لیبل بسته بندی پلاستیکی

لیبل بسته بندی پلاستیکی

نقش پلاستیک در بسته بندی

لیبل بسته بندی پلاستیکی ، پلاستیک خود به تنهایی امتیازی است بسیار بزرگ برای صنعت لیبل بسته بندی و هولوگرام ، البته این ممتاز بودن به هیچ وجه بی دلیل نیست.
صنعت لیبل بسته بندی با توجه به نوع مشتریان خود، همواره در تلاش بوده تا از مواد اولیه سخت و سفت و انعطاف پذیری همچون بطری های شیشه ای، قوطی ها و بشکه های فلزی و جعبه های چوبی، رو به مواد انعطاف پذیری همچون پلاستیک بیاورد.
روی آوری صنعت به لیبل بسته بندی پلاستیکی و بسته بندی های انعطاف پذیر همه ساله حدود ۶% رشد دارد و البته رشد مصرف پلاستیک در بسته بندی حداقل ۵۰% بیشتر از دیگر انواع مواد اولیه برای این صنعت می باشد.

لیبل بسته بندی کاغذی و کارتنی

البته در چند سال اخیر، لیبل بسته بندی های کاغذی و کارتنی نیز رشد خوبی داشته اند ولی فعلا پلاستیک حرف اول را می زند. گفتنی است که رشد کاغذ و کارتن تقریبا منحصر به بسته بندی های متوسط از نظر اندازه می شود.
با تمامی اقدامات انجام شده برای کاهش میزان مصرف پلاستیک در تولید محصولات مختلف، لیبل بسته بندی پلاستیکی هنوز هم در حال رشد تولید و حتی ازدیاد فاصله خود با دیگر انواع مواد اولیه برای بسته بندی است.

لیبل کاغذی

چند درصد لیبل بسته بندی پلاستیکی است ؟

در اوایل دهه ۱۹۸۰ میزان تقاضا برای پلاستیک تنها ۲۲% از تمامی مواد خام را تشکیل می داد ولی امروزه و با توجه به رشد بسیاری دیگر از بخش های غیر بسته بندی، این میزان به ۳۳% رسیده.
اگر می خواهید رشد واقعی تقاضا برای پلاستیک را حس کنید، کافی است نگاهی به انواع موارد استفاده غیر بسته بندی برای دیگر انواع مواد اولیه همچون بخش ساخت و ساز مسکن، اتومبیل و حمل و نقل بیاندازید.
صنعت لیبل بسته بندی در دهه ۱۹۵۰ روی بر استفاده فزاینده از لیبل بسته بندی پلاستیکی نهاد چرا که پلاستیک نه تنها ضد آب و ضد رطوبت بود بلکه مقاومت مناسبی در برابر گرما نیز از خود نشان می داد.
از همه مهم تر، نیازی بود که صنعت لیبل بسته بندی پلاستیکی به انواع عایق های شیمیایی داشت که همه این ویژگی ها به طور یکجا در پلاستیک یافت می شد.

لیبل بسته بندی پلاستیکی

تفاوت لیبل بسته بندی کاغذی و پلاستیکی

در سال ۱۹۵۷ برای اولین بارازکیسه های پلاستیکی برای ساندویچ استفاده شد. تا سال ۱۹۷۴، رشد مصرف پلاستیک افزایش بیشتری یافت ودراین سال بود که فروشگاههای زنجیره ای بزرگ همچون c penny, ward, sears (روی به استفاده از کیسه های پلاستیکی به جای کیسه های کاغذی آوردند.
استفاده از پلاستیک جنبه های بهداشتی نیز دارد.در سال ۱۹۶۹ مرکز مطالعات بهداشتی نیویورک طی تحقیقی اعلام داشت که کیسه های زباله پلاستیکی بسیار تمیزتر، بهداشتی تر و کم سر وصدا تر از سطل های زباله فلزی هستند و
این خود دلیلی شد تا در دهه ۱۹۸۰، صنعت تولید کیسه های زباله با استفاده از فیلم های LDPE وLLDPE تبدیل به بزرگ ترین بخش تولیدی صنعت پلاستیک شود
تا جایی که تنها از این محصول حدود ۵۰۰ هزار متر تن محصول به صورت سالانه تولید می گردد

آخرین دستاوردهای صنعت پلاستیک

در نهایت، آخرین دستاورد صنعت پلاستیک که آن نیز خود انقلابی در صنعت لیبل بسته بندی پلاستیکی بود، ابداع بطری های PET می باشد. پیش بینی می شود که تا پایان سال ۲۰۱۰، تقاضای جهانی برای پلاستیک به بیشتر از ۲۰۰ میلیون متر تن برسد.
در جدول زیر، سهم هر یک از محصولات پلاستیکی در بازار از نظرتان می گذرد:
LLDPE ۱۱% ،HDPE ۱۷% ،PVC ۱۹% ،PP ۲۴%، ABS ۴%، PET ۷% ،PS ۷%، LDPE ۱۱% بر طبق آمار، تقاضای جهانی برای انواع پلی اتیلن، یعنی PE وpp تا سال ۲۰۱۰ به ۸۲ میلیون متر تن خواهد رسید.
در خلال سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، حدود ۱۹۵ میلیون متر تن پلیمر به ارزش ۱۳۰ میلیارد دلار در بازار پلاستیک داد و ستد شد.
کلام آخر این که دیگر چه دلیلی باقی می ماند تا ما را از گفتن این حقیقت که پلاستیک ماده ای است معجزه آسا، باز دارد؟

ماده ای که برای تمامی صنایع، به خصوص صنعت هولوگرام و لیبل بسته بندی پلاستیکی، فواید و سود بسیاری داشته و دارد، در کمتر از یکصد سال عمری که این ماده اولیه در زندگی ما دارد، به صورت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی مان در آمده که این خود نشان از همه فن حریف بودن، مفید بودن و موثر بودن این ماده است

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.