جهان هولوگرافی چیست؟

نانو هولوگرام

آیا ما در یک هولوگرام زندگی میکنیم؟

جهان هولوگرافی ،جی ای اُ 600، تا به حال نتوانسته است امواج گرانشی را آشکارسازی کند، اما ناخواسته به کشف بسیار مهمی در علم فیزیک در نیم قرن حاضر رسیده است .اعضای گروه جی ای اُ 600 ماده ها در جست و جوی منشا نویزی بودند که آشکارساز عظیم شان را مختل کرده بود؛ اما توضیح قابل قبولی را نتوانستند در این زمینه ارائه دهند.

هم زمان با فعالیت های اعضای گروه مذکور ، فیزیکدانی با نام “هوگان” از آزمایشگاه فرمی در ایالات متحده ، نظریه ای را در مورد نویز ارائه کرد. به گفته وی ، جی ای اُ 600 به طور اتفاقی به اساسی ترین حد فضاـ زمان برخورد کرده است، همان نقطه ای که در آن فضا ـ زمان دیگر دارای ویژگی پیشنهادی اینیشتن ، ویژگی پیوستار ملایم و بدون اصطکاک نخواهد بود، بلکه تبدیل به ذره می شود .

زندگی در جهان هولوگرام

درست همانند زمانی که اگر روی عکس چاپ شده در روزنامه تمرکز کنیم ، تبدیل به الگویی نقطه نظر خواهد شد.هوگان می گوید : “این پدیده شبیه این است که جی ای اُ 600 تحت ضربه کوانتوم های میکروسکوپی فضا ـ زمان قرار گرفته است.
“اگر این ادعا شما را خیلی شگفت زده نکرده ، بهتر است بدانید هوگان شگفتی بزرگ دیگری را نیز در آستین دارد:” اگر نتیجه پروژه جی ای اُ 600 همان باشد که من حدس می زنم ، در این صورت ما در یک هولوگرام بزرگ کیهانی زندگی می کنیم.
” این فکر که ما در یک هولوگرام بزرگ زندگی می کنیم شاید معقول به نظر نیاید ، اما این امر یک تعمیم طبیعی از بهترین دانسته ای ما در مورد سیاه چاله هاست و حتی شاید بتوان گفت که ادعایی با یک پایه نظری تقریبا محکم است .

اصول جهان هولوگرافی

جهان هولوگرافی

جالب است بدانم که این نتیجه گیری ، برای فیزیکدانان درگیر با نظریه های مربوط به سازوکار بنیادین عالم نیز بسیار مفید بوده است .هولوگرام هایی که شما روی کارت های اعتباری و اسکناس می بینید روی پوسته پلاستیکی دو بعدی چاپ شده اند و وقتی نور تابیده شده به آنها بازگردانده می شود، تصویری سه بعدی را خلق می کند.در دهه 1990 دو فیزیکدان “لئونارد ساسکیند” و “جرارد تهوفت” (برنده جایزه نوبل) اظهار داشتند که می توان اصل هولوگرافی را به کل جهان اعمال کرد.
شاید تجربه های روزانه ما خودشان تجسم هولوگرافی کار فرایندهای فیزیکی باشند که روی یک سطح مبهم دو بعدی اتفاق می افتند.”اصل هولوگرافی” درک ما را از مسائل به چالش می کشاند


سخت است باور کردن این موضوع که از خواب بیدار شدن ، مسواک زدن و حتی مطالعه خود این مقاله ، به خاطر اتفاقاتی است که در مرز عالم به وقوع می پیوندند.
هیچکس نمی داند زندگی در یک هولوگرام باری ما چه معنایی خواهد داشت . با این وجود ، نظریه پردازان دلایل خوبی را برای اثبات درستی بسیاری از جنبه های اصل هولوگرافی در دست دارند .
ساسکیند و تهوفت تحت تاثیر تلاش های اولیه و نوین “یاکوب بکنشتاین” و استفن هاوکینگ در مورد سیاه چاله ها، نظریه فوق را ارائه کردند.

اصل هولوگرام از نظر هوگان


البته این تا زمانی بود که هوگان فهمید اصل جهان هولوگرافی همه چیز را تغییر خواهد داد. اگر فضا زمان یک هولوگرام دانه دانه باشد، در آن صورت شما می توانید جهان را به صورت یک کره تصور کنید که سطح خارجی آن از مربع هایی به ابعاد طول پلانک تشکیل شده و هر یک از آنها، یک بیت اطلاعات در خود دارد. اصل هولوگرامی می گوید مقدار اطلاعاتی که سطح خارجی را می پوشاند، باید با تعداد بیت هایی که در داخل حجم جهان قرار دارند، برابر باشد.

ولی با توجه به این که حجم جهان کروی از سطح آن بزرگ تر است، یک تناقض پیش می آید. هوگان فهمید برای این که تعداد بیت های درون جهان با بیت های مرز آن برابر باشند، دنیای درون باید از دانه هایی با ابعاد بزرگ تر از طول پلانک درست شده باشد، یا به عبارت دیگر، دنیای هولوگرامی، محو و کم نور است.

نظریه کریک هوگان


جهان هولوگرافی ، این برای هر کس که می خواهد کوچک ترین واحد فضا زمان را اندازه گیری کند، خبر خوبی است. هوگان در این رابطه می افزاید: «بر خلاف تمام انتظارات، این مساله ساختار ریزمقیاس کوانتیده آن را در دسترس آزمایش های کنونی قرار می دهد.»
در نتیجه در حالی که طول پلانک بسیار کوچک تر از آن چیزی است که بتوان آن را با آزمایش اندازه گرفت؛ تصویر هولوگرامی دانه دانه ای می تواند خیلی خیلی بزرگ تر و در حد ۱۸ ۱۰ متر باشد. وی می گوید: «اگر شما درون یک هولوگرام زندگی می کردید، می توانستید با اندازه گیری تیرگی اش، آن را بفهمید.»

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

امتیاز :
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.