تاریخچه ساخت هولوگرام سه بعدی

ساخت هولوگرام سه بعدی

ساخت اولین هولوگرام سه بعدی


امیت لی فیزیک دان آمریکایی اولین ساخت هولوگرام سه بعدی را اختراع کرد .سیستم به کار برده شده توسط این فیزیک دانان برای ساخت اولین هولوگرام تابشی با امواج لیزری برای ثبت تصاویر مورد نظرشان به کار گرفته شد .سپس صفحه ی هولوگرافی که نور را دریافت کرده است جایگزین آن می کنند .
تصویر حاصل از این گونه عکس یرداری الگوی حاشیه ای نامیده می شود .و پس از روشن سازی کامل عکس هولوگرام حاصل می گردد.

هولوگرافی کارآمد چیست ؟

هولوگرافی وسیله ای کارآمد برای انجام اندازه گیری های دقیق است .هنگامی که یک شی روشن می گردد الگوهای حاصل از امواج نوری که از آن گذر می کند و به وسیله ی صفحه ی هولوگرافی برداشته می شود همانند الگوی حاشیه ای منحصر به فرد است .برای مشاهده ی تغییرات یک شی لازم است تصاویر متفاوت اززمان های متفاوت گرفته شود .
این عمل برای تعیین صحت اندازه ها در صورتی که هر گونه بی نظمی در شی وجود داشته باشد حتی اگر بسیار کوچک باشد کار آمد خواهد بود .

کاربرد هولوگرافی

ساخت هولوگرام سه بعدی

علم ساخت هولوگرام سه بعدی

دستکاری کردن هولوگرام سه بعدی غیر ممکن می باشد زیرا دریافت طول موج های مشابه از یک شی اگر بخشی از آن شی نباشد ویا فرآیند ساخت هولوگرام یکی نمی باشد .بنابراین درکاربردهای مرتبط با امنیت هولوگرام های کوچک بر روی کارت های اعتباری و شناسایی ظاهر می گردد .

در روی واحد پول پنج یورویی علامت نقره ای در قسمت راست پول از یک شخصیت اروپایی حک شده است که نماد و واحد پول در آن نیز حک می گردد .این نشان اشیا را در برابر بسیاری از کلاهبرداری ها محافظت می کند .

منظور از تصاویر شاهکار چیست؟

بعضی از موزه ها از هولوگرام اشیای گران قیمت و با ارزش برای جایگزینی آن با نمونه ی اصلی استفاده می کنند .
برای نمونه مومیایی 2300 ساله ی لیندوو من در جایگاه مخصوص موزه ی لندن نگهداری شده است ،این در حالی است که ساخت هولوگرام سه بعدی این مومیایی در موزه و در معرض نمایش همگان و تحت بررسی محققان نیز قرار گرفته شده است .

کاربرد هولوگرافی در سینما


هولوگرافی همچنین در سینماها و در بعضی از صحنه های مشهور به کار گرفته شده است .نمونه ای از این هولوگرافی در مجموعه ی “back to the future”مشاهده می شود هنگامی که مارتی فلای در حال تماشای پوستر تبلیغاتی فیلم “jaw19”است که ناگهان کوسه ها به وی حمله میکنند و او را مورد اصابت قرار می دهند . بدون شک هولوگرام های سه بعدی شکوهمند هستند .

آینده هولوگرافی

در میان تکنولوژی های به روز مرتبط به هولوگرافی شناخته شده ترین نوع فناوری را در تلویزیون های سه بعدی بدون نیاز به عینک های خاص جستجو کرد .

امروزه ویدیو کنفرانس های تلفن های همراه استفاده از سیستم های تلفنی star war برای پیام رسانی را از رده خارج کرده اند .
به هر حال فناوری هولوگرافی بدون در نظر گرفتن عینک های خاص در تلویزیون های سه بعدی به کار گرفته می شوند .

هولوگرام سه بعدی

از دیگر کاربردهای هولوگرافی می توان به ساخت هولوگرام سه بعدی شخصی و یا تولید هولوگرام ها تخیلی اشاره کرد .تکنیک های ساخت هولوگرام های قابل لمس تخیلی با توجه به تحقیقات صورت گرفته شده در دانشگاه توکیو امکان پذیر گردیده است .


ساخت هولوگرام سه بعدی علاوه بر اینکه به اشیا این امکان را می دهد که در فضا شناور باشند ،امکان لمس پذیر بودن آن را نیز فراهم می آورد .
آیا این جهان به یک جهان هولوگرافی مبدل خواهد گردید ؟آیا امکان ارسال هولوگرام ها است ؟در هرصورت ،هولوگرافی آینده را روشن می کند .

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.