بررسی کارت های شناسایی هوشمند

کارت های شناسایی

تکنولوژی کارت هوشمند برای حیطه تعیین هویت شخصی مثل کارت های شناسایی (ID Cards)، مدارک هویتی و پاسپورت ها بسیار مناسب هستند. هم چنین از میکروکنترلرها استفاده می کنند که برای حفاظت اطلاعات از درجه امنیتی بالایی برخوردار هستند. تنها نکته قابل توجه، حداقل در مورد پاسپورت ها و مدارک شناسایی، فرمت و شکل های رایج آن ها است که به کارت هوشمند مربوط نیست. به هر حال جنبه های شکلی و ظاهری، محدودیت محسوس و قابل درکی را ایجاد نمی کند. چرا که این حیطه کاربردی، مربوط به انتقال بدون تماس داده است.

تکنولوژی کارت هوشمند در حیطه پاسپورت ها نیز به خوبی اجرا شده است. مرحله بعدی کارت های شناسایی است که توسط سازمان های دولتی صادر می شود. نمونه زیر نمایانگر اجزا و ویژگی های امنیتی کارت شناسایی هوشمند کشور پاکستان است.

کارت های شناسایی

کارت های شناسایی شخصی FINEID

در دسامبر 1999، فنلاند اولین کشور در جهان بود که استفاده از کارت های شناسایی شخصی الکترونیکی را آغاز کرد. نام این سیستم کارت شناسایی الکترونیک فنلاندی (Finnished Electronic Identification Card ) یا FINEID است.

کارت های شناسایی در فرمت خاص با یک عکس، امضا و اطلاعات متغیر صادر می شود. هم چنین دارای میکروکنترلر در محل استاندارد تماس برای انتقال داده است.

کارت های هوشمند FINEID بخشی از زیر ساخت کلید عمومی بر پایه سازگاری با اپلیکیشن های امضا هستند. مشخصات مربوطه، عمومی هستند و می توان آن ها را بدون هزینه از طریق اینترنت به دست آورد. هر کارت هوشمند FINEID برای سه سال اعتبار دارد و می تواند به عنوان مدرک مسافرتی در بیشتر کشورهای اروپایی استفاده شود. تنها اطلاعات بصری قابل مشاهده توسط انسان، ضروری است. با این حال اپلیکیشن امضای کارت هوشمند، به کارت های FINEID اجازه تولید قانونی امضاهای دیجیتال را می دهد که طیف کاملی از تجارت الکترونیک و اپلیکیشن های موجود دولت الکترونیک به کاربران کارت ارائه می دهد.


ویژگی های امنیتی کارت های شناسایی هوشمند

هولوگرام خود یک آیتم امنیتی است که دارای ویژگی های مختص به خود است که در بحث های پیشین، به طور مفصل به آن پرداخته شده است. هولوگرام روی کارت های شناسایی را می توان به صورت هولوگرام های معمولی به صورت قطعه و یا حتی نواری در عرض یا طول کارت به کار برد. ولی بهترین گزینه برای امنیت کارت های شناسایی، استفاده از هولوگرام شفاف سرتاسر کارت است که توسط دستگاه، روی کارت لمینیت می شود.

ویژگی های امنیتی کارت های شناسایی هوشمند

پس زمینه های امنیتی

استفاده از الگو های خاص و دقیق مثل گیلوش ها، طرح های سفارشی می تواند امکان تحریف را به شدت کاهش می دهد. می توان برای چاپ این الگو ها و خطوط ظریف و دقیق از چاپ رنگین کمانی نیز استفاده کرد که نه تنها از نظر طرح، بلکه از لحاظ رنگی امنیت تضمین شود. عکس پرتره شناسایی فرد نیز در این زمینه ادغام و یک پارچه می شود. که ترکیبی یک دست را در زمینه کارت ارائه می دهد.

ساختار سطحی

اجرای طرح های تزئینی و دکوراتیو و نمادین به عنوان گرافیک کارت، چاپ های میکرونی که شامل حروف و متون و نقوش بسیار ریز هستند، از جمله طرح های سطحی کارت ها هستند.

پس زمینه های امنیتی

مرکب های امنیتی

برای چاپ اطلاعات می توان از مرکب های گوناگون امنیتی با ویژگی های خاص استفاده کرد. رایج ترین این مرکب ها برای کارت های شناسایی، مرکب های UV و IR و حساس به حرارت هستند که در بحث های پیشین به آن ها نیز پرداخته شده است.

استفاده از میکروپروسسور و یا حافظه

این قطعات دیجیتال که درون بخشی از کارت قرار می گیرند می توانند بخش هوشمند کارت را پشتیبانی می کنند. که مفصلا به آن پرداخته شده است.

ساختار قابل لمس

برخی از اطلاعات می توانند به صورت برجسته (Embossed) روی کارت اجرا شوند و یا این که توسط لیزر روی متریال کارت حکاکی شوند که در هر دو حالت می توان توسط لمس کردن آن ها را تشخیص داد. از طرفی تحریف و دستکاری اطلاعات را کاهش می دهند و تایید و احراز هویت به صورت بصری و لمسی را بسیار آسان می کنند.

حکاکی لیزری چندتایی (Multiple)

حکاکی لیزر روی کارت در واقع، اطلاعات را روی متریال کارت می سوزاند و اطلاعات را به صورت دائم ثبت می کند. اطلاعات لیزری را می توان در یک ناحیه در زوایای مختلف روی کارت ثبت کرد تا با چرخش کارت، اطلاعات آن زاویه نمایان شوند. در این حالت امکان تحریف به شدت کاهش می یابد چرا که در صورت دستکاری هر بخش، در زاویه دیگر، اطلاعات تخریب خواهد شد. این اطلاعات می توانند تاریخ، امضا، عکس، شماره سریال و یا هر اطلاعات متغیر دیگری باشد.

حکاکی لیزری چندتایی

بارکدها

استفاده از بارکد های یک بعدی و بیش تر دو بعدی امری بسیار طبیعی است، چرا که علاوه بر قابلیت رمزگذاری مقدار بالایی داده و اطلاعات، قابلیت خوانش آسان توسط قرائتگر های مخصوص و حتی اپلیکیشن های موبایل های هوشمند را دارد.


کارت اعتباری هولوگرافی سفید

این کارت ها محصولات را در برابر اسناد جعلی و دسترسی به اموال شخصی افراد محافظت می کند. طرح های هولوگرام های تجاری بر روی این کارت ها حک شده است افزودن طرح های هولوگرافی بر کارت های اعتباری از کلاهبرداری جلوگیری می کند.

مزایای استفاده از هولوگرام در کارت اعتباری

حک نشان هولوگرام بر روی کارت های اعتباری اساسی است و مزیت های بسیاری دارد :
آماده ی چاپ با استفاده از هر نوع دستگاه چاپ
عدم نیاز الصاق هولوگرام به کارت
هولوگرام (به عنوان نشان امنیتی ) از کارت جدا نمی شود

انتخاب کارت اعتباری هولوگرافی

کارت هایی با هولوگرام سطحی نیازی به افزودن لایه ای به آن ندارد و مقرون به صرفه هستند. برای چاپ بهتر اطلاعات لازم است نوشته ها 8/1 اینچ دورتر از لبه ی ورقه ها باشند. این ورقه های فلزی عمر نوشته های چاپی بر روی کارت ها را کاهش می دهند.
کارت هایی با هولوگرام های برجسته نوار واضحی در اطراف ورقه های آلومینیومی دارند. این نوارهای اطراف نوشته ها مانع از کاهش عمر نوشته های کارت های اعتباری می شود، هم چنین چاپ های متالیک نقره ای نوشته را جذاب تر و منحصر به فرد می کند. جوهر های رنگی ymc باعث می شود هولوگرام رنگی به نظر برسد.

کارت های شناسایی هولوگرافی

بررسی کارت های مرکب

کارت های مرکب ماندگاری بیش تری از پلیمرهای پلاستیکی pvc دارند. این کارت ها معمولا در گردشگاه های هوایی که در معرض هوا قرار دارند، استفاده می شوند. چاپ نشان ها بر روی کارت ها امنیت ایجاد می کند. برای امنیت بیش تر، نشان تجاری هولوگرام ثبت می گردد تا مشخص شود این نشان تنها به شما و شرکت شما تعلق دارد.

کارت اعتباری هولوگرافی تجاری

افزودن یک نشان هولوگرافی تجاری به کارت اعتباری مانع از کلاهبرداری و جعل می شود. نوشته ها با ورقه های متالیک نقره ای و شفاف بر روی کارت چاپ می شوند. تمامی چاپ ها می بایست منحصر به فرد باشند. برای امنیت بیش تر نشان تجاری ثبت می شود و نشان هولوگرام تنها به شرکت شما اختصاص خواهد داشت. کارت های اعتباری با نوشته ها و طرح های تجاری حک شده موجود هستند.


چاپ کارت هولوگرافی

چاپ در تمامی قسمت های کارت انجام می گیرد و برای کارت های چاپی سطحی اطلاعات می بایست 8/1 اینچ فاصله از کارت ثبت می گردد. برای افزایش عمر چاپ می بایست نوشته در قسمت پشتی کارت قرار گیرد و نوشته نباید در ارتباط با ورقه ها قرار گیرد. برای جلوگیری از ضربه به کارت این چاپ ها در قسمت پایینی کارت انجام می گیرد.

چاپ های برجسته ی ورقه ها

 • دارای امنیت
 • قیمت بالا

چاپ های سطحی ورقه ها

 • دارای امنیت
 • قیمت پایین
کارت های شناسایی

اگر سفارشی مبنی بر ساخت هولوگرام به شرکت داده شود، مسئولیت برآورده سازی سفارش تان را تضمین می شود. سندیت مشتری بررسی و در صورت متناقض بودن اطلاعات مشتری از طریق مراجع قانونی برخورد می شود. این قانون شامل تمامی محصولات هولوگرافی است. جعل و کلاهبرداری غیر قانونی است و به معنی هر گونه تلاش برای رونوشت از محصولات است. خرید محصولات تقلبی و هولوگرام های جعلی غیر قانونی است.

 • نمونه ی محصولات
 • نشان کارمندی
 • نشان عضویت
 • اسناد پس صحنه
 • سایر اسناد و مدارک
 • کارت های اعتباری هولوگرامی سفید
 • کارت های اعتباری هولوگرام های تجاری

این کارت ها ارزش امنیتی لازم برای تمامی ارگان ها، سازمان ها برای جلوگیری از کلاهبرداری را دارا است. هولوگرام برجسته ی نقشه ی جهان که به قیمت 80000 دلار به غیر از هزینه ی ترابری به فروش رفته است.

امنیت کارت PVC

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.