معرفی روش های طراحی امنیتی در اسناد و مدارک

طراحی امنیتی

گرافیک یک سند چه از لحاظ بصری و چه از نظر امنیتی، در این مرحله ایجاد می شود. طراحی امنیتی به گونه است که بازتولید غیرممکن و پیچیده ای دارد و یا این که در صورت کپی یا اسکن، نسخه فرعی و تکرار شده را آشکار می سازد. برای تولید این ویژگی ها در اسناد و مدارک امنیتی، باید از نرم افزارهای خاص تولید شده برای این منظور استفاده شود. طراح با استفاده از امکانات و ابزار های نرم افزار و به کارگیری مهارت و خلاقیت خود جلوه هایی خاص با ویژگی های منحصر به فرد تولید می کند. بعضی از این طرح ها برای مخاطب عام نامحسوس هستند و هنگام جعل یا تحریف سند، این سوء استفاده را آشکار می سازد.

شرکت های AGFA ، JURA و AMGRAF برجسته ترین نرم افزار های طراحی امنیتی را به بازار ارائه کرده اند که هرکدام ابزار قوی و پیش رفته ای را برای طراحان فراهم کرده اند که می توان با استفاده از آن ها، گرافیک خاص و ظریف مورد نظر خود را طراحی کنند. این طرح ها می توانند در زمینه کار قرار گیرد و یا این که به عنوان یک گرافیک اصلی در سطح سند استفاده شود. در حاشیه ها و اطراف مدارک نیز منحنی های فرموله هندسی و نقوش خاص به کار گرفته می شود که هر کدام به نحوی نقش خود را در امنیت سند ایفا می کنند.

طراحی امنیتی سند باید در عین دارا بودن عناصر امنیتی لازم که مقیاس بندی شده و دقیق هستند، یک پارچگی لازم را داشته باشد و اجزای آن تفکیک شده به نظر نرسد. یک نرم افزار قوی با تسریع عملیات طراحی و تسهیل تولید هر عنصر امنیتی به این هماهنگی و یک پارچگی کمک بسیاری می کند.

طراحی امنیتی

نمونه هایی از جلوه های طراحی امنیتی

هر چه طراحی ها و تدابیر در نظر گرفته شده بیش تر و پیچیده تر باشد، تولید و چاپ آن نیز دشوار تر خواهد بود ولی سند در برابر جعل و تحریف، ضمانت بیشتری را ارائه می دهد. این آیتم ها دارای مراتب مختلفی است که با چاپ امنیتی که مرحله ی ادغام طراحی، کاغذ امنیتی و مرکب امنیتی است اجرا می شوند.

چند نمونه از این جلوه های طراحی:

  • طرح های منحصر به فرد و گیلوش ها
  • انواع المان های میکرونی
  • تصاویر مخفی
  • تصاویر پنهان
  • تصاویر سی- ترو
  • پانتوگراف ها
  • هولوگرام
    و …

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


کد MICR

MICR مخفف Magnetic Ink Character Recognition است و به کد ها و شماره سریال هایی ارجاع دارد که در پایین چک ها و اسناد بانکی استفاده می شود که ماشین-خوان (Machine Readable) هستند و قابلیت پیگیری و رهگیری دارند. این کد ها که در اطلاعات متغیر دسته بندی می شوند، توسط مرکب یا تونر مغناطیسی چاپ می شوند. مرکب های مغناطیسی (و یا تونر) از مرکب های امنیتی هستند که دارای اجزای مغناطیسی هستند که توسط قرائت گر خود، قابل خواندن هستند. این جزء معمولا اکسید آهن است. و توسط نمراتور (شماره زن) الکترومکانیکی و الکترومغناطیسی دیجیتال چاپ می شوند.

از مزیت های کد های MICR این است که مستقیما توسط قرائتگر نسبتا ارزان خود خوانده می شود و اطلاعات را کنترل می کند. از این گذشته، در مقایسه با تکنولوژی بارکد ها و مشابه آن دارای مزیتی است و آن این است که کارکترهای کد توسط انسان نیز به سهولت قابل خواندن است.

استاندارد های متفاوتی برای این کد ها وجود دارد که معروف ترین و کاربردی ترین آن ها، ANSI(موسسه استاندارد های ملی آمریکا) و ISO هستند. این استانداردها برای مرکب، کد وچاپ آن در نظر گرفته شده است و شامل فونت، میزان چسبندگی مرکب، قدرت سیگنال مغناطیسی مرکب یا تونر و … است. برای مثال در ANSI، تعداد این کارکترها، 14 عدد یا علامت تعریف شده است که هر کدام باید در سلولی با عرضی معادل یک هشتم اینچ قرار بگیرند. (در حالی که در حالت عادی حروف و اعداد در 5 عرض متفاوت وجود دارند.) نمونه این کد ها را مشاهده می فرمایید

کد MICR در طراحی امنیتی

نوار مغناطیسی

به باند تیره مشکی یا قهوه ای رنگ پشت کارت های بانکی ، هدیه، بلیط مترو ها و … است که قابلیت رمزگذاری و ذخیره سازی اطلاعات (Encoding) به صورت دیجیتال دارد، نوار مغناطیسی می گویند. نوارهای مغناطیسی که در طراحی امنیتی بسیار مهم هستند، به وسیله ی کشیدن کارت هوشمند در طول Head قرائت گر (دستی یا خودکار ) خوانده می شود و اطلاعات خوانده شده توسط Head دستگاه، در سیستم مورد نظر پردازش و استفاده می شود و بدون هیچ گونه دخالت انسانی در این فرایند انجام می گیرد. این نوار از ذرات بسیار ریز مغناطیسی در رزین تشکیل شده است. این اجزا می توانند مستقیما روی کارت اعمال شوند و یا این که روی یک پلاستیک اعمال و سپس روی کارت لمینیت شوند.

مواد مصرفی که برای ساخت اجزای این طراحی امنیتی استفاده می شود، Coercivity نوار را تعریف می کنند. Coercivity سختی و قدرت رمزنگاری (Encode) اطلاعات روی نوارمغناطیسی است که با مقیاس Oersted سنجیده می شود. Oersted واحد اندازه گیری مقاومت میدان مغناطیسی است که با 79.58 آمپر بر متر برابری می کند. برای مثال یک نوار LOCO) Low Coercivity) از اکسید آهن استفاده می کند و مقاومت میدان مغناطیسی آن 300-650 Oersted است و یک نوار HICO) High Coercivity) از فریت باریُم (Barium Ferrite) ساخته می شود و مقاومتی بین 1250-4000 Oersted دارد.

مزیت های نوار مغناطیسی

مزیت های نوار مغناطیسی در طراحی امنیتی

مزیتی که نوار HICO دارد این است که به صورت اتفاقی و ناگهانی، در مجاورت آهن ربا، پاک نمی شود (در حالی که این پدیده در نوار های مغناطیسی به شدت رایج است.) ولی برای دستیابی یه این مقصود برای رمزنگاری به هد خاصی احتیاج دارد. ظرفیت ذخیره سازی نوارمغناطیسی تقریبا کم است. (نزدیک 1000بیت.) ولی بزرگ ترین ایراد نوار های مغناطیسی این است که اطلاعات می توانند به راحتی تغییر کنند و یا در مجاورت با آهن ربا پاک می شوند و اثبات این تغییر پس از آن بسیار دشوار است. تولید کنندگان این طراحی امنیتی برای حل این مسئله تکنیک های مختلفی را برای حفاظت داده ثبت شده استفاده می کنند که اطلاعات را از تحریف و تکرار مصون نگاه دارند.

پرسنل ایران هولوگرام آماده دریافت تمامی سفارشات و چاپ برچسب امنیتی هولوگرام برحسب نیاز و درخواست شما است.

021-72815
021-26405905-8

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.