کاربرد کارت هوشمند

کارت هوشمند

کارت هوشمند امروزه کاربرد بسیاری در زندگی روزمره دارند و تولید کنندگان در صدد بهبود و پیش رفت هرچه بیشتر تکنولوژی این کارت ها هولوگرام ها ، برچسب های امنیتی هستند. به طور کلی کارت های هوشمند از پلی کربنات (PC) و یا پلی وینیل کلراید (PVC) و IC ) Integrated Circuit) تشکیل شده اند و می توانند اطلاعات مورد نظر را با در نظر گرفتن مسائل امنیتی ذخیره سازی و سپس پردازش کنند. و در مواقع لزوم با دریافت دستور مورد نظر، پاسخ و عملکرد مورد نظر را اجرا می کنند

ویژگی های کارتهای هوشمند

از مهم ترین ویژگی های آن این است که احتیاج به باتری ندارد و انرژی و قدرت لازم خود را در هنگام ارتباط گیری با پایانه و یا قرائت‌گر، می گیرد. این ارتباط می تواند به صورت تماسی و یا غیر تماسی (با استفاده از امواج رادیویی با محدوده های متفاوت) ایجاد شود.

ویژگی کارت های هوشمند

کاربرد کارت می تواند رویکردهای متفاوتی داشته باشد و در احراز هویت، شخصی سازی، حراست از اطلاعات امنیتی در کارت های بانکی و شناسایی، پرداخت های الکترونیکی، کارت های اعتباری، حفظ اطلاعات و سابقه پزشکی و … استفاده شود. در واقع هر جا که به ذخیره سازی اطلاعات به صورت ایمن و دسترسی اسان احتیاج است از کارت های هوشمند استفاده می شود.

چگونگی عملکرد

چگونگی عملکرد و سیستم و المان ها و ویژگی های آن ها به سیستم عامل، پلت فرم اجرایی و حافظه های آن دارد. سیستم عامل کارت های هوشمند (Smart Card Operation System-SCOS)وظیفه اجرایی خدمات مرسوم و معمولی مثل مدیریت فایل ها، داده ها، نحوه ارتباط و دستور اجرای آن ها را انجام می دهد و طبق استاندارد ISO/IEC 7816 رفتار می کند و از دستور های پروتکل های ارتباطی پیروی می کند.

مفهوم کارت های هوشمند

مدتی است که با رایج شدن کارت های هوشمند واژه پلت‌فرم باز (Open PlatForm) برای سیستم عامل کارت رایج و عمومی شده است. مفهوم این واژه این است که برای اجرای Applicationها، هیچ‌گونه وابستگی به سخت افزار(Harware independance) و تولید کننده آن نداشته باشد. و به صورت مستقل در همه جا و بدون محدودیت اجرا شود.

مفهوم کارت هوشمند

معرفی دو پلت فرم معروف

دو پلت فرم معروف و امن در این زمینه وجود دارد که می توانند چند اپلیکیشن و عملکرد را به صورت هم زمان ذخیره سازی و اجرا کنند. یکی از آن ها MULTOS و دیگری JAVA CARD است. که برای اشنایی و مقایسه مختصری به ویژگی های پلت فرم مولتاس پرداخته می شود و پس از آن به تفصیل تکنولوژی جاواکارت را شرح داده می شود.

تکنولوژی کارت های هوشمند

کارت های هوشمند شامل حافظه IC یک‌پارچه شده با کارت است که عمدتا شامل میکروکنترلر امن و یا ابزارهای هوشمند هستند. مکانیزم کارت می تواند در سه گروه طبقه بندی شوند:

  • کارت های هوشمند تماسی
  • کارت های هوشمند غیرتماسی
  • کارت های هوشمند ترکیبی
تکنولوژی کارت هوشمند

کارت منبع قدرت داخلی ندارند. از این رو انرژی آن توسط یک ابزار خارجی فراهم می شود. این ابزار می تواند قرائتگری که با آن تراکنش را انجام می دهد باشد.
کارت های تماسی انرژی لازم را از تماس فیزیکی دریافت می کنند در حالی که کارت های غیر تماسی انرژی و قدرت خود را از میدان الکترومغناطیسی دریافت می کنند.

کارتهای هوشمند تماسی

کارت های هوشمند تماسی توسط قرائتگر کارت با تماس مستقیم فیزیکی ارتباط برقرار می کند و انتقال پیام، داده، اطلاعات در زمان تماس انجام می شود.

کارتهای هوشمند غیر تماسی

در حالی که کارت های غیر تماسی از مواجهه با امراج رادیویی (RF) برای همان هدف استفاده می کنند. کارت های تماسی شامل یک میکرومدول است که محتوی یک کارت IC سیلیکونی با حافظه و ریزپردازنده(میکرو پروسسور) می باشد.
یک ابزار خارجی ارتباط مستقیم الکتریکی را به صفحه تماس رسانا در زمان تماس کارت با دستگاه فراهم می کند.

در مورد کارت های غیر تماسی، ارتباط تنها زمانی که ابزار در نزدیکی آن قرار می گیرد، انجام می شود که دارای امنیت بیشتری نسبت انتقال با انرژی بالا و فعال را دارد.
هنگامی که کارت غیر تماسی در محدوده میدان الکترومغناطیسی قرائت گر قرار می گیرد. قرائتگر سیگنال های الکترومغناطیسی را منتشر می کند و کارت های هوشمند، قدرت خود را سیگنال دریافت می کند و پس از دریافت انرژی می تواند به درخواست قرائت گر پاسخ دهد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top