هولوگرام استریوگرام یا نوارچسب هولوگرام

هولوگرام استریوگرام

هولوگرام استریوگرام یا نوارچسب هولوگرام، یک هولوگرام متحرک است و به این صورت ایجاد می‌شود که در هنگام نگاشت آن، فریم‌های مختلفی از یک تصویر در حال حرکت ( مانند تصاویر ایجاد کننده انیمیشن) به ترتیب و به صورت مجزا در مقابل نور لیزر قرار داده شده و توسط نور لیزر روی سطح حساس به نور ثبت می‌شود. درهولوگرام استریوگرام برای هر فریم نوردهی مجزایی صورت می‌گیرد. بسته به میزان قابلیت سطح حساس برای ثبت این فریم‌ها، میزان نوردهی می‌تواند افزایش پیدا کند. ‌پالسی‌ در هولوگرام استریوگرام نور لیزر به طور مستقیم به فتوپلیمر برخورد کرده و عملیات واسطه (بدست آوردن هولوگرام اصلی و سپس بدست آوردن فرم نیکلی) وجود ندارد.

آنچه در ادامه خواهید خواند :


هولوگرام پالسی

نام لیزری که برای نگاشت این هولوگرام استفاده می‌شود پالس نام دارد. به همین دلیل به این هولوگرام‌ها، هولوگرام پالسی گفته می‌شود. لیزر پالس با توان بالاتری از لیزر‌های پیوسته و در زمان میلی ثانیه نوردهی می‌کند. مزیت لیزر پالس، زمان نوردهی سریع است که از به وجود آمدن جزئی‌ترین حرکت (که باعث خرابی هولوگرام می‌شود) جلوگیری می‌کند. این لیزر بیشتر برای عکسبرداری از چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد. ‌

هولوگرام جنبشی

جنبشی یا پویا (Kinetic movement) این هولوگرام یک هولوگرم چند لایه است که می‌تواند جنبه امنیتی نیز داشته باشد. در این نوع می‌توان از هولوگرام‌های سه بعدی، دو بعدی و دات‌ماتریکس استفاده کرد. با نوردهی در زاویه‌های متفاوت و پشت سر هم به این هولوگرام‌ها می‌توان هولوگرام‌های جنبشی ایجاد کرد.

هولوگرام استریوگرام

هولوگرام های دات ماتریکس

هولوگرام‌های دات ‌ماتریکس جنبشی به دلیل فاصله کم زاویه‌های نوردهی، به مراتب حرکتی نرم‌ تر از هولوگرام‌های جنبشی دو بعدی و سه بعدی دارند. زمانی که هولوگرام دات ماتریکس با سه بعدی / دو بعدی ترکیب می‌شود، برچسب در بهترین حالت درخشندگی و متغیرترین حالت جنبشی قرار می‌گیرد.

هولوگرام های دات ماتریکس

نگاشت هولوگرام فلیپ فلاپ

در این نوع هولوگرام، حرکت در هنگام نگاشت هولوگرام اصلی ایجاد می‌شود. به این صورت که نیمی از سوژه ماسکه شده و مابقی در زاویه‌ای مشخص نوردهی می‌شود. نیمه دیگر در زاویه ‌ای متفاوت روی سطح حساس نگاشته می‌ شود. هولوگرام بدست آمده از این روش دارای حرکتی است که در اصطلاح فلیپ فلاپ نام دارد.

می‌توان این حرکت را با دو تصویر مجزا نیز انجام داد. ‌متن‌های پنهان (Hidden Text) برای نگاشت هولوگرام‌ های دارای متن مانند هولوگرام ‌های تصویری اعمال می‌شود. به این صورت که از متن مورد نظر یک ماسک (شیشه‌ای مشکی است که جای حروف روی آن به صورت شفاف (غیر مشکی) است) برای عبور نور لیزر تهیه می‌شود و در معرض نوردهی توسط لیزر قرار می‌گیرد. اگر سطح حساس به نور خاصیت انعکاسی داشته باشد، متن زیر نورمعمولی قابل باز خوانی است. اگر سطح حساس خاصیت عبوری داشته باشد تنها زیر نور لیزر قابل خواندن است.

انواع متن‌های پنهان

این متن‌ها به دو شکل موجود بوده و هر دو به طور مستقیم روی هولوگرام نگاشته می‌شود. نوع اول Laser beam hidden text نام دارد. خاصیت عبوری داشته و تنها زیر نور لیزر یا با قلم لیزری قابل باز خوانی است. این نوع متن را بیشتر در نواحی کم هویدا و غیر مشخص هولوگرام قرار داده می‌شود. نوع دیگر به متنهای قالبی(Mold hidden text) مشهورند. برای دیدن متن در این هولوگرام‌ها از فیلمی به نام Decodefilm استفاده می‌شود. فیلم را روی هولوگرام قرار داده، متن پنهان آشکار می‌شود.

فیلم‌های هولوگرام (در تیراژ وسیع استفاده می‌شود) فیلم‌های هولوگرافی یک ایده آل در صنعت بسته‌بندی به خصوص در بسته‌بندی‌های انعطاف پذیر به شمار می‌رود. فیلم‌های رول عریض هولوگرام به طور معمول در چاپ کاغذ‌های تزئینی، بسته‌بندی، برچسب‌ها و… کاربرد دارند.


خصوصیات فیلم های هولوگرافی

این فیلم‌ها به دلیل دارا بودن جذابیت بصری و در بعضی موارد خصوصیات امنیتی باعث فروش بالای محصول مورد نظر می‌شود. فیلم‌های موجود در شکل‌های هندسی یا سفارشی (شکل‌های متنوع) و از جنس‌هایB. O. O. P ،PET ،PVC و با ضخامت تقریبی 15 تا 50 میکرون و عرض متغیر (بسته به اندازه محصول نهایی ) و در رنگ‌های متنوع نقره ای، طلایی، سبز، آبی و قرمز ساخته می‌شود. ‌انواع فیلم‌های مصرفی: -‌ فیلم‌های شفاف – فیلم‌های متالایز شده‌ -‌ فیلم‌های نیمه متالایز شده.‌ جنس فیلم‌های هولوگرافی به گونه‌ای است که با استفاده از شیوه‌های چاپی می‌توانیم روی آنها عمل چاپ را انجام دهیم.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را نیز بخوانید:


نوارچسب هولوگرام

نوارچسب هولوگرام، حفاظت در بالاترین سطح را فراهم می‌کنند. نوارچسب هولوگرام برای حفاظت بالای پاکت نامه، جعبه و کارتن‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی نوارچسب هولوگرام روی سطحی چسبیده می‌شود و سپس این نوار چسب از سطح جدا می‌شود و کلماتی مانند دست‌کاری شده(Void)، اصل(Original)، باطل شد(Canceled)، باز شد(Opened)، روی سطح باقی می‌ماند. زمانی که Temper evident (حروف به جای مانده روی سطح ) روی سطح باقی می‌ماند نشان‌دهنده این است که آن بسته یا پاکت باز شده است.

نوشته‌های کوچک میکرونی و پنهان که روی این نوار چسب‌ها می‌تواند وجود داشته باشد با لیزر قابل خواندن هستند. نوارچسب هولوگرام را با استفاده از ماشین دایکات می‌توان به ابعاد مورد نظر درآورد. یعنی نوارچسب هولوگرام از حالت نواری خارج شده و به صورت برچسب در می‌آیند.

نوارچسب هولوگرام

جلوه امنیتی نوارچسب هولوگرام

Temper evident یک خصوصیت و جلوه امنیتی است که به شیوه زیر روی برچسب‌های هولوگرام اعمال می‌شود. روی فیلم قبل از این‌که متالایز شود با استفاده از سیلندرآنیلوکس که کلمه مورد نظر روی آن به صورت منفی یا مثبت حکاکی شده است، ماده‌ای خاص روی فیلم منتقل می‌شود. این ماده با فیلم پیوند برقرار کرده و دیگر از فیلم جدا نمی‌شود.

سپس با یک سیلندر آنیلوکس دیگر که بدون حکاکی است ماده‌ای روی فیلم منتقل می‌شود که به این ماده در اصطلاح ( Release layer رها شونده) گفته می‌شود. روی این ماده پوشش آلومینیومی زده شده، سپس روی آلومینیوم لایه چسب قرار گرفته و لایه چسب با یک کاغذ سیلیکونی پوشش داده می‌شود. بسته به این‌ که بخواهیم طرح به جای مانده روی سطح به صورت منفی یا مثبت باشد حکاکی سیلندر آنیلوکس تغییر پیدا می‌کند. اگر طرح منفی باشد، طرح روی سیلندر آنیلوکس برجسته است و اگر مثبت باشد، طرح روی سیلندر آنیلوکس به صورت فرو رفته است. می‌توانیم از لایه آلومینیوم استفاده نکنیم در این صورت طرح به جای مانده به صورت شفاف خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :

آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.