آیا در یک جهان هولوگرامی زندگی می کنیم ؟

نانو هولوگرام

جهان هولوگرامی؛ در ۷ سال گذشته، “ژئو۶۰۰” آزمایشگاهی که توسط دانشمندان آلمانی راه اندازی شده، به دنبال اغتشاش های ریز امواج گرانشی در گستره زمان مکان بود که توسط اجرام فضایی فوق چگال مانند ستاره های نوترونی و سیاه چاله ها تولید می شدند. در این مقاله می خواهیم با بزرگ ترین هولوگرام جهان آشنا شویم، با ما همراه باشید.

البته ژئو۶۰۰ تاکنون هیچ موج گرانشی را احساس نکرده، ولی گمان می رود ناخواسته سبب بزرگ ترین کشف علم فیزیک در نیم قرن گذشته شده باشد. برای چندین ماه اعضای گروه ژئو۶۰۰ به دنبال منشا سیگنال نویزی می گشتند که حسگر غول پیکرشان را به ستوه آورده بود و هیچ توضیحی برای آن نمی یافتند. اما ناگهان یک محقق با یک توضیح نزد آنان رفت. در حقیقت او حتی قبل از این که بداند آن ها این نویز را حس کرده اند، آن را پیش بینی کرده بود.

زندگی در جهان هولوگرامی

نظریه کریگ هوگان

کریگ هوگان، فیزیکدانی که در “آزمایشگاه فیزیک ذرات فرمی لب” در ایلی نوی مشغول به تحقیق است، عقیده داشت که ژئو۶۰۰ به مرزهای بنیادین زمان مکان نزدیک شده است. از نظر او این مرز بنیادی، جایی است که زمان مکان به جای این که مطابق با توضیح اینشتین، پیوسته و یکنواخت باشد؛ ذره ای می شود.

درست مانند یک عکس روزنامه ای که وقتی از نزدیک به آن نگاه می کنید، نقطه نقطه می شود. به گفته هوگان «به نظر می رسد که تکانه های ریزمقیاس و کوانتیده زمان مکان به ژئو۶۰۰ ضربه وارد کرده باشند.» آقای هوگان به تازگی به سمت رییس مرکز فیزیک ذرات کیهانی فرمی لب منصوب شده است.

جهان هولوگرافی

اگر آن چه آقای هوگان تا به این جا مطرح کرده خیلی برایتان اهمیت ندارد، باید به شوک بزرگ تری که در آستین دارد، گوش کنید: «اگر نتایج ژئو۶۰۰ آن چیزی باشد که من تصور می کنم، در آن صورت ما در یک هولوگرام بسیار بزرگ کیهانی زندگی می کنیم.» این ایده که ما در یک هولوگرام زندگی می کنیم، شاید در ابتدا بی معنی به نظر برسد؛

ولی بسط طبیعی از بیشترین دانسته های ما درباره سیاه چاله ها و هم چنین بعضی مسایل با پایه های نظری محکم است. این نظریه هم چنین به طرز شگفت آوری برای فیزیک دانانی که با نظریه های موجود در مورد نحوه عملکرد کیهان در پایین ترین سطح کلنجار می روند، جوابگو خواهد بود.


زندگی در جهان هولوگرامی

هولوگرام هایی که شما روی کارت های اعتباری و چک های بانکی می یابید، روی پرده های پلاستیکی دو بعدی کشیده شده اند. وقتی نور از آنها بازتاب می شود، تصویری سه بعدی را بازنمایی می کند. در دهه ۱۹۹۰، دو فیزیک دان به نام های لئونارد ساسکیند و ژرارد ات هوفت که برنده جایزه نوبل فیزیک است؛

احتمال دادند که ممکن است اصول مشابهی بر کل جهان به صورت جامع نیز حاکم باشد. تجربیات هر روزه ما را نیز می توان به یک بازتاب هولوگرامی از فرایندهای فیزیکی که روی یک سطح دو بعدی دور اتفاق می افتد، تشبیه کرد.


درک جهان هولوگرامی

درک و فهم ما با جهان هولوگرامی «اصل هولوگرامی» دچار مشکل می شود. به سختی می توان تصور کرد که بیدار می شوید، دندانهایتان را مسواک می زنید و مقاله حاضر را می خوانید و همه این ها به خاطر این است که چیزی در مرزهای جهان در حال رخ دادن است! هیچ کس نمی داند که این برای ما به چه معنی خواهد بود اگر ما واقعا روی یک هولوگرام دو بعدی زندگی کنیم، با این حال، نظریه پردازان دلایل زیادی دارند که بگویند خیلی از جوانب اصل هولوگرامی درست است.

درک جهان هولوگرامی

نظریه سیاه چاله

انگیزه نظریه جالب توجه ساسکیند و ات هوفت، کار درخشان ژاکوب بنشتاین از دانشگاه عبری بیت المقدس و استیون هاوکینگ در دانشگاه کمبریج روی سیاه چاله ها بود. در میانه دهه هفتاد، هاوکینگ نشان داد که سیاه چاله ها در حقیقت کاملا سیاه نیستند، بلکه تابش بسیار اندکی از خود منتشر می کنند در نهایت، منجر به ناپدید شدنشان می شود.

این فرضیه خود معمای جدیدی را مطرح می کند، چون نظریه تشعشع هاوکینگ هیچ اطلاعاتی در مورد داخل یک سیاه چاله ارایه نمی دهد. هنگامی که سیاه چاله محو شد، تمام اطلاعات در مورد ستاره ای که متلاشی شده و سیاه چاله را به وجود آورده ناپدید می شود و این، با اصل پذیرفته شده ای که می گوید اطلاعات نابود نمی شوند، در تعارض است. به این معما «پارادوکس اطلاعات سیاه چاله» می گویند.

پارادوکس اطلاعات سیاه چاله

کارهای بنشتاین کلید مهمی در حل این پارادوکس بود. او کشف کرد که آنتروپی سیاه چاله (که متناظر با محتوای اطلاعات آن است)، متناسب با سطح افق رویداد آن است. افق رویداد، حد نظری ابعاد سیاه چاله است و نماینده نقطه بی بازگشت برای جسم یا نوری است که وارد آن می شود.

بر این اساس، نظریه پردازان نشان داده اند که اعوجاجات کوانتییده میکروسکوپی در افق رویداد می توانند اطلاعات درون سیاه چاله را کد گذاری کنند، در نتیجه با تبخیر و ناپدید شدن سیاه چاله مشکل ناپدید شدن اطلاعات رخ نمی دهد.


نظریه استیون هاوکینگ

جهان هولوگرامی، قطعا این نظریه یک بینش عمیق فیزیکی به دنبال دارد:
اطلاعات سه بعدی در مورد یک ستاره پیش رو را می توان بطور کامل در یک افق دو بعدی از یک سیاه چاله که پشت آن قرار گرفته، کد گذاری کرد، که تا حدی شبیه تصویر سه بعدی از یک جسم است که در یک هولوگرام دو بعدی کد گذاری می شود.

ساسکیند و ات هوفت فرض کردند که کل هستی نیز یک افق دارد که مرز آن بیشتر از ۱۳.۷ میلیارد سال نوری با ما فاصله دارد و نور از آنجا هنوز به ما نرسیده است. بر پایه این فرض آنها این دیدگاه را به کل جهان به صورت یک مجموعه بسط دادند.

پارادوکس سیاه چاله در جهان هولوگرامی

بیشتر از آن، کار چندین نظریه پرداز نظریه ریسمان بود که تایید کردند این نظریه در مسیر درستی قرار دارد و از میان آنان می توان به جوان مالداسنا در انستیتوی تحقیقات پیشرفته پرینستون اشاره کرد. او نشان داد که فیزیک یک جهان هولوگرامی فرضی پنج بعدی و شکلی مانند یک پنج وجهی، دقیقا مانند فیزیکی است که در یک مرز چهار بعدی اتفاق می افتد.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

برای آشنایی با بزرگ ترین هولوگرام جهان، اگر روزی گذرتان به جاده‌های جنوبی حومه دنور افتاد، خوب به اطرافتان توجه کنید، چون ممکن است بتوانید GEO600 را ببینید. در گوشه ای از یک میدان، چند ساختمان موقت جعبه مانند قرار دارند و دو کانال طولانی از آنها با زاویه قائمه نسبت به هم منشعب می‌شوند که روی آنها با صفحه‌های آهنی موجدار پوشیده شده است.

زیر این صفحات آهنی حسگری قرار دارد که طول آن به ۶۰۰ متر می‌رسد در ۷ سال گذشته، این آزمایشگاه که توسط دانشمندان آلمانی راه‌اندازی شده، به دنبال اغتشاش‌های ریز امواج گرانشی در گستره زمان مکان بود که توسط اجرام فضایی فوق چگال مانند ستاره‌های نوترونی و سیاه‌چاله‌ها تولید می‌شدند. البته ژئو۶۰۰ تاکنون هیچ موج گرانشی را احساس نکرده، ولی گمان می‌رود ناخواسته سبب بزرگ‌ترین کشف علم فیزیک در نیم‌قرن گذشته شده باشد.


آیا جهان یک سوپر هولوگرام است؟

علاوه بر طبیعت Phantom گونه اش، چنین کیهانی خصوصیات شگفت انگیزی تری هم دارد. اگر جدایی ظاهری ذرات درون هسته ای تنها یک تصویر است، این به این معنی است که در سطح عمیق تری از حقیقت همه چیز در کیهان بی نهایت به هم پیوسته است.

الکترون های اتم کربن در مغز انسان وصل است به ذرات درون هسته ای هر Salmon که شنا می کند، هر قلبی که می تپد و هر ستاره ای که در آسمان shinvers. هر چیزی در هر چیز دیگر نافذ است و اگر چه طبیعت انسانی شاید به دنبال طبقه بندی و Pigeonhole و تقسیمات جزئی هر پدیده ای در کیهان است، همه اجزای آن به نوعی از ضرورت برخوردار است و همه طبیعت در نهایت یک شبکه بی نظیر است.

در جهان هولوگرافیک حتی فضا و زمان هم دیگر مفاهیم بنیادی نیستند. از آنجا که مفاهیمی مثل مکان در جهانی که هیچ چیز واقعاً از چیز دیگر جدا نیست فرو می ریزد، زمان و فضای سه بعدی را هم مثل ماهی و تلویزیون ها باید به عنوان تصاویری از نظام عمیق تر دید.

حقیقت در لایه های عمیق تر خود به نوعی یک سوپرهولوگرام است که در آن گذشته، حال و آینده همزمان وجود دارند و از این رو با در اختیار داشتن ابزار مناسب شاید روزی بتوان به این سطح سوپرهولوگرافیک رسید و از حقیقت صحنه هایی را از آن بیرون آورد که متعلق به گذشته های خیلی دور است.

بزرگ ترین هولوگرام جهان

آیا ما در یک بزرگ ترین هولوگرام جهان کیهانی زندگی می کنیم؟

برای تشخیص بزرگ ترین هولوگرام جهان اعضای گروه ژئو۶۰۰ چندین ماه به دنبال منشا سیگنال نویزی می‌گشتند که حسگر غول‌پیکرشان را به ستوه آورده بود و هیچ توضیحی برای آن نمی‌یافتند. اما ناگهان یک محقق با یک توضیح نزد آنان رفت. در حقیقت او حتی قبل از این‌که بداند آن‌ها این نویز را حس کرده‌اند، آن‌را پیش‌بینی کرده بود.
کریگ هوگان، فیزیکدانی که در آزمایشگاه فیزیک ذرات فرمی‌لب در ایلی‌نوی مشغول به تحقیق است، عقیده داشت که ژئو۶۰۰ به مرزهای بنیادین زمان مکان نزدیک شده است.

از نظر او این مرز بنیادی، جایی است که زمان مکان به جای این‌که مطابق با توضیح آلبرت اینشتین، پیوسته و یکنواخت باشد؛ ذره‌ای می‌شود. درست مانند یک عکس روزنامه‌ای که وقتی از نزدیک به آن نگاه می‌کنید، نقطه‌نقطه می‌شود. به گفته هوگان «به نظر می‌رسد که تکانه‌های ریزمقیاس و کوانتیده زمان-مکان به ژئو۶۰۰ ضربه وارد کرده باشند.»

نظریه بوهم درباره بزرگ ترین هولوگرام

اگر چه بوهم بر این باور است(concedes) که راهی برای دانستن این که چه چیزهای دیگری می تواند در بزرگ ترین هولوگرام جهان پنهان باشد نداریم اما venture دارد که بگوید دلیلی هم ندارد که فرض کنیم چه چیز دیگری هم در آن نیست. یا شاید این سطح سوپرهولوگرافیک از حقیقت تنها مرحله ایست که در ورای خود ابدیت خلقت را نهفته است. بوهم تنها محققی نیست که به شواهدی دال بر کیهان هولوگرافیک رسیده است.

کارل پریبراه که یک متخصص اعصاب و روان است و در دانشگاه استنفورد بدون ارتباط با این قضیه در زمینه مغز تحقیق می کند نیز متقاعد شده است که حقیقت از طبیعتی هولوگرافیک برخوردار است. این که سوپرهولوگرام دیگر چه چیزی را شامل می شود پرسشی بی انتهاست.


 جهان هولوگرام

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

go to top