روش های امنیتی و هزینه های آن

روش های امنیتی

یکی از شرکت های معتبر در زمینه هولوگرام (شرکت Optaglio)، دو خط تولید برای تولید هولوگرام با سبکی متفاوت دارد که این دو محصول برای مقاصدی هم چون، کارت های شناسایی و پاسپورت ها طراحی و تولید شده اند. یکی از این هولوگرام ها، روی صفحات پلی کربناتی تولید می شود که دو ویژگی شفافیت و متالایز بودن را به طور هم زمان دارد. نحوه اعمال این هولوگرام روی سند امنیت ای مورد نظر به گونه ای است که امکان جعل را تقریبا ناممکن می سازد.


مقایسه روش قدیمی و روش جدید امنیتی

در روش های مرسوم، الصاق هولوگرام، حتی هنگامی که هولوگرام به صورت هات استمپ اعمال می شود و روی آن یک لایه محافظ قرار می گیرد، بازهم امکان جعل و دستکاری و تحریف، هرچند محدود، وجود دارد. ولی در این تکنولوژی، پس از اینکه چاپ روی متریال خام پایه، صورت می گیرد، هولوگرام به صورت سرتاسری روی سطح سند، الصاق می شود. (کارکردی مشابه هولوگرام کارت پی وی سی)

این پروسه باید در تمیز ترین حالت ممکن و به دور از هر گونه گرد و غباری صورت گیرد. برخلاف هولوگرام هات استمپ، این هولوگرام، در ماشین لمینیتور بسیار مقاوم است و ویژگی های اپتیکی و امنیتی خود را از دست نمی دهد. در نهایت روی آن یک لایه محافظ لمینیت می شود.

روش های امنیتی

لمنیت کارت ها

فرایند لمینیت لایه ها، به خصوص لایه آخر و از طرف دیگر مواد مصرفی، به گونه ای است که این لایه ها با بدنه کارت ادغام می شوند و یک کارت یک پارچه را تشکیل می دهند که هیچ گونه چسبی در این بین دخیل نبوده است. بدیهی است وقتی چسبی در کار نباشد، امکان جدا سازی یک شیء یکپارچه، بدون تخریب آن، امری بسیار بعید و ناممکن است. این نوع هولوگرام ها به صورت ورق (Sheet) در عرض نسبتا بالا تولید می شوند و پس از اتمام کار، به قطع استاندارد یا مورد نظر، برش می خورند.


پانتوگراف امنیتی چیست ؟

تکنیک پانتوگراف در طراحی های روش های امنیتی صورت می گیرد و در واقع نوعی از آنتی کپی ها (ضدکپی ها) را تولید می کند.استفاده از خطوط بسیار ظریف در طراحی پس زمینه سند به طوری خاص که هنگام نسخه برداری و انواع کپی و اسکن و فکس کلمه یا تصویری آشکار می شود که این روش های امنیتی نیز با تکیه بر ضعف رزولوشن اسکنر ها و دستگاه های کپی ایجاد می شود. این کلمه می تواند عبارتی هم چون VOID ، COPY و … باشد.

برای ایجاد پانتوگراف ها که نوعی از کاغذ های ضد کپی را می سازد روش های متفاوتی وجود دارد که برخی از آن ها انحصاری و بعضی دیگر عمومی و رایج هستند. پانتوگراف ها را می توان هم از نقاط (Dot) و هم خطوط ایجادکرد. با تغییر تعداد، تراکم، شکل و زاویه این دو عنصر این ویژگی را به وجود می آورد.

شکل a تصویر قابل مشاهده با چشم غیر مسلح است و شکل b همان تصویر پس از کپی است.

روش های امنیتی

بررسی هزینه روش های امنیتی

بدیهی است که میزان ایجاد امنیت یک آیتم بالا تر باشد، تولید و ملزومات آن نیز پرهزینه تر خواهد بود. در این جا به ترتیب از کم هزینه ترین تا پرهزینه ترین آیتم ها و تکنولوژی های امنیتی را معرفی خواهیم کرد.

سطح های اولیه امنیتی

در ابتدایی ترین سطح جلوه های فلورسنت و UV هستند که جزو المان های روش های امنیتی پنهان دسته بندی می شوند و تحت تابش نور UV آشکار می شوند. این جلوه ها می توانند در مرکب ها، ورنی ها، الیاف کاغذ ها، قسمتی از هولوگرام و … ایجاد شوند.

پس از آن می توان به انواع مرکب های امنیتی اشاره کرد. مرکب هایی با ویژگی های خاص و حساسیت های متنوع، مثل حساس به دما، طیف های نوری مشخص، حساس به دمایا خراش و …. هستند. برخی در زوایای مختلف جلوه ها و رنگ های متفاوت از خود نشان می دهند.

در رده های بالاتربارکدها و کد های دو بعدی هستند که قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارند. صرف نظر از بخش سخت افزاری آن(قرائت گر – Reader) این روش واقعا از نظر هزینه ای مناسب است. کاغذ های امنیتی نیز که شامل انواع کاغذ های ضدکپی حساس به مواد شیمیایی هستند و یا الیاف خاص با ویژگی های خاص دارند که یا در ماشین کاغذ سازی در خمیر کاغذ و یا در بخش نهایی و پرداخت کاغذ ایجاد می شوند.

هر کدام از این ویژگی ها به نحوی جعل یا تحریف در کاغذ را آشکار می سازند. استفاده عمده این کاغذ ها، در اسناد و مدارک است که هزینه قابل توجهی نیز ندارد.

بالاترین درجه امنیت بیشترین قیمت

هولوگرام ها نیز انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع طراحی و آیتم های روش های امنیتی تعبیه شده در آن از قبیل میکرو تکست (ریز نوشته)، المان پنهان، گیلوش ها و طرح های اختصاصی و منحصر به فرد می تواند به خوبی امنیت سند یا یک کالا تامین کند. طبیعی است که با این ویژگی ها، پروسه تولید آن و میزان حافظت آن از جعل، نسبت به کاغذها و مرکب های امنیتی دارای هزینه بیشتری است.

در صورت احتیاج به امنیت بالاتر، می توان هولوگرام را تلفیق با سایر المان های امنیتی نیز استفاده کرد. المان هایی مثل UV، شماره سریال، انواع کد ها و حتی تکنولوژی NFC نیز قابل تلفیق هستند.

در طبقه خود هولوگرام ها، هولوگرام های گرم (هات استمپ) هزینه بیشتری نسبت به هولوگرام های سرد (لیبل) و معمولی دارند و قاعدتا امنیت بیشتری را ایجاد می کنند. انواع تگ ها، تکنولوژی NFC و RFID ها با فاصله ای بیشتر از نظر هزینه از سایرین، در رده ای به مراتب بالاتر قرار دارند و ویژگی های قابل توجهی دارند که پیشتر در مطالب دیگر سایت منتشر شده است. در این رده، تکنولوژی NFC به علت ویژگی تماس(touching) ، برای برقراری ارتباط، دارای امنیت خیلی بیشتری است.

انواع هولوگرام و ویژگی های آن ها

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

ترکیب آیتم ها، ایجاد بالاترین امنیت

با تمامی این تفاسیر استفاده هرکدام از آیتم ها وابسته به کاربرد سند یا محصول و طول عمر مفید آن است. در بسیاری از موارد، تنها یک المان کافی نیست و باید چند آیتم را ترکیب کرد تا به بهترین عملکرد و بازدهی در حفظ اصالت اسناد و مدارک و یا حفاظت از برند دست یافت.

مثلا در یک سند استفاده هم زمان از کاغذ و مرکب امنیتی به همراه یک قطعه هولوگرام (ترجیحا گرم) پیشنهادی معقول و منطقی است و برای حفاظت از برند، هولوگرام های خاص پلمپ و استفاده از شماره سریال، انواع کد ها و حتی NFC و RFID کمک بسیاری می کند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.