طراحی هولوگرام نانومتری

طراحی هولوگرام نانومتری

طرح مفهومی هولوگرام نانومتری در فیلم های باریک مورد استفاده قرار می گیرد. یک سیستم دی-ال-وی خانگی برای ساخت هولوگرام های دوتایی استفاده می شوند. در ابتدا سطوح دوتایی هولوگرام اشیا، فقط توسط کامپوتر محاسبه می شود. سپس هولوگرام های دوتایی را در فیلم های باریک توسط نقاط چند مرکز برنامه دار که توسط سبک انکسار دبی ساخته شده است را ضبط می کنیم.


ساخت هولوگرام نانومتری

هولوگرام های دوتایی تصاویر اشیاء، ابتدا به گروهی از دیاگرام ها تبدیل می شوند، که با تعدیل نور و در ترتیب زمانی مخصوص منتقل می شوند. سپس هولوگرام های دوتایی در فیلم های باریک در یک نمونه ی متحرک، همزمان در طرح تعداد نقطه های کانونی پرتو لیزری 60 در 60 و قطر هر نقطه 2 است. اندازه ی هولوگرام ساخته شده سه در سه میلیمتر و اندازه ی ریزخال ها 1500 در 1500 است. روانی پرتوهای لیزری در فاصله ی یک دهم سانتیمتری حفظ می شود.

هولوگرام نانو متری

تولید هولوگرام نانومتری که جعل نمی شود

یک شرکت از جمهوری چک اقدام به ساخت هولوگرامی کرده است که نانو ساختارهای موجود در آن، جعل را غیر ممکن می کند. هولوگرام نانومتری با استفاده از لیتوگرافی الکترون و الگوریتم ویژه ای طراحی و ساخته شده است. دانشمندانی که در حوزه تولید هولوگرام فعالیت دارند اخیراً هولوگرامی مبتنی بر فناوری نانو ساخته اند که امکان جعل آن وجود ندارد. در این هولوگرام امنیتی ساختارهایی قرار داده شده است که کاربر می تواند به سرعت نسخه اصلی را شناسایی کند. این ساختارها به راحتی قابل کپی کردن نیست. این هولوگرام در نمایشگاه SDW2017EXPO در لندن به نمایش گذاشته شده و معمولاً برای اسناد و محصولات خاص از این محصول استفاده می گردد. ویژگی های منحصر به فردی روی این هولوگرام وجود دارد که قابلیت تشخیص آن را برای مصرف کننده سهل تر می کند.

جعل هولوگرام

لیتو گرافی و پرتو گرافی

اگر فردی هولوگرامی مشابه هولوگرام اصلی طراحی کند تشخیص دو هولوگرام اصلی و تقلبی برای مصرف کننده عام بسیار دشوار می شود و این جایی است که افراد جاعل از آن سوء استفاده می کنند. برای رفع این نقیصه شرکت های تولید کننده هولوگرام به دنبال ایجاد ساختارهایی هستند که منحصر به فرد باشند و به سادگی شناسایی شوند. در این راستا از لیتوگرافی پرتو الکترونی با قدرت تفکیک بالا برای رسیدن به حد 2/5 میلیون DPI استفاده می گردد.
دانشمندان با استفاده از این فناوری موفق به ایجاد شبکه های پراش با قدرت تفکیک بالا شده اند که برای تولید این ساختارها از الگوریتم نرم افزاری ویژه ای استفاده می شود. که اگر کسی بخواهد هولوگرام نانومتری را جعل کند باید به دستگاه های پیچیده لیتوگرافی و الگوریتم های خاص نرم افزاری دسترسی داشته باشد در غیر این صورت جعل هولوگرام امکان پذیر نیست.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.