کاربرد بسته‌ بندی محصولات

کاربرد بسته‌ بندی

کاربرد بسته‌ بندی محصولات، در ارائه محصول به مشتریان نخستین نکته‌ای که اول توجه خریداران را به خود جلب می‌کند، نوع بسته‌بندی محصول خواهد بود. نوع بسته‌بندی محصولات می‌تواند پیام‌های مختلفی را به ضمیر ناخودآگاه مشتریان برساند که تا میزان زیادی در تصمیم گیری افراد موثر می‌باشد. بسته‌بندی کالاها از عناصر پرقدرتی به شمار می‌رود که می‌تواند مشتریان را نسبت به خرید محصولات تشویق نماید و یا آن که آن‌ها را از خرید منصرف کند. در نهایت سبب افزایش و یا کاهش فروش یک برند خواهد شد.

صاحبان باتجربه کسب و کارها به خوبی از اثرات یک بسته‌بندی مناسب آگاه هستند و این روش را راهی برای جذب مشتریان می‌دانند. بسته‌بندی محصولات می‌تواند موفقیت و یا شکست کالاها را تضمین نماید‌. در ادامه به بررسی ۱۰ کاربرد بسته‌ بندی محصولات می‌پردازیم. توجه به این موارد می‌تواند مشتریان را نسبت به خرید یک کالا ترغیب و تشویق نماید.

۱. حفاظت از محصولات

یکی از مهم ترین کاربرد بسته‌ بندی محصولات حفاظت از محصولات می باشد. بسته‌بندی محصولات می‌تواند از کالاها در برابر آسیب‌ها و صدماتی که ممکن است حین حمل و نقل و جابه‌جایی به آنها وارد شود، حفاظت نماید. این مورد را می‌توان مهم‌ترین هدف بسته‌بندی محصولات معرفی نمود. برای نمونه بسته‌بندی تخم مرغ، می‌تواند از محتویات خود حین جابه‌جایی مراقبت نماید.

۲. حفظ و نگهداری محصولات

بسته‌بندی محصولات می‌تواند هوای پیرامون مواد غذایی و آشامیدنی را تنظیم کرده و آنها را کنترل نماید که در نهایت باعث می‌شود تا عمر قفسه‌ای مواد افزایش داشته باشد. برای نمونه، می‌توان قطعات گوشت را در بسته‌بندی‌های ویژه‌ای که حاوی هوای متعادل شده و اصلاح شده می‌باشند، برای مدتی خارج از فضای یخچال قرار داد.

کاربرد بسته‌ بندی محصولات
حفظ و نگهداری محصولات با بسته بندی مناسب

۳. شناسایی و تشخیص ماهیت محتویات بسته

با استفاده از بسته‌های متناسب با نوع محتویات بسته می‌توان از مواد درون بسته‌بندی آگاه شد. همچنین در حین خریداری محصول نیز می‌توانید نوع کالای افراد را تشخیص داد. بسته‌بندی محصولات می‌توانند به افراد نشان دهند که فروشگاه‌ها چه محصولاتی را به مشتریان ارائه می‌دهند. برای نمونه می‌توان به بسته‌بندی تلفن‌های همراه، پوشاک و انواع مواد خوراکی اشاره نمود.

۴. استفاده آسان و بدون دردسر از بسته‌بندی

حمل و نقل آسان یکی دیگر از کاربرد بسته‌ بندی محصولات می باشد. نوع بسته‌بندی محصولات باید به گونه‌ای باشد که به راحتی باز شود و حمل و نقل محصولات را ساده‌تر نماید. چنانچه بسته‌بندی محصولات به سختی باز شود، می‌تواند تاثیرات منفی را بر روی نظر متقاضیان داشته باشد و در نهایت میزان فروش کالاها را کاهش خواهد داد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

۵. تثبیت جایگاه

یکی دیگر از کاربرد بسته‌ بندی محصولات تثبیت جایگاه برند می باشد. با استفاده از بسته‌بندی می‌توان میزان ارزش، مفهوم و معنا و یا هدف انواع محصولات را به نمایش گذاشت. ارائه این مفاهیم به متقاضیان، جایگاه برندها را نزد آنها حفظ خواهد کرد و مشتریان را نسبت به خرید محصولات ترغیب می‌کند.

۶. ارزش آفرینی

یکی از مهم ترین کاربرد بسته‌ بندی محصولات بالا بردن ارزش محصول می باشد. از جمله مواردی که به هنگام طراحی بسته‌بندی می‌بایست به آن اشاره نمود، معیار‌های مورد نظر مصرف‌کنندگان می‌باشد. صاحبان کسب و کارها بهتر است نوع بسته‌بندی را برمبنای فاکتور‌هایی طراحی و تهیه نمایند که از نظر مشتریان بسیاری پراهمیت می‌باشد. این مورد سبب می‌شود تا ارزش محصولات افزایش پیدا کند که در نهایت افزایش فروش را به دنبال خواهد داشت.

۷. ایجاد تمایز

صاحبان بیزینس می‌توانند با استفاده از بسته‌بندی، برند خود را از دیگر رقبا متمایز نمایند‌. بدین منظور می‌بایست از ایده‌های نوین و خلاقانه‌ای که توسط دیگر شرکت‌ها اجرا نشده‌اند، بهره گرفت و بسته‌بندی منحصر به فردی را انجام داد. این مسئله سبب می‌شود تا نام و نحوه ارائه محصولات توسط شرکت‌ها در ذهن مشتریان ماندگار شود که سبب می‌شود مشتریان قدیم شرکت‌ها حفظ شوند و افراد جدیدی به یک برند جذب شوند.

کاربرد بسته‌ بندی
ایجاد تمایز با بسته بندی منحصر به فرد

۸. برقراری ارتباط

افزایش محبوبیت برند ها از دیگر کاربرد بسته‌ بندی محصولات می باشد. بسته‌بندی محصولات می‌تواند احساسات را در افراد برانگیزد، به گونه‌ای که نسبت به خرید محصولات ترغیب شوند. همین برقراری ارتباط سبب می‌شود تا فروش افزایش داشته باشد و به محبوبیت برند‌ها نیز بیفزاید. این ارتباط در بلندمدت نیز می‌تواند مشتریان قدیم را حفظ نماید.

۹. برندسازی کاربرد بسته‌ بندی محصولات

برنر سازی از دیگر کاربرد بسته‌ بندی محصولات می باشد. برندسازی از دیگر تاثیرات مثبت بسته‌بندی محصولات است که می‌تواند در افزایش فروش محصولات یک شرکت نقش مهمی را ایفا نماید. همچنین در بلندمدت نیز به تداوم فعالیت یک برند کمک زیادی را خواهد داشت و آن را از دیگر رقبا متمایز می‌سازد. بسته‌بندی می‌تواند نشانه‌ها و سرنخ‌هایی نظیر صدا، بو و تصویر را به مصرف‌کنندگان ارائه دهد. این مورد باعث می‌شود تا مشتریان بی اختیار به یاد یک نام بیفتند. در این صورت است که افراد می‌توانند میان بسته‌بندی محصولات و ماهیت برندها یک نوع ارتباط منطقی ایجاد نمایند.

کاربرد بسته‌ بندی
برند سازی

۱۰. استفاده خاص و موقعیت طلبانه

بسته‌بندی محصولات می‌تواند کالاها را بسیار خاص و یونیک نشان دهد و یا استفاده از آن را برای مصرف‌کنندگان لذت بخش‌تر نماید. گاها بسته‌بندی محصولات می‌تواند مشکلاتی را برطرف نماید که ممکن است به هنگام استفاده از محصول با آن‌ها رو به رو شویم. بسته‌بندی درست و مناسب با کالاها می‌تواند حلال مشکلات مصرف‌کنندگان باشد و از سختی‌ها و دغدغه‌های آن‌ها کم نماید‌. برای مثال بسته‌بندی برخی از چای‌های کیسه به شکل قاشق چایخوری می‌باشد که می‌تواند تجربه جدیدی را برای افراد بوجود بیاورد.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

سخن پایانی

همانطور که پیش‌تر در مقاله به آن اشاره کردیم، بسته بندی نقش تأثیرگذاری در میزان خرید افراد از یک برند خواهد داشت. بسته بندی مناسب و اصولی کالاها می‌تواند علاوه بر محافظت از محتویات خود، نظر مشتریان بسیاری را به خود جلب نماید. کاربرد بسته‌ بندی محصولات بسیار متنوع و زیاد هستند. همین موضوع شرکت‌ها را ملزم کرده تا به بسته‌بندی محصولات خود اهمیت داده و تاثیر آن بر میزان فروش را به هیچ عنوان دست کم نگیرند. البته بسته‌بندی‌ها بایستی مطابق با کالاهای مربوط به آن‌ها انجام شود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.