کاربرد پی وی سی در بسته بندی هایShrink wrap

کاربرد پی وی سی

قبلاً فیلمهای مورد استفاده برای بسته بندی، کاربرد پی وی سی یا پلی وینول کلراید با مادۀ شکل دهندۀ plasticizer بود، کاربرد پی وی سی ساختار کریستالی بی شکل و نامنظمی دارد. درچند سال قبل، PVC با فیلم شرینک پلی اولیفن جابجا شد.

با این حال هنوز هم PVC در درخواستهای زیادی بکار میرود، چون با وجود دوام ونوع ذخیره سازی ( انبارش) کاربرد پی وی سی آسان ترین فیلم موجود برای سیل کردن و شرینک شدن است.

کاربرد پی وی سی

تجزیه یا ازهم پاشیدگی محصولات

حرارت سیل کردن آن به حرارت ازهم پاشیدگی یا تجزیه اش نزدیک می باشد. تجزیه یا ازهم پاشیدگی محصولات جانبی شامل مقادیر کمی از گاز کلورید هیدروژن (HCL) و رسوبات کربن می باشد. HCL از طریق تهویه هوا کنترل می شود. فیلم های پلی اولیفن هم نیازمند تهویه هستند.

تولید صنعتی

در تولید صنعتی، با توجه به محصولات جانبی قابل احتراق، برای امنیت اپراتورهای ماشین باید عملکرد خوبی در نظر گرفته شود. رسوبات کربن باید به طور منظم تمیز شوند و وجود HCL نیازمند حفاظت و نگهداری منظمی از سیل کننده است. از آنجا که پلی اولیفن ها هیچ کلرینی ندارند، HCL نیز تولید نمی کنند.

مادۀ plasticizer درPVC

مادۀ plasticizer درکاربرد پی وی سی در شرایط سرد سفت می شود و در شرایط گرم نرم می شود. این میتواند در هوای سرد باعث کاهش دوام و در هوای گرم باعث توانایی در کارماشینی شود. از آنجا که پلی اولیفن، plasticizer (مادۀ شکل دهنده) ندارد، حرارت در این فیلم تاثیر بسزایی ندارد. فیلم کاربرد پی وی سی باید در دمای معمولی اتاق نگهداری شود، در غیر اینصورت شروع به شرینک شدن می نماید پلی اولیفن انبارش در درجه حرارت های بالا را نیز تاب میاورد.

قابلیت ماشینی PVC

روی هم رفته توانایی در کاربرد پی وی سی، بخشی از سهم بازار را به آن اختصاص داده، ولی پیشرفتهای موجود باعث شده، کار کردن با پلی اولیفن دارای قابلیت ماشینی کم، آسانتر گردد. با دانستن منافع پلی اولیفن که در بالا ذکر شد حال اصلی ترین مادۀ مورد استفاده که در درخواستها بکار میرود پلی اولیفن است.

محصولات بسته بندی شده

لفاف به طور تحت الفظی به فیلمی که محصول را بسته بندی میکند که توسط بکار بردن دستگاه L – sealar با فیلم تا شده از مرکز (دو لایه) انجام می شود. سیل کننده به طور متناوب، محصولات بسته بندی شده را بوسیلۀ تونل شرینک آماده می کند.

دستگاه L – sealar

دستگاه L – sealar ممکن است دستی، نیمه اتوماتیک و یا تمام اتوماتیک باشند. مدلهای دستی و نیمه اتوماتیک جایگزین شده اند بوسیلۀ ترکیب ماشین آلات سیل و شرینک که معمولاً به آنها ماشین های chamber (محفظه ای) گفته می شود. دستگاهL – sealar تمام اتوماتیک چند منظوره، از لحاظ قیمت کارآمد است و در گسترۀ وسیعی استفاده می شوند.

لفاف های بسته بندی

لفاف های بسته بندی روندهflow) ) با سیل از یکطرف یا مکانیسم های همپوشی (روى هم آمدن لبه دو فیلم) بیشترین سرعت خروجی را بدست می آورند. با این وجود انواع مختلف سیل کننده ها بسته پوششی 2بعدی ایجاد میکنند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

فیلمهای پلی اولیفن – کاربرد پی وی سی

فیلمهای پلی اولیفن با ویژگی های مختلفش در درخواستهای متعددی میتواند بکار رود. اگرچه این فیلمها معمولا در درخواستهای غذایی بکارنمی روند، استثناهایی مانند پیتزا، و بسته بندی تخم مرغ وجود دارند.

پلی اولیفن برای افزایش عمر مفید محصول غذایی بکار نمی رود باستثنای وقتی که فیلم شرینک محافظتی در محصول خاصی بکار رود. ارائه موارد استفاده پلی اولیفن هیچ محدودیتی ندارد، چرا که برای هر نوع نیازمندی طراحی شده است.

شرینک – کاربرد پی وی سی

شرینک (جمع شدن) نرم، پرفراژ و چاپ خصوصیات استاندارد قابل دسترس هستند. انواع بسیار بخصوص آن ضد تیرگی یا ماتی و ضد لغزش است.

انواع فیلم پلی اولیفن

بعضی از انواع فیلم پلی اولیفن قابلیت ماشینی بهتر ( بسته بندی ) و عملکرد مطلوب تری نسبت به اکثر فیلم های بازار ارائه می کنند. بطور نمونه صنعت پلی اولیفن اکستروژن 3 لایه یا 5 لایه ای برای افزودن (ارتقاء) مزایا اجرایی استفاده میشود.

 شرینک

روند بسته بندی شرینک در پنج مرحله صورت می گیرد: شیرینک

مر حله اول : در این مر حله چیدمان به دو قسمت تقسیم می شود:

دستی

در روش دستی (MSP) اجناس به اشکال خاص و به روش دستی جمع آوری می شوند. نتیجه این جمع آوری ها آماده شدن کالا برای بسته بندی به سه روش بدو ن نظم ، لایه دار و سینی دار است.

اتو ماتیک

در روش اتوماتیک (ASP) کالا های مورد نظر مثل بطری ،کنسرو،کارتن ها ،شیشه ها و… با ترتیبی خاص جمع آوری می شوند ،به شکل های 4 یا 6 ردیفی یا به اشکال دیگر بسته بندی

کاربرد پی وی سی – مرحله دوم:

جمع آوری محصول هم به صورت دستی و هم به شکل خود کار صورت می گیرد. در روش انتقال خودکار (توسط نوار نقاله )محصول به سمت جایگاه شرینگ هدایت می شود. و به صورتی منحصر به فرد پلمپ حرارتی شیشه ها انتها و دور تا دور جنس را پلمپ می کند.

کاربرد پی وی سی – مرحله سوم:

در این مرحله ،لا یه نازک شرینک دور محصول کشیده می شود. با روشهای پیشرفته امروزی ، سیستم می تواند تعداد بسته های بیشتری را شرینک کند و ظرفیت بسته های روی رول را افزایش دهد

کاربرد پی وی سی – مر حله چهارم :

مر حله چهارم به منظور عبور بسته های شرینک شده از تونل حرارتی است . هدف از این مر حله این است که ورق شرینک محکمتر و منظم تر دور بسته را بگیرد. امروزه شرکت های معتبر دنیا دو تونل حرارتی را برای ان منظور به کار می گیرند تا بسته ها ، شرینک بهتری را داشته باشند.

کاربرد پی وی سی – مرحله پنجم:

بعد از خروج بسته ها از تونل حرارتی ،آنها را با کولر خنک می کنند تا شرینک حرارت داده شده ، به نحو مطلوب در آید.

به اشتراک بگذارید :

دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.