دوستان یا اعضای خانواده خود دور هم جمع شوید، کار کنید، در کلاس های آموزشی شرکت کنید، با یکدیگر بازی کنید، به خرید بروید و به طور کلی تمام تجربیاتی را که نمی توان با تلفن همراه یا کامپیوتر، نزدیک به حواس تصور کرد.

از آنجایی که شرکت فناوری فیس بوک دارای پتانسیل بالا و منابع مالی گسترده است، به نظر می رسد ورود آن به حوزه متاورس تحول بزرگی در این بخش ایجاد کند. از سوی دیگر، همکاری مشترک فیس بوک با شرکت های مطرح و بزرگ برای گسترش و توسعه متاورس یکی دیگر از دلایل قوی برای گسترش گسترده این پروژه است.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

نقش ارزهای دیجیتال و توکن های غیر مادی (NFT) در متاورس

همانطور که قبلا توضیح دادیم، متاورس مکانی است که همه چیز تحت کنترل ماست. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که دنیای Metaverse به ارزهای دیجیتال وابسته است. در واقع در دنیای Metaverse امکان خرید و فروش و تجارت مانند دنیای واقعی برای کاربران وجود دارد. بنابراین، برای انجام مبادلات به ارز نیاز خواهید داشت. به همین دلیل ارزهای دیجیتال می توانند بهترین گزینه و انتخاب باشند. علاوه بر ارزهای دیجیتال، اصطلاحی که این روزها بیشتر با آن مواجه می‌شویم، توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT (توکن غیرقابل تعویض) است. این توکن ها یکی از جدیدترین پدیده های فناوری بلاک چین هستند که به سرعت در حال گسترش است.

ویژگی های جهان متا

مشارکت

همکاری یکی دیگر از جنبه های مهم در دنیای Metaverse است. به کمک این قابلیت، کاربران می توانند به همه جای این دنیای مجازی سفر کرده و با یکدیگر همکاری کنند. به عبارتی ادغام در متاورس به کاربران این امکان را می دهد که در تمام قسمت های آن حضور داشته باشند و با داشتن آواتار یکسان از امکانات آن لذت ببرند.

ویژگی های جهان متاورس

استاندارد

استانداردسازی یکی از ویژگی ها و جنبه های اصلی Metaverse است که بر اهمیت آن می افزاید. همانطور که هر سیستم و سازمانی برای استانداردسازی نیاز به سیستم استانداردسازی دارد، متاورس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

دنیای بی پایان

متاورس مفهوم و تعریف گسترده تری نسبت به دنیای واقعی که در آن زندگی می کنیم دارد. با توجه به اینکه جهان فراجهانی محدود به اجسام فیزیکی نیست، می توان آن را تا بی نهایت گسترش داد و محدودیتی برای آن وجود ندارد. به طور خلاصه باید گفت Metaverse دنیایی بی پایان است.

همزمانی

همزمانی یکی از ویژگی های مهم و قابل توجه متاورس است. یعنی در دنیای متاورس امکان ارتباط و تعامل بین کاربران در سراسر جهان به طور همزمان وجود دارد. به عبارت دیگر، دامنه Metaverse توانایی تعامل و ارتباط بین میلیاردها کاربر را در زمان واقعی فراهم می کند.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

سرعت

این ویژگی یکی از مهم ترین ویژگی های متاورس است، زیرا در متاورس نیازی به جستجوی هیچ موضوعی نیست، همه چیز حتی هر اطلاعاتی به صورت آنی در دسترس کاربران در متاورس است.

پایداری

ویژگی پایداری در متاورس امکان دسترسی دائمی است. شما می توانید ساختمان های مجازی جدید یا اشیاء دیگر را در دنیای متا خود ایجاد و اضافه کنید. همچنین می توانید آن ها را به دلخواه تغییر دهید و نکته جالب این است که این تغییرات در بازدیدهای بعدی شما اعمال و ذخیره می شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. عرفان امیری گفت :

  با ادب و احترام،

  از محتوای ارزشمندی که به اشتراک گذاشته‌اید، صمیمانه سپاس‌گزارم. نیاز به توسعه متاورس‌های ملی، متاورس‌های بومی و متاورس‌های داخلی برای تقویت اقتصاد و اشتغال کشور بسیار ضروری است.

  ایجاد و توسعه متاورس‌های ملی و بومی نشان از تمرکز بر دانش و تخصص داخلی در زمینه‌های متنوعی دارد. این اقدام‌ها می‌توانند به کاهش وابستگی به منابع خارجی و افزایش تولید داخلی کمک کنند. همچنین، تقویت توانمندی‌های داخلی در زمینه تحقیق و توسعه، فناوری، صنعت و علوم انسانی به توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کند.

  صنعت گردشگری نیز می‌تواند از متاورس‌های ملی بهره‌برداری کند. این متاورس‌ها می‌توانند اطلاعات و تخصص داخلی را در زمینه‌های متنوعی مانند میراث فرهنگی، طبیعت، هنر و تاریخ منطقه ارتقاء دهند و به ارتقاء صنعت گردشگری و ایجاد فرصت‌های شغلی در مناطق مختلف کمک کنند.

  توسعه متاورس‌های بومی و داخلی به تقویت سرمایه انسانی کشور کمک می‌کند و آموزش و پرورش نیروهای متخصص در زمینه‌های حیاتی مانند فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، کشاورزی و صنایع فرآوری اهمیت دارند.

  با توجه به توانمندی‌های افزایش‌یافته متاورس‌های ملی و بومی، می‌توان به توسعه تولید داخلی و افزایش صادرات تکنولوژی و دانش انسانی اکتشافی کشور پی‌برد. این اقدامات نه تنها به تقویت اقتصاد کشور کمک می‌کنند بلکه به ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش رفاه اجتماعی نیز کمک می‌کنند.

  با ارزش‌دانی از پیشرفت‌ها و اقدامات شما، منتظر اشتراک‌گذاری نظرات و تدابیر بیشتری برای بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور هستیم.

  28 مهر 1402 - 8:00 ق.ظ
 2. websepanta گفت :

  ممنون از برس دقیق و جامع شما
  همراه بعد نگار ایرانیان باشید و مطالب به روز ما را از دست ندهید.

  15 آبان 1402 - 1:51 ب.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.