امنیت کارت های پی وی سی pvc

کارت های pvc

هولوگرام‌های شناسایی (Hologram ID) هولوگرام هایی هستندکه به صورت شفاف(Transparent) بر روی کارت های پی وی سی و کارت‌های شناسایی، گذرنامه الکترونیکی چسبانده می‌شود. این هولوگرام‌ها دارای وضوح و شفافیت بالایی هستند.


کارت های پی وی سی و هولوگرام های شناسایی

استفاده از این پوشش هولوگرام بر روی کارت‌های شناسایی چاپ شده باعث حفاظت از مرکب کارت در برابر خراش و سایش نیز می‌شود، طول عمر کارت را افزایش می‌دهد و از همه مهم تر امنیت کارت را بالا برده و از دگرگونی و تغییر در اطلاعات کارت، نسخه‌برداری و جعل کارت‌های شناسایی جلوگیری می‌کند.

چسباندن این هولوگرام‌های شناسایی بر روی کارت یا به روش هات‌استمپ انجام می‌شود که در این روش نیاز به دستگاه فشار و حرارت داریم، و یا چسباندن به شیوه معمولی است. یعنی هولوگرام‌های شفاف پشت چسبداری که به راحتی روی کارت چسبیده می‌شوند. البته روش هات استمپ امنیت کار را بیشتر تضمین کرده و پس از چسبیدن دیگر از سطح جدا نمی شود.

تاریخچه اختراع کارت های pvc

در سال 1968 دانشمند آلمانی به نام Helmut Grottrup و همکارش Jurgen Dethloff موفق به اختراع یک چیپ اتوماتیک شدند. که در سال 1982 زمانیکه برای کمپانی آلمانی Gieseck & Devrient کار می کردند تاریخچه و موارد استفاده از PVC حق امتیاز این اختراع را دریافت کردند.

اولین حجم زیاد استفاده از کارت های pvc در سال 1983 در کشور فرانسه و برای پرداخت هزینه مکالمه تلفن ( Telecarte) اتفاق افتاد. اسمارت کارت های هویت، سندیت، ذخیره سازی و پردازش درخواست ها را میسر می سازد.

کارت pvc

منظور از pvc چیست؟

پلی وینیل کلراید (PVC) عبارت پی وی سی و وینیل بطور رایج نه تنها با مرجع پلیمر بلکه برای همه موادی که پلی وینیل کلراید یک سازنده آن است استفاده می‌شود. پلی وینیل کلراید پلاستیکی با موارد استفاده نامحدود است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. بطور عمومی بیشتر از 50% از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان سازی استفاده می‌شود. زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم بندی می‌ شود.

مواد ساخت کارت pvc

به طور معمول از ماده پلی وینیل کلراید برای ساخت کارت پی وی سی به تنهایی استفاده می شود چرا که پلاستیکی مقاوم در شرایط متفاوت است و دارای ماندگاری بالاست.

با این حال می توان به صورت ترکیبی با مواد و پلاستیک های دیگر تولید شود. به این صورت که کارت از سه لایه تشکیل شده است که شامل دو لایه پی وی سی در سطح بالا و پایین کارت و لایه ی میانی از جنس پلی استر است. از این نوع کارت برای کاربرد‌های پرمصرف مثل کارت های شخصی(ID Cards) استفاده می شود.

با کارگذاری آنتن های RFID، می توان قابلیت ردیابی، ظرفیت و ویژگی امنیتی کارت را افزایش داد. میزان آنتن دهی و فاصله ای که آنتن توسط قرائت گر خوانده می شود، بستگی به کاربرد و موارد مصرفی آن دارد. از این آنتن برای اختصاصی سازی و رهگیری کالا و انبارداری استفاده می شود.

کارت های pvc

مزایای استفاده از کارت های پی وی سی

مزایای کارت های پی وی سی به طور مستقیم به حجم اطلاعات و درخواست هایی که بروی آنها استفاده و برنامه ریزی شده مربوط می شود. یک کارت شخصی تماسی یا غیرتماسی می تواند برای استفاده های متعدد و چند گانه برنامه ریزی شود مانند: کارت های اعتباری بانک ها، حق استفاده از خدمات در جایی مانند بیمارستان ها، گواهینامه رانندگی، حمل و نقل عمومی و کارت عضویت یا وفاداری مشتری.


کاربرد کارت های pvc

کارت های پی وی سی، کارت های پلاستیکی مقاومی هستند. این کارت های pvc دارای مقاومت و طول عمر بالایی هستند و در زندگی روزانه و کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. کارت های اعتباری، عابر بانک ها، کارت های شناسایی، هدیه، حمل و نقل عمومی، دانشگاه ها، کتابخانه ها، حضور غیاب کارمندان و … از موارد مصرفی کارت های پی وی سی هستند.

با توجه به نوع کاربری و استفاده از کارت های پی وی سی، قابلیت چاپ پذیری و ترکیب با انواع تکنولوژی ها را دارد که بسته به نیاز مشتری طراحی و تولید می شود. این کارت ها توانایی اجرا و تلفیق با انواع طرح ها، لوگوها، بارکد ها و همچنین اعمال ویژگی های امنیتی و ردیابی و ضدجعل مثل الصاق هولوگرام‌ ها، انتن RFID ، CHIP های اطلاعاتی و یا نوارهای مغناطیسی را دارد. به اختصار به ویژگی های قابل ترکیب با کارت های پی وی سی پرداخته شده است:

قابل بازیافت

 • برای نشان دادن دوستدار محیط زیست بودن و حمایت از آن
 • برای نشان دادن دوستدار محیط زیست بودن و حمایت از آن
 • برای نشان دادن دوستدار محیط زیست بودن و حمایت از آن می تواند از صد درصد مواد قابل بازیافت باشد

امنیت کارت های پی وی سی

 • یکی از بهترین راهکار ها برای حفاظت از کارت
 • موثر در جلوگیری از تقلب و جعل
 • هولوگرام سطح امنیتی بصری به کارت اضافه می‌کند و تقریبا غیرقابل بازتولید است.

امضای خاص

 • به صورت امضا یا اثری خاص و منحصر به فرد
 • یک نوار باریک از مواد رسانا با قابلیت ثبت دست نوشته
 • بالارفتن سرعت بازیابی و تایید هویت کارت
کارت های پی وی سی

استفاده از نوار مغناطیسی

 • نوارهای سیاه و یا قهوه ای رنگ روی انواع کارت‌ها
 • شامل ذرات مغناطیسی درون یک رزین
 • توانایی وادارندگی (coercivity) کارت را مشخص و محدود می کنند

استفاده از RFID در کارت های پی وی سی

 • قابلیت ردیابی، ظرفیت و ویژگی امنیتی کارت را افزایش داد
 • مناسب برای اختصاصی سازی و رهگیری کالا و انبارداری

گذرنامه الکترونیکی چیست؟

امروزه با دیجیتالی شدن امور در تمامی عرصه های زندگی، این سند مهم مسافرتی نیز بی نصیب نمانده است. مدتی است که عنوان e-passport یا گذرنامه الکترونیکی را زیاد می شنویم، امنیت این سبک جدید از پاسپورت ها باید به نحو دیگری نسبت به گذرنامه های مرسوم، ایجاد و ضمانت شود.

امنیت پاسپورت های الکترونیکی

اجرا چیپ امواج رادیویی غیرتماسی (Contactless RF Chip) با امنیت لازم برای داده های ذخیره سازی شده برای اجرای ضمانت قابل تکیه و معتمد، ارتباط بین سند و دارنده آن، در پاسپورت های الکترونیکی، از یک چیپ امنیتی فرکانس رادیویی (RF Chip) با قابلیت رمزنگاری (Cryptography) استفاده می شود.

این چیپ، علاوه بر حفظ و نگه داری اطلاعات و داده ای که در پاسپورت های کاغذی و مرسوم، همانند نام، نام پدر، تاریخ تولد، جنسیت و … توانایی ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات بایومتریک (Biometric) اشخاص، مثل اثر انگشت، اسکن چشم و از این قبیل اطلاعات یونیک و منحصر به فرد را دارد.

در گذرنامه های مرسوم نیز، اطلاعاتی مثل نام، تاریخ تولد و جنسیت به شکل ماشین-خوان (Machine-Readable) در صفحه اطلاعاتی پاسپورت وجود دارد. عکس دارنده در ناحیه ماشین خوان (Machine-Readable Zone- MRZ) ادغام نشده است و روی صفحه گذرنامه چاپ شده است.

در فاز دوم گذرنامه های الکترونیکی، انتظار می رود ذخیره سازی بیش تری صورت بگیرد. اثر انگشت روی چیپ به صورت داده های الکترونیکی ثبت شده است و بعدها، اطلاعات اسکن چشم نیز به آن اضافه شد. گذرنامه های معمولی با تمام ویژگی های امنیتی و حفاظت در برابر جعل، باز هم به طور کامل و قطعی، قابل اعتماد نیستند.

در حالی که ادغام ویژگی های بایومتریک به صورت اطلاعات ذخیره شده در RF CHIP، یک ویژگی یونیک و منحصر به فرد را ایجاد کرده است که به طور کامل اطلاعات ثبت شده را با دارنده ی آن در لحظه ی کنترل به یک دیگر لینک می کند که احراز هویت و تشخیص اصالت سند را آشکار می سازد. این سیستم، مانع سختی برای سواستفاده و جعل به شمار می آید.

کاربرد کارت هوشمند

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


امنیت کارت های پی وی سی مالی و اعتباری

این کارت ها شامل کارت های هدیه، بانکی و … هستند که دارای ارزش مادی و مالی هستند و پیوسته در حال استفاده هستند. بنابراین از جنس کارت مقاومی برای تولید آن ها استفاده کرد که جوابگوی این استفاده روزمره باشد و در برابر شرایط اب و هوایی، فشار، شکنندگی، رطوبت، دما و … تا حد قابل قبولی مقاومت داشته باشند. پلی کربنات ماده پیشنهادی این دسته از کارت ها می باشند.

این نوع کارت ها باید مقداری اطلاعات دیجیتال را به صورت ایمن ذخیره سازی کنند که توسط ماشین ها و قرائت گر های مخصوص قابل خوانش باشند. بنابراین با توجه به کاربرد و میزان اطلاعات مورد نیاز، از چیپ های اطلاعاتی، نوار های مغناطیسی و یا هر دو استفاده می کنند.

ویژگی های امنیتی و اطلاعات روی کارت ها عموما شامل پنل امضای دیجیتال، OVI وOVD که شامل انواع هولوگرام هاست، شماره کارت، CVV2، چیپ اطلاعاتی، نوار مغناطیسی، برجسته سازی، متالایز کردن، نام شخص، تاریخ انقضای کارت می باشند.

محافظت در برابر جعل

هولوگرام محافظ در جعل

یکی از بهترین راهکارها برای حفاظت از کارت های شناسایی و جلوگیری از تقلب و جعل استفاده از هولوگرام های امنیتی با ویژگی های متفاوت است. هولوگرام امکان تکرار و کپی از کارت ها را بسیار سخت و پیچیده می کند. چرا که هولوگرام سطح امنیتی بصری به کارت اضافه می‌کند که تقریبا غیرقابل بازتولید است. الصاق هولوگرام روی PVC و ترکیبات آن و یا این که بین لایه های آن قرار می گیرد. همچنین می توان قابلیت حساسیت به نور UV را روی خود کارت و یا هولوگرام آن اعمال کرد تا امنیت آن را دوچندان کرد.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.