برچسب های امنیتی هولوگرام و بررسی امنیت آنها

برچسب هولوگرام امنیتی

هولوگرام ها در زندگی روزمره همه جا دیده می شوند. واقعا دلیل اعتماد صنایع و سازمان های مختلف در سطوح امنیتی متفاوت چیست؟ تاکنون به کرات درباره انواع هولوگرام ها، نحوه ساخت، شکل ارائه و … مطالبی را منتشر کرده ایم.

شاید لازم باشد یک جمع آوری کلی از مطالب داشته باشیم که ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام را مشخص تر کنیم.

برچسب های امنیتی هولوگرام چه هستند؟

بر چسب های امنیتی، هولوگرام های چاپ شده به دلایل امنیتی هستند. جعل بر چسب های امنیتی بسیار دشوار است چرا که آن ها نسخه ی ثانی هولوگرام اصلی هستند که گران و تخصصی بوده و مستلزم تجهیزات پیشرفته ی تکنولوژیک هستند.

بر چسب های امنیتی هولوگرام های سه بعدی مشکل ترین نوع بر چسب امنیتی هولوگرام برای جعل هستند، آن هم با ماشین هایی که میلیون ها دلار هزینه ی خریدن آن هاست.

برچسب های امنیتی هولوگرام
برچسب های امنیتی هولوگرام

کاربرد برچسب های امنیتی هولوگرام

هولوگرام های امنیتی چه کاری می توانند انجام دهند؟ بر چسب ها می توانند در چه مواردی استفاده شوند و چگونه می توانند محصولات، نام تجاری و اسناد ما را محافظت کنند؟

در ساختار متفاوت و اندازه ها و طرح های متفاوت در دسترس بوده و یک هولوگرام امنیتی سه بعدی می تواند در اشکال مختلف وجود داشته باشد تا با تجهیزات بسته بندی و نام تجاری منحصر به فرد متناسب باشند. تعدادی از خصایص ضد جعل آن ها نیز به صورت آشکار و نهان در آیزن جاسازی شده اند.

خصایص برچسب های امنیتی هولوگرام

 • تصاویر سه بعدی شفاف، با عمق و پهنای افقی و عمودی.
 • ساخته شده از مواد منحصر به فرد و فرآیندی دقیق.
 • استفاده ی آسان.
 • بدون نیاز به بیننده یا خواننده ی خاص.
 • امنیت چند لایه با استفاده از تکنولوژی آشکار و نهان
 • فرآیند تولید بالا.
 • بسته بندی امنیتی، برچسب های امنیتی هولوگرام سه بعدی

علت استفاده از برچسب های امنیتی هولوگرام

ضد جعل بودن

بر چسب های امنیتی هولوگرام در OVDها (سازه های متغیر نوری) طبقه بندی می شوند که دارای فرایند پیچیده ای در تولید هستند و افکت های نوری سه بعدی ایجاد می کنند که توسط دستگاه های چاپی غیر قابل بازتولید هستند.

چرا که دارای ماهیت نوری هستند و با چرخش آن، رفتار الگوی هولوگرام با توجه به طراحی آن عوض می شود. علاوه بر غیر قابل تولید بودن آن، نمی توان از بر چسب های سه بعدی هولوگرام، توسط دستگاه های دیجیتال مثل اسکنرها و دستگاه های فتوکپی، رونوشت تهیه کرد.

احراز هویت آسان از ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام

لیبل های هولوگرام، روی هر محصول یا سند به خوبی قابل تشخیص هستند و توسط مردم عام شناسایی می شوند. هر چند ممکن است هولوگرام در طراحی آلمان های امنیتی پنهان نیز داشته باشد، که توسط ابزار های خاص قابل احراز هستند ولی به طور کلی، می توان از یک آیتم امنیتی آشکار نام برد که کلیت آن قابل دیدن و شناسایی است.

ضد جعل بودن برچسب های امنیتی هولوگرام

امنیت، طبق نیاز مشتری

برچسب های هولوگرام را می توان طبق خواست مشتری از لحاظ امنیتی، طراحی و تولید کرد. بدیهی است که میزان امنیتی که هولوگرام پلمپ یک محصول (مثل DVD یا یک بسته بندی چای) دارد قابل مقایسه با آیتم های امنیتی مورد استفاده در اسناد مسافرتی (مثل پاسپورت ها و ویزاها) و یا حتی با اسناد بانکی نیست.

در برخی موارد استفاده از هولوگرام صرفا جنبه دکوراتیو (در محصولات کم ارزش) دارد پس از هولوگرام هایی ساده تر با طرح عمومی استفاده می شود که هزینه بسیار کم تری را نیز در بردارد. ولی معمولا برای امنیت بیشتر، از طرح ها و الگو های اختصاصی استفاده می شود که ضمانت بیش تری را در بردارد.

به طور کلی برچسب های هولوگرام از لحاظ امنیتی به شکل زیر طبقه بندی می شوند :

 • سطح تجاری (استفاده از آلمان های ساده آشکار و دکوراتیو)
 • سطح امنیتی(ترکیبی از عناصر امنیتی نیمه پنهان و آشکار با طراحی اختصاصی )
 • سطح فوق امنیتی (استفاده از آلمان های خاص، پنهان و منحصر به فرد که با دستگاه های خاص قابل تشخیص هستند.)

قابل رهگیری از ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام

هولوگرام ها را می توان با افزودن اطلاعات متغیر به آن ها قابل رهگیری کرد. اطلاعات متغیر شامل شماره سریال ها و انواع کد ها مثل بارکد ها و کد های دو بعدی و مایکروسافت تگ ها هستند که به روش های مختلف روی هولوگرام اعمال می شوند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

قابل انطباق با سند یا محصول

شاید از مهم ترین ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام، گیرایی بصری و قابل انطباق بودن آن است. هولوگرام های امنیتی وابسته به یک برش، یک رنگ، یک سطح، یک طرح خاص و .. نیستند. نحوه ی الصاق آن نیز با توجه به نیاز مشتری تعریف می شود.

این انطباق در نحوه ی ارائه محصول به شدت قابل بررسی است. برای مثال در برچسب های سرد هولوگرام، تقریبا هر شکلی که مد نظر باشد قالب ساخته می شود تا شکل مورد نظر ایجاد شود. یا برای الصاق روی کارت های PVC می تواند با استفاده از فویل شفاف سرتا سر کارت توسط دستگاه مخصوص لمینت شود تا اطلاعات زیر هولوگرام قابل خواندن باشد.

در اسکناس ها و چک پول ها نیز به دو صورت استفاده می شود. رایج ترین آن ها نخ های هولوگرافیک امنیتی هستند که تقریبا در تمامی اسکناس ها وجود دارد. که درون کاغذ آن embed می شود. گونه ای دیگر که در اسکناس ها تاکنون استفاده شده است.

پنجره های هولوگرافیک است که نمونه آن را بیشتر در بررسی اسکناس های 20 یورویی توضیح دادیم. انطباق رنگ و طراحی با سند امنیتی و یا بسته بندی از مهم ترین ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام است که می توان رنگ فویل را در هارمونی و یا تضاد کامل از رنگ های سطح الصاق آن انتخاب کرد.

این امر بستگی کامل به سلیقه سفارش دهنده دارد چرا که هولوگرام ها تقریبا در همه رنگ ها تولید می شوند. از نظر طراحی نیز مطابق خواست مشتری عمل می شود. البته نکته مهم، تناسب میزان اطلاعات، سطح امنیتی و اندازه هولوگرام است که باید بین این سه عامل، تعادل مناسبی را برقرار کرد.

هولوگرام هات استمپ

در این بین نباید از انواع هولوگرام هات استمپ نیز غافل شویم. این نوع هولوگرام ها از لحاظ الصاق بالا ترین سطح امنیت را دارند. چرا که در فرایند الصاق با حرارت و فشار بسیار زیاد روی سطح منتقل می شود و به هیچ وجه امکان جدا سازی آن وجود ندارد. هات استمپ ها به صورت نواری و موضعی قابل استفاده هستند.

هولوگرام هات استمپ

مقرون به صرفه بودن از ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام

تولید هولوگرام ها مخصوصا در تیراژ های بسیار بالا واقعا هزینه ی مناسبی را در بر خواهند داشت. میزان رضایت از هزینه ها نسبت به سایر آیتم های امنیتی و در تعداد بررسی می شود. به این مفهوم که یک آیتم امنیتی دیگر که ممکن است حتی میزان امنیت هولوگرام را نداشته باشد.

در تیراژ پایین هزینه ای برابر داشته باشند، اما در تیراژ های بالا، قابل رقابت با هولوگرام نخواهد بود. پس قیمت مناسب از مهم ترین ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام است.

هدف از تولید هولوگرام ضد تقلب

هولوگرام ضد تقلبی یک هولوگرام امن است که با استفاده از فرایند لیزر طراحی شده است و مسئولیت حفاظت از هویت محصولات شما را داراست. طراحی تخصصی برچسب هولوگرام های امنیتی به منظور بررسی شرایط امنیتی محصولات منحصر به فرد تولید شده است.

ویژگی ضد جعل برچسب هولوگرام به وضوح نشان خواهد شد که محصولات تولید شده به طور کامل اصلی و معتبر هستند و به هر شکل تکرار شده نیستند.


برچسب هولوگرام امنیتی

با استفاده از این برچسب ها و دانستن ویژگی های برچسب های امنیتی هولوگرام، بر چسب هولوگرام تکراری را به راحتی می توان بررسی کرد. امنیت برچسب هولوگرام تولیدی در نظر ماهیت این محصولات است. بهترین بخش در مورد برچسب ضد تقلبی این است که این برچسب ها در طراحی بسیار جذاب خواهند بود.

علاوه بر این، برچسب های امنیتی طراحی شده با در نظر گرفتن استاندارد های کیفیت بین المللی است. استاندارد های کیفیت از طریق فرایند تولید از برچسب ضد جعل نگهداری می کند.

برچسب های امنیتی هولوگرام

راه حل های برچسب های امنیتی هولوگرام لیپ من

برچسب هولوگرام لیپ من بر اساس تکنیک یک رنگ قدیمی فوتوگرافیک بوده و فوتوگرافی تداخلی یا لیپ من نامیده می شود. درسال هزار و هشت صد و نود و یک توسط گابریل لیپ من اختراع شد.

او جایزه ی نوبل فیزیک را در سال هزار و نهصد و هشت دریافت کرد. فوتوگرافی لیپ من اولین تکنیکی بود که توانست فوتوگرافی های رنگی را مستقیما از طریق دوربین ضبط کند.

جعل هولوگرام های لیپ من بسیار دشوار است چرا که قادر به نگهداشتن تصاویر متحرک مانند انیمیشن است. هولوگرام های لیپمن از مواد منحصر به فردی ساخته می شوند که خریدن آن ها دشوار بوده و برای تولید نیاز به تجهیزات گران قیمتی دارند.

این راه حل ها به عادت تبدیل می شوند تا با نام تجاری و نیاز های بسته بندی جور در آیند. خصیصه های آشکار و نهان ضد جعل در آیزن جا سازی شده اند. از آنجا که این فرآیند بر اساس فوتوگرافی بوده و طراحی آن بسیار انعطاف پذیر بوده و می توانند تصاویر انسان، حیوان و یا تصاویر انتزاعی باشند.


کاربرد برچسب های تخصصی امنیتی هولوگرام عادی

آیزن، تکنولوژی ضد جعل با استفاده از برچسب های هولوگرافیک سه بعدی منحصر به فرد با طراحی متداول برای بازبینی مستقیم سندیت آن را آشکار و سریع می سازد. این طراحی متناسب به مشتری اجازه می دهد تا آخر چهار طرف شی سه بعدی را ببیند و به سرعت آن را تایید کند.

 • تایید محصولات را ساده و مستقیم می کند
 • جذب پهنای یه بعدی پیچیده و حرکات آن
 • به آسانی با خصایص روکش آن تکمیل می گردد
 • اگر برچسب امنیتی کنده شده است از خرید آن محصول دوری کنید

برچسب های امنیتی هولوگرام های متداول

هر چیز با ارزشی میتواند جعل شود. بسته بندی می تواند با برچسب های هولوگرافیک سه بعدی امن تر باشد. آن ها می توانند در طول فرآیند تولید یا احتمالا در طول پخش تولیدات به محصول افزوده شوند. برای برخی تولیدات مانند شراب ها، مواد دارویی، عطرها و لوازم آرایش، محصولات مصرفی مانند غذا و کالا کاربرد دارد.


دسته بندی برچسب های امنیتی هولوگرام

برچسب های امنیتی هولوگرام به دو دسته مجزا تقسیم می شوند:

تصویر ثبت شده در برچسب های امنیتی هولوگرام

در هر تصویر ثابت، آرم، تصویر و غیره از هولوگرام نشان داده می شود. این نوع معمولا یک طراحی سفارشی برای مشتری است و فقط در اسناد شرکت خود استفاده می شود. تولید کنندگان هولوگرام معمولا طراحی هولوگرام ثبت شده خود را دارند که برای پرینتر های امنیتی به عنوان یک هولوگرام عمومی در هر سند امن استفاده می شود.

این باعث صرفه جویی در هزینه ایجاد یک طراحی سفارشی و سفارش حداقل مقدار فویل است که معمولا بیش از برخی از مشتریان همیشه استفاده می شود.

عکس تصویر زمینه در برچسب های امنیتی هولوگرام

همانطور که با یک رول کاغذی دیواری، برای ایجاد یک الگو تصویر به شکل مداوم تکرار می شود. مزیت این نوع فویل این است که شکل های سفارشی را می توان از آن جدا کرد و آن را بسیار متنوع درست کرد.

باز هم هزینه ایجاد شده توسط یک مشتری صرف نخواهد شد، اما بر تعداد سفارش ها افزوده می شود، و آن را برای کاربران کوچکتر مقرون به صرفه تر می کند.

برچسب های امنیتی هولوگرام ها بیشتر به انواع گرافیکی تقسیم می شوند :
2D: یک تصویر ثابت دو بعدی است که هنگامی که در معرض منبع نور قرار بگیرد تغییر رنگ می دهد.
3D: عمق سه بعدی است، و ظاهر لایه های مختلف را طراحی می کند.
2D-3D: ترکیبی از یک تصویر ثابت دو بعدی و عمق 3D است.
نقطه ماتریکس: مانند 2D، اما با جزئیات پیچیده تر از جمله میکروفون است.


رنگ های ثابت در برچسب امنیتی هولوگرام

در حال حاضر امکان داشتن رنگ های ثابتی در یک طراحی وجود دارد که اجازه می دهد تا رنگ های شرکت ها، در هر زاویه ای که هولوگرافی در آن دیده می شود را حفظ کند درحالی که بقیه تصویر از طیف رنگین کمان که معمولا با هولوگرام در ارتباط است تغییر کند.

بر چسب های امنیتی هولوگرام های رنگ ثابت یکی از بهترین راه های جلوگیری از تقلید تقلبی است. 2D و 3D به سادگی شایع ترین نوع هولوگرام هستند که حاوی دو یا چند تصویر است که به گونه ای قرار می گیرند که هر کدام به طور متناوب بسته به زاویه دید قابل مشاهده هستند.

نمایش اثرات خاص چند سطحی، و چند رنگ که دارای یک یا دو سطح از گرافیک به نظر میرسند که در بالا یا در سطح برچسب های امنیتی هولوگرام شناور است و به عمق توهم نفوذ می کند.

تلنگر تصویر

این یک اثر دو یا سه کاناله هولوگرام های 2D و 3D است که تصویر های مختلف را از زوایای مختلف نشان می دهد. ترکیبی از تصاویر 2D و 3D و تلنگر می تواند جلوه های بصری و اثرات بسیار قابل توجهی ایجاد کند.

تصاویر پنهان

تصاویر پنهان و یا “پنهان” تنها در زاویه خاص (معمولا تند: حاد) دیده می شوند و یک بررسی بسیار محرمانه از صحت و درستی را ارائه می دهند.

میکروتکنس و نانوتکنس

بر چسب های امنیتی هولوگرام های ماتریس نقطه می توانند میکوکتوم را در اندازه های 50 تا 150 میکرون تعبیه کنند. میکروتکنس های کوچکتر از 50 میکرون، به عنوان نانوتکنس نامیده می شوند و تنها با میکروسکوپ قابل مشاهده هستند و باعث می شود که آن ها یک ویژگی پنهانی بسیار محرمانه باشند.

رنگ های ثابت در برچسب امنیتی هولوگرام
رنگ های ثابت در برچسب امنیتی هولوگرام

تصاویر لینوک پنهان Laser Readable CLR

تصاویر CLR از یک دستگاه لیزر ساده برای تایید درستی و صحت هولوگرام استفاده می کنند. دو نوع وجود دارد: پویا و چند منظوره

 • CLR پویا از قطعات قابل خواندن لیزری استفاده می کند و به عنوان دستگاه کنترل در طول سطح برچسب های امنیتی هولوگرام حرکت می کند.
 • تصاویر CLR چندگانه و چند منظوره، تصاویر خاصی را روی صفحه نمایش دستگاه کنترل تولید می کنند.

تصاویر پنهان و مخفی نیز ممکن است به عنوان بخشی از برچسب هولوگرام ایجاد شوند.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.