معرفی کاغذهای ضد جعل و امنیتی

کاغذهای ضد جعل

یکی از راهکارهای امنیتی و احراز هویت برای اسناد، استفاده از کاغذهای ضد جعل است که به نحوی جعل اسناد اصلی را دشوار می‌کند و تشخیص آن از کپی، فکس و یا اسکن شده‌ی سند بسیار سریع و راحت است. کاغذ امنیتی با توجه به ویژگی های دستگاه های تکرار کننده مثل ماشین های فتوکپی، فکس و اسکنرها طراحی می شوند. عملکرد این دستگاه ها به گونه ایست که برای ایجاد یک کپی و یا فایل جدید ابتدا به کل سند می تابند و با توجه به دقت و رزولوشن دستگاه، اطلاعات سند را ذخیره می کند و از آن خروجی مورد نظر را می گیرد.

آنچه در ادامه مقاله “کاغذهای ضد جعل” می خوانید:


انواع کاغذهای ضد جعل و ضد کپی

به کاغذهای ضد جعل و ضد کپی عناصری را اضافه می کنند که نسبت به دو ویژگی دستگاه های تکرار کننده (تابش و رزولوشن) واکنش نشان می دهند و هر کدام به نحوی عمل کپی را آشکار می سازند. انواع کاغذهای ضد کپی و ضد جعل در ادامه به اختصار ذکر می شود:

کاغذهای ضد جعل با خاصیت انتشار بالا (Diffusion)

در این روش کاغذ با ماده ای با قطر و ضخامت کم و قدرت انتشار بالا ( مثل دی اکسید تیتانیوم، پودر آلومینیوم و ذرات مادون قرمز و … ) پوشش داده می شود. این مواد کنتراست و اختلاف را در تصویر کاهش می دهد و دستگاه قابل خواندن اطلاعات نخواهد بود و خروجی به رنگ سیاه ارائه می شود.

کاغذ ضد کپی

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

کاغذهای فتوکرومیک (Photochromic)

این مواد در تابش نور، دچار تغییر رنگ می شوند ولی این تغییر رنگ برگشت پذیر خواهد بود. کاغذ توسط مواد شیمیایی فتوکرومیک پوشش رنگی و یا بی رنگ پوشش داده می شود. در پروسه کپی با تابش دستگاه، سند تغییر رنگ داده و این کنتراست و تغییر ایجاد شده روی خروجی اعمال می شود و سپس سند اصلی به حالت اولیه خود باز می گردد.

کاغذهای ترموکرومیکد (Thermochromic)

کاغذ به وسیله‌ی ماده بی ‌رنگ ترموکرومیک (مثل Dithizone,Phenol Reagent و …) پوشش داده می شود که کنتراست و اختلاف بین متن و کاغذ را در فرایند کپی حذف می کند و دستگاه توانایی تشخیص متن را نخواهد داشت.

کاغذهای ضد جعل

کاغذهای فلورسنت (fluorescent)

این کاغذها که حاوی افزودنی ها و یا فیبرهای فلورسنت هستند، در حین تابش دستگاه طول موج ماده فلورسنت پراکنده می شود و خروجی دستگاه به صورت سیاه و سفید خواهد بود.

کاغذها باخاصیت رنگ پذیری (Coloration)

پایه این کاغذهای ضد جعل، رنگ(Dye یا Pigment ) های خاص است که هم رنگ کاغذ است و میزان جذب نور برابری برای متن و زمینه حساس به نور سند ایجاد می کند. خروجی از دستگاه به صورت سیاه است.

کاغذ ضد کپی با علامت پنهان VOID یا COPY

این دو کلمه و یا هر رمز دیگری به صورت تصویر پنهان روی کاغد کد گذاری می شوند و با تابش نور و رزولوشن محدود انواع دستگاه های کپی نمایان می شود.

کاغذ ضد کپی

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

کاغذهای پولاریزه (Polarized)

سطح کاغذ توسط فیلم پولاریزه ای از Dyeهایی که در زوایای مختلف تغییر رنگ می دهند پوشش داده می شود. این لایه کنتراست تصویر را حین کپی کاهش می دهد و خروجی سیاه خواهد بود.

کاغذهای ضد جعل شب تابی (Photoluminescence)

عملکرد این کاغذهای ضد کپی به گونه ایست که در حین فرایند کپی سفید می شود و پس از خروج از دستگاه به حالت اولیه خود باز می گردد.

کاغذ های ضد جعل

راه های افزایش امنیت اسناد

برای بالا بردن امنیت علاوه بر کاغذهای ضد جعل می توان از فویل با خصوصیات امنیتی و هولوگرام های ضد سرقت نیز استفاده کرد.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.