بهره گیری از عوامل ضد جعل در طراحی اسکناس یورو

هولوگرام امنیتی اسکناس یورو

آنچه که در این متن به عنوان نمونه موردی، به آن پرداخته می شود، بررسی اسکناس های رایج در کشورهای اتحادیه اروپا با واحد “یورو”، و عوامل امنیتی به کار گرفته شده در این اسکناس ها است که بسیاری از این راهکارها در طراحی بسته بندی نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.اسکناس یورو (euro banknotes)، از تاریخ 1 مارچ 2002 میلادی به عنوان واحد پول قانونی، در دوازده کشور اروپایی رایج گردیدند و خروج نمونه های فرسوده این اسکناس از چرخه گردش پول نیز، از تاریخ 20 مارچ 2003 میلادی، آغاز گردیده است (Oesterreichische Nationalbank،2007:1). این اسکناس ها در انواع مختلف 5، 10، 20، 50، 100، 200، و 500 یورویی موجود بوده و دارای عوامل امنیتی متعددی هستند.

 نقش اسکناس یورو در عوامل امنیتی

معرفی انواع اسکناس های یورو

برروی این اسکناس یورو تصاویری از دروازه ها و پنجره هایی قرار دارد که به روحیه تعاون و همکاری این کشورها اشاره داشته و دوازده ستاره اطراف آنها نیزحالت پویایی و اتحاد آنها را تداعی می کند. پل های طرف دیگر این اسکناس ها نیز نشان دهنده ارتباط ملت های این کشورها با یکدیگر است. طراحی این اسکناس ها توسط “روبرت کالینا ” (Robert Kalina) انجام یافته و هریک از آنها از لحاظ رنگ و اندازه با دیگری متفاوت است. حروف اول نام ” بانک مرکزی اروپا ” نیز به پنج صورت BCE، ECB، EZB، EKT، EKP درج گردیده که پوشش دهنده یازده زبان مختلف اروپایی است.

 • 5 euro: اسکناس 5 یورویی با تصویری از معماری دوره کلاسیک، دارای ابعاد 120×62×0.12 میلی متر و وزن 0.6 گرم بوده و رنگ آن خاکستری است.
 • 10 euro : اسکناس 10 یورویی با تصویری از معماری دوره رومی، دارای ابعاد 127×67×0.12 میلی متر و وزن 0.7 گرم بوده و رنگ آن قرمز است.
 • 20 euro : این اسکناس یورو با تصویری از معماری دوره گوتیک، دارای ابعاد 133×72×0.12 میلی متر و وزن 0.8 گرم بوده و رنگ آن آبی است.
 • 50 euro : اسکناس 50 یورویی با تصویری از معماری دوره رنسانس، دارای ابعاد 140×77×0.12 میلی متر و وزن 0.9 گرم بوده و رنگ آن نارنجی است.
 • 100 euro : اسکناس 100 یورویی با تصویری از معماری دوره باروک و روکوکو، دارای ابعاد 147×82×0.12 میلی متر و وزن 1 گرم بوده و رنگ آن سبز است.
 • 200 euro : این اسکناس اسکناس یورو با تصویری از معماری دوره آهن و شیشه، دارای ابعاد 153×82×0.12 میلی متر و وزن 1.1 گرم بوده و رنگ آن زرد-قهوه ای است.
 • 500 euro : اسکناس 500 یورویی با تصویری از معماری مدرن قرن بیستم، دارای ابعاد 160×82×0.12 میلی متر و وزن 1.1 گرم بوده و رنگ آن بنفش است.
هولوگرام امنیتی اسکناس یورو

برخی از عوامل امنیتی اسکناس یورو

 1. علائم مندرج در متن کاغذ (Water Mark): که با نگه داشتن اسکناس در مقابل نور، آشکار می شود.
 2. نخ امنیتی: نخ امنیتی، نواری است فلزنما یا پلی استر، که در خلال تولید اسناد امنیتی، در داخل کاغذ قرارگرفته و با استفاده از شیوه میکرو پرینتینگ، علائمی بر روی آن چاپ می شود که توسط دستگاه های کپی، قابل تکثیر نیستند. این نخ ها می توانند رنگی و فلورسنت باشند (Bank of Canada، 2007: 3).
 3. هولوگرام: در قسمت سمت راست روی اسکناس، هولوگرام قرار دارد که با چرخاندن اسکناس، تصویر آن تغییر می کند.
 4. نوار براق: درقسمت شماره 4 از تصویر 9، در پشت اسکناس، نوار براقی قرار گرفته است که در پشت آن، نخ امنیتی قرار دارد و عرض آن 8 میلی متر است و رنگ آن از زرد روشن تا طلایی تغییر می کند.

عامل متغیر دیگر، عددی است که در قسمت پایین سمت راست پشت اسکناس قرار گرفته و رنگ آن با حرکت دادن اسکناس تغییر می کند که در تصویر بالا با عدد 4 مشخص شده است.
عامل امنیتی دیگر، امضای روی اسکناس و زمینه کاغذ است که در مقابل نور ماوراء بنفش، تغییر رنگ می دهد.


تغییر رنگ امضا در مقابل نور ماوراء بنفش

عوامل موجود بر روی اسکناس یورو را از لحاظ نوع ادراک، می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • عواملی که با حس لامسه دریافت می شوند:

برجستگی مرکب در قسمت تصاویر اصلی و حروف و اعداد اسکناس یورو ازطریق حس لامسه، قابل دریافت است.

 • عواملی که با حس بینایی دریافت می شوند:

واترمارک، نخ امنیتی، و اعداد موجود در متن،ازطریق نگاه داشتن اسکناس درمقابل نورقابل رویت اند.

 • عواملی که از طریق حرکت دادن اسکناس، مشاهده می شوند:

هولوگرام، نوار براق، وعددی که در قسمت پایین سمت راست پشت اسکناس قرار گرفته اند، با حرکت دادن اسکناس تغییر رنگ می دهند(Oesterreichische Nationalbank،2007:1).

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


هولوگرام امنیتی اسکناس 20یورویی

طبق گزارش مجله هولوگرافی نیوز (مارچ 2015) اسکناس 20 یورویی جدید در 24 فوریه 2015، توسط بانک مرکزی یوروپین (European) شروع به تولید شد. مهم ترین ویژگی امنیتی این اسکناس یورو ، پنجره هولوگرافیکی است که روی آن یک پرتره نقش بسته است. این هولوگرام، ابداعی جدید در بحث تکنولوژی حفاظتی-امنیتی اسناد بانکی است. اسکناس 20یورویی جدید در 25نوامبر 2015 عرضه خواهد شد.


ویژگی های امنیتی هولوگرام 20 یورویی

اگر این اسکناس یورو را اندکی جابه جا کنیم، این پدیده نور را منکسر می کند و در یک طرف آن جلوه ای از رنگ های رنگین کمانی را ارائه می دهد و مقدار عددی اسکناس یعنی عدد 20 را نشان می دهد که توسط خطوطی به کناره های پنجره می رسد و در حاشیه ی آن دوباره نوشته 20یورو تکرار شده است.

هولوگرامی که روی این اسکناس یورو اعمال شده است، نواری هولوگرافیک دری متالایز شده است که توسط کاغذ اسکناس به شکل پنجره ای گنبدی قاب شده است. نوار هولوگرامی هم می تواند در اسکناس هایی با کاغذ پنبه ای اعمال شود و هم به شکل پنجره ای شفاف در اسکناس های پلیمری قرار گیرد. هنگامی که اسکناس را در مقابل نور می گیریم، پنجره هولوگرافیک شفاف می شود و تصویری از پرتره اروپا نمایان می شود. تصویر پرتره هولوگرام متعلق به یکی از اساطیر اروپا است. که از هر دو سمت اسکناس قابل مشاهده است.

هولوگرام امنیتی اسکناس 20یورویی

در هولوگرام هایی که در اسکناس های 5 و 10 یورویی قرار دارد، هولوگرام با چاپ و یا جلوه ی واتر مارک وجود دارد. ولی در این اسکناس یورو جدید، تمام این جلوه های امنیتی یکجا روی نوار هولوگرام اعمال شده است. بانک مرکزی یوروپین (ECB) زمان و هزینه بسیاری را صرف تحقیق و طراحی آیتم های امنیتی این اسکناس کرده است. تا روشی بسیار موثر، زیبا و از همه مهم تر، کنترل آسان و در دسترس برای عموم را ابداع کند. در واقع کانسپت این طراحی، امنیت بالا به همراه احراز هویت آسان است که این پنجره هولوگرافی دقیقا این خواست را براورده کرده است.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.