روش مشاهده تصاویر هولوگرامی

مشاهده تصویر هولوگرامی

همه ما کنجکاویم تا با روش مشاهده تصاویر هولوگرامی آشنا شویم تا برچسب های موجود بر روی برخی از بسته های خریداری شده را ببینیم.

تصاویر هولوگرامی

اما تصاویر هولوگرامی چه هستند؟ چگونه ایجاد می شوند و چگونه می توان یک تصویر هولوگرامی یا یک برچسب هولوگرامی را مشاهده نمود؟ برای پرداختن به این سوالات و ارائه پاسخی برای آن ها، بهتر است در ابتدا با نحوه ایجاد و تولید یک تصویر هولوگرامی آشنا شویم.

یک تصویر هولوگرامی در واقع نوعی تصویر سه بعدی است که از تداخل دو نوع موج (پرتو لیزری) با یکدیگر ایجاد می شود. پس از اسکن یک شیئ فیزیکی توسط اشعه لیزر، اشعه های لیزری بازتابیده شده، در نقطه ای به هم پیوسته و بر اثر تداخل آن ها با یکدیگر، تصویری مجازی و کاملا سه بعدی از شئ ایجاد می گردد.

اما در برچسب های هولوگرامی، قضیه کمی متفاوت است؛ در اینجا تصویر، آرم یا نوشته مورد نظر، به صورت نقش های میکرونی و توسط دستگاه های لیزری مخصوص، بر روی صفحات برچسبی ویژه حکاکی می شوند.

شاید آشنا ترین تصویر از برچسب های هولوگرامی برای همه ما، برچسب های نقره ای رنگی باشند که اغلب به شکل دایره ای بر روی جعبه های مختلف مشاهده می کنیم. این برچسب ها اغلب دارای ویژگی بازی رنگ هستند و با حرکت دادن آن ها در مقابل نور، می توان رنگ های زیبای مختلفی را بر روی آن مشاهده نمود.

تمام برچسب های هولوگرامی استفاده شده بر روی چیزهایی مانند انواع کارت شناسایی، کارت بانکی و حتی هولوگرام های استفاده شده بر روی بسته بندی های مختلف، کاملا منحصر به فرد بوده و به جرات می توان گفت که هیچ برچسب هولوگرامی را نمی توان در تمام دنیا یافت که یک نمونه مشابه برای خود داشته باشد. همین ویژگی برچسب های هولوگرامی موجب شده است تا از این برچسب ها به عنوان وسیله ای برای پیشگیری از ارائه کالای تقلبی استفاده شود.

از آن جا که این تصاویر با استفاده از دستگاه های لیزری و بر روی صفحات مخصوص، در اندازه های میکرونی حکاکی می شوند، در نگاه اول، تنها با یک تصویر و برچسب دو بعدی ساده روبرو هستیم. با استفاده از روش هایی ساده و در دسترس، البته برای برخی از انواع ساده، می توان تصویر سه بعدی حکاکی شده بر روی برچسب هولوگرامی را مشاهده نمود. اما تصاویر و نوشته های موجود بر روی برچسب های هولوگرامی چه ویژگی هایی دارند و آن ها را چگونه می توان دید؟

تصاویر هولوگرامی

ویژگی تصاویر هولوگرامی

مهمترین و آشنا ترین ویژگی که می توان برای تصاویر هولوگرامی ذکر کرد، رنگ نقره ای اولیه و بازی رنگی آن در برابر نور است. در برخی از این برچسب ها، با حرکت دادن برچسب در جهات مختلف، می توان اشکال متفاوتی را مشاهده نمود که به تکنولوزی به کار رفته برای چاپ تصویر بستگی دارد.

از دیگر ویژگی های بسیار جالب در تصاویر هولوگرامی این است که در صورت قطعه قطعه کردن یک برچسب هولوگرامی، هر یک از این قطعات می تواند تصویری کامل از برچسب اولیه را ارائه نماید. همین ویژگی این برچسب ها است که آن ها را به یک وسیله برای جلوگیری از بروز هر گونه تقلب در انواع کالا ها تبدیل کرده است.

تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

روش مشاهده تصویر هولوگرامی

جالب است بدانید که تصاویر هولوگرامی موجود بر روی برچسب ها، به همین خطوط دو بعدی موجود بر روی یک صفحه براق نقره ای محدود نمی شوند. در صورت استفاده از روش مناسب، می توان این تصویر دو بعدی را به یک تصویر سه بعدی تبدیل کرده و تمام ابعاد و جوانب آن را نیز مشاهده نمود.
برای مشاهده و دیدن تصاویر حک شده بر روی این برچسب ها، لازم نیست از ابزار و وسایل آزمایشگاهی و پیچیده استفاده کنید بلکه تنها کافی است تا چند وسیله ساده داشته باشید.

لیزر

همانطور که ذکر شد، برای حک و چاپ کردن تصاویر هولوگرامی بر روی برچسب ها، از دستگاه های لیزری استفاده می شود. بنابراین برای دیدن یک تصویر هولوگرامی، می توانید از یک دستگاه لیزر دستی کوچک، همان لیزر های قرمز رنگی که چند سالی است به عنوان وسیله سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده کنید. چنانچه، اشعه لیزر را از زاویه ای مناسب و با استفاده از یک عدسی واگرا، به هولوگرام بتابانید، با قرار گرفتن در زاویه درست با هولوگرام و اشعه بازتابیده شده از آن، می توانید تصویر ایجاد شده را مشاهده نمایید.

منشور

چنانچه عدسی واگرا در دسترس نداشته باشید، هر گونه جسم منشوری که می تواند نور را به اجزاء سازنده آن تجزیه کند برای قرار گرفتن در مقابل اشعه لیزر مناسب خواهد بود. تنها باید دقت کنید تا زاویه قرار گیری اشعه و شکافنده پرتو (منشور) با هولوگرام و چشم شما درست انتخاب شده باشد.

آینه

برای تمرکز و جمع کردن اشعه های لیزری بازتابیده شده از هولوگرام، می توانید از یک آینه تمیز استفاده کنید تا تصویر سه بعدی کامل را در نقطه ای دیگر برای شما به نمایش در آورد.
اما باید دقت داشته باشید که سطح آینه کاملا صاف و بدون هر گونه خراشیدگی و یا حتی آلودگی باشد. با قرار دادن آینه در زاویه مناسب، تصویر بازتابیده شده از صفحه هولوگرامی را در نقطه مقابل آینه، به وضوح مشاهده خواهید نمود.

روش مشاهده تصویر هولوگرامی

شرایط مشاهده تصویر هولوگرامی

همانند هر آزمایش و فرایند علمی دیگر، مشاهده تصاویر هولوگرامی نیز بسته به شرایط مختلف می تواند با موفقیت یا شکست روبرو شود.

  • قدرت پرتو لیزر تابیده شده به صفحه هولوگرامی در میزان اشعه خای بازتابیده شده از سطح آن و در نتیجه ایجاد تصویر نهایی بسیار موثر خواهد بود.
  • نوع لنز، عدسی واگرا و حتی منشور به کار رفته برای تجزیه اشعه لیزر باید به گونه ای باشد که اشعه را به دو بخش سازنده آن تجزیه کند.
  • چنانچه زاویه و فاصله لیزر با صفحه هولوگرام، مناسب نباشد، تصویری دریافت خواهد شد.
  • اگر برای جمع کردن و بازتابیده شده پرتوهای لیزری تابشی از هولوگرام از اینه استفاده می کنید، به زاویه قرار گیری آینه با صفحه و تمیز بودن آن دقت کنید.
  • فضایی که قرار است تصویر هولوگرامی را در آن جا مشاهده کنید، باید کاملا تاریک بوده و تمام اجزای مورد استفاده باید در جای خود کاملا ثابت باشند.
تولید هولوگرام ایمن

پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.