آنچه در مورد کاربرد های هولوگرام باید بدانید

آنچه در مورد هولوگرام باید بدانید

پیش از اینکه در مورد کاربرد های هولوگرام بگوییم، فناوری هولوگرام یک طرح ریزی سه بعدی است که بدون استفاده از تجهیزات ویژه ای مانند دوربین یا عینک قابل مشاهده است. یک تصویر هولوگرافی شده را می توان از زوایای مختلف دید و در دید بیننده به نظر می رسد که بصورت واقع بینانه حرکت می کند. تصاویر هولوگرافی می توانند ایستا باشند، مانند هولوگرام یک محصول، یا ممکن است آنها دنباله های متحرک باشند که توسط افراد مختلف مانند یک فیلم قابل مشاهده هستند.

کاربرد های هولوگرام

تکنیک چاپ هولوگرام، ایجاد توهم از عمق

تکنیک چاپ هولوگرام باعث ایجاد توهم از عمق می شود: به نظر می رسد یک تصویر دو بعدی بسته به نحوه تابش نور بر روی آن، سه بعدی است. از آنجا که هنوز ایجاد یک تصویر 3D واقعی در سطح صاف امکان پذیر نیست، چاپ هولوگرام صنعتی به لمینیت هولوگرافی متکی است که به صورت حرارتی به سطح کارت وصل شده است. می توان از هولوگرام های استاندارد از پیش چاپ شده (مانند روبان های EDIsecure ماتیکا) و همچنین هولوگرام های سفارشی استفاده کرد که منحصراً برای مطابقت با مشخصات شما ساخته شده اند. ما می توانیم از چاپ هولوگرام برای محافظت در برابر جعل حداکثر استفاده را ببریم. و این مورد یکی از کاربرد های هولوگرام است.

هولوگرام سه بعدی

تصادفی نیست که هولوگرام های سفارشی به طور گسترده در اسناد حساس مانند نشان های کارمندان یا اسناد امنیتی و همچنین کارت های بدهی یا اعتباری اعمال می شوند. به طور مشابه، اسناد دولتی – به عنوان مثال، گواهینامه های رانندگی، شناسنامه های ملی و گذرنامه ها – برای محافظت از این اسناد در مقابل کپی های غیرقانونی به چاپ هولوگرافی تکیه می کنند.

به عنوان یک اقدام امنیتی، کپی و چاپ مجدد یک هولوگرام کار بسیار دشواری است. علاوه بر این روش های چاپ معمولی، مانند فتوکپی یا چاپ ساده، نمی توانند چاپ هولوگرافی را انجام دهند بنابراین، هولوگرام های باز تولید شده اغلب از نظر بصری متمایز می شوند و یک حرفه ای معمولاً می تواند یک کارت تقلبی را با چشم غیر مسلح تشخیص دهد. درمجموع، چاپ هولوگرافی یک پیشگیری قابل اعتماد جعل است. به عنوان یک مزیت اضافه، لمینت هولوگرافی از نظر بصری قابل توجه و درخشان و زیباست و می تواند به ارزش درک شده کمک کند، و همچنین سطح بالاتری از امنیت را برای مشتریان خود فراهم می آورد.

برچسب هولوگرام

بهینه سازی هزینه ها و طول عمر کارت ها با روش هولوگرافی

یک ”اثر جانبی” دیگر از چاپ هولوگرافی با استفاده از یک ماژول لمینیت، افزایش دوام کارت های شما است. چه شفاف ، مات یا هولوگرافیک – یک لمینت باعث افزایش مقاومت کارت های شما در برابر صدمه زدن به آب و لکه دار شدن می شود، بنابراین می توانید از تکرار دوباره کارت های معمولی جلوگیری کنید. بنابراین، شما می توانید کارت های مقاوم و زیبا در برابر تقلب ایجاد کنید و این یک مورد از کاربرد های هولوگرام است. اکنون که ما درک بهتری از نحوه عملکرد فناوری هولوگرام کسب کرده ایم، اجازه دهید نگاهی به موارد دیگری که تحت تأثیر هولوگرام قرار دارد، بیاندازیم:

هولوگرام و کاربرد آن در کارت pvc

جالب ترین عملکردها و کاربرد های هولوگرام

1) امنیت پیشرفته

اگر می خواهید ببینید که چگونه هولوگرام برای بهبود امنیت استفاده می شود، کیف پول خود را باز کنید. اسکناس، کارت شناسایی و کارت های اعتباری همه در سال های اخیر هولوگرام امنیتی را تصویب کرده اند. هولوگرام هایی مانند اینها برای ایجاد و جعل به تجهیزات گران قیمت بسیار پیچیده نیاز دارند. نسل جدید هولوگرام های امنیتی دارای ویژگی های مختلفی از قبیل تصاویر تمام رنگی و سه بعدی، تصاویر متحرک، متن های سفارشی شده شخصی و شماره سریال ها است که همه این موارد تکرار غیرقانونی را تقریبا غیرممکن می کند.

2) هولوگرام و کاربرد آن در سرگرمی و بازی

سرگرمی هولوگرافی دیگر فقط یک رویای علمی تخیلی نیست. یکی از بارزترین کاربردهای این فناوری در سال های اخیر استفاده از آن در کنسرت ها بوده است. ستارگان گذشته می توانند دوباره زنده شوند و بار دیگر با اجرای هنرمندان امروزی روی صحنه بروند.

این نمایشگرها همچنین می توانند برای اجرای زنده در جایی که نوازندگان از نظر جسمی حضور ندارند ، استفاده شوند ، در عوض تصویر خود را منتقل می کنند تا در مقابل مخاطب ظاهر شوند.

یکی دیگر از کاربرد های هولوگرام در زمینه بازی ، جدول نمایش هولوگرافی که اجازه می دهد بازی های چند نفره در زمان واقعی باشد ، قبلاً مورد آزمایش قرار گرفته است. سازندگان همچنین در حال ادغام این فناوری در نسل بعدی نمایشگرهای هوشمند هستند که امکان بازی سه بعدی قابل حمل را فراهم می آورد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


3) هولوگرام و کاربرد آن در کلاس درس

یکی از جالب ترین کاربرد های هولوگرام بهبود تجربه آموزشی است. به منظور مشارکت هرچه بیشتر دانش آموزان، از آموزش های دیجیتال تعاملی در مدارس استفاده می شود. این ترکیب اطلاعات دیجیتالی و دنیای واقعی به عنوان واقعیت مختلط شناخته می شود.
همچنین موضوعات پیچیده را می توان با استفاده از تصاویر هولوگرافی که دانش آموزان می توانند با آنها تعامل داشته باشند، آموزش داد. به عنوان مثال، دانش آموزان می توانند در طول تاریخ، ویرانه های ساختمان باستانی را کشف کنند، یا ذرات اتمی فردی و نحوه رفتار آنها را مشاهده کنند.

4) هولوگرام و کاربرد آن صنعت بهداشت و درمان

پزشکان و بیماران به طور یکسان از کاربرد های هولوگرام در صنعت پزشکی در زمینه رادیولوژی بهره مند می شوند. نوع داده های تهیه شده توسط تکنیک های نوین تصویربرداری مانند اسکن های MRI و CAT را می توان به راحتی در اطلاعات دیجیتالی ترجمه کرد. به طور سنتی، پزشکان این داده ها را در صفحه های رایانه ای در برش های 2D مشاهده کرده اند. فناوری هولوگرام پزشکی امکان تصویری کامل سه بعدی از اندام های داخلی و بدن را فراهم می کند. این امر به پزشکان توانایی بیشتری در معاینه بیماری ها و صدمات در بیماران خاص می دهد و به تشخیص دقیق تر منجر می شود.

این فناوری همچنین در زمینه جدید برنامه ریزی قبل از جراحی قابل استفاده است. قبل از انجام اولین برش، جراح می تواند کل دوره عمل را به طور کامل تجسم کند. با فهمیدن اینکه دقیقا چه برش های دقیقی باید ایجاد شود، شانس نتیجه موفقیت آمیز بسیار بهبود می یابد.

فناوری مورد استفاده در طراحی و ثبت هولوگرام به سرعت در سال های اخیر پیشرفت کرده است. این تکنیک های جدید اجازه می دهد تا مدل های متقاعد کننده و تعاملی به طور فزاینده ای نمایش داده شوند و انتظار می رود در آینده نیز گسترده تر شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.