درباره هولوگرام تمام رنگی

هولوگرام تمام رنگی

ریزساختارهای چند درجه ای انکساری سبب می گردد هولوگرام تمام رنگی تک محوره، تصاویر تمام رنگ پیچیده که نسبت به زاویه ی دید ثابت هستند را نمایش دهند. که در مقایسه با متاهولوگرام ها و هولوگرام های پراکنشی که از مشخصه های کمینه ی بیشتری دارند، به نسبت از سطح کمتری استفاده می کنند.


مفهوم هولوگرام دیجیتال

هولوگرام های دیجیتال و نیز هولوگرام های ساخته ی کامپیوتر به طور گسترده ای به منظور رسیدن به جلوه ی خاص از طریق تلفیق دهنده های نوری- فضایی و یا استفاده از ساختار سطوح برجسته استفاده می شوند. عکس های لایپمن دسته ای از هولوگرام های رنگی است که حاشیه های تداخلی وسیع در فوتوپلیمرهای خاص ثبت می گردند. به هر حال بازدهی و زاویه ی دید آن به شکست بنیادی Bragg بستگی دارد.

هولوگرام دیجیتال

ابزارهای ساخت هولوگرام تمام رنگی

به هرحال گسترش هولوگرام های ساخته ی کامپیوتر تمام رنگی چالش برانگیز است و هر رنگ آن به ابزار خاصی نیاز دارد. به علاوه چنین ابزارهای برجسته کننده ی سطوح به فرآیند چاپ سنگی چند مرحله ای نیاز دارد که بازدهی انکساری نسبتا کم را نشان می دهد. هم چنین نوردهی هم نوسان نیز برای تکمیل این فرآیند نیز ضروری است. Meta surface که به معنی ابزار فوتونیک دو بعدی که عناصر سلولی آن از ساختار امواج نوری تشکیل شده است به هولوگرافی نسبت داده شده است.

انواع هولوگرام تمام رنگی

این ابزار دامنه ی نوسان، حالت و تناقض نور را تحت کنترل دارد. تفاوت اساسی مهم میان هولوگرام های رایج و سطوح برجسته این است که سطوح برجسته مشخصه های حامل امواج الکترومغناطیسی که دو قطبیت (تناقض) نامیده می شود، دربردارد. در حقیقت هولوگرام های برجسته فرآیند تولید پیچیده تری به دلیل ویژگی های سازنده ی امواج نوری دارند. علاوه بر این دو قطبیتی و پهنای باند نسبتا کوچک مشکلاتی را به دنبال دارد. در قبل ویژگی های شماری هولوگرام های پراکنشی با بازدهی بیش از نود درصد که هیچ یک از مضرات سطوح برجسته را انتشارنمی دهد؛ برشمرده شد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.