مفهوم لیبل بسته بندی پایدار چیست ؟

مفهوم و کاربرد لیبل بسته بندی

مفهوم لیبل بسته بندی به این معنی است که: راه حل های بسته بندی پایدار (sustainable) و کارآمد، مواد قابل بازیافت، بسته بندی آماده برای قراردادن بر روی قفسه، لیبل بسته بندی هوشمند و هولوگرام که مصرف کننده را برای سازگاری با نوع زندگی سبز تحریک می کند. لیبل بسته بندی هیجانی که نشان می دهد مصرف کننده انتخاب درستی کرده است.

آنچه در ادامه خواهید خواند :


کاربرد و مفهوم لیبل بسته بندی

لیبل بسته بندی هر کالا باید ویژگی ها و خصوصیات کالا را به صورت نوشتاری بر روی بسته درج کند تا هر مشتری در هنگام خرید نیازی به باز کردن و دیدن کالا نداشته باشد و با خواندن اطلاعات ویژگی های محصول برایش مشخص شود تا در صورت نیاز آن را خریداری کند. در واقع می توان گفت که نوعی تابلوی راهنما برای محصولات است. بنابراین یکی از منافعی که لیبل بسته بندی دارد اطلاع رسانی دقیق درباره محتوی بسته است.

مفهوم لیبل بسته بندی

کاربرد اطلاعات روی لیبل بسته بندی

اطلاعات در مفهوم لیبل بسته بندی گاهی برای جلب توجه خریدار است، گاهی برای ایجاد انگیزه خرید و گاهی هم به مصرف کننده کمک می کند تا به شکل صحیح از کالا استفاده کند. لوگو، برند یا تردمارک به عنوان نام محصول، از مهم ترین و صحیح ترین اطلاعات روی بسته است. با دیدن یک نام آشنا بیشتر اطلاعات به خریدار منتقل می شود و باعث می شود که خریدار از بین محصولات مشابه کالای مورد نظر را پیدا کند.

لوگو باید متفاوت، ساده وخوانا باشد. لوگوی کالاها باید ساده و خوانا باشد چون خریدار در فروشگاه فرصت برای کشف رمزهای لوگو را ندارد. کارایی اهمیت لوگو گاهی بسیار مهم تر از عناصر دیگر در لیبل بسته بندی است.

مفهوم لیبل بسته بندی، گاهی در کنار لوگو یک شعار قرار می گیرد که بلافاصله بعد از آن خوانده می شود. این شعار می تواند یک جمله، یک کلمه و یا یک شعار تبلیغاتی باشد که ویژگی خاصی را برای خریدار مشخص می کند و باعث وجه تمایز بین کالاها می شود.

این شعار می تواند از یک ویژگی خاص کالا، نوع مصرف و یا وزن کالا باشد. گاهی شعار تبلیغاتی ربطی به ویژگی های خاص کالا ندارد بلکه تولید کننده با تکرار این شعار روی کلیه لیبل بسته بندی سعی می کند که این شعار را مترادف با محصول خود قرار دهد که این کار می تواند در دراز مدت موثر در فروش باشد.

لیبل بسته بندی

کاربرد لیبل بسته بندی در تبلیغات

علاوه بر لوگو و عبارات تبلیغی، اطلاعات زیاد دیگری نیز روی بسته چاپ می شود مانند هولوگرام و لیبل بسته بندی هوشمند که وابسته است به محتوی بسته، نیاز خریدار و رده ای که در میان کالاهای مصرفی، صنعتی قرار دارد مانند تاریخ انقضا در مواد غذایی و دارویی، طریقه نصب و طرز تهیه و …
در مواد دارویی علاوه بر بروشور، هشدارهایی هم بر روی بسته درج می کنند که ضروری است و هم چنین مجوزهای قانونی، شماره ساخت، سری ساخت درج می شود. مشخص کردن نام و آدرس کامل شرکت تولید کننده و یا پخش کالا برای مواد دارویی و بهداشتی لازم است.

با فراگیر شدن زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در بیشتر کشورها، در لیبل بسته بندی کالاهایی که به قصد صادرات تولید می شوند، اطلاعات مورد نیاز به این زبان هم بر روی کالا نوشته می شود. علاوه بر نوشته های روی بسته، انواعی از اشکال ساده و قابل فهم برای عموم هستند بر روی بسته چاپ می شوند که شامل طرز جا به جایی، نگهداری، طرز استفاده هستند.

لیبل بسته بندی هوشمند

بارکد چیست؟

بارکد یکی از ابزار های اطلاع رسانی است که اطلاعاتی اختصاصی از کالا را در بر دارد و در بیشتر موارد برای سهولت در فروش و انبارداری به کار می رود. هر دسته از خطوط موازی بارکد به اطلاعات خاصی دلالت دارند که منحصر به فرد هر کالاست مانند این که در کدام کارخانه یا کشور تولید شده و یا اینکه کدام یک از محصولات کارخانه است.

بارکد سیزده رقمی طبق استاندارد EAN-13 که کد کالا به منظور استفاده در مراکز فروش و توزیع کالا با مشخصه غیر تکراری بودن است در ایران رواج خوبی یافته است. اعداد اول کد کشور سازنده را نشان می دهد که کد ایران 626 است، دومین گروه اعداد شرکت تولید کننده و سومین گروه کالا را مشخص می کند و رقم آخر برای کنترل صحت درج اعداد است.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.