معرفی هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی

تکنولوژی هولوگرام سه بعدی اخیرا راه خود را به زندگی باز کرده است. پیشرفت در این تکنولوژی به محققان کمک کرده است تا یک گام به ساخت تصاویر سه بعدی نزدیک تر شوند. به گفته ی تیمی از محققان در دانشگاه آریزونا، تکنولوژی جدید هولوگرافی می تواند امواج تصاویر نزدیک به محور 360 درجه را که هر دو ثانیه بروزرسانی می شود، به مکان جدید انتقال دهند. محققان خاطر نشان کردند، تکنولوژی جدید که به عنوان دور نگار سه بعدی شناخته شده کمبودهای هولوگرام های جدید را آشکار می سازد.


هولوگرام سه بعدی چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که هولوگرام سه بعدی چیست؟ باید بگوییم هولوگرام سه بعدی نمایش سه بعدی در فضای آزاد است که بر خلاف فیلم های رایج به عینک های خاص نیاز نداشته و بدون آن برای همه قابل مشاهده است. با هولوگرام های سه بعدی می توان تصاویر، محصولات و اجسام را بصورت واقعی و متحرک در فضا شناور کرد، این فناوری برخلاف فیلم های رایج از تمامی جهات قابل مشاهده می باشد به گونه ای که با حرکت بیننده به تمامی جهات هولوگرام یک تصویر واقعی، از جسم تشکیل و مشاهده می شود.

روش به کار برده شده در هولوگرام های سه بعدی انقلابی جدید از نمایش محصولات را به وجود آورد. محصولات با کیفیت و برندهای مختلف، بصورت خلاقانه برای مشتریان به این روش نمایش گذاشته می شود بهتر است با پیش زمینه های صوتی و جلوه های خاص که با هولوگرام سه بعدی هماهنگ شود جلوه آن را بیشتر کنید تا سبب جلب توجه مشتریان به سوی محصول شود.

هدف دانشمندان از خلق فناوری هولوگرام های سه بعدی

دانشمندان به سختی کار میکنند تا تکنولوژی پیشرفته ای را تهیه و ارائه دهند که در بسیاری از زمینه ها برای آن ها مفید باشد، فناوری هولوگرام سه بعدی یکی از خلاق ترین این راه حل هاست .هولوگرام ها از دنیای داستان های علمی تخیلی و فانتزی خارج شده اند و در حال تبدیل شدن به پول مشترک، بین لندن و نیویورک، سیدنی و بمبئی، شانگهای و مسکو هستند

هدف دانشمندان از خلق فناوری هولوگرام های سه بعدی

هولوگرام چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت هولوگرام از زوایای متعدد یک شی تصاویر متعدد رنگی گرفته شده و این تصاویر به خطوط اینترنتی ارسال می شود. در نمونه های آزمایشگاهی تصاویر در قاب پلاستیکی شفاف قرارمی گیرند و در زمان اندکی بازسازی می شوند. در آینده ای نزدیک برای ساخت هولوگرام این تصاویر را بر روی سطح یک میز قرار می دهند. این تصور را در اذهان ایجاد می کند که این تصاویر بر روی سطح شناور است.


ساخت اولین هولوگرام سه بعدی

امیت لی فیزیک دان آمریکایی اولین هولوگرام های سه بعدی را اختراع کرد. سیستم به کار برده شده توسط این فیزیک دان برای ساخت اولین هولوگرام تابشی با امواج لیزری برای ثبت تصاویر مورد نظر بود. سپس صفحه ی هولوگرافی که نور را دریافت کرده است جایگزین آن می شود. تصویر حاصل از این گونه عکس برداری الگوی حاشیه ای نامیده می شود. پس از روشن سازی کامل عکس هولوگرام حاصل می گردد.

هولوگرام سه بعدی

نمایش سه بعدی هولوگرام

در نمایش های سه بعدی یک تصویر بر روی یک چسم ایجاد می شود و تصویر دیگر بر روی چشم دیگر ایجاد می شود به همین دلیل افراد در این نوع نمایش از عینک های خاص استفاده می کنند. در هولوگرام های عادی از عینک استفاده نمی شود و تشکیل تصاویر بسته به تعداد دوربین ها است. در ویدیو کنفرانس ها افراد بر روی صندلی می نشینند و شخص مقابل را مشاهده می کنند و افرادی که در قسمت های عقبی نشسته اند نظاره گر قسمت پشتی افراد هستند .

برای نمایش هولوگرام های سه بعدی چه چیزهایی لازم است؟

برای نمایش هولوگرام های سه بعدی حضور سه مورد الزامی است:

 • پروژکتورهای هولوگرامی (شناخته شده به هرم هولوگرافی و یا نمایشگرهای هولوگرافی) که امکان نمایش هولوگرافی سه بعدی را فراهم می سازند.
 • هولوگرام های سه بعدی که مستقیما به اتاق هرم تابانده می شوند و مضمون کلی آن را نمایش می دهد .(نوشیدنی)
 • اجسام واقعی که با هولوگرام نمایش داده می شوند.(لیوان)

پروژکتورهای هولوگرامی کاربردهای گسترده ای دارند که در سایزها و مدل های مختلف وجود دارد شما می تواندی متناسب با نیاز خود آن ها را تهیه کنید.

برچسب هولوگرام و اصالت کالا

پیشنهاد می کنیم مقاله ی زیر را از دست ندهید:


کاربردهای هولوگرام سه بعدی

هولوگرام سه بعدی نمایش سه بعدی هر اشیایی می تواند باشد که در آن می توانید از اختراع یا طرح جدید خود رونمایی کنید و اجسام و تصاویر را به گونه ای به نمایش بگذارید که بیننده تصور می کند تصاویر در هوا معلق هستند. این فناوری کاربرد های فراوانی در مکان های مختلف از جمله در همایش ها، کنفرانس ها، دانشگاه ها و موسسات و سازمان ها و شرکت ها دارد.

تحولات سریع در فناوری ارتباطات و اطلاعاتی تکنولوژی (ICT) از جمله ایده و خلق هولوگرافی و فناوری هولوگرام سه بعدی، تغییرات زیادی در بسیاری از زمینه های زندگی انسان ها ایجاد کرده است. به طور کل از این دستگاه برای اهدافی چون تبلیغ، بازاریابی، کسب و کار، اطلاع رسانی، رقابت، برند سازی، تجاری و فرهنگی و کودک می توان استفاده نمود. در کسب و کار ها نیز برای تمامی مشاغل مناسب و کاربردی است که در ادامه چند مورد آن را بیشتر بررسی می کنیم.

هولوگرام سه بعدی در چه قسمت هایی استفاده می شود؟

 • نمایشگاه تجاری
 • جلسات
 • مناسبت‌ها
 • موزه‌ها
 • نمایشگاه‌ها
 • ارائه فروشگاهی
 • ارائه محصولات
 • سالن‌های نمایش
 • فروشگاه‌های مطرح

کاربرد هولوگرام های سه بعدی در آموزش

موسسات آموزشی همراه با کسب و کار در دنیای شرکت ها سریعا از خدمات فناوری هولوگرام سه بعدی از طریق ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و پرورش، مدل های جدیدی از آموزش مثل یادگیری الکترونیکی، یادگیری از راه دور و یادگیری ترکیبی را تولید کرده اند. (آموزش ترکیبی واژه ای است که به طور فزاینده ای برای توصیف نحوه یادگیری الکترونیکی همراه با روش های سنتی کلاس درس و مطالعه مستقل برای ایجاد یک متدولوژی آموزشی استفاده میشود.)

این مدل ها چهره یادگیری را به خوبی تغییر داده و نقش مهمی در افزایش جمعیت یادگیرنده داشته و همچنین فرصت مناسبی برای یادگیری در هر زمان یا مکان تهیه کرده است. به تازگی، پیشرفت های تکنولوژی نقش مهمی در بهبود روند آموزشی ایفا میکنند. به عنوان مثال ما موسسه های آموزشی زیادی را میبینیم که از ابزارهای پیشرفته فناوری مانند صفحه نمایش لمسی، و نرم افزار های جدید و… استفاده میکنند.

با استفاده از سرعت بالا ۲۰ مگابیت بر ثانیه و اتصال به اینترنت MPLS به سادگی تبدیل آینده ی ارتباطات است.
بنابراین اگه میخواهید سخنرانی بزرگی بکنید، میتوانید گام های بزرگی به استیج بردارید نه این که فقط روی یک میز بنشینید، اگر میخواهید از تصاویر ویدئویی متحرک استفاده کنید آن ها به طور یکپارچه و منظم کنار شما ظاهر میشوند نه در یک مانیتور جداگانه.

شما میتوانید در زمان واقعی ارتباط برقرار کنید، بدون گذشت زمان و میتوانید آن ها را به طور واضحی که آن ها شما را میبینند ببینید. فقط تنها کاری که نمیتوانید بکنید این است که با آن ها دست دهید. همه این ها فقط با تکنولوژی فویل خط چشم امکان پذیر است اما استفاده از آن بسیار فراتر از جلسه هیئت مدیره و مراحل سیاسی است. سرگرمی آموزش، طراحی و همکاری مهندسی، و همینطور محصول راه اندازی این لیست ادامه می یابد.

در مسئله آموزش این فناوری در حوزه های فراوانی استفاده می شود و عمده کاربرد آن به صورت نمایش گذاشتن یک شی برای درک بهتر و توضیح مفهومی تر می باشد. در این روش اجسام و طرح های پیچیده ( نقشه ها، عکس ها، اعضای بدن، فیلم های ارائه) با ابعاد و اندازه های دلخواه قابل پیاده سازی هستند که از تمامی جهات این نوع آموزش مزیت های فراوانی را برای دانش آموزان و دانشجویان به همراه داشته است.

آموزش مجازی با هولوگرام سه بعدی

استفاده در گالری های هنری و موزه ها

موزه ها، کتیبه ها و اجسام تاریخی بسیار خاصی را دارند که می توان از این دستگاه برای نمایش آن استفاده کرد. به کمک این دستگاه تصاویر هولوگرافی سه بعدی ایجاد کرده و در معرض دید عموم قرار داد. این دستگاه با نمایش 360 درجه ای که دارد به قدری کاربردی است که جوانان و نوجوانان را به موزه و دستاورد های آن علاقه مند می کند.

استفاده از هولوگرام سه بعدی در موزه ها

استفاده در تبلیغات

صنعت تبلیغات از تکنیک های جدید هولوگرافی برای ایجاد تصاویر هولوگرافی سه بعدی برای تبلیغات به جای تصاویر و گرافیک های 2D قدیمی بهره گرفته است. تبلیغ با هولوگرام های سه بعدی برای هر محصولی جذاب است و باعث جلب توجه مشتریان می شود. تبلیغات با استفاده از این هولوگرام ها می توانند در انواع مختلف از جمله اشکال ، اندازه ها و رنگ های مختلف طراحی شوند.

پروژکتورهای نمایشگر هولوگرافیک سه بعدی یک راه حل عالی برای برجسته سازی هنگام تبلیغ محصولات شما هستند. این فناوری بصری جدید و نوآورانه، روشی را ایجاد کرده است تا ضمن جلب توجه بیشتر مخاطب ، محصول خود را به طور موثر نمایش دهید. از یک آرم ساده گرفته تا یک فیلم هولوگرام سه بعدی پیچیده که قسمت های مختلفی از محصول شما را نشان می دهد از جذاب ترین روش ها برای جذب مخاطب است. می توانید برای یک طرف با زاویه 90 درجه و یا یک دید تمام طرفه به زاویه 360 درجه ایجاد کنید تا به بهترین شکل محصول خود را ارئه دهید.

استفاده از هولوگرام سه بعدی در تبلیغات

هولوگرام سه بعدی در کنفرانس ها

فناوری هولوگرام سه بعدی زنده میتوانند با مخاطبان خودشان از راه دور ارتباط برقرار کنند، چه آن ها گروهی باشند که به روی صحنه در حال اجرا باشند و یا یک سیاستمداری باشند که یک سخنرانی کلیدی و مهم را ارائه میدهد یا یک مدیر عاملی که جلسه تعاملی با همکارانش در سرتاسر جهان را برگزار میکند.

Musion Systems Limited (سیستم های مسیج محدود شده) شرکتی است مستقر در بریتانیا، و گواهی نامه منحصر به فرد جهانی برای سیستم پروژکتور هولوگرافی خط چشم است. تکنولوژی Musions eyeliner دارای چهره های سبک زندگی هولوگرافی با حرکت کامل و بدون تاخیر بین صدا و تصویر است.


نمایشگر سه بعدی هولوگرام

نمایشگر سه بعدی در واقع تصویر دلخواه شما را به صورت چهار وجهی به نمایش می گذارد و می توانید با استفاده از آن یک تصویر غیر واقعی را به صورت واقعی نشان دهید. زمانی که افراد به آن نگاه می کنند متوجه می شوند که آن یک جسم واقعی است که زیبا و با کیفیت به نمایش در آمده است. در نمایشگر سه بعدی انواع تصاویر دیجیتال و انواع اجسام فیزیکی و فانتزی امکان نمایش دارند و بدون محدودیت می توانید تصویر یا جسم مورد نظر خود را انتخاب کنید. زمانی که در این محفظه ی شیشه ای به نمایش در می آید کنجکاوی بسیاری را بر می انگیزد و حتی باعث فروش بیشتر محصول نیز خواهد شد.

تصاویر هولوگرافی سه بعدی به وسیله پروژکتورهای سه بعدی هولوگرافی تولید می شوند. برای ساخت این تصاویر از چندین پروژکتور سه بعدی استفاده می شود تا دیدن تصویر از هر زاویه ای برای مخاطب امکان پذیر باشد.

دستگاه نمایشگر هولوگرافی سه بعدی

دستگاه نمایشگر سه بعدی نیازی به استفاده از عینک مخصوص برای تماشای جسم ندارد و بیننده می تواند با چشم غیر مسلح تصاویر را مشاهده کند. این دستگاه به نور حساس نیست و در هر ساعتی از شبانه روز می تواند تصاویر یا ویدئو کلیپ ها را به نمایش گذارد. نمایشگر هولوگرافی سه بعدی قابل خرید و یا اجاره است. در برخی مکان ها این نمایشگر به صورت ثابت نصب شده و صرفا جسم یا تصویر مورد نظر را پخش می کند و دیگر قابل جابه جایی نخواهد بود.

نمایشگرهای هولوگرافی

این نمایشگر هولوگرافی در یک محفظه شیشه ای تمامی تصاویر را نمایش می دهد. این نمایشگر می تواند نسبت به تلویزیون های سه بعدی مزایای بیشتری داشته باشد از جمله شفافیت و دقت بسیار بالا در نمایش به طوری که شخص تصور می کند تصویر واقعی را رویت می کند. این نمایشگر های سه بعدی به گونه ای ساخته شده اند که کاربر تصور می کند داخل آن تاریک است. در واقعیت هم داخل آن تاریک است و به همین دلیل برای نمایش تصاویر در روز و یا شب مشکلی ندارد. نمایشگر سه بعدی هولوگرافی خطرناک نبوده و اگر به هر دلیلی صفحات آن شکسته شود خسارت وارد نمی کند.

نمایشگرهای هولوگرافی

تصاویر هولوگرام سه بعدی

اما در بحث صنعت به همین منوال با استفاده از تجهیزات خاص یک نمایشگر سه بعدی می سازند و برای نمایش اجسام و اشیاء مختلف از آن استفاده می کنند. حتی در خودرو سازی و طلاسازی و یا نمایش جدید ترین گوشی موبایل از آن استفاده می شود. بنابراین سایز هولوگرام های سه بعدی بسیار مهم است. اگر بخواهید برای اجسام بزرگ استفاده کنید می توانید در سایز بزرگ در نظر بگیرید و متناسب با آن مکان بزرگی را از فضا برای قرار دادن آن ایجاد کنید.

بهترین محل برای قرار دادن نمایشگرهای هولوگرافی کجاست؟

نکته قابل اهمیت در استفاده از نمایشگرهای سه بعدی هولوگرام انتخاب بهترین محل برای قرارگیری آن است. همواره بهتر است نوع قابل حمل و ثابت آن را در مکان های شلوغ همراه با حفاظ نصب کنید و از قرار دادن در مکان های خلوت بپرهیزید چرا که بازدهی نخواهد داشت.

هر چه مکان مورد نظر دارای فضای باز تر باشد به طوری که از پنج طرف بالا، چپ و راست و عقب و جلو دید داشته باشد بهتر است. چرا که کاربر می تواند از تمامی زوایا به تماشای داخل آن بپردازد. همچنین عده ی بیشتری از مخاطبان را پوشش می دهد. در نهایت با قرار دادن آن در فضاهای بسته مانند پشت به دیوار و جلوی ستون ممکن است نیمی از کارایی خود را از دست بدهد.

کاربرد هولوگرام در فیلم های سه بعدی

استفاده ی اولیه ی تکنولوژی در فیلم ها بالاخص در فیلم های سه بعدی است. این تکنولوژی سایر کاربردهای دیگری همانند ساختن ویدیو کنفرانس ها هم دارد. از هولوگرام سه بعدی همچنین در ساخت ماشین و طراحی هواپیما استفاده می شود.

هولوگرام چند بعدی در صنایع پزشکی

تکنولوژی جایگاه خاصی در کاربردهای پزشکی دارد و به جراحان این امکان را می دهد که در اعمال جراحی سخت و پیچیده حضور داشته باشند. اگر به یک شی سه بعدی نگاه بیندازید آن را بسیار نزدیک تر از چیزی که مد نظرتان است مشاهده خواهید کرد.

تکنولوژی در هولوگرام

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را از دست ندهید:


آموزش ساخت هولوگرام سه بعدی به کمک گوشی موبایل

هولوگرام های سه بعدی برای مخاطبین بسیار جذاب هستند و به همین خاطر خیلی زود توانستند به تبلیغات راه پیدا کرده و این تبلیغات را با روشی موثر روی مخاطب ارائه دهند. هولوگرام ها علاوه بر اینکه استفاده تجاری دارند، در عین حال بسیار جذاب هستند و در ابعاد بزرگ و کوچک و همچنین در سطح ساده تر می‌توانند کاردستی های سرگرم کننده ای برای تمام گروه های سنی باشند.

اگر می خواهید با طرز ساخت هولوگرام سه بعدی کوچک برای خود، با شیوه کار آن ها بیشتر آشنا شوید می توانید با کمک گوشی موبایل خود اقدام به ساخت آن کنید. برای ساخت نمایشگر سه بعدی یک طلق بسیار تمیز برداشته و به صورت هرم در آورید و آن را روی گوشی خود قرار دهید و جسم مورد نظر را درون آن قرار بدهید. در نهایت خواهید دید که نمایشگر سه بعدی هولوگرام کوچک شما آماده استفاده است و پروژه ساخت هولوگرام سه بعدی شما به همین راحتی به پایان رسید.

همچنین شما با استفاده از چند قطعه شیشه و به کمک تلفن هوشمند خود در مدت زمانی کوتاه می توانید اقدام به ساخت هولوگرام سه بعدی بزرگ نمایید. در ساخت این پروژکتور نیازی نیست تا از سی دی و یا از بطری های آب به روش هایی ویژه استفاده کنید، شما با کنار هم قرار دادن چند قطعه شیشه و پر کردن فضای داخل شیشه ها با محلول اپوکسی و یا پولی پوکساید و محلول هاردنر، می توانید یک تجربه سینمایی هولوگرامی و بسیار متفاوت را تجربه کنید.

آموزش ساخت هولوگرام سه بعدی به کمک گوشی موبایل

جمع بندی

راه یافتن هولوگرام به تلفن های هوشمند این امکان را فراهم می کند تا شما تعامل واقعی برقرار کرده و با تصاویر هولوگرامی سه بعدی و یا هولوگرافیک سه بعدی از یک شخص یا محصول ارتباط برقرار کنید.

ما نمی توانیم تصور کنیم که فناوری هولوگرافیک در آینده چگونه به نظر می رسد. با ادامه پیشرفت و تکامل فناوری هولوگرام، تحولی در جامعه ایجاد می کند. فناوری هولوگرافیک که خیالی به حساب می آمد و زمانی فقط در فیلم ها و بازی ها وجود داشت، به زودی جزئی از زندگی ما خواهد شد.

بزرگان تکنولوژی به کمک فناوری هولوگرافی سه بعدی نسل جدید جی 5 توانسته ان اژدهایی را طراحی کنند. این اژدها در افتتاحیه بیس بال در کشور کره جنوبی از پیش چشمان حاضرین عبور کرده و همه را مبهوت خود نموده است.


سوالات متداول هولوگرام سه بعدی

برای مشاهده هولوگرام های سه بعدی به عینک های خاصی نیاز است؟

خیر،دستگاه نمایشگر سه بعدی نیازی به استفاده از عینک مخصوص برای تماشای جسم ندارد و بیننده می تواند با چشم غیر مسلح تصاویر را مشاهده کند.

برای نمایش هولوگرام های سه بعدی چه چیزهایی لازم است؟

پروژکتورهای هولوگرامی
هولوگرام های سه بعدی
اجسام واقعی 

بهترین محل قرار گیری نمایشگر هولوگرافی کجا است؟

نوع قابل حمل و ثابت آن را در مکان های شلوغ همراه با حفاظ نصب کنید. هر چه مکان مورد نظر دارای فضای باز تر باشد به طوری که از پنج طرف بالا، چپ و راست و عقب و جلو دید داشته باشد بهتر است.

هولوگرام سه بعدی در چه حوزه هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در آموزش مجازی
در گالری های هنری و موزه ها
استفاده در تبلیغات
در کنفرانس ها

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
 1. خوخان گفت :

  ممنون
  عالی

  17 بهمن 1399 - 9:23 ق.ظ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.