هولوگرام امنیتی

تکنولوژی هولوگرام امنیتی

تکنولوژی هولوگرام امنیتی در انواع اسناد و بحث حفاظت از برند در اشکال و طرح های متفاوتی ارائه می شود. هولوگرام ها در اسکناس ها به صورت نخ و پنجره های امنیتی، در پاسپورت ها و ویزا ها به صورت لایه شفاف لمینیت شده ، در حفاظت از برند به صورت انواع لیبل پلمپ و تخریب شونده، اسناد و گواهی نامه ها به صورت الصاق گرم(هات استمپ) و در کارت های شناسایی به صورت لمینیت شفاف کارت پی وی سی صورت می گیرد.

هولوگرام امنیتی

ایجاد هولوگرام امنیتی

برای ایجاد هولوگرام عوامل متعدد با پیچیدگی های منحصر به فردی شامل طراحی امنیتی با بکار گیری نرم افزارهای ویژه و بسیار گران قیمت با استفاده از نیروهای متخصص، شرایط ویژه محیطی در آزمایشگاههای مجهز و همچنین تجهیزات بسیار گران قیمت می باشد ، لذا کپی برداری از آن تقریباً غیر ممکن می باشد . بدین معنا که اگر تحت شرایطی یک هولوگرام ساخته شود تقریباً ساخت مجدد آن با بکارگیری تمامی تجهیزات و امکانات مشابه میسر نیست و دارای تفاوتهایی خواهد بود چرا که ایجاد شرایطی کاملا مشابه و تکرار مجدد آن از لحاظ عملی امکان پذیر نمی باشد.

امنیت در طراحی هولوگرام

این امنیت نه تنها در تولید، بلکه در طراحی نیز تامین می شود که به صورت آشکار و پنهان قابل تشخیص هستند. قرار دادن انواع افکت های 2D،3D، 2D/3D، Kinetic، Flip Flop، Multi-Channel، True colorو انواع آیتم های امنیتی همانند تصاویر پنهان، متون میکرونی، ریز نقش ها، گیلوش ها و طرح های منحصر به فرد می تواند یک لیبل هولوگرام را در درجات متفاوتی از امنیت (تجاری، امنیتی و فوق امنیتی) قرار دهد.

امنیت در طراحی هولوگرام

عملیات تکمیلی

در عملیات تکمیلی نیز می توان ویژگی هایی همانند انواع کد و شماره سریال برای پیگیری و رهگیری، انواع برش و نیم تیغ امنیتی جهت بالا بردن حساسیت لیبل، و دی متالایز کردن اعمال شود.
هم چنین در این مرحله هولوگرام را به صورت رول یا شیت (ورق) ارائه وآماده تحویل می شود.

بدیهی است کاربرد هولوگرام در اسکناس با پاسپورت و در مقایسه با لیبل پلمپ بسته بندی کاملا متفاوت است. انتخاب و ترکیب این ویژگی ها با توجه به نوع سند امنیتی، کاربرد، طول عمر و میزان اهمیت آن صورت می گیرد.

خصوصیات هولوگرام امنیتی در اسناد

برای تولید یک سند امنیتی و یا مدرک مسافرتی باید از ویژگی ها و تدابیر خاصی استفاده کرد که بتوان هر سند را به روش های گوناگون احراز هوست کرد و اصالت آن را تشخیص داد. این ویژگی ها در بحث هولوگرام امنیتی اسناد، در سه سطح بررسی می شود که به شرح زیر است:

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

ویژگی های هولوگرام امنیتی آشکار/ Overt Security Features

اولین و ابتدایی ترین سطح امنیتی هر سند می باشد که کاملا برای عموم مردم قابل درک است . این ویژگی از طریق لمس کردن و دیدن تشخیص داده می شوند. علت استفاده از این سطح امنیتی، ارزیابی عمومی و ساده یک سند برای مردم می باشد. برای مثال اسکناس که هر روز در دست تمام اقشار جامعه درگردش است، باید تعدادی ویژگی قابل فهم و درک برای عموم مردم نیز داشته باشد.

در برخی از اسناد که از اهمیت کم تری برخوردار هستندنیز می توان از این سطح امنیتی، با توجه به کاربرد آن استفاده کرد.

هولوگرام امنیتی آشکار

ویژگی های آشکار امنیتی

ویژگی های آشکار امنیتی، کم ترین هزینه ممکن را برای حفظ اصالت سند مورد نظر در بر خواهد داشت. و لی باید توجه داشت که جعل و تحریف آن نیز به مان نسبت آسان تر و در دسترس تر می باشد.

از نمونه ویژگی های امنیتی آشکار در اسناد می توان به برجسته سازی ،کاغذ واتر مارک و کارت های پلاستیکی، هولوگرام ، تصاویر See-throgh، امضای دیجیتال و … اشاره کرد.

خصوصیات هولوگرام امنیتی در اسناد

ویژگی های هولوگرام امنیتی نیمه پنهان/ Semi-Covert Security Features
سطح دوم ارزیابی اسناد و مدارک است که برای تشخیص آن احتیاح به اندکی دانش دارد و یا کنترل آن ها وابسته به ابزار های ساده و در دسترس است. این ابزار های ساده می توانند لوپ و یا لامپ ماوراءبنفش و مادون قرمز باشد. تولید این ویژگی های امینی احتیاج به فرایند چاپی خاص و دقیق دارد و باید با کیفیت بسیار بالا انجام می گیرد.

میکرو تکست ، میکرو ایمیج، Latent Image از جمله این ویژگی ها هستند.

ویژگی های امنیتی پنهان / Covert Security Features

پیچیده ترین و امنیتی ترین ویژگی های هر سند را تشکیل می دهند که فقط با ابزار های خاص و دانش مرتبط با آن احراز هویت می شوند. برخی از این ویژگی ها را فقط اشخاص خاص و کنترل کننده می دانند و توانایی احراز آن را دارند. برخی دیگر دارای ویژگی های یونیک و منحصر به فرد هستند که جعل آن ها تقریبا غیر ممکن است.

هولوگرام امنیتی از لحاظ اقتصادی

از لحاظ اقتصادی هولوگرام امنیتی این سطح، پرهزینه ترین رده امنیتی در اسناد محسوب می شود چرا که بازتولید، تحریف و جعل آن نیز به شدت دشوار می باشد.

فیبرهای امنیتی کاغذها، نخ های امنیتی فلورسنت، Hidden Imageها، چاپ با مرکب های امنیتی متفاوت خاص از نمونه ویژگی های Covert می باشد.

برای بالا بردن ویژگی امنیتی در هولوگرام، می توان از آیتم پنهانی استفاده کرد در طیف نور UV قابل مشاهده شود. این ویژگی علاوه بر دارا بودن تمام آیتم های امنیتی هولوگرام، تحت نور یو وی، تصویر یا نوشته ای را آشکار خواهد کرد.

این افکت در اسناد، مدارک شخصی و مسافرتی و حتی در بحث حفاظت از برند قابل استفاده است و در آیتم های امنیتی نیمه پنهان دسته بندی می شوند.

نمونه زیر، تصویری از این افکت روی کارت پی وی سی ارائه شده است.

به اشتراک بگذارید :دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.