چگونگی ساخت هولوگرام با کیت JD-4

هولوگرام با کیت JD-4

کیت تکمیل­ کننده و پردازش­ کننده ­ی هولوگرام با کیت JD-4 همه­ ی موارد شیمیایی مورد نیاز برای ساخت هولوگرام را با استفاده از شیرابه­ های PFG-03M فراهم می کند.

ویژگی های هولوگرام با کیت JD-4

هولوگرام با کیت JD-4 همچنین می­تواند برای پردازش دیگر شیرابه­ ها مانند PFG-01, VPRو نیز خیلی­ های دیگر را با رقیق کردن محلول­ ها نزدیک به ۱۰ تا ۲۰ درصد آب بیشتر، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، برای شیرابه­ های PFG-01 , VPR بهتر است از JD-2 استفاده شود. به سادگی مواد شیمیایی خشک را در کیت JD-4 با آب ترکیب کنید تا اجزای تکمیل­ کننده و محلول سفیدکننده (bleach) را ایجاد کنید. این مقاله به صورت گام به گام توضیح می ­دهد که چگونه این کار را انجام دهید و چگونه از کیت پردازش­گر هولوگرافی JD-4 برای ساخت هولوگرام استفاده کنید.

نکته­ ی مهم: دستورالعمل­ های پیش رو در استفاده از کیت پردازش­گر هولوگرافی JD-4 از روی دستورالعمل­ های موجود در هر پکیج از کیت JD-4 استخراج و اصلاح شده است. دستورالعمل­ های آورده شده در این مقاله فقط برای راحتی شما هستند. برای درک ایمن و کامل شما از هولوگرام با کیت JD-4، شما باید به دستورالعمل­ ها و نکات ایمنی شیمیایی که در هر پکیج هولوگرام با کیت JD-4 آمده است، اتکا کنید.

مانند بسیاری از تمیزکننده­ های خانگی رایج، JD-4 شامل مواد شیمیایی می ­شود و باید با دقت با آن رفتار شود. بهتر است در هنگام تمرین از محافظ چشم، ماسک ضد غبار، پیش­بند و دستکش لاستیکی در هنگام ترکیب کردن مواد شیمیایی استفاده شود. هرچند محلول­ های شیمیایی قابلیت بخارشدگی پایینی دارند، کار کردن در یک محیط تهویه شده توصیه می­شود.

هولوگرام با کیت JD-4

محلول­ های پایه­ ای (stock) برای هولوگرام با کیت JD-4

مواد فوتوشیمیایی در کیت JD-4 برای آماده کردن حدود ۱۰۰۰ml از هر کدام از سه محلول استفاده می­شود. شما نیاز خواهید داشت تا آب دی­یونیزه شده یا تقطیر شده را اضافه کنید که می­تواند از فروشگاه تهیه کنید. بهتر این است که از آب مقطری استفاده شود که حاوی هیچ گونه مواد شیمیایی نیست، هرچند آب مقطر نوشیدنی که حاوی مقادیر کوچک و جزئی از مواد شیمیایی دیگر است هم می­تواند استفاده شود. آب شیر عموماً حاوی فلوراید و دیگر ناخالصی­ هاست که می­تواند کیفیت هولوگرام را کاهش دهد. برای ایمنی و کارآمدی، معلمان یا یک فرد بزرگسال باید محلول­ها را از قبل ترکیب کنند.

از سه ظرف شیشه ­ای یک لیتری (یا بزرگ‌تر) یا بطری­ تمیز با سرپوش ضد تراوش استفاده کنید. به ترتیب نام آن­ها را بخش A، بخش B و سفیدکننده (bleach) بگذارید. هر کدام از این سه بطری را با ۱۰۰۰ml آب گرم مقطر پر کنید.

سپس، هر کدام از پکیج­ های شیمیایی که در پایین لیست شده را با هر ترتیبی به درون بطری­ های A و B و سفیدکننده (به ترتیب) حل کنید. هرچند این کار معمولاً ضروری نیست، ولی شما می­ توانید به مقدار کمی آب را گرم کنید تا به حل شدن سریع­ تر این مواد کمک شود. به طور اختیاری، شما همچنین می­ توانید هر محلول را در یک ظرف (beaker) تمیز قرار دهید و سپس محلول را به درون بطری بریزید.

Bleach Solution (1000ml)
Copper Sulfate, Pentahydrate۳۵ grams
Potassium Bromide ۱۰۰ grams
Sodium Bisulfate, Monohydrate ۵ grams
ADD Distilled water ۱۰۰۰ ml

Part B Solution (1000ml)
Sodium Carbonate, Anhydrous ۷۰ grams
Sodium Hydroxide ۱۵ grams
ADD Distilled water ۱۰۰۰ ml

Part A Solution (1000ml)
ChemicalAmount
Metol or Elon (p-Methylaminophenol sulfate) ۴ grams
Ascorbic Acid (powder) ۲۵ grams
ADD Distilled water ۱۰۰۰ ml

آیتم­ های لازم برای ساخت هولوگرام با کیت JD-4

 • Jd-4 بخش A و بخش B و سفیدکننده که از قبل ترکیب شده­ اند.
 • ۱ گالن (۴لیتری) از آب مقطر یا دی­یونیزه شده برای رسیدن به بهترین نتایج. آب شیر هم ممکن است جواب دهد ولی به آن خوبی نیست.(از آب سخت استفاده نکنید.)
 • دو طبق­ شیشه ­ای یا پلاستیکی کوچک، فقط به اندازه ­ای بزرگ باشد که هولوگرامی که شما می­ سازید بتواند به صورت افقی در آب غوطه­ ور باشد.
 • دو طبق شیشه ­ای یا پلاستیکی بزرگ برای نگه­داری ۱ لیتر آب مقطر برای شستشو. (آب شیر هم ممکن است جواب دهد.)
 • (اختیاری ولی توصیه شده )یک طبق کوچک یا بزرگ برای نگه­داری ا لیتر آب مقطر و ترکیب ­شده با ۱ml مسئول خیس ­کنندگی فوتوگرافیک مانند FormaFlo. شما همچنین می­توانید از یک طبق کوچک با مسئول خیس­ کنندگی کمتر استفاده کنید ولی باید محلول را بعد از تعداد کمی هولوگرام تعویض کنید. استفاده از طبق بزرگ­تر نتایج شفاف­تری به همراه خواهد داشت.
 • دستکش لاستیکی

طبق­ ها را به ترتیب لیست پایین قرار دهید:

 • تکمیل­ کننده(ترکیب A,B)-طبق کوچک
 • شستشو -طبق بزرگ
 • سفیدکننده-طبق کوچک
 • شستشو-طبق بزرگ
 • خیس‌کننده‌ی محلول FormaFlo 600 (اختیاری)-طبق کوچک یا بزرگ

در طبق ۱ (کوچک) شما تکمیل­ کننده­ خود را با ترکیب A و B ایجاد خواهید کرد. لازم نیست که دقیقه مقدار آن­ها برابر باشد ولی باید تلاش کنید که این نسبت تقریباً برابر باشد. فقط به اندازه ­ای ترکیب کنید که هولوگرام تکمیل­ شده بتواند در مجموع غوطه­ ور باشد. وقتی ­A,B ترکیب شدند، محلول می­ تواند برای تکمیل چندین هولوگرام به کار رود و چند ساعت هم دوام دارد.

سرفصل: وقتی محلول ­های A,B ترکیب شوند، محلول تکمیل­ کننده­ حاصل فقط چند ساعت دوام دارد. پس تا زمانی که هولوگرام شما آماده ­ی ساخت نیست ترکیب را انجام ندهید. در واقع، فقط به اندازه­ای ترکیب کنید که برای پردازش یک دسته از هولوگرام کافی باشد. بقیه را در بطری ­های بدون هوا نگه دارید تا برای دسته­ های بعدی لازم شوند.

در طبق ۲ (بزرگ) یک لیتر آب مقطر بریزید.این آب به برای شستشو استفاده خواهد شد.
در طبق ۳ (کوچک)، محلول سفیدکننده­ را وارد کنید، فقط به اندازه­ای که یک یا دو هولوگرام بتوانند غوطه­ ور باشند.
در طبق ۴ (بزرگ) درست مثل قبل، با یک لیتر آب مقطر پر شود و برای شستشو استفاده شود.

در آخر و به صورت اختیاری، در طبق ۵ (بزرگ یا کوچک)، محلول خیس­ کننده را با یک لیتر آب مقطر به ازای هر دستورالعملی که با PhotoFlo 600 می­ آید، ترکیب کنید. استفاده از یک محلول خیس­ کننده اختیاری است ولی توصیه می­شود. این کار باعث می­شود که هولوگرام سریع­تر خشک شود و لکه­ ها و نوارها را کاهش به حداقل می­رساند.

ساخت هولوگرام با کیت JD-4

هولوگرام با کیت JD-4 شخصی خود را پردازش کنید

مراحل ۱ تا ۴ پایین باید در یک اتاق تاریک با یا بدون نور ایمن (safelight) تکمیل شود. مرحله­ ۵ که اختیاری است، می­تواند در حضور چراغ روشن انجام شود. البته اگر چراغ روشن است، مطمئن شوید که هیچ فیلم استفاده­ نشده، پردازش­ شده و مورد تابش قرار نگرفته­ ای وجود ندارد.

1.گسترش

سریعاً صفحه را در گسترش ­دهنده غوطه­ ور سازید تا همه ­ی بخش­ها سریعاً خیس شوند.آن را به مدت ۲۰ ثانیه یا بیشتر بشویید(slush) تا هولوگرام غیرشفاف(apaque) و تیره رنگ شود.

2. شستشو

هولوگرام تکمیل­ شده را با عجله و تکان برای حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. برای رسیدن به بهترین نتایج و دوام بیشتر هولوگرام، تا سه دقیقه بشویید تا مطمئن شوید که همه­ ی بخش­های قسمت A شسته شده­ اند.

3. سفیدکننده

هولوگرام با کیت JD-4 شسته شده را در محلول سفیدکننده قرار دهید، آن را تکان دهید(agigate) تا صفحه به طور کامل تمیز شود (این کار ممکن است دو دقیقه طول بکشد) سپس،برای ده ثانیه سفیدکننده بزنید.

4. دوباره شستشو

 • هولوگرام سفید شده را همراه با تکان دادن برای حداقل ۲۰ ثانیه بشویید (تا سه دقیقه)
 • در محلول خیس­ کننده کار را تمام کنید(اختیاری)
 • هولوگرام تکمیل­ شده را در محلول FormaFlo 600 برای ۲۰ ثانیه قرار دهید. سپس،هولوگرام را برای خشک شدن خارج کنید. برای رسیدن به بهترین نتایج، در هنگام خارج کردن هولوگرام از محلول، اجازه ندهید که لکه یا رد روی هولوگرام بیفتد. محلول خیس ­کننده کمک می­کند تا هولوگرام سریع­تر خشک شود و تمیزتر و شفاف­ تر به نظر رسد.

سرفصل: در گام نهایی ب محلول خیس­ کننده، بهتر است که چراغ­ها را روشن کنید. این کار به شما اجازه می­دهد که مشاهده کنید که محلول شما به درستی روی هولوگرام توزیع شده باشد و این که رد یا لکه­ ای روی هولوگرام نباشد. صفحه­ ی هولوگرافیک را از طرفی نگه دارید که از چکه کردن احتمالی محلول از انگشتان شما روی هولوگرام جلوگیری شود.

5. هولوگرام خود را خشک کنید

هولوگرام با کیت JD-4 شما به پایان رسیده و فقط مانده تا خشک شود. یک راه خوب برای خشک کردن صفحه­ ی هولوگرام این است که آن را در مقابل یک سطح عمودی قرار دهیم که لبه­ ی پایینی آن روی یک حوله­ ی دستی یا دستمال کاغذی قرار می­ گیرد.

بهترین نتایج وقتی به دست می ­آید که به طور طبیعی در هوای تمیز و بدون غبار خشک شود. ولی وقتی که زمان محدود باشد، هولوگرام می­تواند با قرار داده شدن به صورت عمودی و دمیدن هوای گرم از سشوآر به آن سریعاً خشک شود. برای ورقه­ های فیلم هولوگرافیک، آن­ها را به صورت عمودی آویزان کنید تا خشک شود و از یک گیره­ ی تمیز و خشک استفاده کنید.

6. هولوگرام شخصی خود را بازدید کنید

برای یک هولوگرام انعکاسی، تصویر می­تواند بعد از خشک شدن کامل هولوگرام با تاباندن نور لیزر یا نور سیمابی دیده شود. خشک شدن کامل بسته به شرایط محیط و تکنیک خشک شدن چند دقیقه تا چند ساعت زمان ببرد. هولوگرام انتقالی ما می­تواند حتی در لحظه­ ا ی که خیس است با نور لیزر دیده شود.

هولوگرام انعکاسی

7. پوشاندن (wrapping up)

محلول شیمیایی استفاده نشده­ ی خود را در بطری بدون هوا ذخیره کنید. برای افزایش دوام بخش A و بخش B، آن­ها را در مقابل اکسیده شدن محافظت کنید. برای انجام این کار، محلول­ ها را به دسته­ های کوچک­تر در بطری­ های کوچک­تر تقسیم کنید تا بخش­ های استفاده نشده در بالای بطری قرار گیرند که در آن فضای هوایی کمتری است یا اصلاً نیست. برای مثال، بهتر است تا دو بطری ۵۰۰ml با محلول پر شود تا این که یک بطری ۱۰۰۰ml با حفره­ای در بالای آن داشته باشیم. قرار دادن در یخچال برای افزایش طول عمر تا چندین ماه توصیه می­شود.

پاکت­ های فیلم هولوگرافی استفاده نشده را در کیف­ های زیپ­ بسته­ ی بدون هوا قرار دهید و آن را خنک کنید. وقتی می­خواهید از آن­ها استفاده کنید، اجازه دهید که فیلم یا صفحه به دمای اتاق برسد، قبل از این که کیف پلاستیکی را باز کنید، با این کار از چگالش (condensation) جلوگیری می­ شود.

برای ایمنی، صفحات فیلم و مواد شیمیایی را از بچه­ ها دور کنید. همیشه برچسب “غیرقابل مصرف” یا غیر قابل خوردن و نیز دیگر هشدارهای لازم را بر روی پکیج ­ها و مواد فوتوشیمیایی قرار دهید.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.