معرفی هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی

تکنولوژی هولوگرام سه بعدی اخیرا راه خود را به زندگی باز کرده است. پیشرفت در این تکنولوژی به محققان کمک کرده است تا یک گام به ساخت تصاویر سه بعدی نزدیک تر شوند. به گفته ی تیمی از محققان در دانشگاه آریزونا، تکنولوژی جدید هولوگرافی می تواند امواج تصاویر نزدیک به محور 360 درجه را که هر دو ثانیه بروزرسانی می شود، به مکان جدید انتقال دهند. محققان خاطر نشان کردند، تکنولوژی جدید که به عنوان دور نگار سه بعدی شناخته شده کمبودهای هولوگرام های جدید را آشکار می سازد.


هولوگرام چگونه ساخته می شود

برای ساخت هولوگرام از زوایای متعدد یک شی تصاویر متعدد رنگی گرفته شده و این تصاویر به خطوط اینترنتی ارسال می شود. در نمونه های آزمایشگاهی تصاویر در قاب پلاستیکی شفاف قرارمی گیرند و در زمان اندکی بازسازی می شوند. در آینده ای نزدیک برای ساخت هولوگرام این تصاویر را بر روی سطح یک میز قرار می دهند. این تصور را در اذهان ایجاد می کند که این تصاویر بر روی سطح شناور است.


ساخت اولین هولوگرام سه بعدی

امیت لی فیزیک دان آمریکایی اولین هولوگرام های سه بعدی را اختراع کرد. سیستم به کار برده شده توسط این فیزیک دان برای ساخت اولین هولوگرام تابشی با امواج لیزری برای ثبت تصاویر مورد نظر بود. سپس صفحه ی هولوگرافی که نور را دریافت کرده است جایگزین آن می شود. تصویر حاصل از این گونه عکس برداری الگوی حاشیه ای نامیده می شود. پس از روشن سازی کامل عکس هولوگرام حاصل می گردد.

هولوگرام سه بعدی

نمایش سه بعدی هولوگرام

در نمایش های سه بعدی یک تصویر بر روی یک چسم ایجاد می شود و تصویر دیگر بر روی چشم دیگر ایجاد می شود به همین دلیل افراد در این نوع نمایش از عینک های خاص استفاده می کنند. در هولوگرام های عادی از عینک استفاده نمی شود و تشکیل تصاویر بسته به تعداد دوربین ها است. در ویدیو کنفرانس ها افراد بر روی صندلی می نشینند و شخص مقابل را مشاهده می کنند و افرادی که در قسمت های عقبی نشسته اند نظاره گر قسمت پشتی افراد هستند .

تکنولوژی در هولوگرام

پیشنهاد میکنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


هولوگرام سه بعدی در چه قسمت هایی استفاده می شود؟

 • نمایشگاه تجاری
 • جلسات
 • مناسبت‌ها
 • موزه‌ها
 • نمایشگاه‌ها
 • ارائه فروشگاهی
 • ارائه محصولات
 • سالن‌های نمایش
 • فروشگاه‌های مطرح

کاربرد هولوگرام در فیلم ها سه بعدی

استفاده ی اولیه ی تکنولوژی در فیلم ها بالاخص در فیلم های سه بعدی است. این تکنولوژی سایر کاربردهای دیگری همانند ساختن ویدیو کنفرانس ها هم دارد. از هولوگرام سه بعدی همچنین در ساخت ماشین و طراحی هواپیما استفاده می شود.


هولوگرام چند بعدی در صنایع پزشکی

تکنولوژی جایگاه خاصی در کاربردهای پزشکی دارد و به جراحان این امکان را می دهد که در اعمال جراحی سخت و پیچیده حضور داشته باشند. اگر به یک شی سه بعدی نگاه بیندازید آن را بسیار نزدیک تر از چیزی که مد نظرتان است مشاهده خواهید کرد.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. خوخان گفت :

  ممنون
  عالی

  17 بهمن 1399 - 9:23 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top