آشنایی با هولوگرام انعکاسی یا بازتابی

هولوگرام انعکاسی

هولوگرام هایی که روی گواهی نامه رانندگی می بینید هولوگرام انعکاسی هستند. آنها می توانند بطور انبوه نیز تولید می شوند. وقتی یک تعلیق هولوگرافیک را توسعه می دهید، سطح آن بعنوان یک هالید نقره ای به نقره ی خالص تبدیل می شود. این امر ساختار سطح آن را تغییر میدهد. یکی از سبک های تولید انبوه هولوگرام های انعکاسی پوشاندن آن ها با لایه ی فلزی و قوی کردن آن هاست. سپس الگوی آن را بر روی یک فویل فلزی نقش می زنند.

بسیاری از اوقات می توانید هولوگرام ها را بطور انبوه با پرینت آن ها مشابه راهی که پرینت های تصویری را خلق می کنید بسازید. لیزر و اشیا زیادی وجود دارد که می تواند چنین هولوگرام هایی را ایجاد کند. یک نوع متفاوت آن نوع خطی است. لیزر، تعلیقات و اشیا همگی در یک خط هستند.

پرتو از لیزر بعنوان پرتو مرجع آغاز می شود، از تعلیق عبور کرده و به اشیا برخورد می کند. سپس به بخش دیگر بازمی گردد و الگوی تداخل را خلق می کند. شما وقتی نور سفید یا مونوکروم به طیف این هولوگرام های انعکاسی ها منعکس می شود را می بینید مغز شما امواج نور دریافتی را تحلیل میکند و شما تصویر واقعی را می بینید.

تصویر مجازی تشکیل شده توسط هولوگرام بازتابی

وقتی تصویر مجازی هولوگرام در منبع s بازسازی می گردد نقطه ی روشنی که در حوالی شی اصلی قرار دارد از سمت چپ هولوگرام های بازتابی مشاهده می شود. همانطور که بیننده به سمت راست هولوگرام نگاه می کند جسم s1 ناپدید می گردد. دلیل این است که در سمت راست دو الگوی تداخلی هنگامی که بیشینه ی یکی از مجموعه ها به کمینه ی مجموعه ی دیگر می افتد همدیگر را خنثی می کنند.

اگر نقطه جسم در جای متفاوت دیگری قرار گرفته باشد الگوی تداخلی آن به گونه ای انتقال پیدا می کند که دو الگو نامتقارن بر سمت چپ هولوگرام قرار می گیرند ولی بر سمت راست متقارن هستند و سپس موقعیت آن ها تغییر خواهد یافت.

بنابراین هنگامی که یک شی سخت به آرامی در معرض دو نوردهی به حرکت در می آید مجموعه ای از خطوط مشکی مستقیم بر تصویر جسم قرار می گیرد. هر نقطه بر روی حاشیه یک مسافت مشابه را نشان می دهند. به عبارت دیگر اگر جسم از حالت عادی خود خارج شود حواشی منحنی پیچیده مشاهده می گردد. تمامی نقاط موجود در حاشیه ها یک تغییر مکان مشابه را نشان می دهد.

هولوگرام انعکاسی

هولوگرام بازتابی ثبت شده توسط لیزر دو فرکانسه

هنگامی که یک هولوگرام بازتابی با استفاده از لیزر دو فرکانسه ثبت می گردد می توان به آن به عنوان دو هولوگرام که در هر فرکانسی هم زمان ساخته شده اند، اندیشید. الگوی تداخلی با فرکانس بالا با نور با طول موج کمتر ایجاد می شود، بنابراین الگوی تداخلی بیشتری نسبت به فضای موجود به وجود می آید. می توان طول هم نوسانی از لیزرهای دو فرکانسه را به این صورت تعریف کرد:

تفاوت میزان فاصله ی طی شده به وسیله نور از نقطه های s1, s2 و s4, s5 به مرکز نقاط تاریک. برای لیزر هلیمنئون معمولی این فاصله در حدود سی سانتی متر است. اگر میزان تفاوت میان راه های نوری را افزایش دهیم دو الگوی تداخلی مجددا بر یکدیگر منطبق می گردند.

برای لیزرهایی با الاتون های داخلی ویا دیودهای لیزری فوق استقامت تنها یک فرکانس بازده آن خواهد بود و طول نوسانی آن بیش از چند متر خواهد بود .وقتی که از این لیزرها برای ساخت هولوگرام های بازتابی ها استفاده می شود نیازی به متوازن سازی راه های نوری میان اشعه ی مرجع و شی نمی باشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

ساخت هولوگرام بازتابی

یک شی را هنگام روشن کردن با لیزر که روشن به نظر برسد را انتخاب کنید. هم چنین اندازه ی آن از هولوگرام های بازتابی بزرگتر نباشد. آن را بر روی سکوی کوچک ساخته شده از چوب و یا صفحه ی فلزی که سه پیچ کوچک در زیر آن وجود دارد قرار دهید. سپس لیزر بر روی ارتفاع در حدود 25 سانتی متر تنظیم کرده و با زاویه ی 45 درجه بر شی مورد نظر به صورت افقی بتابانید. فاصله میان لیزر و شی می بایست در حدود 40 سانتی متر باشد.

  • بعد از آن نور اتاق را خاموش کرده و نور لیزر را بر سطح شی بتابانید.
  • بعد از گرم سازی لیزر در حدود پنج دقیقه از رسیدن نور به شی با استفاده از یک کاغذ مقوایی خودداری کنید.
  • هولوپلیت را با استفاده از قسمت چسبناک آن به شی بچسبانید. حدود ده ثانیه صبر کنید.
  • روزنه را بردارید ولی هنوز در حدود دو ثانیه از تابش نور خودداری کنید تا هر گونه ارتعاش ناشی از آن رسوب کند. با برداشتن کامل روزنه امکان تابش کامل نور به هولوپلیت را بدهید. این عمل را درحدود پنج ثانیه ادامه دهید. سپس نور را دوباره مسدود کنید.
  • هولوگرام های بازتابی را با رعایت دستورالعمل های سازنده کامل کنید.

هنگامی که هولوگرام خشک شد آن را با استفاده از لیزر نوری، نمایشگر و یا نور مستقیم خورشید مشاهده کنید. رنگ را با به کار گیری یک سطح مشکی به منظور ایجاد یک پیش زمینه ی تاریک ترو مشاهده بهتر تصویر به آن بپاشید.

مقایسه هولوگرام انعکاسی و هولوگرام انتقالی

هولوگرام انعکاسی هنوز هم ضخیم تر از هولوگرام های انتقالی هستند. فضای بیشتری برای ضبط حواشی تداخلی وجود دارد تا نور گرم شود. می توانید در خصوص هولوگرام های انعکاسی فکر کنید که این راه را با لایه های دوگانه می سازند و فقط نیمی از طول موج را دارا هستند. وقتی نور وارد لایه ی اول می شود مقداری از آن به منبع نور بازمی گردد و مقداری از آن نیز به لایه بعدی ادامه پیدا می کند، یعنی جایی که این فرآیند تکرار می شود.

نور از هر لایه با نور لایه ی بالایی مختلط می گردد و این فرآیند بعنوان اثر برگ شناخته می شود و بخش لازمی از ساخت پرتو اشیا در هولوگرام های انعکاسی است. بعلاوه هولوگرام ها با تاثیر برگ قوی بعنوان هولوگرام های ضخیم شناخته می شوند در حالی که هولوگرام های با تاثیر برگ پایین، باریک هستند.

مقایسه هولوگرام انعکاسی و هولوگرام انتقالی

تاثیرگذاری هولوگرام ها به نور

تاثیر برگ راه تاثیرگذاری هولوگرام انعکاسی به نور را تغییر می دهند، به خصوص هولوگرام هایی که می توانید آن ها را با نور سفید رنگ ببینید. در ابعاد دید متفاوت، تاثیر برگ برای طول موج های متفاوتی از نور کاملا متفاوت است. به این معنا که ممکن است هولوگرام ها را از یک گوشه به یک رنگ و از گوشه ی دیگر با رنگ دیگر ببینید. تاثیر برگ یکی از دلایلی است که هولوگرام های جدید سبز به نظر می رسند، حتی زمانی که از نور لیزر قرمز ساخته می شوند.

اهمیت هولوگرام انعکاسی

هولوگرام های مختلف با توجه به نحوه نورپردازی یا روشنایی آنها از یکدیگر متمایز می شوند. دلایل استفاده از هولوگرام بازتابی به شرح زیر است:

هولوگرام انعکاسی که به عنوان هولوگرام تک رنگ شناخته می شود دارای زمان قرار گرفتن در معرض کوتاهتر است که منجر به شرایط سختگیرانه کمتر در ثبات مکانیکی مورد نیاز می شود. چنین هولوگرام ها را می توان به راحتی با یک منبع نقطه ای از نور سفید یا خورشید مشاهده کرد، که برای سایر هولوگرام ها قابل استفاده نیست. این نوع هولوگرام ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند زیرا با نور منعکس مشاهده می شوند. رنگ های هولوگرام بازتاب را می توان با گسترش ماده ضبط تغییر مکان داد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.