افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

هولوگرام و چاپ هولوگرام چیست؟

هولوگرام ها تصاویری هستند که به صورت سه بعدی گرفته شده و بر روی سطحی دو بعدی ارائه می شوند. وقتی به هولوگرام نگاه می کنید، ممکن است این احساس را داشته باشید که تصویری که مشاهده می شود در واقع درست در مقابلتان قرار دارد، در حالی که در واقع اینطور نیست. این تصاویر هولوگرافیک مانند نگاه کردن به یک فیلم سه بعدی بدون نیاز به استفاده از عینک سه بعدی خاص است. با ما همراه باشید تا افکت های مختلف در چاپ هولوگرام را به شما معرفی کنیم.

چاپ هولوگرام یک نوع چاپ امنیتی بسیار موثر است که به جلوگیری از تقلب کمک میکند. این کار نیاز به تجهیزات گران قیمت دارد و توسط دولت ها و سازمان ها در سراسر جهان برای محافظت از محصولات و دارایی های خود استفاده می شود. به عنوان مثال، شما اغلب یک هولوگرام سه بعدی را روی اسکناس ها و گذرنامه ها می بینید.

افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

تصاویر هولوگرافیک به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آنها بر روی وسایل ثابت مانند کارت های اعتباری و برچسب ها استفاده می شوند. انواع مختلفی از هولوگرام ها وجود دارد، مانند هولوگرام برجسته، هولوگرام بازتابی، هولوگرام رنگین کمانی و… که به بسیاری از آنها اشاره می شود.

هولوگرام برجسته

هولوگرام برجسته نوعی تصویر شفاف است که معمولاً در اقدامات امنیتی استفاده میشود، زیرا تصویر بسیار پیچیده است و بازسازی آن دشوار است. هولوگرام های برجسته بیشتر در زندگی روزمره دیده میشوند. این نوع هولوگرام جزء افکتهای معروفی است که روی سطح خود شیارهایی دارد و مخصوصاً در کارت ویزیتها کاربرد دارد. علاوه بر ظاهر پر زرق و برق و زیبایی که دارد، کاربرد امنیتی بسیاری دارد. فویل های هولوگرافی که در این هولوگرام ها وجود دارد، از شکسته شدن و کپی برداری و جعل آنها جلوگیری می کند.

هولوگرام بازتابی | افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

هولوگرام بازتابی با انعکاس نور یک تصویر را تشکیل میدهد. هولوگرامهای بازتابی زمانی ایجاد میشوند که از یک نور رشته ای سفید برای نورپردازی تصویر استفاده میشود که به نوبه خود باعث ایجاد اثر هولوگرافیک میشود. نور در یک زاویه و فاصله دقیق نگه داشته میشود و تصویر هولوگرافیک در همان سمت فردی که تصویر را مشاهده میکند نشان داده میشود. برخلاف سایرین، این هولوگرام را میتوان در نور معمولی دید. در ادامه به معرفی افکت های مختلف در چاپ هولوگرام میپردازیم.

هولوگرام بازتابی | افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

هولوگرام رنگین کمان

هولوگرامهای رنگین کمان به نام دکتر استفان بنتون که خالق این نوع تصویر بود به هولوگرام بنتون نیز معروف است. بهتر است به عنوان هولوگرامی توصیف شود که یک نور در جهات مختلف نشان داده میشود. این باعث میشود بیننده رنگهای مختلفی را ببیند که بسته به موضع بیننده در هنگام پخش تصویر تغییر میکند. اگر این تصویر را از بالا یا پایین مشاهده کنید، ممکن است به نظر برسد که تصویر تغییر نکرده است.

هولوگرام کوانتومی | افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

جدیدترین نوع هولوگرام است و تصاویر سه بعدی را با استفاده از نور معمولی ایجاد میکند. در آینده دیگر نیازی به عینک سه بعدی و صفحه نمایش مخصوص هم نخواهید داشت.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

هولوگرام طرح عمومی (general pattern)

هولوگرام الگوی عمومی یک راه حل سریع و راحت برای تمام شرکت هایی است که میخواهند محصولات و اسناد خود را ایمن کنند. هولوگرامهای الگوی عمومی دارای طراحی از پیش تعریف شده هستند. آنها حاوی عناصر امنیتی مختلفی هستند و یک یا چند نوشته دارند (به عنوان مثال ORIGINAL، GENUINE، VALID، AUTHENTIC).

چاپ هولوگرام دو بعدی و سه بعدی

این نوع هولوگرام ها در همه جا از کارت شناسایی گرفته تا برچسبهای حفاظتی محصول یافت میشوند. از نظر فنی، اینها هولوگرام به معنای واقعی نیستند، اما در واقع دو یا چند تصویر هستند که روی هم قرار گرفته اند تا تصویری را ایجاد کنند که وقتی از زوایای مختلف به آن نگاه میشود قابل مشاهده باشد. افکت های مختلف در چاپ هولوگرام کاربردهای بسیاری دارند.

چاپ هولوگرام دو بعدی و سه بعدی

هولوگرام ماتریس نقطه ای | افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

هولوگرام های ماتریس نقطه ‌ای از بسیاری از نقاط هولوگرام کوچک ساخته میشوند، گاهی تا بیش از صد هزار نقطه (احتمالاً میلیون‌ها نقطه). آنها میتوانند تأثیر زیبایی از تصاویر متغیر ایجاد کنند و میتوانند حاوی عناصر امنیتی مختلفی باشند.

هولوگرام فلیپ فلاپ

این استیکرهای هولوگرافیک میتوانند هم برای اهداف امنیتی و هم برای اهداف تجاری استفاده شوند. آنها میتوانند دو تصویر متفاوت را از زوایای دید متفاوت نمایش دهند. علاوه بر این، این نوع چاپ هولوگرام حساس به فشار است و میتواند حاوی رنگ واقعی باشد. آنها کاملاً قابل تنظیم هستند و میتوانند جلوه های جنبشی عالی داشته باشند.

لیتوگرافی پرتو الکترونی

این تکنیک برای ساخت ریز و نانوساختار استفاده میشود و تنها با استفاده از فناوری بسیار پیچیده میتوان آن را ایجاد کرد. ویژگی های امنیتی زیادی وجود دارد که میتوان برای این نوع هولوگرام ها اعمال کرد، مانند استفاده از تصاویر مخفی یا جنبشی، متن میکرو و تصاویر رنگی واقعی.

هولوگرام طرح مخفی یا concealed image hologram

طرح و یا کد چاپی روی هولوگرام به صورت مخفی بوده و در صورتی که از اشعه مخصوص لیزر استفاده کنید، تصویر هولوگرامی برای شما قابل مشاهده خواهد بود.

هولوگرام حرارتی (hot stamping)

این هولوگرام ها که چسبنده و غیر قابل کندن هستند، توسط حرارت روی سطحی در مقیاس وسیع قابل نصب هستند. هولوگرام حرارتی توسط تکنیکهای چاپی قوی و مواد درجه یک تولید میشوند.

هولوگرام شفاف یا Transparent

این هولوگرام ها که در اندازه و طرح های متفاوتی عرضه میشوند، در جایی کاربرد دارند که بخواهید علاوه بر حفاظت و امنیت محصول، سطح زیر هولوگرام هم قابل تشخیص باشد. افکت های مختلف در چاپ هولوگرام امنیت و ضمانت محصول را نشان میدهند.

هولوگرام شفاف

هولوگرام دارای QRcode | افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

این هولوگرام دارای کد مخصوصی است که با دستگاه خاصی قابل خواندن و نوشتن است و برای بسته بندی محصولات گران قیمت و لوکس مناسب است. با تغییر دادن فاصله و عرض خطوط موازی، به حفظ اطلاعات به صورت الکترونیکی کمک میکند.

هولوگرام دارای پوشش یا Scratch

هولوگرام اسکرچ نوعی پوشش امنیتی روی خود دارد و به این صورت کد و یا اطلاعات زیر آن به راحتی قابل مشاهده نیست. برای این که به این کد دسترسی داشته باشید، باید اسکرچ روی آن را خراش دهید.

هولوگرام چاپ روی هم (Overprinting)

این هولوگرام ها عبارت VOID را هنگام کنده شدن از خود به جا میگذارد.

هولوگرام سریال دار

برچسب های امنیتی هستند که از کدهای 8 تا 10 رقمی تشکیل میشوند و علاوه بر امنیت کالا، ردیابی مرسوله را ممکن می سازد.

هولوگرام نقش برگردان

شباهت زیادی به برچسب هولوگرامی VOID دارد با این تفاوت که به محض برداشته شدن از روی کالا، تصویر یا نوشته ای مخصوص از خود به جا می گذارد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

نتیجه‌گیری در مورد افکت های مختلف در چاپ هولوگرام

اساساً سه عنصر اساسی در هولوگرافی وجود دارد: منبع نور، هولوگرام و تصویر. پیشرفت تکنولوژی باعث چاپ هولوگرام هایی با دقت و ظرافت و پیچیدگی بالا، توسط نرم افزار و سخت افزار و ابزار میکرولیتوگرافی شده است. وجود هولوگرام بر روی کالا و یا هر چیزی علاوه بر ایجاد امنیت، ضمانت محصول را افزایش داده و از کپی برداری و تکثیر غیر مجاز آن جلوگیری میکند.

در واقع افکت های مختلف در چاپ هولوگرام و یا برچسب های امنیتی سبب اعتماد مصرف کننده به شرکتهای تولید کننده میشود و آنها میتوانند با خیال راحت اقوام به خرید کالا کنند. نظر شما در مورد استفاده از هولوگرام بر روی کالا و یا برندهای مختلف چیست؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

افکت های مختلف در چاپ هولوگرام
به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top