تاریخچه ساخت هولوگرام سه بعدی

ساخت هولوگرام سه بعدی

امیت لی فیزیک دان آمریکایی اولین ساخت هولوگرام سه بعدی را اختراع کرد. سیستم به کار برده شده توسط این فیزیک دانان برای ساخت اولین هولوگرام تابشی با امواج لیزری برای ثبت تصاویر مورد نظرشان به کار گرفته شد. سپس صفحه ی هولوگرافی که نور را دریافت کرده است جایگزین آن می کنند. تصویر حاصل از این گونه عکس برداری الگوی حاشیه ای نامیده می شود و پس از روشن سازی کامل عکس هولوگرام حاصل می گردد.

ساخت هولوگرام سه بعدی

دستکاری کردن هولوگرام سه بعدی غیر ممکن است زیرا دریافت طول موج های مشابه از یک شی اگر بخشی از آن شی نباشد و فرآیند ساخت هولوگرام یکی نیست. بنابراین در کاربردهای مرتبط با امنیت هولوگرام های کوچک بر روی کارت های اعتباری و شناسایی ظاهر می گردد. در روی واحد پول پنج یورویی علامت نقره ای در قسمت راست پول از یک شخصیت اروپایی حک شده است که نماد و واحد پول در آن نیز حک می گردد. این نشان پول را در برابر بسیاری از کلاهبرداری ها محافظت می کند. بعضی از موزه ها از هولوگرام اشیای گران قیمت و با ارزش برای جایگزینی آن با نمونه ی اصلی استفاده می کنند.

برای نمونه مومیایی 2300 ساله ی لیندوو من در جایگاه مخصوص موزه ی لندن نگهداری شده است، این در حالی است که ساخت هولوگرام سه بعدی این مومیایی در موزه و در معرض نمایش همگان و تحت بررسی محققان نیز قرار گرفته شده است.

علم ساخت هولوگرام سه بعدی

کاربرد هولوگرم سه بعدی در سینما

هولوگرافی همچنین در سینماها و در بعضی از صحنه های مشهور به کار گرفته شده است. نمونه ای از این هولوگرافی در مجموعه ی “back to the future” مشاهده می شود هنگامی که مارتی فلای در حال تماشای پوستر تبلیغاتی فیلم “jaw19” است که ناگهان کوسه ها به وی حمله می کنند و او را مورد اصابت قرار می دهند. در میان تکنولوژی های به روز مرتبط به هولوگرافی شناخته شده ترین نوع فناوری را در تلویزیون های سه بعدی بدون نیاز به عینک های خاص جستجو کرد.

هولوگرام سه بعدی متحرک

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

ساخت هولوگرام سه بعدی علاوه بر اینکه به اشیا این امکان را می دهد که در فضا شناور باشند، امکان لمس پذیر بودن آن را نیز فراهم می آورد. آیا این جهان به یک جهان هولوگرافی مبدل خواهد گردید؟ آیا امکان ارسال هولوگرام ها است؟ در هرصورت، هولوگرافی آینده را روشن می کند. از دیگر کاربردهای هولوگرافی می توان به ساخت هولوگرام سه بعدی شخصی و یا تولید هولوگرام ها تخیلی اشاره کرد. تکنیک های ساخت هولوگرام های قابل لمس تخیلی با توجه به تحقیقات صورت گرفته شده در دانشگاه توکیو امکان پذیر گردیده است.

هولوگرام سه بعدی
به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.