ویژگی های چسب های مناسب برای برچسب بارکد

برچسب بارکد

یکی از شاخص های مهم لیبل بسته بندی از نقطه نظر اطلاع رسانی و جلب مشتری برچسب است. برچسب هولوگرامی باید دارای خصوصیات زیر باشد: برچسب در بسته بندی
1ـ چهره مناسب از محصول و تولید کننده ارائه دهد.
2- اطلاعات لازم را به مشتری درباره محصول و نحوه مصرف آن بدهد.
3ـ دارای فهرست مواد تشکیل دهنده و محتویات باشد.


مواد به کار رفته درساخت لیبل

در لیبل بسته بندی از مواد مختلفی استفاده می شود مانند کاغذ، مقوا، فیلم های پلاستیکی، فویل و فویل های لامینت شده و مواد متالیزه که به خاطر حالت جذابی که ایجاد می کنند بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. دو نوع اصلی لیبل وجود دارد؛ یکی جدا از بسته که بعد به آن الصاق می شود و نوع دیگر هنگام تولید بسته و همراه آن ایجاد می شود.
به طور کلی بسته بندی علاوه بر نقش اصلی در حفاظت از ماده غذایی در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی نقش مهمی در بازاریابی و تبلیغ و فروش محصول دارد. تولید کننده باید دقت بیشتری در انتخاب بسته داشته باشد تا در بازار رقابتی دچار مشکل نشود.

برچسب

چگونه چسب های مناسب برای برچسب بارکد خود انتخاب کنیم؟

زمانی که می خواهید بارکدهای چسب دار را برای کار خود انتخاب کنید، باید چسبی را در نظر بگیرید که قابل اعتماد باشد. کار چسب این است که به صورت پایدار و ثابت بر روی برچسب بچسبد. به همین خاطر انتخاب یک چسب مناسب برای بارکدها یک نکته کلیدی است و نیازمند ملاحظاتی است. برچسب شما در چه محیطی مورد استفاده قرار خواهد گرفت؟ ( فضای بسته با فضای خارج). برچسبی که مورد استفاده قرار می دهید بر روی چه مکانی قرار خواهد گرفت؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند در مورد چسب مناسب برای بارکدهای خود به درستی تصمیم بگیرید.

انرژی سطح در برچسب ها

درک مفهوم انرژی سطح بسیار مهم است زیرا برچسب بر روی مکان های مختلفی قرار خواهد گرفت. چسب ها معمولا به خاطر نیروی مولکولی کار می ‌کنند که بین مواد وجود دارد. قدرت این جاذبه به انرژی سطح از ماده بستگی دارد. هرچقدر انرژی سطح بالاتر و بیشتر باشد، جاذبه مولکولی نیز بیشتر و بهتر خواهد بود. هرچقدر انرژی سطح کمتر باشد، جاذبه مولکولی ضعیف تر می شود. با جاذبه مولکولی بزرگتر، تماس بین چسب و سطح افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر، انرژی سطح بالاتر، به چسب اجازه می دهد بهتر کار کند و پیوند بیشتری با سطح داشته باشد.

به عنوان مثال به خودرویی فکر کنید که برای مدت زمان طولانی واکس نزده شده باشد. زمانی که باران می بارد یا آب به سطح خودرو برخورد می‌کند گل آلود خواهد شد.همانطور که می دانید سطح واکس نزده شده یک خودرو انرژی سطح بالاتری از خود نشان می دهد. حالا این موضوع را با خودرویی مقایسه کنید که تازه پولیش شده و واکس زده شده است. در این شرایط آب بر روی آن لیز می خورد.

این مثال نمونه ای از انرژی سطح پایین است. فلزات و پلاستیک ها همچون PVC، پلی استر، اپوکسی، پلی کربنات، فایبرگلس و آکریلیک دارای انرژی سطح بسیار بالایی هستند. موادی که سطح انرژی اندکی دارند دربرگیرنده پلاستیک هایی همچون پلی استر، پلی اتیلن؛ پلی پروپیلن و تفلون است. تعیین سطح انرژی ماده شما می تواند در انتخاب مناسب برچسب کمک کند. زمانی که با Camcode کار می کنید، ما می توانیم در این مورد به شما کمک کنیم. از محیط به کار رفته تا انرژی سطح، در اختیار شما قرار می گیرد تا بتوانید بهترین چسب را برای بارکدهای خود انتخاب کنید.

برچسب بارکد

نکات مهم در انتخاب برچسب

برای اینکه مطمئن شوید برچسب شما به درستی بر روی سطحی باقی می ماند باید نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

  • سطح مورد نظر باید خشک و عاری از آلودگی؛ کثیفی و ذرات مختلف باشد.
  • فشار محکم و ثابتی باید بر روی سطح وارد گردد تا تماس چسب با سطح به حداکثر برسد.
  • چسب ها معمولا بعد از 72 ساعت حداکثر قدرت چسبندگی را خواهند داشت. قبل از این زمان، از برچسب خود استفاده نکنید.
  • برچسب ها باید در دمای 72 درجه فارنهایت نگهداری شوند و رطوبت 50 درصد در آن وجود داشته باشد.
  • نگهداری برچسب در دمای بالاتر یا پایین تر از این دما نمی تواند عملکرد خوبی در اختیار شما قرار دهد.
ویژگی های لیبل بسته بندی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.