طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای

طراحی لیبل های بسته بندی

بسته بندی حرفه ای

طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای ، یک فرآیند آگاهانه و حرفه ای است. طراح یک لیبل بسته بندی باید نیاز مشتریان و مخاطبان و حتی برداشت های ناخودآگاه آنها را نسبت به آنچه که می بیند و لمس می کند، بداند و بیان کند. پس یک طراح باید بر شخصیت افراد و تمایل آنها حتی بیش از خودشان مطلع باشد.

گرافیک و طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای

طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای و گرافیک بسته، لباس یک کالاست. به همین دلیل است که در بسیاری از مواقع ارزش طراحی و گرافیک بسته بندی و هولوگرام بیش از کالای درون آن است و شرکت های تولید محصول نهائی نیز باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند که امکان عرضه یک کالای بسیار خوب و با کیفیت اما بدون طراحی و گرافیک و لیبل بسته بندی زیبا و مناسب در بازارهای جهانی ضعیف و حتی غیرممکن است.

اتفاقی که همواره در کشور ایران تکرار می گردد و هیچ استراتژی دقیقی برای غلبه به این ضعف پیش بینی نمی شود. بسته بندی یکی از زیر مجموعه های بازاریابی است که در ایران معنا و مفهوم کالاو طراحی و گرافیک بسته، بسته بندی و بازاریابی به خوبی جا نیفتاده است

طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای

وظایف و عملکرد طراحی لیبل بسته بندی

بسته و یا پوشش به‌طور کلی باید دارای عملکرد و وظایف زیر باشد. البته امروزه علاوه‌بر امور کلی زیر، بسیاری انتظارات دیگر هم از یک لیبل بسته‌بندی خوب وجود دارد. این وظایف را به‌طور کلی می‌توان در ۴ مورد زیر خلاصه کرد:

عملکرد تکنیکی و حفاظتی

طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای باید به گونه ای باشد که از کالا نگهداری کرده و آن را از ضایعاتاحتمالی حفظ کند. از فساد کالاهای فسادپذیر جلوگیری و در مورد کالاهای خاصی در مقابل سرما، گرما، ضربه و… محافظت کند.

عملکرد اقتصادی در طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای

این مورد، بیشتر از لحاظ گرفتن جای کم، ترتیب، نظم، انبار کردن کالا و سهولت حمل و نقل، مورد توجه قرار می‌گیرد. هر چند که عملکرد حفاظتی خود در صرفه‌جویی اقتصادی هزینه‌ها نقش بسزایی دارد .

عملکرد تبلیغاتی لیبل بسته بندی

عملکرد تبلیغاتی لیبل

در این نوع طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای ، بسته باید دارای نام تجاری و علامت تجاری مختص به خود (آرم لوگو تایپ یا آرم نوشتاری) و جملات و شعارهای تبلیغاتی باشد که کالا را معرفی می‌کنند.
همچنین، عکس‌ها و طراحی زیبا، انتخاب رنگ بجا و فرم مناسب بسته را از میان دیگر بسته‌ها متمایز می‌گرداند و آن را دارای شخصیت مخصوص بخود می‌کند.
در این زمینه، هر چه انتخاب رنگ مناسب‌تر، فرم بسته عقلانی‌تر، آرم قابل دیدتر و نام زیباتر و خواناتر باشد، جذابیت بیشتری برای مصرف کننده ایجاد می‌شود.

عملکرد اطلاع‌رسانی در طراحی لیبل بسته بندی حرفه ای

اطلاعات لازم و دستورالعمل طریقه مصرف محصول (در صورتی که آگاهی از دستورات لازم باشد) باید روی بسته درج شود. در صورتی که جنس جدید باشد و شرایط به‌کارگیری و یا نحوه کارکرد و استفاده از آن با اجناس مشابه متفاوت باشد، لیبل بسته بندی باید مصرف‌کننده را با این امور آشنا کند.

یک بسته‌ بندی خوب، از محصول در طی حمل و نقل، فرآیند بارداری، قفسه مغازه خرده فروشی و در قفسه خانه مشتری مراقبت می‌ کند. تا زمانی که توزیع محصول را در زمان و مکان مفید ارائه کند.
بسته ‌بندی از طریق فراهم آوردن درجه مناسبی از حفاظت در مقابل شکستگی، فاسد شدن و گم‌ شدن محتویات محصول، به ارزش محصول می‌ افزاید.
به طور کلی می‌ توانیم وظایف بسته‌ بندی را به طور خلاصه به صورت زیر بیان کنیم: حفاظت و نگهداری کالا منظور از «حفاظت» پیشگیری از آسیب فیزیکی و منظور از«نگهداری» توقف یا جلوگیری از تغییرات شیمیایی و بیولوژیکی می ‌باشد.

آسان ‌ترشدن استفاده از محصول

بسته‌ بندی و لیبل بسته بندی عملکرد مناسبی برای واسطه‌ ها، توزیع کنندگان و مشتریان جهت آسایش ارائه می‌کند. بسیاری از تسهیلات که به وسیله یک بسته ‌بندی مناسب ارائه می ‌شوند، چیز هایی نظیر برچسب محصول، نحوه مصرف و استاندارد بودن می‌ تواند باشد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.